Jak si správně připravit kávu, aby vám přinesla gurmánský zážitek? Odpovídal barista Jaroslav Petrouš.

Chat je uzavřený08.02.2017 13:00

Profesionální barista Jaroslav Petrouš.

Káva je známá svou charakteristickou silnou vůní a černou barvou. Pijeme ji pro její povzbuzující účinky. Někteří z nás na ni chodí do oblíbené kavárny, jiní nedají dopustit na tu přichystanou podomácku. Podle výzkumu Médea Research si 46 procent Čechů pravidelně přilévá do kávy mléko. Víte ale, jak správně a chutně připravit cappuccino či latte macchiato? Přečtěte si rady baristy Jaroslava Petrouše. 

Osmatřicetiletý Jaroslav Petrouš je profesionální barista. V roce 2005 získal titul Mistr kávy České republiky a reprezentoval Česko na mistrovství světa v americkém Seattlu. Spolupracuje s projektem Mlékozfarmy.cz 

Chat

  • GF

    Jak si správně připravit kávu bez kofeinu?

  • Host chatu

    Kávu zbavenou kofeinu lze připravit mnoha způsoby. U kávy je velmi důležitá čerstvost, proto doporučuji se obrátit na specializované prodejny s kávou. Tam vám zrnkovou kávu i čerstvě namelou na hrubost, která je vhodná pro danou přípravu. Espresso, filtrovaná káva, french press… Zakoupit jde i ve formě kapslí a podů (ESE – easy serving espresso)

  • ANTI

    Připravuje se i ledová káva bez kofeinu?

  • Host chatu

    Ano, připravit lze i ledovou kávu bez kofeinu. Připravit si ji můžete na french pressu a poté vychladit, nebo pomocí kávovaru, kde si připravíte espresso/lungo, které poté v šejkru nebo mixéru schladíte kostkami ledu.

  • DENMARK

    Je dostatek káv bez kofeinu na trhu v ČR?

  • Host chatu

    Kávy bez kofeinu je dle mého názoru na českém trhu až nadbytek. Zakoupit se dnes dá v jakékoli prodejně potravin. Ovšem pozor na její kvalitu. V těchto obchodech lze většinou zakoupit pouze mletou, a pro její výrobu se používá káva nevalné kvality. Doporučuji navštívit speciální obchody s kávou.

  • Monika B.

    Dobrý den, nevadí pití kávy při držení diety? Lépe pít jen černou nebo mohu i s mlékem? Cukr nepoužívám. Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den. Nejsem bohužel dietolog, ale jelikož káva zrychluje metabolismus, tak si myslím, že je vhodná a podporuje hubnutí. Samozřejmě je nutné zvážit, v jaké formě ji budete tělu dodávat. Typický ewergreen českého nápoje, takzvaná zalévaná káva alias český turek v žádném případě nedoporučuji. Mléko použít v rozumném množství a pouze nízkotučné. Nutné je myslet i na to, že káva dehydratuje organizmus a vždy po vypití šálku tělu dodat sklenici vody.

  • Luky

    Moc mi chutná káva s mléčnou pěnou? Poradíte, jak na to?

  • Host chatu

    Mléčné nápoje na bázi espressa jsou velmi oblíbené. Příprava cappuccina, nebo latte macchiata není ovšem v domácích podmínkách jednoduchá. Pro zpěnění mléka je nejvhodnější použít kávovar s parní tryskou, alternativou může být výrobník mléčné pěny, který se dá zakoupit v prodejně s elektrem. Moderním trendem je výroba takzvané mikropěny, tedy sametově hladkého mléka bez vzduchových bublinek. Maximální dosažená teplota mléka nesmí přesáhnout 70 stupňů. Jestli si chcete nápoj opravdu vychutnat, doporučuji použít čerstvé mléko z farmy. Já mám velmi dobrou zkušenost s mlékem, které vyrábí Němcova farma z Radonic.

  • kávoholik

    Zdravím, co doporučujete – do kávy smetanu nebo mléko? A případně jak tučné by mělo mléko být? Slyšela jsem, že čím víc tučnější, tím lepší.

  • Host chatu

    Dobrý den, ze své zkušenosti a praxe doporučuji používat čerstvé mléko z farmy, které neobsahuje žádné konzervační látky. Obsah tuku by mělo mít minimálně 3,6%. Jeho lahodná chuť oproti některým „plastovým“, které se dají zakoupit v běžném obchodě je nesrovnatelná. Klasickou smetanu nedoporučuji, lepší variantou je použít kondenzované mléko, které má obsah tuku okolo 7,5%.

  • TTII

    Prý káva s mlékem škodí lidskému zdraví, je to pravda?

  • Host chatu

    V rozumné míře a množství určitě ne. Samozřejmě záleží na daném produktu. Čerstvé mléko z farmy preferuji vždy před klasickým z obchodu.

  • Barbora

    Dobrý den, u kamarádky jsem ochutnala kafe s čerstvým mlékem, mělo takovou jemnější chuť, nevíte, čím to? Má výběr mléka vliv na chuť kafe? Docela mě to překvapilo.

  • Host chatu

    Dobrý den, rozdíl v chuti mezi klasickým mlékem z běžného obchodu a čerstvým mlékem od farmářů je ve výsledné chuti obrovský. Jelikož je mléko takzvaným neutralizátorem chuti, to běžné dokáže chuť kávy pohltit. Já mám velmi dobrou zkušenost s čerstvým selským mlékem z farmy z Radonic a tam se ty chutě s kávou nádherně snoubí. Určitě mohu doporučit nakupzfarmy.cz

  • tambor

    Četla jsem o kávě s názvem flat white, co to je?

  • Host chatu

    Flat white je v poslední době velmi oblíbený nápoj v kavárnách. Jeho původ sahá do Austrálie. Je to mléčný nápoj, který by se měl připravovat z dvojité dávky kávy (double espresso) , poté se dolije teplým mlékem s pěnou. Připravuje se většinou do skleničky, použít se dá i šálek na cappuccino.

  • Martin

    Miluji cappuccino, chtěl bych si ho připravovat i doma. Jaký je správný postup? A jaké mléko doporučujete používat?

  • Host chatu

    Mléko, které je pro tento druh nápoje velmi důležité doporučuji požívat čerstvé z farmy. Vždy používejte vychlazené mléko z lednice, které nalijte nejlépe do nerezové konvičky v množství přibližně ½ konvičky, před použitím výdejníku horké páry do mléka odstříknete zkondenzovanou páru a teprve následně zanořte trysku do mléka těsně pod hladinu a začněte s procesem ohřívání a pěnění. U mléka nesmí být překročena teplota max. 70 °C, ideální je teplota kolem 65 °C. S tryskou je potřeba zacházet velmi opatrně. Poté si na kávovaru připravte do šálku na cappuccino espresso (cca35ml) a zalijte rozmíchaným, zpěněným mlékem.

  • KOGI

    Jaký je váš názor na kávu z presovače? Jaký druh zrnkové kávy doporučujete? A co kávové kapsle?

  • Host chatu

    Jako barista tuto přípravu kávy upřednostňuji a jsem velkým milovníkem nápoje zvaným espresso. Samozřejmě není nad to dát si tento lahodný nápoj v oblíbené kavárně, který vám připraví zkušený barista. Nevím, jestli otázka směřuje spíše na přípravu kávy doma a použití domácího kávovaru. V domácích podmínkách je příprava kávy ve formě espressa z čerstvé kávy velmi náročná. Káva je takzvaný živý produkt a jejími největšími nepřáteli jsou vzduch, světlo a vlhkost. Udržet kávu čerstvou a tím pádem i kvalitní je při velmi malé osobní spotřebě těžké. Proto vždy doporučuji používání kapslového systému pro rychlou přípravu nápoje. Každá porce je zvlášť zavakuovaná a i výběr je velmi rozmanitý.

  • BB

    Moje babička pije turka s mlékem, mě to moc nechutná. Existuje nějaký druh přípravy kávy, pro které se mléko vůbec nehodí? A naopak jaká kombinace je nejlahodnější?

  • Host chatu

    Věřte, že nápoj, který pije vaše babička a stále ještě konzumuje mnoho lidí je ten nejjedovatější nápoj, který lze z kávy připravit. Ve většině případu se používá velmi nekvalitní mletá robustová káva zakoupená v obchodě v balení 100g. Nejhorší je ale stálé působení vařící vody, která přepaluje oleje, které jsou v kávě obsaženy. Díky tomu vznikají v nápoji karcinogenní látky, které se usazují v těle. Na tomto nápoji je jediná pozitivní věc, že když se zalije tak pár vteřin krásně voní. Poté ale doporučuji vzít a vylít do odpadu. Jako barista tuto přípravu kávy odmítám. Mléko lahodí s kávou připravenou ve formě espressa, z kterého si pomocí teplého mléka můžete připravit třeba cappuccino. Mléko by se do kávy nikdy nemělo přidávat studené, jelikož působí i jako neutralizátor chuti a rychlé ohlazení nápoj chuťově zničí.

  • Ital

    Dobrý den, existuje nějaké pravidlo, že ráno se má pít káva s mlékem a odpoledne už jen černá. Italové to prý tak dělají, co Vy na to?

  • Host chatu

    Dobrý den, myslím, že žádné pravidlo na to neexistuje. Jak se říká, sto lidí, sto chutí. V kávově vyspělejších zemích se káva s mlékem jak píšete požívá ve většině případů do dopoledne. Ale není to žádné dogma. Mléčné nápoje jsou těžké a někomu mohou způsobovat třeba ospalost. Čistá káva je dobře stravitelná, pokud je tedy připravena z dobré suroviny. Espresso, café lungo, nebo třeba kávu připravenou pomocí french pressu upřednostňuji a doporučuji.

  • KUCHAŘ

    Chtěl bych přátelům připravit nějakou specialitu z kávy, tedy v domácím prostředí. Máte něco vyzkoušené, co je chutné a zároveň nenáročné na přípravu? Předem děkuji

  • Host chatu

    Nejsem zrovna milovníkem míchání kávy s čímkoli. Vždy jsem přemýšlel, proč bych si měl dát irskou kávu, když si mohu dát výborné espresso a k tomu sklenku kvalitní irské whisky :) Svého času jsem připravoval kávové mojito. Bylo to celkem chutné a do připraveného drinku se opatrně nalilo vyšejkrované espresso s kostkami ledu. Vytvořilo to takový kávový prstenec. Není to žádná specialita, ale mohu vám doporučit přípravu kávy pomocí french pressu. Je to rychlé a nenáročné na přípravu a cenově dostupné.

  • Kosťa

    Dobrý den, k snídani si dávám kávu s mlékem. Z časových důvodů si přilévám studené mléko? Má to nějaký vliv na chuť kávy? Byla by s teplým mlékem chutnější?

  • Host chatu

    Dobrý den, vzhledem k použití studeného mléka se připravujete o kávový požitek. Nápoje je díky prudkému zchlazení ochuzen o aromatický požitek a chuť. Mléko alespoň na 20 vteřin do mikrovlnky a budete překvapený, jaký to bude rozdíl.

  • Tomáš

    Jsem milovníkem kávy, denně vypiji cca 4 šálky. Existuje nějaký doporučený počet, aby to ještě neškodilo zdraví?

  • Host chatu

    Tohle je častá otázka, samozřejmě se na ní nesnadně odpovídá. V prvé řadě záleží, jaký druh kávy konzumujete a z jaké suroviny je připravená a jestli bylo uděláno vše pro její zdravou přípravu. Káva obsahuje spousty důležitých antioxidantů, které jsou pro organismus velmi potřebné. Také je rozdíl jestli je káva připravená z arabiky nebo robusty. Robusta obsahuje až dvojnásobné množství kofeinu než arabika. A kofein už tak zdravý není. Uvedu svůj příklad. Miluji espresso připravené buď ze 100% arabiky, nebo jen s malým procentním obsahem robusty. Důležité je, aby kávovar, na kterém je káva připravována byl pravidelně udržovaný. Na to se používá speciální chemie, která odstraňuje přepálené mikročástice kávy a oleje, které mohou obsahovat karcinogenní látky. Na zdravého jedince má obsah kofeinu v šálku espressa připraveného ze 100% arabiky vliv na organismus maximálně 30 minut. Některé dny zkonzumuji i 10-15 šálků, a když doplňuji tekutiny ve formě čisté vody, tak to na mé zdraví nemá žádný negativní vliv. Při větší konzumaci kávy, která dehydratuje organismus je pití vody v průběhu celého dne velmi důležité.

  • Františka C.

    Mnoho moji známých řeší problém, jaké mléko je do kávy nejlepší. Jaké doporučujete Vy a kde ho kupujete? Díky

  • Host chatu

    Za sebe a myslím, že i za většinu baristů doporučuji pro přípravu mléčných nápojů používat čerstvé mléko z farmy. Já mám velmi dobrou zkušenost s produkty z radonické farmy a jejich selské mléko je prostě úžasné a neuvěřitelně chutné a krásně se s kávou doplňuje. mlekozfarmy.cz

  • Míra

    Na chalupě kupuji mléko přímo od místního farmáře, do kávy si mléko ohřívám, ale vždy mi trochu zbyde. Mohu toto čerstvé ohřáté mléko dát do lednice a znovu použít, nebo změní chuť a není již vhodné do kávy? Děkuji

  • Host chatu

    Z gastronomického hlediska se mléko ohřátím a následným ochlazením takzvaně znehodnotí a nemělo by se již znovu používat pro stejnou přípravu. Určitě bude lepší odměřit potřebné množství a vždy si vychutnat čerstvý kávový nápoj.

  • Káťa

    Má druh mléka vliv na výslednou chuť kávy? Dělám si buď espreso nebo kávu překapávanou.

  • Host chatu

    Druh mléka a jeho obsah v nápoji má velký vliv na jeho chuť. V obchodech se dnes dá nakoupit a vybrat z velkého množství různých značek. Bohužel kvalita a hlavně chuť mléka, není vždy gastronomickým požitkem. Před několika lety jsem měl možnost testovat čerstvé mléko z radonické farmy a byl jsem moc mile překvapený jeho chutí a konzistencí. Určitě mohu doporučit i jejich další mléčné produkty.

  • JENDA

    Dobrý den, co obnáší takové povolání baristy? Máte nějaký speciální kurz?

  • Host chatu

    Barista neboli baristika je velmi mladý obor v České republice. Oproti vyspělejším kávovým zemím se máme stále co učit a opravdových odborníků je v naší zemi stále velmi málo. Samozřejmostí je absolvování speciálních kurzů. Dříve se muselo jezdit převážně do zahraničí, dnes už je možné získávat informace i u nás. Samotný kurz, nebo soutěže z člověka baristu ale neudělají. Nutné je získat opravdovou praxi, aby předávání informací a hlavně praktické ukázky správné přípravy byly na úrovni.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov