Jak účinně posilovat a udržovat imunitu? Odpovídala nutriční terapeutka Hana Lang ve středu 23. září od 10.00

Chat je uzavřený

Nutriční terapeutka Hana Lang.

Jak účinně posilovat a udržovat imunitu? Co způsobují potravinové intolerance a jak se vyšetřují? Jak správně pečovat o svůj střevní mikrobiom? Odpovídala nutriční terapeutka Hana Lang ve středu 23. 9. v 10.00

Hana Lang vystudovala obor Heilpraktiker (lékař přírodní medicíny) a Nutriční terapii v Centru přírodní medicíny v Mnichově. Má více než 20 let praxe v oborech nutriční terapie a fyzioterapie. Principy své praxe zakládá na konceptu Cellssymbiosistherapie podle MUDr. Heinrichera Kremera. Věnuje se nutriční terapii založené na potravinových intolerancích a mitochondriální medicíně. Působila v Ambulanci komplexní výživy.

Chat

  • SK

    Jak tedy obecně posilovat a udržovat imunitu?

  • Host chatu

    Dobrý den, samozřejmě základem zdravé imunity je zdravý životní styl, správný pohyb, vyvážená strava jako základ a jak je zřejmé z mého zaměření, tak dle mého názoru hlavně zdravá střeva a spokojený mikrobiom v nich.

  • SK

    Co způsobují potravinové intolerance a jak se vyšetřují?

  • Host chatu

    Dobrý den, potravinové intolerance, nebo lépe řečeno alergická reakce na potraviny s opožděnou reakcí imunitního systému na, způsobují v našich střevech zánětlivé reakce. Vyšetřují se krevními testy.

  • DENMARK

    Jak správně pečovat o svůj střevní mikrobiom?

  • Host chatu

    Dobrý den, první a hlavní zásadou je neškodit. To znamená nejíst to, co střevní mikrobiom ničí. Největšími škůdci mikrobiomu je cukr, bílá mouka, potraviny na které máme intolerance a způsobují již zmíněné záněty, pak samozřejmě léky, antibiotika, konzervanty a aditiva ve stravě. Stres je také velmi nežádoucí :) Následně musíme dát mikrobiomu to, co mu dělá dobře. Jsou to živé organismy, které potřebují svou ornou půdu, kterou jim poskytují tzv. prebiotika, tedy vláknina jak rozpustná tak i nerozpustná.

  • Radek

    Dobrý den.
    Jaký význam mají imunoglukany a ve kterých potravinách se vyskytují? Nebo stačí zakoupit v lékárně doplňky stravy?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, imunnoglukany jsou přirozenou součástí vyvážené stravy například v obilninách, ale my je nejčastěji můžeme najít jako extrakt z hlívy ústřičné, ale i z jiných léčivých hub asijského původu, jako je lesklokorka, šitaké. Jejich pozitivní účinek na imunitu je vědecky dokázaný. Vhodné jako doplněk stravy jsou v dobách oslabené imunity, ale také u sportovců po těžké zátěži se prokázaly blahodárné účinky imunoglukanů na regeneraci. Zde je, jako u všech doplňků stravy, nutné hledat tu nejlepší kvalitu a nešetřit. Kvalita má svou cenu a následně i své pozitivní účinky.

  • Jana

    Dobrý den. Jaký je váš názor na kolostrum v tobolkách? Má prokazatelný ūčinek nebo je to jen vyhazování peněz?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, kolostrum je dar přírody, který jsme začali, my lidé využívat v náš prospěch. Jedná se o první mléko do 12 hodin po porodu telátka. Je to takový koktejl plný imunoglobulinů. tedy posilující imunitu napřímo. Vyhazování peněz to určitě není. ALE, kolostrum musí být od krav, které jsou přirozeně krmené, tedy zelenou trávou a tady už vidím velký problém v nabízených produktech na trhu. Ráda ho používám u svých pacientů (když nemají intoleranci na mléko!) v dobách oslabené imunity, po léčbě antibiotiky, při nástupu dětí do školky, po prodělaných operacích apod.

  • Tomáš

    Zdravím vás. Moje stravovací návyky asi nejsou nejideálnější neboť nejím moc zeleniny- hodně mně “nafukuje”. Jak nahradit chybějící “materiál” ze zeleniny?

  • Host chatu

    Dobrý den, to, že Vás nafukuje zelenina, je pro mě signál, že není něco v pořádku s mikrobiomem ve Vašich střevech. Doporučila bych jíst zeleninu tepelně zpracovanou a postupně doplňovat kvalitní vlákninu a napravit zažívací ústrojí :) Když chybí zelenina ve stravě, bude chybět právě vláknina, ale i důležité minerály, vitamíny a sekundární rostlinné látky. Doplňky stravy bohužel neumí zcela nahradit zeleninu jako takovou, ale pomohou doplnit právě zmíněné minerály, vitamíny atd. Doporučila bych zde: kvalitní vlákninu, probiotika s širokým zastoupením kmenů a přípravek s obsahem sekundárních rostlinných látek.

  • Honza

    Co by měl každý člověk určitě jíst, aby si zlepšoval imunitu? Stačí jíst zdravě nebo je potřeba jídelnícek obohacovat o nějaké doplňky?
    Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, všeobecně stačí zdravý životní styl. Strava sama to není. Je to i pohyb, stresový managment, relaxace, pohyb na čerstvém vzduchu apod. Strava by v tomto případě musela být jen v bio kvalitě a obsahovat všechny výživné látky. Když dám příklad, tak v jahodách je oproti před 20 lety o 80% méně vitamínů C a takto je to se vším. Kvalita stravy prostě neodpovídá nárokům dnešního moderního životního stylu. Další příklad: v Evropě máme pandemii nedostatku vitamínu D, kterým trpí až 95% obyvatelstva. Vitamín D je velmi důležitý pro naší imunitu....

  • Magda

    Dobrý den.
    Existují nějaké opravdu funkční a nezávadné doplňky stravy, které jsou schopny pomoci s vyladěním imunity? Můžete některé doporučit?
    Díky

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za otázku. Dlouho jsem je hledala a našla. Používám produkty od společnosti Tisso Naturprodukte. Jsou testované na nezávadnost prvotních látek a mají neskutečně přísná pravidla při výrobě. Najdete je i v ČR.

  • Lovacoop

    Co by měl jíst Jaromír Jágr,aby jeho semeno vzklíčilo? On snad nepředá geny a to bude škoda.

  • Host chatu

    Dobrý den, nemám ponětí, nebyl u mě na konzultaci. :) Škoda by to byla, ale asi to necháme na našem Járovi.

  • Janka

    Je lepek opravdu takový strašák, jak se všude píše a říká? Nebo je to jen móda dnešní doby? A proč vlastně, naši rodiče a prarodiče toto téma vůbec neřešili .... děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, ano! Máme přelepkováno. Píši o tom na svých stránkách a Natočila jsem na toto téma i podcast s mou kolegyní. Nepovažuji bezlepkovou dietu za módní trend, ale za léčbu při daných obtížích spojených právě s lepkem. Naše rodiče a prarodiče se nepotkávali s lepkem na každém kroku. Nyní je i v potravinách, ve kterých nemá co dělat. A samozřejmě se asi i jinak stravovali :) Vařilo se doma, ze surovin, nebylo tolik polotovarů atd. V podcastu jsem se o tom rozvášnila, tak doporučuji poslechnout.

  • Marta z Ostravy

    Nechá se v Mnichově získat kvalitnější vzdělání než u nás?

  • Host chatu

    Dobrý den, nevím zda kvalitnější, ale jiné. Heilpraktiker se v ČR studovat nedá. My zde tuto profesi nemáme. Jelikož jsem v Německu nějakou dobu žila a využívala služeb právě Heipraktikerů při léčbě svých dětí, rozhodla jsem se studovat tento obor právě tam.

  • Oleg

    Dobrý den, jak je to s těmi miliardami bakterií v probioticích, o kterých slýcháme v reklamách? Přijde mi to jako přehnané.

  • Host chatu

    Dobrý den, je jich tam opravdu takto moc. když vezmeme v potaz, že bakterií v našich střevech je až 10x více než buněk v celém těle (50-75 bilionů), tak je to docela málo. Ty miliardy ovšem nerozhodují, rozhoduje počet obsažených KMENŮ a těch může být od jednoho až po 31. Těch 31 je maximum, které jsem našla na trhu a které doporučuji. Běžná probiotika obsahují cca 5-9 kmenů.

  • Ondra

    Dobrý den. Které potraviny prokazatelně snižují imunitu?
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, bílá smrt :) t.j. Bílá mouka, cukr a běžné kravské mléko. :)

  • Irena

    Co si mám představit pod pojmem mitochondriální medicína? Jaké má využití pro obyčejného člověka?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, mitochondriální medicína se stará o zdraví mitochondrií. Mitochondrie jsou naše elektrárny a aby mohly vytvářet energii pomocí dýchacího řetězce, musí být zdravé. Stručně řečeno, hodně vědecké práce :)

  • Klára

    Myslím,že jen výživou se nedá zlepšit imunita. Chce to ještě dostatečný pohyb a pobyt v přírodě. Mám pravdu? A co otužování?
    Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, máte naprostou pravdu a otužování patří ke zdravému životnímu stylu. Již jsem se o tom v jedné odpovědi výše vyjadřovala :)

  • Marek

    Jak velký má vliv stres na imunitu či mikrobiom?

  • Host chatu

    Dobrý den, stres působí na naší imunitu supresivně. To znamená, že jí snižuje. Když budeme ve stresu my, budou ve stresu i bakterii v nás. A nikomu se ve stresu nežije a nepracuje dobře :) Na toto téma mám také natočený podcast

  • Iva

    Můžete nám napsat, co většina populace dělá špatně vzhledem ke své imunitě? Jaké zlozvyky u lidí přetrvávají ve výživě? Dají se vůbec vymýtit?
    Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, většina Čechů jí prokazatelně málo vlákniny, trpí nedostatkem vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. To jsou statistiky a vše výše uvedené neblaze ovlivňuje naší imunitu. Já vnímám jako hlavní problém ani ne tak co jíme, ale jak jíme!!! ve stresu, u telky, u novin, rodina nejí spolu u stolu, řeší se problematická témata u jídla. O vymýcení se snaží parta všech nutričních poradců, expertů, výživářů... snad se nám to podaří :)

  • Slávek

    Dobrý den.
    Kdybych se chtěl nechat vyšetřit v nějaké nutriční poradně či ambulanci, co mně tam čeká?
    Diky!

  • Host chatu

    Dobrý den, v nějaké... nevím Každá nutriční ambulance a poradna má své procedury a postupy. Mohu jen napsat, co Vás čeká u mě: vstupní anamnéza, která trvá 90-120 minut a následný individuální plán.

  • Milan H.

    Dobrý den, co říkáte na tzv. individuální probiotika? Má to smysl za ty peníze?

  • Host chatu

    Dobrý den, o individuálních probiotikách jsem již slyšela. Z mého pohledu to není nutné. Náš mikrobiom se mění podle toho, jak jíme, jaký máme stres atd. každým dnem, týdnem. Individuální probiotika bych chápala spíše jako akutní terapii při velmi silné disbióze střevního mikrobiomu. Při prevenci a chronických onemocněních mi to nedává moc smysl. Zde mi dává větší smysl širokospektrální probiotické preparáty, které umožní navrácení rovnováhy.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov