Jak včas odhalit osteoporózu a jak se jí bránit? Odpovídala MUDr. Eva Dokoupilová

Chat je uzavřený19.10.2017 14:00

MUDr. Eva Dokoupilová.

Osteoporóza se často označuje jako tichý zabiják kostí. Zákeřná je především v tom, že si ji nemocný ze začátku neuvědomuje a nemá tak potřebu navštívit lékaře. Osteoporózou trpí hlavně ženy, a to každá třetí žena ve věku nad 50 let. Osteoporóza vede k mnoha komplikacím. Nejzávažnější z nich je zlomenina krčku kosti stehenní, po níž pociťuje zdravotní omezení většina nemocných. Proč jsou ženy ohroženější více než muži? Jakou roli zde hraje menopauza? Existuje účinná léčba? A jak poznáte, že trpíte osteoporózou? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Evy Dokoupilové.

MUDr. Eva Dokoupilová v roce 2003 založila privátní revmatologické a osteologické centrum Medical Plus v Uherském Hradišti a v roce 2005 rozšířila činnost o centrum biologické léčby. Pracoviště je akreditováno Ministerstvem zdravotnictví ČR a jako jedno ze dvou českých zařízení se podílí na preventivním programu Mezinárodní nadace pro osteoporózu s názvem "Capture the Fracture" (Zabraň další zlomenině). MUDr. Eva Dokoupilová působila dříve jako vedoucí lékařka revmatologického oddělení i v Uherskohradišťské nemocnici a později ve své soukromé revmatologické a osteologické ambulanci v Uherském Hradišti. Atestaci z Interního lékařství získala v roce 1993 na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně a v roce 1997 se atestovala z revmatologie v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. 

Chat

  • Jana H.

    Dobrý den, paní doktorko, už asi začínám být ve věku, kdy mi osteoporoza hrozí, proto zvažuji návštěvu lékaře za tímto účelem. Mám se nejdříve poradit se svým praktickým doktorem, nebo se můžu rovnou obrátit na specializované pracoviště? A co všechno je součástí vyšetření - na co se mám připravit? Díky, Jana

  • Host chatu

    Paní Jano dobrý den. Nejlépe by bylo se obrátit nejdříve na svého praktického lékaře. Ten zná nejlépe Váš současný zdravotní stav i anamnestické údaje. Existuje také jednoduchý dotazník na webových stránkách www.osteo-liga.cz a kde také najdete potřebné informace o této nemoci. Praktický lékař by Vás měl doporučit na odborné pracoviště ve Vašem regionu. Vyšetření samotné je nenáročné a provádí se celotělovým denzitometrem a netrvá déle než 15 minut. Pak následuje odběr krve na stanovení osteomarkerů. Z výsledků krevních testů a denzitometrie pak odborný lékař stanoví další postup, tedy případnou léčbu, termín další kontroly apod.

  • Vendula

    dobrý den, jakou navrhujete léčbu při osteopenii? Je mi necelých 50 roků.
    děkuji

  • Host chatu

    Paní Vendulo u osteopenie lze doporučit dostatek tělesného pohybu. Tedy cvičení, jízdu na kole, plavání. Tělesný pohyb je nejdůležitějším faktorem. Pak doporučuji dostatek potravin s vyšším obsahem vápníku, nejen mléčných výrobků a pravidelné kontroly u osteologa nejméně 1 krát za 2 roky.

  • DENMARK

    Je osteoporóza dědičná?

  • Host chatu

    Ano je popsán dědičný faktor. Lze mu ale čelit dostatečnými tělesnými aktivitami a životosprávou. Například kouření, nadměrná konzumace kofeinu a nedostatečný pohyb jsou velmi rizikovými faktory ke vzniku osteoporózy.

  • SK

    Jaké jsou příčiny osteoporózy?

  • Host chatu

    Máte-li na mysli otázku, co je příčinou osteoporózy, pak je to genetická dispozice, ale hlavně nesprávná životospráva a nedostatečný pohyb. Toto platí prakticky od doby dětství a dospívání. Od 30 let věku totiž postupně kostní hmoty ubývá a zvyšuje se riziko vzniku osteoporózy. Zprvu více u žen než u mužů.

  • SK

    Jaké jsou nejhorší důsledky osteoporózy?

  • Host chatu

    Především hrozí riziko osteoporotické zlomeniny. To znamená, že například po malém pádu z výšky, nárazu, většímu úderu může dojít ke zlomenině, nejčastěji obratlového těla, předloktí, pánve, krčku stehenní kosti. Ta může pacienta upoutat na lůžko, či jinak snížit kvalitu jeho života. Přičemž každá další osteoporotická zlomenina jej může odkázat na dopomoc druhých, invalidizovat a tím i zkrátit dobu dožití.

  • ANTI

    Jaká je komorbidita u osteoporózy?

  • Host chatu

    Osteoporóza může být způsobena některými léky, zejména při dlouhodobém užívání kortikosteroidů. Může být však také příznakem některých nemocí, například lidé s Bechtěrevovou nemocí mají často výraznou osteoporózu.

  • Jana N.

    Od specializované lékařky mám diagnostikováno riziko blízké osteoporozy, předepsán Caltrate. Je mi 62 let, při užívání se obávám zvýšené možnosti tvorby kamenů. Bylo by možné užívat Caltrat pouze od podzimu do jara a v létě při dostatku vitamínu D vynechat užívání /doporučeno mým internistou/?

    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud nechcete užívat vápník a vitamin D v preparátu Caltrate, máte možnost potřebný přísun vápníku a vitaminu D doplnit potravou, musíte však počítat dávky dle dostupných tabulek, tak, aby přísun vápníku a vitaminu D byl dostatečný. V zimním období by pak stačilo kapat 4 kapky Vigantolu /den.

  • Jolana

    Dobrý den,

    proč jsou ženy ohroženější? Má na to nějaký vliv i těhotenství?

  • Host chatu

    Dobrý den, ohrožené úbytkem kostní hmoty jsou zejména postmenopauzální ženy. Především z důvodů ztráty hormonů estrogenů. Těhotenství není důvodem k rozvoji osteoporózy. V těhotenství je však nutný dostatek vápníku a vitamínu D!

  • Hanka

    Dobrý den,

    je mi kolem třiceti a již mě bolí klouby zejména při chůzi a po dlouhém sezení. Mohu osteoporóze předejít nějakým druhem sportu? Znamená něco křupání kyčelních kostí?

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud je Vám 30 let, doporučuji Vám pestrou stravu s dostatkem vápníku a vitamínu D a zejména dostatek pohybu. Ideální je rychlá chůze nejméně 50 minut, nejméně 3x týdně.

  • Lenka K.

    Dobrý den,

    chci se zeptat, když se nemoc podcení a nebude se léčit včas, jaká rizika hrozí? Děkuji. Hezký den.

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud se podcení vývoj osteoporózy, hrozí hlavně tzv. nízkotraumatické zlomeniny - to jsou zlomeniny, které vzniknou po malém úrazu. Nejčastější zlomeniny při ostoeporóze jsou zlomeniny předloktí,vážnější jsou pak zlomeniny obratlových těl a a krčku stehenní kosti .

  • Martina M.

    Dobrý den, paní doktorko.

    Jaké léky jsou většinou doporučovány při léčbě osteoporózy? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den. Základním lékem je vždy podání vápníku a vitamínu D. Další léky se podávají podle typu osteoporózy, je nutno vždy individuálně posoudit každého pacienta.

  • Debra

    Dobrý den, paní Dokupilová,
    je možné osteoporoze předcházet již v nižším věku ať již fyzickou aktivitou či stravou. Kdy by se měl člověk začít o osteoporoze bavit se svým lékařem (možné vyšetření), i když žádné příznaky nepociťuje.
    Děkuji za Váš čas,
    D. Paterová

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za tuto otázku. Na osteoporózu je potřeba myslet už u dětí. Zejména dnešní děti často tráví volný čas u počítače, mají tedy málo pohybu a navíc často popíjí nápoje, ve kterých se vyskytuje nadměrná míra fosfátů. Kosti se přitom vyvíjí u jedince do 20 - 25 roku, a zejména v tomto období je stravou a životním stylem dáno, jaká kost se jedinci vyvine. S takovou mírou kostní hmoty potom jedinec vstupuje do dospělosti. V dospělosti je potřeba kosti udržovat dosatečnou fyzcikou aktivitou a přiměřeným přísunem vápníku a vitamínu D ve stravě. Později u žen v nastupující menopauze a u mužů o pár let později nastává období, kdy kostní hmoty začne ubývat, a to zejména díky ztrátě hormonů.

  • Jaroslav Souhrada

    Dobrý den, paní doktorko, jaký máte názor a zkušenosti s léčbou osteoporozy pomocí injekcí Forsteo?

  • Host chatu

    Dobrý den, preparát FORSTEO je v současné době nejúčinnějším preparátem na léčbu osteoporózy.

  • Jaroslav Souhrada

    Ještě by mne zajímal Váš názor na vitamín K2 ve vztahu k osteoporoze...

  • Host chatu

    Kromě vápníku a vitaminu D je i vitamin K2 účinný v léčbě či prevenci osteoporózy.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov