Jak si ve zdraví užít dovolenou? Na otázky čtenářů odpovídal MUDr. Jan Rutsch

Chat je uzavřený05.08.2015 10:30

Jan Rutsch.

Důkladná zdravotní příprava před dovolenou nám pomůže vyhnout se komplikacím v průběhu pobytu. Jak se správně připravit a jaká očkování neopomenout? Co sbalit do cestovní lékárničky? Na tyto a další dotazy odpovídal MUDr. Jan Rutsch.

MUDr. Jan Rutsch je vedoucím lékařem Centra cestovní medicíny, kde působí už od roku 1997. Má za sebou bohatou praxi včetně řady zahraničních zkušeností. Pracoval například v hygienické službě, záchranné službě, v Ústavu tropické medicíny či na ambulanci pro pracovníky v zahraničí Kliniky geografické medicíny FNKV. Opakovaně a dlouhodobě pracovně pobýval v Peru, Egyptě, Indii a Súdánu. Absolvoval také krátkodobé zahraniční pobyty a expedice v mnoha zemích světa. Je absolventem III. lékařské fakulty UK v Praze a má specializační atestace z vnitřního lékařství a lékařské parazitologie.

Chat

 • Lovacoop

  U moře trpím průjmy a nočním pomočováním. Můj partner na mě však naléhal, abychom letos k moři jeli. Chtěl bych Vás požádat o rady, jak svoje zdravotní komplikace co nejvíce omezit. Děkuji.

 • Host chatu

  Průjmy bych se pokusil léčit preventivním podáváním probiotika - nějaký lactobacilus. Pomočování řešit s urologem. R.

 • SK

  Co když někdo cestuje do oblastí, kde je terorismus, občanská válka, jak se připravit?

 • Host chatu

  Do oblasti kde je válka a terorismus nikdo normální necestuje. Pokud musí ze služebních důvodů, je na tuto cestu kromě očkování spec. vycvičen. R.

 • sf

  Co je podle Vás důkladná zdravotní příprava?

 • Host chatu

  Pod tímto pojmem se představuji řádně vyšetřeného pacienta s vent. kompensovaným zdravotním stavem, odléčeným akutním ošetřením a zavedenou dlouhodobou medikací. U pacienta s chronickými chorobami je třeba zvážit vhodnost této cesty do daného teritoria. Následné proočkování proti chorobám, které se v cílové oblasti vyskytují, vybavení cest. lékárničkou, porada o repelentech a insekticidech, probrat způsob chování, stravování a pobytu v oblasti. Ale ani tak se ve většině případů nelze zcela vyhnout rizikům spojeným s cestou. dr. Rutsch

 • InnerS

  Měl by psychatricky nemocný cestovat, nebo je to riziko?

 • Host chatu

  Záleží na druhu postižení. Asi by neměl cestovat sám. R.

 • Tereza

  Dobrý den, pane doktore,
  proti čemu byste mi doporučil se očkovat, pokud se s přáteli chystáme na přelomu září/říjen procestovat Balkán? Vyskytují se zde nějaká rizika? Děkuji

 • Host chatu

  A+B hepat., břišní tyfus, klíšťovou encefalitidu, do některých oblastí vzteklinu . Proberte to v CCM Praha. R.

 • Milan Ž.

  Často se doporučuje nejíst v rozvojových zemích jídlo uvařené ve stáncích na ulici z důvodu možné nízké hygieny při jeho přípravě. Není to ale právě naopak - že pouliční prodejci mají jídlo vždy čerstvé a správně připravené, protože by k nim jinak místní lidé nechodili?

 • Host chatu

  Něco na tom je, ale při přípravě stravy je třeba dodržovat některá hygienická pravidla, jako je uchovávání surovin v ledničkách, použití pitné vody, hygiena "kuchaře", ochrana před mouchami a hmyzem v průběhu přípravy a pod. To se při uličním prodeji nedaří. Viz lis na šťávy, rozlévané " osvěžující nápoje" vše z jedné neprůhledné skleničky a pod. R.

 • Petr

  Čtu ve vašem profilu, že jste pracoval i v tzv. rozvojových a klimaticky náročných oblastech. Podle mě byste tedy měl mít hodně zkušeností, že s trochou opatrnosti a rozumného, přiměřeného chování se člověk na takové cesty ani moc zdravotně připravovat nemusí a že na celý svět stačí dvě, maximálně tři očkování. Souhlasíte s tímto minimalistickým přístupem a doporučujete ho i pacientům? Ale to by asi lékaři měli ohledně prevence málo práce a farmaceutické firmy by nevydělávali, že?

 • Host chatu

  Pacientům doporučuji minimum očkování s ohledem na teritorium , druh cesty a místní rizika. Těch kritérií je celá řada. I tak musí být cestovatel opatrný a rizika nezvyšovat svým nezodpovědných chováním. Práce na poli prevence je zatím dost. Zda budou farmaceutické firmy vydělávat je mi jedno. Pro mne je rozhodující medicínské hledisko dr. Rutsch

 • ZA

  Pane doktore, mám dotaz ohledně trombózy, tzv. syndromu turistické třídy. Je rozumné vydat se na delší cestu letadlem při souběhu více rizikových faktorů - nadváha, žilní problémy apod.?

 • Host chatu

  Srážlivost a prevenci trombózy lze řešit před cestou - nejlépe v cévní ambulanci, kde jste veden. Rozhodně to chce vybrat pro cestování chladnější měsíce. R.

 • Kajtan

  V některých zemích se turista běžně dostane do vysokých nadmořských výšek nad 2 500 m, např. v Peru, kde jste dle životopisu pobýval. Někdy se tak neurčitě píše, že jsou s tím spojena určitá rizika. O co jde?

 • Host chatu

  Rizika jsou více spojena s cestováním do vyšších nadmořských výšek u turistů s kardiovasculárním onemocněním , onem. plic, epilepsií a pod. Výšková - horská nemoc pak může poskytnout i osoby zcela zdravé a to dokonce i lidi, který již v těchto výškách v minulosti pobývali bez potíží. Základem je aby byl turista zdráv, v dobré momentální kondici, postupovalpomalu s dostatkem času na výškovou aklimatisaci. Poblém např Lima -Cusco, skok z nuly na 3000 m v horizontu 40 minut. Před cestou dobře zavodnit, minerály, ne alkohol, dostatek spánku a pod. Při potížích nutno sestoupit níže. Medikamentózní léčba jen pro transport dolů, má ji ordinovat lékař. U horolezeckých expedic to je trošku jiné. dr. Rutsch

 • sam.8

  Dobrý den, setkal jste se v Indii blíže s jejich tradiční ajurvédskou medicínou? Jaký je váš názor na ni? Udělal jste s ní sám nějakou praktickou zkušenost? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  S touto medicínou jsem se setkal ale zkušenost s ní nemám. R.

 • Petr

  Dobrý den, je cestování do exotických destinací vhodné i pro malé děti? Od kolika let bychom je na takovou dovolenou mohli vzít?

 • Host chatu

  Záleží na tom, jakou exotiku myslíte. Obecně se cestování do tropů s dětmi do 3 let nedoporučuje. Pokud se jedná o hotelové komplexy v resortech pro evropsku populaci tak to pobytově lze. Cestování do tropů doporučujeme s dětmi nad 6 let. R.

 • Tomáš

  Které země jsou nejvíce rizikové pro cestovatele? Které jsou naopak nejméně? Jaký by měl být zdravotní zaklad pro cestovatele, léky, očkování, vybavení.....

 • Host chatu

  To co chcete slyšet je na odpolední přednášku. Když Vám vyjmenuji nejrizikovější země, tak mám zítra na stole výhružné nóty z jejich ambasád. Odkazuji na pubikaci Lékařství vtropech a subtropech, Učebnici tropické medicíny prof. Berana. Lze se objednat i na konsultaci do Centra cestovní medicíny Praha. dr. Rutsch

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.