Jak vám ublíží osteoporóza a jak se nemoci bránit? Ptali jste se MUDr. Janky Tóthové

Chat je uzavřený05.06.2017 15:00

MUDr. Janka Tóthová.

Osteoporóza neboli onemocnění látkové výměny kostní tkáně má za následek řídnutí kostí a kvůli tomu i jejich větší lámavost. Vážnější zlomeniny kostí, hlavně pak kosti stehenní, mohou mít až fatální následky. Můžeme nemoci předejít a jak se jí bránit? Je nemoc dědičná? Na tyto a další se otázky odpovídala MUDr. Janka Tóthová.

MUDr. Janka Tóthová je absolventkou 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1999 atestovala v oboru všeobecné lékařství. Po absolvování atestace začala pracovat v ordinaci své školitelky MUDr. Heleny Hovorové (Praha 4), později u MUDr. Václava Šmatláka (Praha 10). Dále se jistý čas věnovala také telemedicínským konzultacím pro společnost WorldCare International, která zajišťuje tzv. "druhý názor" lékařů z vybraných nemocnic USA při řešení složitých zdravotních stavů. Od roku 2004 má svou vlastní praxi praktického lékaře v Praze 5. Má pozitivní vztah k alternativní medicíně a některé její metody v praxi používá. 

Chat

  • GF

    Je osteoporóza dědičná?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano- genetické faktory se také podílí na rozvoji osteoporózy, neboli " řídnutí kostí". Toto onemocnění patří mezi jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění . Projevuje se úbytkem kostní hmoty, kterou jsme si vybudovali v dětství, dospívání a časné dospělosti. V případě, že se ve Vaší rodinné anamnéze vyskytuje u některého z příbuzných zlomenina krčku kosti stehenní v nižším věku nebo dokonce fraktura vzniklá před 40.rokem věku po nevelkém násilí, je vhodné kontaktovat Vašeho praktického lékaře a podniknout společně další kroky k prevenci osteoporózy.

  • Mortar

    Je nějaká souvislost mezi osteoporózou a psychikou či psychiatrickými nemocemi?

  • Host chatu

    U osob s narušenou psychikou je obecně známý problém jak s příjmem potravin, tak s nižší fyzickou aktivitou. U depresivních stavů například může inaktivita- nedostatek pohybu, nedostatek pobytu na slunci v kombinaci s nedostatečným příjmem stravy ( deficit vápníku, vitamínu D a nově i vitamínu K) vést sekundárně k časnému rozvoji osteoporózy.

  • SK

    Jak často chodit na preventivní prohlídky ohledně osteoporózy?

  • Host chatu

    Dobrý den, odpověď se liší v závislosti o jakou osobu, s jakým rizikem osteoporózy se jedná. V případě postmenopauzálních žen frekvenci specializovaných vyšetření typu denzitometrie a cílených laboratorních vyšetření indikuje gynekolog , často ve spolupráci s osteologem. Obecně vzato - je důležité zúčastňovat se preventivních prohlídek u svého praktického lékaře, který zná Vaši anamnézu komplexně a může včas vyhodnotit nutnost další intervence. U žen jsou pravidelné gynekologické prohlídky součástí prevence stran osteoporózy. Avšak ve vysokém riziku rozvoje toho onemocnění jsou i osoby s velmi nízkou hmotností ( nejenom v případě mentální anorexie), osoby dlouhodobě užívající kortikoidy, osoby dlouhodobě připoutané na lůžko nebo osoby s dalšími onemocněními typu revmatoidní artritidy, cukrovky, onemocnění ledvin a podobně.

  • SOD

    V kterém věku se osteoporóza může projevit nejdříve?

  • Host chatu

    V souvislosti s výše uvedeným dotazem je jasné, že osteoporóza se může vyvinout v jakémkoliv věku. Záleží na okolnostech. Mezi nejvíce ohrožené osoby patří postmenopauzální ženy, osoby dlouhodobě upoutané na lůžku, osoby s poruchami střevního vstřebávání, s dlouhodobou kortikoidní léčbou a osoby s nízkou váhou. Onemocnění se vyskytuje častěji u žen ( v poměru k mužům 2:1) . Mezi hlavní projevy patří například bolesti zad. Alarmující je ztráta výšky. "Růst do země" nebo nahrbení vpřed. Někdy je prvním projevem zlomenina. Zarazit by nás měl vznik zlomeniny při běžném traumatu . Zlomeniny vznikají často v typické lokalizaci jako je zápěstí ruky, krčku kosti stehenní anebo tzv. kompresivní fraktury obratlů , které se často odhalí až při rtg vyšetření.

  • SD

    Jaké jsou příčiny a jaké jsou důsledky osteoporózy?

  • Host chatu

    Dobrý den, nejčastější příčiny jsme již uvedla v předchozích odpovědích. Nejčastějším důsledkem onemocnění, u kterého se kosti stávají křehčí a tenčí, je zlomenina , často v typické lokalizaci. A v důsledku zlomeniny,hlavně ve vyšším věku, sekundárně navozená imobilita ( nepohyblivost), která přináší řadu sociálně - ekonomických dopadů.

  • BRAINKB

    Je nějaký vztah mezi osteoporózou a osteosarkomem?

  • Host chatu

    Není mi známá žádná kauzální souvislost mezi těmito 2 nemocemi.

  • NECROS

    V čem jsou jiné přístup, léčba apod. ohledne osteoporózy před rokem 89 a nyní v v ČR?

  • Host chatu

    Ve všech odvětvích medicíny dochází během témeř 20-ti letého období k neustálému rozvoji a vývoji nových farmaceutických preparátů, ovlivňujících kostní metabolismus, zlepšila se také diagnostika osteoporózy a obecné povědomí veřejnosti ( a to jak odborné, tak neodborné). Z pohledu primární péče se více klade důraz na dostatek vitamínů a minerálů ve stravě, ev. se více používají výživové doplňky stravy vzhledem ke stavu současných potravin a zemědělské půdy ( ve smyslu toxického zatížení a " vyčerpání" živin). Novým trendem je kombinace preparátů s obsahem vápníku, vitamínu D a vitamínu K, resp. K2, o kterém se nyní hodně mluví. Také se propaguje pobyt na slunci , který je zdrojem vitamínu D, a to minimálně 15-20 minut v jarních a letních měsících .

  • WAR

    Jak kvalitní je léčba osteoporózy v současnosti v Česku? A jak pozná pacient, že má osteoporózu?

  • Host chatu

    Terapie osteoporózy v ČR, je , dle mého názoru, na velmi dobré úrovni. Úspěch v tomto směru je dán spoluprací zdravotníků na straně jedné a pacientů na straně druhé. Zlepšení přináší také vyšší informovanost veřejnosti. A opatření, která je potřeba udělat v první linii, jsou jednoduchá a nenáročná: pobývat na čerstvém vzduchu, pohybovat se, jíst kvalitní stravu bohatou na vápník ( např. mléčné výrobky, sýry, fazole, mořské ryby , mandle), dále na vitamín D ( losos, sardinka, treska, kreveta, gouda, tvaroh,) a také vitamínu K2, který se vyskytuje například v kysaném zelí, či sýru natto (fermentované sojové boby). Klinicky, neboli " příznakově", se osteoporóza projeví například jako bolest zad, ztráta výšky nebo zlomenina (blíže viz předchozí odpovědi).

  • BRAINKB

    Souvisí nějak ostoporóza s lymfosarkomem?

  • Host chatu

    ...

  • Jarda

    Dobrý den, vyplatí se brát přípravek s vitamínem K2 jako provenci osteoporózy?

  • Host chatu

    Pokud nemůžete zaručit dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů stravou, tak rozhodně ano. Vhodné je také zaměřit se na kombinovaný a vyvážený obsah vitamínu D, vápníka a vitamínu K2, například v kombinaci 600 mg calcia, 400 IU vitamínu D3 a 90 ug vitamínu K2. Tyto 3 složky vzájemně kooperují a podílí se na tom, že dodaný vápník putuje do kostí a neukládá se v oblasti tepen (kde by mohl v poškozené cévní stěně urychlovat rozvoj aterosklerózy).

  • Bezděková

    Dobrý den, léčím se na osteoporózu asi 10let,než mi lékař našel vhodný lék trvalo to rok, nesnáším Bonvivu, brala jsem asi 6let Risendros a teď. 2 roky neberu nic že se musí na čas vysadit. Jaké jsou nové léky, nemohu polykat velké tablety děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, rozhodně by bylo dobré po 2 letech navštívit specialistu a nechat si provést kontrolní denzitometrické vyšetření. Každopádně do realizace této návštěvy můžete užívat například preparát typu Pro-Osteo Plus ve formě granulátu rozpustného ve vodě. Je to jedna z možností.

  • Lenka

    Dobrý den, babička i maminka trpí osteoporózou, já se snažím dodržovat zásady zdravé výživy, sportovat a dodávat do těla hodně vápníku. Co ještě více můžu udělat, abych se jí vyhnula nebo alespoň co nejvíce oddálila? Moc děkuji, Lenka

  • Host chatu

    Dobrý den, nepíšete kolik je Vám let, ale určitě již nyní děláte ohledně prevence rozvoje osteoporózy mnoho. Snažte se pobývat na čerstvém vzduchu - denně 20 minut v jarních a letních měsících. V zimě si můžete vybrat nějaký kombinovaný preparát s obsahem vitamínu D, K2 a kalcia. Jednou za 2 roky se nezapomeňte přihlásit u Vašeho registrujícího lékaře na preventivní prohlídku, kde můžete společně cíleně dohledat další rizikové faktory s ohledem na možné řídnutí kostí.

  • Lucie

    Dobrý den, mamince před lety zjistil imunolog (po tom, co měla objektivní potíže), že se jí během těhotenství s mou mladší sestrou přestal ukládat vápník do kostí a bere na to teď speciální léky, které jí vápník doplňují. Je možné, že tento problém zdědím a stane se mi to při těhotenství také? A mohu tomu nějak předejít?

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, podobný probléms e u Vás může i nemusí vyskytnout, každopádně dodržujte výše uvedené rady ohledně prevence osteopózy. Nezapomeňte trvale spolupracovat a informovat v tomto duchu Vašeho praktického lékaře i gynekologa. Společnými silami se tomuto problému jistě zvládnete vyvarovat.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov