Jak ven ze současné politické krize? Odpovídala politoložka Dvořáková

Chat je uzavřený11.05.2017 10:00

Prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc.

Ponižování premiéra Bohuslava Sobotky na Hradě, problematické odvolávání ministra financí Andreje Babiše a nově také nahrávky, v nichž Babiš úkoluje své novináře. Co dalšího může přinést vládní krize a jak z ní ven? A o co jde jednotlivým aktérům? Přečtěte si odpovědi profesorky Vladimíry Dvořákové, politoložky z Vysoké školy ekonomické.

Prof. PhDr. Vladimíra Dvořáková, CSc. patří mezi zakladatelské osobnosti české politologie po roce 1989, jednak odborně a teoreticky – zejména její publikace (ve spoluautorství J. Kunce) O přechodech k demokracii přinesla zcela nový teoretický vklad do ustavujícího se vědního oboru, jednak editorsky, kdy od roku 1994 byla výkonnou redaktorkou a od roku 1998 je šéfredaktorkou časopisu Politologická revue. Na podzim 2008 absolvovala měsíční pobyt v USA na pozvání ministerstva zahraničí USA zaměřený na problémy vysokoškolského vzdělávání (Challenges to Higher Education). V roce 2009 jí redakce Listy udělila cenu Pelikán za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog.

Chat

 • katerina

  Muzete prosim Vas osvetlit legislativu tykajici se prijeti ci neprijeti demise vlady navrzene premierem. Pripadam si tu jak v Kocourkove. Dekuji.

 • Host chatu

  To nejste sama, Kocourkov a Hulvátov jsou asi nejvlivnější obce v naší republice. Úprava je dána Ústavou ČR. Co se týče člena vlády je to zcela jednoznačné: Článek 74: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Není ovšem určen čas za jak dlouho, předpokládá se, že bez velkých meškání dle situace. Co se týče demise premiéra, pokud ji prezident přijme, tak s ním padá celá vláda, protože nelze jmenovat jenom předsedu vlády a nechat stávající vládu. Článek 68 říká, že na návrh premiéra, jmenuje president ostatní členy vlády a vláda pak předstoupí před Poslaneckou sněmovnu. Takže premiér musí dát návrh na složení vlády, byť by třeba byla totožná. Článek 68 (1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně. (2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. (3) Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.

 • Karel

  Dobrý den paní Dvořáková, čím si jako politoložka vysvětlujete jev, kdy miliardář, který se evidentně cíleně stylizuje do pozice ukřivděného člověka, dokáže (alespoň podle volebních průzkumů) oslovit velkou část obyvatelstva, která na rozdíl od něj žije „od výplaty k výplatě“?
  Je to marketingový model, který by fungoval všeobecně, nebo se jedná o model šitý na míru pro naši specifickou cimrmanovsko-švejkovskou českou kotlinu? Děkuji

 • Host chatu

  Není to jen pro českou kotlinu, je to v mnoha dalších zemích (viz Trump, Berlusconi). Je vidět, jak funguje marketing, jsou tam stejné argumenty (tak bohatý, že již nemusí krást, řízení státu jako firmy...). Stejná hesla se také objevují celosvětově "prostě to uděláme" - "just we do it".

 • Sluha dvou pánů

  Doporučujete jako známá odbornice na marxistické revoluce a hnutí v Latinské Americe revoluční svržení prohnilého buržoazního systému?

  Jakožto členka správní rady CEELI, náborového centra agentů v české justici, jistě máte přesné informace jestli US ambasáda stále považuje Ing. Bureše za vhodného místodržícího, případně jestli má agentka Bradáčová povolení (či rovnou příkaz) jej dostat do tepláků. Můžete alespoň naznačit, jaké jsou plány?

 • Host chatu

  ...

 • Jan Kalous

  Dobrý den,
  pamatuji si, že jednou se pan Babiš zaklínal, že nechápe proč ho kritizujete, když jste se vy sama podílela na programu ANO. Opravdu jste stála za vznikem ANO? Děkuji

 • Host chatu

  Nepodílela jsem se na programu ANO ani na žádném jiném dokumentu. V době, kdy ANO vznikalo, pan Babiš mne požádal s řadou dalších lidí, abych pohovořila o problémech této společnosti, mluvila jsem o korupci a mechanismech kontroly, pokud si dobře vzpomínám bylo to v Olomouci. Takže žádný program jsem nevytvářela, ani neoponovala, ještě před vznikem strany se mnou pan Babiš hovořil cca 2x o tom, jak vypadají politické strany. Takových povídání pro veřejnost mám desítky ročně.

 • Jana Drbalová

  Dobrý den, je možné, aby se podobný ceremoniál, jako byla "demise" na Hradě, udála někde v zahraničí? Děkuju

 • Host chatu

  Určitě ano, je otázkou, zda jsou to země, kde by člověk chtěl žít. Ponížení, šikana patří k výrazným mechanismům autoritářského či dokonce totalitního stylu vládnutí, jde o to ukázat svou nadřazenost. Jak víme ze života, tak šikana a ponižování, jichž jsme svědky ve škole či na pracovišti, často odrážejí vlastní nejistoty a mindráky

 • Jitka C

  Paní profesorko, nakolik se panu Babišovi hodí skandál, který propukl na ministerstvu školství, a už stál křeslo Kateřinu Valachovou?

 • Host chatu

  Víte, kdyby šlo o skandál, který se někomu jen "hodí", tak by to bylo fajn. Mám obavy, že ten problém je hlubší a závažný. Všechny tyto události jsou bohužel důsledkem dlouhodobého stylu politiky, eliminací kontrolních mechanismů. Zákon o střetu zájmu zde měl být mnohem dříve, ale ono se to "nehodilo" mnohým politikům. Ovlivňování médií, odposlechy, to vše jsme si zažili již dříve a zažíváme to nyní opět. Interpretace prezidentových pravomocí třeba při amnestii presidenta Klause nás také posunulo o krok blíže k autoritarismu, byť mnozí, kteří to tehdy hájili, se nyní tváří jako demokraté. Problém je opravdu mnohem hlubší a nelze to spojovat jen s jednou osobou..

 • Jiří Suchon

  dobrý den, co se ještě musí stát, aby panu Babišovi klesly předvolební preference? Existuje vůbec něco takového?

 • Host chatu

  Jistě. Pan Babiš a jeho strana nežije ve vakuu. To, že umí využívat politický marketing a jednoduše nabízet svou stranu jako jakékoli jiné zboží, je pravda. Ale zkusme si položit jinou otázku: Proč lidé nevěří panu Kalouskovi v TOP 09, proč je nenadchávají třeba pan Hulínský, Březina nebo Chovanecv sociální demokracii, proč po aférách Nečasovy vlády přestali věřit v ODS.. a mohli bychom pokračovat. Samozřejmě nelze očekávat, že v politice budou "andělé", ale míra cynismu, jež ponechává rozdíl mezi slovy a skutky je až příliš veliká.

 • Jiřina

  Nejsme jako politici ... To říkal pan Babiš. Nezdá se vám, že dnes už to heslo neplatí? Podle mě se do toho cirkusu poměrně zdatně zapojil. Děkuji!

 • Host chatu

  Pan Babiš byl od počátku jako většina našich politiků, jenom to neodpovídá tomu, co by politika měla být. V běžné politice je důležitá nejen soutěž, ale i kooperace. Konkurence se nelikviduje, ale ponechává se jí velký prostor, protože pokud není silná, tak kvalitní politiku řešící problémy společnosti neumožňuje. To, že pan Babiš nerozlišoval střety zájmů, rozdíl mezi firemním a státním managementem se tak moc od našich politiků nelišilo, byť to neříkali otevřeně. Ale při vší opatrnosti, že nelze vyloučit určité manipulace v nahrávkách, tak nevím, zda to ukazuje na praktiky jen v politice nebo to vysvětluje i některé praktiky v businesse.

 • Melania

  Dobrý den,
  pan prezident si včera pozval zástupce vládní koalice bleskově i mimo Prahu. Začíná se podle vás konečně chovat jako státník a konstruktivně? Moc děkuji!

 • Host chatu

  Těžko říci. Ale pokud do krizí tohoto typu vstupuje prezident, tak by to mělo být právě v určité funkci moderátora, bez kamer a ponižování, s hledáním řešení bez mediálních "vítězů a poražených".

 • Jaroslava

  Dobrý den, myslíte si, že včerejší akce na náměstích bude mít nějaké důsledky? A co si o nich třeba myslí pan Babiš ?

 • Host chatu

  Co si myslí pan Babiš nevím. Důsledky se také těžko předvídají. Nikde neplatí, že protesty na náměstích musejí být okamžitě vyslyšeny.ˇČi že výsledek bude pozitivní. Hodně záleží na tom, jaké jsou alternativy řešení, zda je přítomen vůdce, kterému lidé věří apod., zda jde jen o "výměnu" nebo o řešení podstaty problémů v dané zemi.

 • Petronela

  Podle mě měla včerejší akce ve Sněmovně vážně punc spojení tradičních stran plných korupce proti Andreji Babišovi, který může vyhrát volby a vypustit jim rybníky. Je podle vás to, co včera poslanci řešili, vhodné téma pro konkurenční politiky, aby to řešili ve sněmovně? tohle podle mě patří do novin a televizních diskuzí

 • Host chatu

  Vláda je odpovědná poslanecké sněmovně a tudíž je logické, že se to tam řeší. Že mnohem více než řešení daného problému jde o zviditelnění, zvláště před volbami, již patří k tomu. Uznávám, že poslech vystoupení je dost frustrující, takže je dobré si z toho vzít i toto poučení pro další rozhodování při volbách.

 • uplnej vypatlanec

  Dobry den, a je vubec v lidskych silach vysvetlit tu demisi - nedemisi ?! Nemel by Sobotka spis travit dny za mrizemi nekde na uzavrenem oddelni mezi svymi ( = v blazinci) ?! Spis se zeptam, jak je mozne, ze se do cela statu (de)generuji takovi ekzoti ?! No ... tak hezky den.

  UV

 • Host chatu

  Racionální vysvětlení pro to není, ani politologové nemají patřičné nástroje, kterými by toto chování interpretovali. V obecné rovině, politici (nejen u nás, ale u nás je to hodně silné) začnou žít ve vlastním světě, kde si škatulkují různé osoby jako přátele/nepřátele, pohybují se ve světě plném konspiračních teorií a složitě promýšlených kroků, kterým běžný občan nerozumí a které z hlediska politiky jsou často nesmyslné. Navíc tendence našich prezidentů interpretovat si ústavu po svém, vede k hledání cesty, jak prezidenta k "ústavnímu" chování donutit různými dalšími kroky. A výsledek vidíme.

 • terimo

  Nepřipadaji vam utoky na Babiše a Zemana řizenou štvanici režii Kalouskovskych svazaku a CT?Protože ODS CSSD a TOP maji korupcnich caus tisikrat vic .....A jak se divate na tradični křivactvi KDU?

 • Host chatu

  Jak jsem psala, politici žijí v konspiračních teoriích, já jim nevěřím. Nikdo pana presidenta nenutil, aby se v přímém přenosu snažil ponížit pana Sobotku, nebo aby prostřednictvím pana Ovčáčka ponižoval celý národ. Nikdo pana Babiše nenutil, aby používal vulgarismy a minimálně se nechal natlačit do výroků, jež ukazují na ochotu použít jisté metody k diskreditaci politických oponentů. (A samozřejmě ani jiné politiky nikdo k různým věcem v různých kauzách nenutil)

 • Bořivoj Krása

  Dobrý den, vidíte ve chvíli současné vládní krize nějaký vhodný prostor pro reakci menších "nesystémových stran" (Piráti, Zelení a další)?
  Jaké chování v blízké době od podobných subjektů očekáváte? Je možné, že jim nynější situace dokáže přinést nějaké výhody, ze kterých by mohly těžit?

 • Host chatu

  Záleží jen na těchto stranách a také na veřejnosti. Programy stran mohou být různé a oslovit různé skupiny veřejnosti, ale skutečné "zkulturnění" naší scény by bylo potřeba. Důraz na tyto otázky ale veřejnost moc nezajímá. A veřejnost jen tak lehce nezměníte. Takže když najdou dobrý program a způsob, jak ho "prodat"...

 • Jersi

  Dobrý den,
  myslíte si, že současná politická krize je už konečně tím dnem, od něhož se lze odrazit?
  Máme vůbec jako národ ještě nějakou perspektivu, když nám vládne taková spodina?
  Díky

 • Host chatu

  Bohužel si to nemyslím. Paradoxně silné stranické soupeření vyvolává potřebné kontrolní mechanismy a drží politiky na uzdě. Pokud by měla vzniknout v rámci odstranění "Babiše" nějaká další opoziční smlouva, tak je to vlastně krok zpět. Ono hrozí dost dalších věcí - sněmovna bude hlasovat o vráceném zákonu o registru smluv, celý parlament bude hlasovat o novele ústavního zákona o bezpečnosti, kde je riziko, že se nám zde začnou pohybovat ozbrojené "bojůvky".

 • Leopold Louče

  Krásný den,
  chtěl bych položit otázku, zda je podle Vás reálné, aby Andrej Babiš současný tlak ustál a stal se na podzim premiérem?

  Paměť českého voliče je krátká, ale průšvihy ministra financí se začínají nebezpečně kupit. Jaké jsou Vaše odhady?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Možné je všechno. Václav Klaus, po "sarajevském atentátu", kde bylo zjevné korupční financování ODS v souvislosti s privatizací, získal ve volbách 1998 druhé místo a tuším, že kolem 27 % hlasů. Také uplynulo cca půl roku.

 • Lenka Šilhová

  Dobrý den, paní doktorko,
  jaký máte názor na chování prezidenta Zemana na Hradě, kdy nejprve "školil" Sobotku u mikrofonu ("nakloň si to"..) a poté upustil sál během premiérova projevu. Je na místě toto jednání hlavě státu vyčítat?
  Jde přece o prestiž České republiky za našimi hranicemi. Kam až sahají únosné meze ústavního chování u vysokých politiků?
  Je na místě kličkovat a hrát hry, či je dle Vašeho názoru lepší řídit se tradičním výkladem Ústavy ČR?
  Děkuji za odpověď, krásný den.

 • Host chatu

  Demokracie může fungovat jen v právním státě a ústava je nejdůležitějším dokumentem. V mnoha věcech je jednoznačná a různé interpretace jsou čistě na politickou objednávku. Chování hlavy státu, jež má výraznou symbolickou funkci, má dopad na společnost a její normy. Již nyní má společnost problém se šikanou, ponižováním apod. ve školách i v zaměstnání, to by Vám potvrdil asi každý psycholog, který se touto problematikou zabývá.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.