Jak vybrat správné krmivo? Proč nevybírat podle rasy, věku, životního stylu vašeho psa či kočky? Odpovídal Martin Pučálka

Chat je uzavřený29.09.2020 15:00

Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Jak vybrat správné krmivo? Proč nevybírat podle rasy, věku, životního stylu vašeho psa či kočky? Čím se řídit u volby krmiva? Z čeho by se měla skládat kvalitní strava? Čemu se raději v krmivu vyhnout? Proč se vyhnout krmení "od stolu"? Na dotazy spojené se správnou volbou krmiva odpovídal Martin Pučálka v úterý 29. září v 15.00.

Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu psů a koček. Spolumajitel a jednatel firmy Pučálka s.r.o, provozující e-shop www.krmiva-pucalka.cz. Společnost vyrábí holistická krmiva pro psy a kočky značky Marp a Doxneo. Kromě toho je i výrobcem vybavení pro psy značky Aminela.

Chat

 • SK

  Jaká je nyní obecně situace na českém trhu s krmivem pro kočky? Jaká je nyní obecně situace na českém trhu s krmivem pro psy?

 • Host chatu

  Dobrý den, všem děkuji za zaslané dotazy. Vždy mě těší, když vidím zájem majitelů psů a koček o informace, jak krmit dobře. Jsou to naši nejvěrnější zvířecí přátelé, takže bychom jejich stravu určitě měli řešit víc než třeba výběr televize. Je nutné si uvědomit, že strava má zásadní vliv na zdraví nejen nás lidí, ale i našich domácích mazlíčků. K Vašemu dotazu. Otázka je velmi obecná, úhlů pohledu může být více. Co se týká samotného krmiva, stále je u nás hodně lidí, kteří kupují levné granule. Je jasný, že každý nemá peníze na špičkový produkt, ale krmivo by mělo splňovat aspoň nějaký standard. A barevné granule ze supermarketu nejsou tím, co by bylo tímto standardem. Na druhou stranu je tady dnes už velká část lidí, kteří pochopili, že používat dobrá krmiva má svůj jasný význam a snaží se vybírat krmiva kvalitní. Velmi v tom pomáhá internet, kde je strašně moc informací, ze kterých je možné čerpat a rozšiřovat si znalosti.

 • DENMARK

  Krmí obecně v současnosti Češi dobře své psy a kočky?

 • Host chatu

  Ano i ne. Ale tak je to se vším. Pozitivní je, že skupina majitelů domácích mazlíčků, která složení krmiv řeší, se stále rozrůstá. Někteří lidé, na druhou stranu, stravu řeší až příliš úzkostlivě. Vždy je velmi prospěšné, když se do výběru krmiva vloží selský rozum. Ten velmi často pomůže. Problematika krmiv je poměrně široká, ale já věřím, že stojí za to si udělat alespoň rámcový přehled a vybrat krmivo, které splňuje dané požadavky.

 • SK

  Může být užití nesprávného krmiva u psů a koček vlastně týráním psa a kočky?

 • Host chatu

  Komise ministerstva zemědělství se vyjádřila v tom smyslu, že podávání pouze rostlinné stravy psům nebo kočkám, může být považováno za týrání zvířat. Takže to máme i takto oficiálně zakotvené. Pes i kočka jsou masožravci, kteří sice mohou jíst všechno (kočka výrazně méně než pes), ale musí přijímat živočišnou složku v určitém množství. Nejsou to ani žádné slepice, ale konzumovali zbytky jídla lidí. Asi nelze považovat za zásadní prohřešek, když dostane pes třeba chrupavky z masa na polévku, ale rozhodně by taková strava neměla být běžná.

 • Jiří

  Jak poznám, že má pes alergii na některou látku v granulích? Popřípadě jak bych měl vybrat ty správné?

 • Host chatu

  Projevy potravních alergií, případně intolerance, mohou být v zásadě dva hlavní. Tím prvním jsou zažívací potíže - průjem nebo zvracení. Tím druhým pak bývají různé kožní projevy, především škrábání, nadměrné línání, svědivost, lámání srsti apod. V případě těchto projevů vždy postupujeme selektivně - vybereme krmivo, které neobsahuje nejběžnější alergeny - obiloviny, kuřecí, případně hovězí maso. Řešíme to nejčastěji krmivem, které má jeden druh masa, zpravidla jehněčí a kde nejsou žádné obiloviny a umělé konzervanty. Pokud by krmivo nevyhovovalo, vybíráme zase takové, kde je jiný druh masa, třeba losos.

 • Eva

  Mám kočku britskou modrou, je jí přes 15 let. Jsou granule stále správná strava? Měla bych přejít na konzervy či kapsičky? Děkuji Vám

 • Host chatu

  Většina majitelů koček kombinuje granule a konzervy nebo kapsičky, případně jinou mokrou stravu. Ke granulím má kočka přístup celý den a navíc dostane ráno nebo večer ještě porci z konzervy. Pokud je ale Vaše kočka zvyklá na granule a vyhovuje jí to, můžete u toho zůstat. U starších zvířat je občas problém s příjmem tekutin a mokrá strava obsahuje velké množství vody, takže pokud by kočka měla problém s močovými cestami nebo by málo pila, je toto cesta, jak příjem tekutin zvýšit. V případě, že by měla problém se zuby, nabízí se pak ještě varianta kombinace granulí s trochou konzervy, aby byly granule měkčí.

 • Tomáš

  Máme dva sedmileté vlčáky a chtěli bychom přejít na lepší granule než ze supermarketu, jaké doporučujete? Díky

 • Host chatu

  Nechtěl bych zde úplně psát nějakou značku, protože by to nevypadalo objektivně, ale můžete mi napsat email na martin.pucalka@pucalka.cz a já se pokusím doporučit. U výběru krmiva je vždy vhodné si říct, kolik peněz chci do krmiva investovat. Také je nutné podotknout, že investice do kvalitní krmiva zpravidla znamená i nižší náklady na veterinární ošetření. Takže se tato investice může i vrátit.

 • Marta z Ostravy

  Je více škodlivé pro kočku když sní psí jídlo, nebo pro psa, když sní kočičí jídlo?

 • Host chatu

  Vždy záleží na složení. Jsou i krmiva pro psy, které mají velmi podobné složení jako kočičí granule. Obecně ale mají kočičí granule více bílkovin a tuků a musejí mít přidaný taurin, který kočka přijímá pouze ze stravy, takže dlouhodoběji bych nekrmil kočku psími granulemi. Psa krmit kočičími granulemi můžete, ale hrozí zde riziko, že bude přibírat na váze. Každopádně ani v jednom případě není problém, když se jedno s druhým zamění na pár dnů nebo čas od času.

 • Lovacoop

  Na krmení si prý dáváte pozor ,aby Vám ze štěňátka nevyrostla Pučálkovic Amina jako Vašemu dědovi.

 • Host chatu

  :-) Přesně tak, proto jsem s tím vlastně začal. Jsem rád, že lidé tento dnes už klasický příběh znají, byť mladší generace už ho moc nečetla.

 • Alex

  Můžu psovi změnit granule ze dne na den nebo je nutný nějaký delší přechod?

 • Host chatu

  To záleží na tom, jak pes přechody snáší. Pokud je snáší relativně dobře a přecházíte třeba jenom mezi recepturami jedné značky, bývá to bez problémů. Pokud přecházíte mezi podobnými značkami, také bych se nebál přímého přechodu. Důležité je pro přechod zvolit vždy spíše menší krmnou dávku.

 • Jan

  Máme starého psa, už mu zuby tolik neslouží, měli bychom granule vyměnit za měkkčí stravu?

 • Host chatu

  Ano, toto je vždy varianta. Osobně krmím svého ridgebacka, kterému je už skoro 14 a půl let granulemi, které lehce navlhčím vlažnou vodou, přidám dvě lžíce konzervy a pár kapek lososového oleje. Velmi mu to chutná a krásně to zpracuje. Používám granule bez obilovin s jehněčím masem a stejnou konzervu. Můžete přejít čistě na konzervy, ale tato kombinace přináší komplexnější stravu.

 • Patrik

  Jak často měnit stravu psovi? Může mít po celý život jedny granule?

 • Host chatu

  Toto bych určitě nedoporučil. Toto je nějaký zvyk z minulosti, ale dnes se snažíme majitelům psů vysvětlit, že je ideální si najít oblíbenou značku a pak v rámci ní granule čas od času prostřídat. Je to prospěšné z pohledu výživy a také to zachovává potravní atraktivitu. Ani pes nechce jíst pořád ty stejné granule :-).

 • Petr

  Dobrý den, jaké pamlsky byste doporučil pro psa? Nechci nic umělého. Děkuji Vám

 • Host chatu

  Ideálně nějaké sušené maso. Určitě bych se díval na jeho původ. Nedoporučil bych pamlsky vyrobené v asii. Mají tendenci se tvářit jako sušené maso, ale jsou spíš takové žvýkačky. My například do pamlsků nedáváme žádnou chemii, takže když se podíváte na nějaké naše produkty, určitě tam nejde jiné než umělé. Ale dobrých pamlsků najdete více. Chce to hlavně číst složení.

 • Tereza

  Dobrý den, pane Pučálko,
  chtěla jsem se zeptat, jaký máte názor na barfování? Myslíte si, že můžeme psovi uškodit nevhodnými granulemi? Děkuji

 • Host chatu

  Začnu od konce, psovi můžete ublížit jakoukoliv nevhodnou stravou. Když ale vyberete granule od střední třídy výš, bude to v zásadě v pořádku. Barf je určitě jedna z variant, jak psa krmit. Jsou psi, kteří fungují jen na barfu. Je to trochu složitější z pohledu "logistiky", kdy musíte maso mrazit a zase ho rozmrazovat. Pokud chci krmit psa barfem, je nutné mít také poměrně detailní znalosti o tom, co do krmné porce dávat. Myslím tím třeba vitaminy a minerály. Troufnu si říct, že pouze málo pejskařů ví, jaký by měl být denní příjem vápníku ve stravě. Zde se také dá napáchat mnoho škod a už jsem se s tím i setkal. Pokud ale vím, jak to dělat a mám přístup ke kvalitním surovinám a obětuji tomu čas, je to určitě alternativa. Všem děkuji za dotazy, pokud byste měli další dotazy nebo se na všechny nedostalo, neváhejte mě kontaktovat na emailu martin.pucalka@pucalka.cz. Jsem vždy plně k dispozici. Hezký den, Martin Pučálka

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 21/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Nebezpečné vztahy

Týden Politické rozhovory

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Sedmička pro ženy

Sedmička Extra

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov News

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.