Jak správně vybrat matraci? Odpovídal Dalibor Konečný

Chat je uzavřený21.05.2015 11:00

Dalibor Konečný.

Únava po jedné bezesné noci je sice velmi nepříjemná, ale neublíží tolik jako dlouhodobý nedostatek spánku. Kromě ztráty energie a snížené schopnosti koncentrace se při nekvalitním odpočinku vystavujete nebezpečí chronických onemocnění. Pro plnohodnotný spánek proto začněte u výběru matrace, která je šita na míru vašim potřebám i tělesné konstituci.

Dalibor Konečný je specialistou v oblasti prodeje matrací a výrobních materiálů. Od roku 2008 pracuje ve společnosti Moravia Comfort, kde má ve svém působení Českou republiku a další evropské země.

Chat

  • Vlado Murár

    Přesně to bych potřeboval poradit. Jakou matraci za přijatelné peníze, což pro mne znamená spíš ty levnější. Délka stávající matrace je 2m a naměřená řířka 85cm. Stávající matrace z dob sektorového nábytku mám již proležené, takže se zajímám o koupi nových. Váha spáče je 85kg. A pravda, bolí mě záda. Tak co doporučíte?
    Vlado.

  • Host chatu

    Dobrý den, Nejprve je dobré si uvědomit, jakou tuhost matrace hledáte. Každý výrobce uvádí svou škálu tuhostí. Naše společnost pro jednoduchou orientaci nabízí tři tuhostní stupně: 1 - měkkou matraci,2 - středně tuhou matraci, 3 - tvrdou matraci. Jakmile víte, jaká tuhost Vám nejlépe vyhovuje určitě vám doporučím si matrace zajít vyzkoušet do prodejních sítí. Zaměřil bych se na matrace s min. výškou 18 cm, kde je již komfort spánku zajištěn.

  • Lovacoop

    Jan Neruda Kam s ní? Se starou matrací? Možná by nám poradili soudruh Štrougal, Petr Nečas,Michal Hašek,Topolánek,Paroubek,Putin,Šarkozi,Zeman.

  • Host chatu

    Standardně by Vám měli matrace vzít na jakémkoliv sběrném dvoru.

  • SK

    Jaký je nejlepší materiál, materiály pro zhotovení matrace?

  • Host chatu

    Nemůžu říct, který materiál je lepší než druhý. Každá ze současných pěn (materiálu) má svá určitá specifika a přináší každému uživateli jisté benefity. Samotné složení matracového jádra může být tedy různé. Nejdůležitějším měřítkem pro výběr matrace je vždy konečný pocit uživatele, který při zkoušení matrace má.

  • WM

    Jak udržovat matraci v dobrém stavu - vysávání, čištění apod.

  • Host chatu

    Matraci je nutné min. jednou za čtvrt roku vyndat z lůžka. Potah z matrace svléci a vyprat pakliže to jeho vlastnosti umožňují. Samotné jádro matrace pak nechte ve stinném místě vyvětrat můžete ho i vysát. Pro prodloužení životnosti je dobré matrace rovněž otáčet pakliže to dovolují její konstrukční vlastnosti.

  • ep

    Hezký den!
    Rodiče mají ložnici ze sedmdesátých let, je stále pěkná a nechtějí se s ní rouzloučit. Já vidím jediný problém v pevném roštu (sololitové desce) která asi moc nedýchá. Existuje možnost výměny plné pevné desky za rošt, popřípadě, jaká matrace krom pružinové lze na starý rošt položit?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Toto je jedna z velmi často kladených otázek. Doporučil bych Vám se informovat u stolaře, zda lze vaše lůžko opravit tak aby mohlo mít místo plné desky lamelový nebo laťkový rošt. Pakliže to však nelze je nutné matraci ideálně každý měsíc vyndat z lůžka a vyvětrat ji na stinném místě. Rovněž je možné do pevné sololitové desky vyvrtat pár ventilačních otvorů aby mohla matrace alespoň trochu dýchat. Rovněž bych se zaměřil na výběr matrace, která se skládá z více prodyšných pěn např. studené pěny (HR pěny).

  • Petr

    Dobry den, jaky je Vas nazor na futony ? Slysel jsem, ze Japonci spi jenom na nich a maji daleko min problemu se zadama.

  • Host chatu

    Osobní zkušenost s futony bohužel nemám.

  • Majka

    Dobrý den, jaká matrace je pro mě vhodná, když mám širší ramena než boky? Děkuji Majka.

  • Host chatu

    Stavba lidského těla hraje rovněž nemalou úlohu ve výběru matrace. To jak se Vám zatěžuje ramenní část, kyčelní či kolena do matrace v nemalé míře ovlivní životnost matrace a komfort spánku. V současné době je možné ve vybraných prodejních sítích použít pro výběr vhodné matrace i tzv. měřící deku, která vám pomůže s nalezením nejvhodnějšího typu a zohlední vaši stavby těla.

  • Tonda

    Chci si vyměnit v matraci roznášecí vrstvu. Je mi nabízen materiál Studená PUR pěna, Talalay latex, Nawapur, Termopur, Embrace a Cellpur. Který z nich je nejvhodnější?

  • Host chatu

  • Karel Zvědavý

    Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, zda podle vašeho názoru pověst matrací v České republice nepoškodila kauza paní Černocké a dr. Matrace. S pozdravem Ká jako Karel

  • Host chatu

  • Dr Dick

    Hlavně aby dobře vařila a moc nemluvila.

  • Host chatu

  • Radek

    Kvalitnī matrace ještě nezajistí kvalitní spánek. Dle mých zkušeností taktéž závisí na správné volbě roštu.Má být pružný nebo pevný či jiný? Existuje nějaký poměr mezi kvalitou matrace a roštu? Děkuji.

  • Host chatu

    Můžu s Vámi jedině souhlasit. Kvalitu spánku neovlivňuje pouze matrace ale i samotný podklad, který pod matrací máme. Rošt má za úkol podpořit vlastnosti matrace a má velký vliv na její provzdušnění. Špatně zvolený podklad matrace může zkrátit nejen životnost matrace, ale co je důležitější, nemusí tělu poskytnout správnou oporu pro všechny jeho části. Kvalitní rošt by měl mít nejméně 28 lamel a mezery mezi nimi by neměly přesáhnout 4 cm.

  • BV

    Dobrý den,
    jaký je Váš názor na gelové matrace? Docela mě ta myšlenka zaujala. Myslíte, že mají budoucnost a má cenu uvažovat o jejich pořízení?
    Našla jsem třeba tyto:
    http://nabytek-masiv.eu/matrace/gel...
    Děkuji za odpověď.
    BV

  • Host chatu

    Opět to záleží na každém z nás a subjektivním pocitu, který na matraci máme. Nejlepší je si matrace s použitím gelu vyzkoušet a ujistit se, že použité materiály a složení jádra budou vyhovovat vašim požadavkům (tuhost, výška). V matraci můžete mít různé materiály od pěnových, gelových, kokosových desek, pružin atd. Nic méně pakliže vám matrace nesedne komfort spánku vám ani gelové složky neposkytnou.

  • Vítek

    Dobrý den,

    jaký je doporučený interval výměny matrace při každodenním používání? Jak se liší výběr matrace pro dospělého a pro děti?

    Děkuji.

  • Host chatu

    Ideální doba na obměnu matrace je mezi 8 až 10 rokem používání. Důležité je si uvědomit, že člověk za noc ztrácí asi 1 g šupinek pokožky, vypotí 100–300 ml potu a to vše vstoupí do matrace. Delší užívání matrace je tedy již z hygienického hlediska na zváženou.

  • Jan Klim.

    Miluji vás!

  • Host chatu

  • Klára Jandovská

    Dobrý den, jak poznám, že matrace potřebuje vyměnit? Mám tu svoji víc jak 15 let, ale stále se mi na ní spí velmi dobře. Mám pružinovou a pravidelně ji obracím a vysávám. Pokud budu uvažovat o nové, mám se zaměřit zase na pružiny, nebo je to už pasé? Děkuji, Klára

  • Host chatu

    Určitě bych již zvažoval koupi nové matrace a to hlavně z hygienického hlediska. Vysáváním odstraníte mrtvá těla roztočů či prachu, ostatní nečistoty z matrace neodstraníte. Pakliže se Vám dobře spí na pružinové matraci nebránil bych se možnosti pořízení opět pružinové matrace. Nic méně na výběr máte nyní z více materiálu a složení jader. Vyzkoušel bych tedy i jiné typy matrací a pak se rozhodl. Nakonec vám třeba bude více vyhovovat sendvičová matrace z více typů pěn.

  • PetraK

    S manželem jsme si pořídili novou manželskou postel a uvažujeme o koupi jedné matrace. Někde jsem ale četla, že to není dobré rozhodnutí. Máme si raději každý pořídit svoji?

  • Host chatu

    Doporučuji vždy koupení dvou matrací do dvoulůžkové postele. Již z důvodu toho, že každý z nás preferuje jinou tuhost matrace. Tedy i výběr matrace může být v případě jedné matrace problém. Navíc pakliže jeden z Vás je výrazně těžší než druhý. Může se vám zdát v průběhu noci, že vás partner při otočení nadzvedávat z lůžka. Rovněž dvoulůžková matrace váží daleko víc než jednolůžko a při převlékání postele pak nemusíte být schopna sama postel převléct.

  • Milan Stivín

    Dobrý den. Vážím něco málo přes sto kilo a proto bych se rád zeptal, jaká je pro mne vlastně vhodná matrace. Nějaká, do které se mé tělo jako propadne nebo naopak tvrdší? Příliš se v tom nevyznám. Děkuji MS

  • Host chatu

    Každá matrace má svou doporučenou maximální nosnost. Vážíte-li přes 100 kg, není vhodné si pořídit matraci s nižší nosností, než sám vážíte. Zaměřil bych se na středně tuhé až tuhé matrace. Případně i na tzv. partnerské matrace. Jedná se o matrace o dvou odlišných tuhostech. Pakliže se Vám po čase bude zdát , že je matrace tvrdá můžete si ji otočit na stranu, která je pocitově měkčí nebo naopak. Z naší nabídky je to matrace safira.

  • AP

    Dobrý den,

    moje maminka trpí dlouhodobě bolestmi zad, především bederní páteře. Chtěla bych ji pořídit kvalitní matraci, na které se pohodlně vyspí. Jakou bych měla zvolit?

    Děkuji

  • Host chatu

    Je vhodné určitě s maminkou navštívit spánkové studio a matrace si odzkoušet. Pakliže má výrazné bolesti páteře zkonzultoval bych vhodnost podkladu s lékařem. Nedoporučoval bych v tomto případě měkký typ matrace. Páteř by se mohla v průběhu spánku různě křivit a spíše tím uškodit.

  • Madgalena Novotná

    Dobrý den, čeká mě koupě matrace a já nevím, jak mám správnou vybrat. Jak poznám, co je pro mě to nelepší? Můžu třeba matraci vyměnit, když mi nebude sedět? Děkuji za odpověď, zdraví Magda

  • Host chatu

    Vše si před nákupem promyslete, prostudujte internet a projděte si nabídku blízkých obchodů. Tuhost volte podle toho, jaká je vaše poloha při spánku. Podle polohy se odvíjí zatížení jednotlivých částí matrace. Vnímejte, jakou tuhost podkladu vaše tělo preferuje. V poloze na zádech se hmotnost těla rovnoměrně rozloží, páteř požaduje pevnou oporu. Usínáte-li na boku, hmotnost těla se rozkládá rozdílně po celé ploše matrace. Oblast boků, kolen a ramen zatěžuje matraci daleko více než oblast stehen či chodidel. V tomto případě je vhodnější volit středně tuhou až měkkou matraci. V neposlední řadě pro polohu na břiše a rovněž pro časté střídání poloh je vhodné volit středně tuhou matraci.

  • vero

    Dobrý den, můžete mi poradit, jaký je nejlepší typ matrace pro někoho, koho každé ráno bolí záda? Děkuji

  • Host chatu

  • Denisa

    Dobrý den. Je nutné o matraci nějakým způsobem pečovat? Například ji pravidelně luxovat nebo prát povlak?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Matraci je nutné min. jednou za čtvrt roku vyndat z lůžka. Potah z matrace svléci a vyprat pakliže to jeho vlastnosti umožňují. Samotné jádro matrace pak nechte ve stinném místě vyvětrat, vysát. Pro prodloužení životnosti je dobré matrace rovněž otáčet pakliže to dovolují její konstrukční vlastnosti.

  • Lenka

    Koupě matrací je celkem drahá záležitost. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho matrace vydrží a jak často bychom je měli obměňovat?

  • Host chatu

    Ideální doba na obměnu matrace je mezi 8 až 10 rokem používání. Důležité je si uvědomit, že člověk za noc ztrácí asi 1 g šupinek pokožky, vypotí 100–300 ml potu a to vše vstoupí do matrace. Delší užívání matrace je tedy již z hygienického hlediska na zváženou.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov