Jak vybrat ideální last minute dovolenou? Odpovídala Eva Sedlmajerová

Chat je uzavřený19.07.2019 10:00

Eva Sedlmajerová.

 Jak a kde vybrat dovolenou na poslední chvíli? A za atraktivní cenu? I last minute zájezdy s odletem za pár dní mohou být trumfem letošního léta. Na co si dát pozor při výběru takového zájezdu? Kam jezdit, a naopak jakou destinací už svoje přátele neoslníte? Jak neudělat žádnou chybu splnit si třeba svůj cestovatelský sen, s tím poradí na chatu ředitelka portálu dovolena.cz Eva Sedlmajerová. Host odpovídá v pátek 19. července od 10.00.

Eva Sedlmajerová stojí od roku 2010 v čele portálu dovolena.cz společnosti STUDENT AGENCY.  Dovolena.cz je jeden z největších on-line prodejců zájezdů v České republice. Jako jediný portál na českém internetu umožňuje on-line porovnávat nabídku českých a zahraničních cestovních kanceláří, které přímo zastupuje. Je specialistou na zájezdy od německých a rakouských cestovních kanceláří a denně nabízí miliony kombinací zájezdů do destinací na celém světě. Eva Sedlmajerová při své práci zastupuje pořadatelské cestovní kanceláře a jako představitel cestovní agentury má srovnání zájezdů od různých CK, klientům dokáže poradit v otázkách týkajících se právě výběru jejich dovolené.

Chat

 • DIS

  Pro koho se podle Vás nehodí last minute?

 • Host chatu

  Dobrý den, nákup v režimu last minute obecně není vhodný pro větší skupiny cestujících nebo i rodiny s dětmi. Skupina i rodina mívají specifické požadavky a v režimu nákupu last minute je většinou již třeba při výběru zájezdu dělat nějaký kompromis, protože zájezdy s tím přesným poměrem cena/výkon/služby mohou být vyprodané. Lépe se tomuto přizpůsobí cestující pár než skupina nebo rodina. Dobrým příkladem může být situace, že ve vybraném hotelu již nebude v rámci last minute prodeje k dispozici volný rodinný pokoj, ale jen pokoje dvoulůžkové a rodina, pokud nezvolí hotel jiný, bude ubytována ve dvou pokojích místo v jednom. Děkuji za otázku.

 • DENMARK

  "I last minute zájezdy s odletem za pár dní mohou být trumfem letošního léta. " Je tomu skutečně tak, nebo je to jen fráze?

 • Host chatu

  Dobrý den, myslím, že trochu napovídá moje odpověď na první otázku chatu. Jste flexibilní? Vlastně číháte na zájezd, který bude kamkoliv k moři za super cenu, můžete odletět ze dne na den a ulovil jste ten správný poslední pokoj a 2 poslední letenky z Brna, odkud chcete letět? Pak ano, pro takovou situaci je nákup v last minute režimu určitě výhra :-) Děkuji.

 • ANTI

  Jaké dělají Češi podle Vás nejčastěji chyby při vybírání cestování do zahraničí?

 • Host chatu

  Dobrý den, Češi jsou samozřejmě rok od roku zcestovalejší, mají zkušenosti a dovolenou si umějí dobře vybrat. Nemyslím si, že dělají chyby. Navíc, dobrý prodejce zájezdu nákup klienta umí "korigovat", pokud vidí, že klient vybírá zájezd v rozporu se svými požadavky. Například klient několikrát zmíní, že se těší na klid v hotelu a přitom vybírá rušný hotel zaměřený na pobyty rodin s dětmi s animačním programem na každém rohu ... Pak je na místě mu poradit alternativu s klidnějším režimem. Doporučila bych tedy klientům, aby svoje představy s prodejcem zájezdů vždy konzultovali a tak se vyhnuli chybného výběru, např. jen podle ceny. Děkuji.

 • Jana

  Dobrý den,

  jaké destinace jsou letos in a jaké už jsou out?

 • Host chatu

  Dobrý den Jano, letos "frčí" Turecko. Nabízí opravdu velmi dobrý poměr "cena/výkon" a na poptávkách klientů je to znát. Naopak, zatím se nám zdá, že mírně polevil zájem o Bulharsko, ale sezóna je v plném proudu a Bulharsko ještě určitě může v last minute prodeji posílit. Jinak - ale to není trend letoška, ale posledních 2-3 let - vidíme zájem o letní exotiku, nejen o klasické Středomoří. Děkuji za otázku.

 • Karel

  Na co si dát pozor při výběru last minute zájezdu?

 • Host chatu

  Dobrý den Karle, když vybíráte last minute zájezd postupujte stejně jako při výběru zájezdu půl roku dopředu. Vyhodnoťte si, zda destinace je ta, kam jste se chtěl podívat, zda služby jsou ty, které na dovolené chcete mít. Teprve pak se dívejte na cenu. Nízká cena láká, ale proč je tak nízká. Daný zájezd si do teď nekoupil nikdo proč? Cestovní kanceláře dobře váží, kolik kapacit na sezónu nasmlouvají a je logické, že nejdříve se vyprodají vždy zájezdy, kde poměr cena/výkon je "top". U výběru zájezdu v režimu last minute si zkontrolujte, zda je to dovolená, kterou chcete absolvovat, za peníze, za které se nabízí. Může to být ten "trumf", ale může to být z Vaší strany i kompromis, který později neoceníte. Děkuji za otázku.

 • Helča K.

  Není nechat výběr dovolené na poslední chvíli příliš riskantní? Nezaplatím víc, než když si zájezd vyberu v předstihu?
  Děkuju

 • Host chatu

  Dobrý den Helčo, trošku vysvětlím. Dříve se ceny zájedů stanovovaly na "douho dopředu". Dnes už to tak úplně není, cena zájezdu se odvíjí od obsazenosti leteckého spoje do destinace i od obsazenosti hotelu v destinaci a dnes již cestovní kanceláře logicky pracují i s kategorií "zájem o destinaci" apod. Ceny se tedy průběžně upravují dle principu nabídky/poptávky. Může se tedy běžně stát, že zájezd v režimu last minute mírně zlevní, ale i naopak, tedy více zdraží. Včera jsem se dívala na zájezd pro známou, 2 dospělí + 2 děti. Ráno stál daný zájezd 51500 Kč, odpoledne už 54500 Kč, od rána se vyprodaly letenky, resp. na ten daný termín odlet z Brna se odpoledne v systému ukazovaly právě poslední 4 letenky do dané destinace. Tedy došlo ke zdražení zájezdu ze strany CK, protože je velký předpoklad, že se zájezd prodá i za tuto zvýšenou cenu. Děkuji za otázku.

 • Kristina

  Je výhodnější last minute nebo first minute zájezd?

 • Host chatu

  Dobrý den Kristino, já svým známým (kteří mají prostě svoje požadavky, přes které "nejede vlak") jednoznačně doporučuji nakupovat v režimu first minute. Cenová zvýhodnění bývají na úrovni cen last minute, ale ten rozdíl je právě v možnosti výběru, který se v režimu nákupu last minute prostě smrskne. Jak jsem odpovídala výše, vždy můžete ulovit super zájezd i na last minute, ale to většinou klapne flexibilním klientům, kteří se umí aktuální nabídce dobře přizpůsobit. A když už last minute nákup, pak doporučím se podívat na nabídku zavedených cestovních agentur, které sdružují nabídku většiny cestovních kanceláří a jako klient tak máte na takovém portálu nejlepší možnost porovnání toho, co je v režimu last minute právě k dispozici. Děkuji za otázku.

 • Tomáš

  Co jsou hlavní výhody last minute dovolených? Mají nějakou další výhodu kromě ceny?

 • Host chatu

  Dobrý den Tomáši, :-) ... jak odpovídám výše, cena to být nemusí. Výhodou last minute nabídku je, že když se dnes rozmyslíte, že zítra odletíte k moři, tak určitě odletíte, něco prostš najdete. A to je ta výhoda. :-) Děkuji, hezký den.

 • Ela P.

  Jsou nějaké destinace, kde se obzvlášť vyplatí jezdit na last minute?

 • Host chatu

  Dobrý den Elo, nemyslím si. Ale pokud bych já vybírala destinaci pro last minute, pak bych vybírala takovou, kde je vyšší frekvence/počet letů, tj. kde je předpoklad, že bude stále "hodně míst" na letu, hotel se snad vždycky nějak najde. Tedy - Mallorka například, Turecká riviéra apod. A neomezovala bych se na odlet z Prahy, ale podívala bych se na odlet i z Drážďan, místo Brna bych se podívala na odlety z Vídně, jsem-li z Budějovic, koukla bych na odlet z Linze :-) Přeji dobrý výběr dovolené!

 • Ludmila

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když chci jet na last minute, za jak dlouho od objednání dovolené budu muset odjet? Jsou last minute vždy s odjezdem třeba druhý den od objednání? děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Ludmilo, funguje to maličko jinak. Jako last minute zájezd může být cestovní kanceláří označen i ten, který má odlet v září. "Nálepka" last minute zájezd je tak trošku český standard od 1/5 v roce dál .... Zájezd označený jako last minute, který není s odletm zítra ještě bude pracovat s cenou - jak jsem řekla výše, ta se může měnit oběma směry. Legislativně termín "last minute zájezd" neupravuje totiž nic. Je tedy zcela na klientovi, kdy zájezd (jakkoliv je označený) zakoupí. Opět - pouze obecné pravidlo - zájezd, pokud "zbyl" s přibližujícím se odletem spíše zlevní (asi není top) anebo zdraží (někdo zrušil pěkný zájezd, ten se dostal znovu do prodeje, ale je top). Pokud zájezd kupujete do cca 30 dní od odletu, prosím, počítejte s tím, že cestovní kanceláře požadují 100% úhradu celé částky hned při nákupu. Pokud zájezd kupujete ve větším předstihu, pak se většinou úhrada rozkládá na zálohu a doplatek cca těch 30 dní před odjezdem. Děkuji, hezký den.

 • Ala

  Pěkný den, spoléhala jsem na to, že pro rodinu vyberu last minute pobyt. Zdají se mi ale teď docela drahé. Máte nějaký tip, jak ušetřit?

 • Host chatu

  Dobrý den Alo, ano, mám. Podívejte na na portály velkých agentur, sdružují nabídku většiny CK, dobře si to tam porovnáte. Neomezujte se na odlet z Prahy, Brna, Ostravy, podívejte se na odlety z Vídně, Drážďan .. co je Vám blíže. Nabídky zahraničních CK mohou být stejně zajímavé nebo zajímavější (například budou disponovat jinými časy letů, jiným typem pokoje v hotelu v destinaci apod.). Nebo se obraťte na zavedeného prodejce s požadavky a poraďte se s ním resp. nechejte si zájezd pro Vaši rodinu doporučit. Děkuji, hezký den.

 • Ondec

  Četl sem před pár měsíci, že kvůli Boeingům budou drahé last minute, je to pravda? Je lepší zájezd ze zahraničí?

 • Host chatu

  Dobrý den, uzemnění letadel dominantní letecké společnosti pro charterové lety mělo na kapacity pro český trh zásadní vliv. Nicméně zdražení zájezdů cestovních kanceláří jsme letos jako agentura zaznamenali již před touto událostí. České ekonomoice se daří, ochota nakupovat je, ceny to reflektují. Je logické, že s nižší kapacitou letů je méně zájezdů, ze kterých je možné vybírat. Zájezdy zahraničních CK náš portál prodává zcela adekvátně zájezdům českým, určitě doporučím si v rámci porovnání nabídku prohlédnout. Děkuji. Vážení čtenáři, vážení klienti, děkuji Vám za všechny dotazy, přeji krásné léto, dobrý výběr dovolené a hlavně - odpočiňte si na ní. Eva Sedlmajerová

 • Eva

  Dobrý den paní Evo,
  pokud nechci v létě k moři, kam byste mi doporučila vycestovat?
  Děkuji. Pěkný den.

 • Host chatu

  Dobrý den Evi, Rakousko. Moje srdcová záležitost. TIP - vyberte si ubytování, které nabízí tzv. zážitkovou kartu v ceně. Tak budete mít lanovky a různé atrakce zcela zdarma. Vybírejte třeba oblast Hinterglemm/Saalbach, Nassfeld nebo Serfaus/Fiss/Ladis. :-) Hezké léto. Eva

 • LIBUŠE

  MNĚ A MANŽELOVI JE 72. PODLE ČEHO MÁM VYBRAT DOVOLENOU?DĚKUJI

 • Host chatu

  Dobrý den Libuše, při výběru zájezdu prosím věnujte pozornost i době transferu z/na letiště, ono to cestování je náročné i při nižším věku a když pak po cestě letadlem máte ještě cestovat 3 hodiny na hotel, tak to není nic příjemného. Je lepší volit hotel blíže letišti. tTaké bych doporučila cestovat v před/po sezóně, tj. v červnu / září, kdy je obecně v destinacích více "klidu". Hezkou dovolenou přeji i Vám. Děkuji.

 • Jezdí na dovolenou ještě někdo autobusem? Můžu koupit zájezd v Bulharsku, Řecku, Egyptě s vlastní dopravou? Je to výhodné? Je v arabských zemích letos bezpečno? Kam byste jela vy?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, jezdí :-) Třeba zimní Itálie na lyže je hodně "autobusová" :-) Ano, ubytování si můžete koupit kde chcete, klidně i v Bulharsku nebo kdekoliv jinde. Bezpečnosti se věnuje poslední 4-5 let maximální pozornost. A zejména v arabských zemích. Řekla bych, že více tam, než v destinacích jiných. Já jsem se vrátila z Rakouska, ale přemýšlím o kratším pobytu u moře - konkrétně bych se ráda vrátila na Zakynthos. Ale já teď v sezóně na dovolenou nemám moc čas :-) hezký den, děkuji, Eva Sedlmajerová

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.