Jak správně pečovat o vlasy a pokožku hlavy? Odpovídal MUDr. Ondřej Felix

Chat je uzavřený10.01.2019 14:00

Ondřej Felix.

Jak správně pečovat o vlasy a pokožku hlavy? Liší se péče o kštici v letním a zimním období? Jaké jsou nejčastější onemocnění pokožky hlavy a jak jim snadno předejít? Liší se struktura a kvalita našich vlasů v průběhu života? Které látky potřebuje vlas proto, aby byl jemný ale dostatečně vyživený? Na otázky na pomezí zdraví a krásy Vám odpoví MUDr. Ondřej Felix. Host odpovídá ve čtvrtek 10. ledna od 14.00.

MUDr. Ondřej Felix stojí za intenzivním programem Hair Growth, který zabrání vypadávání vlasů, podpoří jejich růst a hustotu. Felix se narodil do lékařské rodiny v Praze a je již pátou generací. Je absolventem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, avšak svoji kariéru začal v sousedním Německu na chirurgii. Během svého působení zde spolupracoval na výzkumu látek podporující růst vlasů při pooperačním poléčebném období. Díky tomu se po složení atestací přesunul do Prahy a založil vlastní společnost Felix Clinicum Praha s.r.o., kde jsou kromě praktického lékařství nabízeny také služby v oblasti cévní chirurgie a již zmíněné infuzní vlasové terapie.

Chat

  • ANTI

    Jak správně pečovat o vlasy a pokožku hlavy?

  • Host chatu

    Každý typ vlasu vyžaduje jinou péči. nicméně obecně platí tři pravidla - pravidelné mytí vhodným přípravkem (dle typu vlasu a pokožky); tyto přípravky nestřídat - na úpravu i mytí vlasů pozžívat pravidelně jeden preparát; nechat vlasy dýchat - tj pravidelně střídat účesy - nenosit stále cop, či culík

  • NECRONY

    Liší se péče o kštici v letním a zimním období?

  • Host chatu

    Principielně se péče v období nelíší. Jak v zimě tak v létě je nejhorším nepřítelem vlasu zapaření, které vzniká bud díky vyšším teplotám, nebo díky pokrývce hlavy. Nicméně vlasům neprospíva ani teplota sama. Při vyšší teplotě dochází k vysychání a matnění vlasu, při nižší k poškození vnitřní strukury a rozštěpení. Je proto dobré pravidlně doplňovat hlavní živiny vlasu a to bud' formou tablet, či infuzí, např. HAIR GROWTH, které zajistí vlasu pevnost, stablitu a odolnost ve všech podmínkách.

  • ANTI

    Jaké jsou nejčastější onemocnění pokožky hlavy a jak jim snadno předejít?

  • Host chatu

    K nejčastějším onemocněním pokožky vlasové části hlavy patří ekzémy, akné a lupénka. Předejít se jim dá pravidelnou hygienou a důkladnou péči jak o pokožku, tak o vlasy.

  • DAYD

    Které látky potřebuje vlas proto, aby byl jemný ale dostatečně vyživený?

  • Host chatu

    Základní stavební prvek vlasu jsou aminokyseliny(hlavně methionin), vitamíny (ADEK), minerály a stopové prvky (např zinek) Vlas sám o sobě je mrtvou tkání, která je tvořena ve vlasovém folikullu. Dodáním správných živin docílíte kvalitní struktury vlasu již od počátku jeho růstu a díky tomu budou Vaše vlasy vyživené a pevné. Nicméně jemnost je dána geneticky a nelze ji u tvrdých vlasů plně docílit.

  • ANTI

    Jak škodí vlasům pokrývka hlavy?

  • Host chatu

    Pokrývka hlavy zamezuje pokožce dýchat a tím pádem dochází k uzavírání pórů a poškození vlasového kořínku. Pokud plánujete dlouhodobé nošení pokrývky hlavy (např helma na lyžích) je dobré vlasy před nasazením nijak neupravovat ani nemýt. Po sundání helmy poté vlasy umýt vodou a šetrným šamponém. Promasírovat pokožku a vlasy nijak neupravovat. V případě potřeby doporučuji úpravu až po 12 hodinách od sundání. Pokud je vlas dobře vživený a připravený, jako například po naší terapii HAIR GROWTH je možné vlasy upravovat již dříve a dlouhodobé nošení pokrývek je nepoškozuje.

  • ANTI

    Jak škodí vlasům psychika?

  • Host chatu

    I psychické problémy vedou k poškození vlasů, resp pokožky. Je dokázáno, že stresový faktor vede k vznuku mnoha onemnocnění včetně poškození pokožky. Např atopický ekzém se ve stresu zhoršuje. Stejně tak i padání vlasů.

  • NECRONY

    Jsou problémy s vlasy dědičné?

  • Host chatu

    Ano jsou. U mužů je dedičnost jednoduchá, typ a množství vlasů se dědí po otci matky. U žen je dědičnost složitější, nicméně se dá prokázat pomocí genetických testů.

  • Jan

    Dobrý den,
    trpím nadměrným pocením na čele a ve vlasové části hlavy. Je možné používat Driclor, neexistuje něco příhodnějšího (botox se mi také nezdá úplně optimální). Je to neskutečně obtěžující. Ještě bych poprosil radu ohledně komedonů na tváři a nose, zda se na to vyplatí speciální kosmetika a popřípadě, zda spíše peeling nebo slupovací masky? Díky.

  • Host chatu

    Dobrý den, v medicíně platí, že každý z nás je jiný a každému vyhovuje jiný preparát. nelze tedy bez vyšetření říci, který preparát by Vám vyhovoval. Nicméně doporučuji používat spíše speciální přípravky s léčebnou složkou dle doporučení kožního lékaře. Ohledně komedonů platí to samé. Nutná je pravidelnná péče o pokožku vhodným preparátem. Někdy bohužel trvá najít ten vhodný věčnost a jeho hledání je nákladné. Peeling ani Masku ve Vašem případě nedoporučuji, dojde k dalšímu ucpání porů a tím k zhoršení onemocnění. Držím palce.

  • ANTI

    Jak je důležitý kofein a alpecin pro vlasy?

  • Host chatu

    Kofein zlepšuje prokrvení pokožky a tím zvyšuje dostupnost živin ve vlasovém folikulu a tím podporuje růst a kvalitu vlasu. Též nedochází k uzavírání těchto porů a vlas tedy může dýchat. Šampony s obsahem kofeinu patří k nejlpeším volně prodejným šampónům na péči o vlasy.

  • BENED

    Jak často chodit preventivně s vlasy k lékaři?

  • Host chatu

    V případě zdravých vlasů není nutné chodit k lékaří. Důležitá je pravidelná kontrola a péče o ně. Vy znáte svoje vlasy lépe než kdo jiný a tím pádem poznáte změny dříve a lépe než jakýkoliv lékař.

  • ANTI

    Co kvasinky ve vlasech, jak to řešit?

  • Host chatu

    Plísňové onemocnění pokožky je nutné řešit u kožního lékaře, není kvasinka jako kvasinka a na každý typ je jiný lék. doporučuji tedy navštívit dermatologa.

  • Sonja

    Dobrý den,
    Už několik desítek let se potýkám s alopecií, na temeni hlavy mám prořídlý porost. V minulosti jsem se snažila problém řešit zahuštěním autotransplantací, ale vlasy padaly dál (odborníci z Interclinic tvrdili, že vypadl zbytek původních vlasů, bez jejich zákroku už bych prý byla úplně bez vlasů). Nyní jsem cca 14 měsíců po chemoterapii, vlasy mi rostly celkem husté, ale po dvou měsících opět prořídly.
    Poradíte mi zákrok, případně prostředky, jak problém řešit, jak si zvýšit sebevědomí jako "žena"?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, naše terapie HAIR GROWTH vznikla původně jako terapie pro pacienty po chemoterapii a její úkol byla podpora růstu vlasů právě po těchto terapií. Doporučil bych Vám tedy návštěvu v našem zařízení, kde by proběhlo vyšetření a úvodní pohovor. Více na www.mladakrasna.cz

  • Alena

    Dobrý den,
    po letech jsem (před půl rokem) vysadila antikoncepci. Od té doby vidím zhoršení jak pokožky v obličeji (akné, ale zároveň náběh na atopický ekzém), tak i výrazně více mastné vlasy a boláčky na temeni. Jde s tím něco udělat? Srovná se to časem?
    díky

  • Host chatu

    Dobrý den, každá antikoncepce obsahuje hormony na které si tělo při dlouhodobém braní zvykne. Po vysazení dochází k dysbalanci těchto hormonů a tím k různým změnám, ať již v oblasti pokožky, zažívání, či psychiky. Samozřejmě se vše časem vyrovná, nicméně jak jsem uvedl u předchozí otázky, každý je jiný, a proto nelze predikovat kdy se u Vás vše zlepší. Pro toto přechodné období doporučuji omezit kosmetiku a makeup (uzavírání póru vrstvou makeupu zhoršuje kožní onemocnění) a návštěvu dermatologa, který Vám doporučí speciální přípravky.

  • Adéla

    Dobrý den, vadí vlasů každodenní mytí?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano vadí. Voda dokáže být i jedovátá. Každodenní mytí vysušuje pokožku a šampóny poškozují póry. Tím dochází k uvolnění vlasu z folikulu, ztrátě pevnosti a vypadávání. Při nutnosti každodenního mytí (např sport) doporučujeme naší speciální vlasvou kosmetiku, při které se pokožka tolik nezatěžuje. K dostání je v našem zařízení. více na www.mladakrasna.cz

  • Tana

    Jak velký vliv má výběr šamponu na mastící se vlasy?

  • Host chatu

    Velký. Nesprávně zvolený šampón může zapříčinit otevření mazových žláz v oblasti hlavy a tím "umastit" vlas. Toto je součástí obranné reakce poškozené pokožky. Proto je nutné držet se jednoho vhodného šampónu a nestřídat různé přípravky.

  • Kamila

    Dobrý den,

    V čem se liší účinky vašich infuzí oproti tabletám a šamponům? Není to příliš invazivní?

    Děkuji za odpověď,

    Kamila

  • Host chatu

    Dobrý den, přípravky v tabletách jsou v takové formě, aby se v žaludku nerozložily, ale vstřebaly. Díky této formě musí naše tělo nejdříve daný přípravek vstřebat, poté upravit a až následně jej může využít k výživě. Během tohoto procesu dojde k vstřebání pouze 10% účinné látky. Přípavek v infuzi je již ve formě, kterou tělo může ihned využít a nemusí s ní nic dělat. Tím pádem dochází k vstřebání až 90% dávky. Způsob vyživy šamponem je obdobný tabletám, nicméně vstřebávání dochází přes pokožku resp vlasové kořínky a dochází k využití pouze 1% účinných látek. I když se metoda infuzí zdá invazivní, je to nejlepší forma podání živin a látek poškozeným vlasům.

  • Katka

    Dobrý den. Ráda bych se zeptala jak významný vliv má stavba jídelníčku na kvalitu vlasů? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, význam zde samozřejmě je. Pokud stravou doplňujete potřebné živiny, které vlas dokáže využít, pomáháte mu tím. Zároveň platí, že vlas je skládka organizmu a lze zněj vyčíst veškéré látky, které Vaše tělo během jeho růstu vstřebalo. Doporučuji proto pravidlně obohatit jídelníček vitamínovými doplňky, či čerstvým ovocem a zeleninou. Vetší vliv než jídelníček má na vlasy pitný režim. Správně hydratovaná pokožka je odolná a vlasové folikuly jsou zdravé.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov