Jak si poradit s výběrem správné střešní krytiny? Odpovídal Ondřej Neudert

Chat je uzavřený06.04.2016 13:00

Ing. Ondřej Neudert.

Kvalitní střešní krytina je základem pro bezpečný a pohodlný domov. Jak ale rozpoznat kvalitní střešní krytinu oproti levné variantě? Jaké jsou aktuální trendy? Které materiály upřednostňují Češi? Na vše důležité týkající se střešních krytin jste se ptali Ondřeje Neuderta, odborníka v oblasti střech, přečtěte si jeho odpovědi.

Ing. Ondřej Neudert, odborník pro šikmé střechy se zaměřením na střešní doplňky, solární fototermické systémy a nadkrokevní izolace. Absolvoval Stavební fakultu ČVUT, obor Pozemní stavby a architektura. Od roku 2003 je aktivní v oblasti šikmých střech. Jako dlouholetý profesionál v oboru provádí také školení realizačních firem. 

Chat

  • Ing. Petr Honke

    Zahradní altán se šikmou střechou potřebuje novou střešní krytinu. Uvažuji vyměnit šinge za plechovou krytinu. Můžete doporučit krytinu pro 20-25 let a odolnou krupobití?

  • Host chatu

    Obecně doporučuji používat na zahradní altány a jiné zahradní stavby stejnou střešní krytinu jako na rodinném domě z důvodu sladěného a jednotného vzhledu. Použití plechové krytiny na zahradním altánu nepovažuji za příliš šťastné řešení, pokud je na domě jiná krytina. Pokud má navíc altán složitější půdorysný tvar (např. šesti-/osmiúhelník), je i realizace pomocí velkoplošných plechů složitější, protože zde bude mnoho metrů nároží. Pokud tedy plechovou krytinu, pak alespoň maloformátové šablonové profily montované na celoplošném bednění…

  • Stakal

    Je starší rod. dům s podkrovím. Střecha valbová, 6 nároží. 4 úžlabí. Krytinu
    z bobrovek, chci nahradit pálenou Tondach-Stodo12 .Sklon různý, většinou 50, ale i 70 stupňů. Je to vhodná volba ?
    Děkuji

  • Host chatu

    Bobrovky patří mezi nejtěžší skládané krytiny. Pokud je budete nahrazovat běžně používanou taškovou krytinou, neměl by být žádný problém s únosností krovu, protože stálé zatížení střechy se tím sníží. Vaše střecha je velmi strmá. Sklon 50 – 70° vysoce převyšuje bezpečný sklon, který udávají výrobci taškových krytin. Z tohoto hlediska můžete tedy použít bez obav jakýkoliv typ skládané taškové krytiny. Jen je zapotřebí při tomto strmém sklonu věnovat větší pozornost připevnění tašek proti účinkům větru. Pokud je podkroví obytné, rozhodně musí být i při tomto sklonu pod krytinou střešní fólie (tzv. doplňková hydroizolační vrstva).

  • Vincent Novicky

    Jaké by jste doporučil dodržení krytérii oheldně výměny staré střešní krytiny za novou např. pálenou za pálenou, plechovou za plechovou, etrnitovou za eternitovou nebo šindelovou za šindelovou?

  • Host chatu

    Nemyslím si, že je nutné při výměně krytiny používat znovu stejný typ. Naopak – pokud už se pustíme do rekonstrukce střechy, je vhodné ji řešit komplexněji – např. vč. dodatečného zateplení pomocí nadkrokevní izolace. Pokud navíc někdo mění krytinu po relativně krátké době z důvodu nespokojenosti (ať už s funkčností či vzhledem), těžko použije stejnou krytinu. Příkladem budiž velké množství střech z asfaltových šindelů měněných třeba po 8-15 letech. Majitelé těchto střech už o asfaltovém šindelu rozhodně nechtějí ani slyšet. Krátká doba popularity těchto střech je už naštěstí pryč…

  • Jaroslav

    Dobý den. Mám pultovu střechu z pozinkovaného plechu se spádem 7 cm na 1m. Při silnějším větru plech v některých částech střechy vibruje. Lze nějakou technickou úpravou tuto vibraci odstranit? Děkuji.

  • Host chatu

    To je další úskalí plechových krytin, které se rozhodně neobjevuje jen u střech s nízkým sklonem ale i sklonem daleko vyšším. Pokud se jedná o velkoplošné tabulové“ taškové“ plechy, bude tento problém řešitelný zvýšením počtu kotevních vrutů. Každý samořezný vrut ovšem znamená další riziko netěsnosti. A ačkoliv jsou používány vruty s těsnicími podložkami, je jejich těsnost po několika letech problematická. Obzvláště v řádu desítek let… Pokud se jedná o falcovanou krytinu, neexistuje žádné jednoduché řešení. Bude nutné střechu rozebrat a použít větší množství příponek z plechových pásků, ev. použít užší pruhy plechů… Také je třeba zkontrolovat funkčnost závětrných lišt a plechů u okapových a štítových hran.

  • Tomáš Rudolf

    Mám rodinný dům v Praze 10, kde je šikmá střecha z bobrovek z roku 1938 a je po malých opravách funkční (oplechování vykýřů je z mědi cca 10let staré). Rád bych ji však časem vyměnil a jižní část nahradil fotovoltaickou krytinou. Můžete mi doporučit fotovoltaickou krytinu a jakou krytinou osadit severní část střechy. Děkuji

  • Host chatu

    Na rodinném domě z první republiky bych určitě doporučil použít opět bobrovky, příp. jinou keramickou taškovou krytinu. Předpokládám, že současná bobrovka je červená. Pokud se rozhodnete pro umístění fotovoltaických panelů, mohl byste použít bobrovku černé barvy, aby kombinace s fotovoltaikou nebyla tak kontrastní. Najděte si výrobce bobrovek, který nabízí systémové řešení uchycení nadstřešních panelů (nejlépe nosné kovové tašky, do kterých se upevní konstrukce pro fotovoltaické panely), abyste pak neměl problémy s netěsností či lámáním tašek při použití nějakých nesystémových nosných háků procházejících mezi taškami… Pokud chcete použít fotovoltaické panely v rovině střechy, které nahrazují vlastní krytinu, bylo by nejvhodnější najít výrobce krytiny, který nabízí fotovoltaiku jako systémový prvek. Těch je ovšem méně než šafránu…

  • ANTI

    Jaké jsou nejčastější krytiny střech používání v současnosti?

  • Host chatu

    Je to poměrně regionální záležitost, ale obecně lze říci, že nejpoužívanější je skládaná tašková krytina (přibližně půl na půl betonová versus pálená) a poměrně hodně střech je plechových, které zaznamenaly nárůst především v posledním desetiletí, ale které mají řadu úskalí. Na ústupu jsou asfaltové šindele a cementovláknité krytiny.

  • GF

    Co došky, používají se ještě dnes?

  • Host chatu

    S doškami se v naší republice již téměř nesetkáte. Občas se používají jako krytina na některém skanzenu nebo např. stavbách v ZOO. U rodinných domů jen v ojedinělých případech. Problémem je nízká odolnost proti požáru a poměrně častá potřeba částečné obměny.

  • BENHYPO

    Co bobrovky, používají se dnes?

  • Host chatu

    Ano, bobrovky jsou velmi oblíbené především u rekonstrukcí starších objektů pro jejich tradiční vzhled. Nezřídka se s nimi však setkáváme i u novostaveb. Kvalitně řemeslně provedená krytina z bobrovky má nezaměnitelný vzhled. Provedení je časově náročnější, především pak u skládaného úžlabí či oblých tvarů (kužele, volská oka). Výsledek však stojí skutečně za to…

  • Ing.Judita

    Dobrý den, pane Neuderte, ráda bych se zeptala podle jakých kritérií vybrat odolnou střešní krytinu s dlouhou životností a na co si dát naopak pozor? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Při výběru střešní krytiny bych doporučil orientovat se na osvědčené materiály. Sem patří určitě velmi krásná (ale také velmi drahá) přírodní břidlice. Dále pak betonová nebo pálená taška, u které můžeme na základě zkušeností s jistotou očekávat životnost okolo sta let. Opatrný bych byl u materiálů, se kterými jsou jen velmi krátké zkušenosti (např. plast). Do takových experimentů bych se určitě nepouštěl… Konkrétního výrobce vybírejte podle referencí a písemných záruk. Velmi důležité je množství systémového příslušenství (zjistěte si dopředu, zda má výrobce řešení pro každý detail na Vaší střeše).

  • Alex D.

    Dobrý den,

    plánujeme koupi a přestavbu chaty v Krkonoších. Jaký střešní materiál do vysokohorské oblasti doporučujete? Jaká krytina sněhu nejlépe odolává? Co říkáte na protisněhové zábrany, jsou funkční? díky Alex

  • Host chatu

    U střech ve vysokohorských oblastech je zcela rozhodující tvar střechy. Na hory jednoduše nepatří žádná komplikovaná střecha s mnoha úžlabími, střešními nástavbami (např. vikýře apod.) a atypickými detaily. Bohužel i takové na horách potkáváme a nejeden majitel takové střechy by Vám mohl referovat o svých opakujících se problémech. Pokud má tedy Vaše chata jednoduchou (nejlépe pultovou nebo sedlovou) střechu, máte napůl vyhráno. Pak můžete bez obav použít např. skládanou betonovou krytinu, která nemá absolutně žádné problémy s mrazuvzdorností. Pokud je střecha složitějších tvarů, můžete použít např. falcované plechy. V tomto případě však pečlivě vybírejte pokrývačskou firmu, protože u této krytiny hraje nesmírnou roli správně provedené funkční odvětrání a řešení detailů… Protisněhové zábrany jsou funkční, pokud jsou správně provedené. Mají za úkol chránit nejen osoby a majetek pod střechou, ale i vlastní krytinu. Když se dá na střeše do pohybu souvislá masa zmrzlého sněhu, umí na střeše provést pořádnou paseku. Proto je nutné v těchto oblastech opatřit střechu protisněhovými zábranami v celé ploše (a nejen u okapu, jak často na střechách vidíme). Nejlepší je kombinace protisněhových háků v ploše střechy a protisněhových mříží nebo třeba kulatiny u okapu.

  • Honza Suchý

    Bydlíme v českém pohraniční. Pár známých už mě odkázalo na cenově dostupnou nabídku od polské pokrývačské firmy nabízející plech. Finanční nabídka je pro náš rozpočet lichotivá. Prosím o doporučení, jak si prověřit firmu i kvalitu krytiny – existují např. certifikáty kvality apod.?

  • Host chatu

    U plechové krytiny nelze kvalitu plechu pouhým okem ověřit. U přeshraničních dodavatelů může být do budoucna problém s uplatněním případné reklamace. Proto považuji takovou střechu za rizikovou. Ověřte si, jak dlouho daná firma realizace provádí. Zajímal bych se také o referenční stavby a o zkušenosti jejich majitelů se střechou. Také bych rozhodně doporučoval požadovat certifikáty a zkoušky dané krytiny z nezávislých zkušeben s mezinárodní platností.

  • Simona O

    Dobrý den, pane Neuderte, chtěla bych se zeptat, jak dlouho vlastně trvá rekonstrukce střechy?děkuji

  • Host chatu

    Záleží na velikosti a složitosti střechy. Pouhá výměna krytiny na rodinném domě trvá dny, ev. týden, dva. V případě dalších činností (oprava nebo výměna části krovu, dodatečné zateplení apod.) může zabrat týdny, u rozsáhlejších rekonstrukcí i měsíce.

  • Jonáš K.

    Jaké barvy střechy teď frčí?

  • Host chatu

    V posledních letech investoři preferují velmi tmavé odstíny střech, hlavně černou barvu, která stále častěji nahrazuje dříve oblíbenou červenou barvu krytiny.

  • Petr Humplik

    V jaké cenové hladině se pohybujeme, pokud se bavíme o rekonstrukci střechy u středně velkého rodinného domu? díky za odpověď.

  • Host chatu

    U středně velkého rodinného domu se cena za materiál pohybuje okolo 100 – 150 tis. Kč a s obdobnou cenou je třeba počítat za práci. Velký vliv mají ovšem další parametry jako složitost střechy, množství střešních detailů, střešních nástaveb, průchodů apod.

  • Jájina

    Dobrý den, pane Neuderte, jakou střechu vlastníte Vy? děkuji a hezký den.

  • Host chatu

    Skládanou betonovou krytinu položenou v r. 98 a jsem s ní velmi spokojen.

  • stavař

    Máme malý domek a plánujeme rekonstrukci střechy. Máme ale omezený rozpočet a proto nám známý pokrývač doporučuje plech. Slyšel jsem ale, že pozink je problematický a brzy zrezne. Jak to tedy je? Co byste doporučil Vy?

  • Host chatu

    Dříve bylo skutečně nutné nátěry pozink.plechu pravidelně obnovovat. Dnes je většina těchto výrobků opatřena barevnou povrchovou úpravou. To tedy nebude největší problém. Podle zkušeností s velkoplošnými plechovými krytinami z posledních let jsou však největší problémy s těsností kotevních vrutů. Tato krytina má také nejčastěji problémy při silných větrech. Všimněte si, že pravidelně po vichřicích vídáme zprávy, že někde ulítla střecha. Všechny tyto zprávy mají shodného jmenovatele – plechovou krytinu! Rovněž životnost těchto krytin se nemůže rovnat třeba betonovým nebo páleným krytinám. Proto bych zvážil raději mírně vyšší investici do skládané krytiny.

  • Jana H.

    Měl jste za dobu svého působení jako stavební odborník nějakou nehodu „na place“?

  • Host chatu

    Musím zaklepat – neměl. Dodržuji určité zásady jako třeba nelézt na žebřík po domácku stlučený z latí a prken. Velice oceňuji, když investor myslí i na bezpečnost lidí, kteří se po střeše budou pohybovat a nechá střechu opatřit bezpečnostními háky, ke kterým se lze ukotvit.

  • Bohumil N.

    Tento rok se chystáme na výstavbu altánu na zahradě, jaký materiál na jeho střechu je nejvhodnější? díky za odpověď.

  • Host chatu

    Stejný jaký máte na rodinném domě – bude to dobře vypadat.

  • Radek T

    Jaké střešní materiály jsou energeticky úsporné?

  • Host chatu

    Při stavbě nebo rekonstrukci střechy je potřeba myslet na kvalitní zateplení, protože střechou uniká u RD až 70% tepla. V posledních letech jsem zaznamenal ohromný nárůst realizací s tzv. nadkrokevním zateplením, které má oproti zateplení miner.vatou mezi krokvemi řadu výhod – především eliminaci tepelných mostů, dále pak materiál PIR, ze kterého se desky nadkrokevního zateplení vyrábí, má výrazně lepší tepelně-izolační schopnosti. Pro dosažení shodného tepelně-izolačního výkonu tak potřebujeme přibližně jen poloviční tloušťku izolace než u vaty. Tento materiál má ještě jeden obrovský benefit – ochranu obytného podkroví proti přehřátí v nejteplejších letních dnech.

  • Pepíček

    Pěkný den, někde jsem četl, že někteří výrobci garantují životnost materiálu na několik desítek let, až sto. Kde je pravda? díky a hezký den, Josef

  • Host chatu

    Jsou některé materiály, u kterých je tato životnost léty prověřená. Při rekonstrukcích se setkávám i se sto let starými betonovými nebo pálenými taškami, které stále fungují a k jejich výměně majitel přistupuje spíše z důvodu rozsáhlejší rekonstrukce. U některých novějších materiálů ještě nemáme takové dlouholeté zkušenosti, ale třeba řada střech z asfaltových šindelů, přestože jsou realizovány teprve před nedávnem, již po pár letech vykazuje defekty v důsledku nedostatečné odolnosti vůči povětrnosti.

  • Hynek2343

    Jaký materiál vy zásadně na základě letitých zkušeností nikdy nedoporučujete a naopak?

  • Host chatu

    Nedoporučuji materiály, u kterých není zaručena rozměrová stálost – tj. ty, které mají problémy s nasákavostí jako je cementovláknitá krytina. Dále se vyhýbám experimentům s umělohmotnými taškami a ani asfaltový šindel mi není nijak sympatický, protože kvalita asfaltu není pouhým okem nijak ověřitelná.

  • Helena Petrikova

    Dobrý den, rádi bychom s manželem zrekonstruovali dům a dali mu novou střechu, dokud ještě vyděláváme a máme nějaké úspory. Můžete nám poradit, jaká střecha je lepší, co se týče ochrany proti povětrnostním vlivům? Helena.

  • Host chatu

    Pokud budete rekonstruovat střechu, zvažte použití nadkrokevní tepelné izolace. Kvalitní zateplení střechy Vám do budoucna ušetří desítky procent za energie na vytápění objektu. Krytinu zvolte takovou, u které bude zaručená dostatečně dlouhá životnost. Z tohoto hlediska opatrně na asfaltové šindele, cementovláknitou krytinu a některé plechové krytiny. Naopak betonová nebo keramická taška nebo třeba břidlice je jistota.

  • Marek Dostál

    Jak se prosím Vás řeší dodatečné osazení střešních oken, vyústění komína apod.? Jak to souvisí s materiálem, kterým je pokrytá střecha? díky, Dostál

  • Host chatu

    Pokud potřebujeme na střeše něco dodatečně dodělat, bude velkou výhodou skládaná tašková krytina. U skládané krytiny se jednoduše střecha v předmětném místě rozkryje, doplní se např. střešní okno, držák antény, stoupací plošina apod. U jiných krytin (především plechových nebo třeba z cementovláknitých šablon) se musí střecha rozkrýt od hřebene až k předmětnému místu a po realizaci příslušného doplňku opět původní krytinu zpět namontovat. To představuje obrovskou pracnost. Tato nevýhoda se bohužel týká i břidlicových střech.

  • Václav Č.

    dobrý den,
    na střeše mám asi 25 let staré tašky Jirčanka, funkci plní dobře, jen již nejsou vzhledově hezké. Jaký je Váš názor na přetírání střech (obnovu), kdy
    se tašky natírají speciální barvou. Prodlouží to životnost či je to vůbec k ničemu?
    Děkuji ta odpověď.

  • Host chatu

    Dodatečný nátěr nebo nástřik tašek po funkční stránce taškám nijak neprospěje. Vaše střecha je zřejmě porostlá lišejníkem a mechem a zřejmě také zaprášená. To samo o sobě nijak střeše neubírá na funkčnosti – lišejníky nemají žádné kořínky, kterými by prorůstaly do těla tašek a tašku tak ohrožovaly. Jen se to prostě některým majitelům nelíbí. V tom případě lze střechu ošetřit chemickým postřikem proti lišejníkům a mechům (pozor však – je nutné postupovat podle návodu, aby nedošlo ke kontaminaci okolí). Tomuto postřiku by neměly předcházet jakékoliv snahy o mechanické čištění střechy. Postřik je nejvhodnější provést na podzim, ale ne v době dešťů, aby měl postřik potřebný čas na likvidaci lišejníků. Během zimy pak zpravidla sjíždějící sníh odstraní zbytky odumřelých lišejníků a vlastní dočištění mechanickou cestou lze pak provést na začátku jarního období. Střecha je pak čistá a vypadá opět dobře. Nutno podotknout, že opět jen na nějakou dobu…

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov