Jaká nebezpečí číhají v létě na naši pokožku a jak se jim vyhnout? Odpovídala MUDr. Jaromíra Janků

Chat je uzavřený23.04.2018 17:00

Jaromíra Janků.

V letních měsících je naše pokožka vystavena různým nebezpečím. Některá jsou snadno řešitelná, jiná jsou závažná. Většině těchto potíží můžeme zabránit, pokud se budeme správně chránit. Jaké jsou nejběžnější potíže, kterým v létě musí čelit naše pokožka? Pro koho je slunce nejnebezpečnější a jak se před ním chránit? Věděli jste, že v létě hrozí větší nebezpečí vzniku melanomu? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Jaromíry Janků. Host odpovídá v pondělí 23. dubna od 17 hodin.

MUDr. Jaromíra Janků působí v oddělení dermatovenerologie v EUC Klinice Ústí nad Labem. Po absolvování lékařské fakulty Karlovy univerzity v Plzni nastoupila v roce 2009 na Kožní oddělení Masarykovy nemocnice, kde pracovala nejprve na lůžkové, následně ambulantní části oddělení. Sedm let působí na klinice plastické chirurgie Esteticusti, s.r.o., kde získala zkušenosti se zákroky estetické dermatologie. MUDr. Jaromíra Janků je atestovaným specialistou v oboru dermatovenerologie a kromě standardní dermatologické praxe se zabývá skleroterapií, laseroterapií a estetickou medicínou.

Chat

  • Martina Kadeřavkova

    Dobrý večer prosila bych zda je možné poradit,co dělat když se abnormálně potím a dělají se mi znamínka velké, malé a kolem krku i po celém těle.Hlavne kolem krku kde se mi vlasy chytají je to škaredý pohled i nepříjemné při umývání děkuji za odpověď Kadeřavkova

  • Host chatu

    Dobrý den, Pokud je pocení opravdu abnormální, je vhodné provést nejprve vyšetření cestou Vašeho praktického lékaře, který by měl např. vyloučit zvýšenou činnost štítné žlázy apod. K omezení pocení lze využít účinné antiperspiranty, či ev. aplikaci botulinotoxinu, který je v omezení nadměrného pocení velmi účinný. Na krku se jedná nejspíše o pendulující fibromky, které lze jednoduše odstranit v ordinaci dermatologa pomocí diatermokoagulace či laseru.

  • SK

    Jaké jsou obecné zásady prevence ohledně zdrav. problémů s pokožkou v létě?

  • Host chatu

    Vaše otázka je velmi široká. V letních měsícíh se často vyskytují infekční onemocnění kůže, která můžeme nechtěně získat ve veřejných bazénech a koupalištích, jedná se zejména o virové bradavice či mykotické postižení kůže a nehtů. Zde je nejúčinější prevencí vlastní obuv. Dále samozřejmě hrozí spálení pokožky po intenzivním slunění, kterému předcházíme aplikací fotoprotektivních přípravků a eliminaci pobytu na slunci zejména mezi 11. až 15. hodinou.

  • SK

    Co vše v létě může být zdravotně problematické ohledně pokožky?

  • Host chatu

    Opět velmi široká otázka:-) jak již bylo řečeno, častěji se setkáváme s infekčními chorobami postihující kůži, dále se zejména u pacientů s nadváhou objevují zapařeniny v místech tření pokožky a samostatnou kapitolou jsou také následky nadměrného slunění.

  • ANTI

    "V letních měsících je naše pokožka vystavena různým nebezpečím. Některá jsou snadno řešitelná, jiná jsou závažná." Která jsou ta snadno řešitelná a která jsou ta závažná?

  • Host chatu

    Snadno řešitelné je zhojení pokožky po nadmerném slunění, na druhou stranu právě to, znamená do budoucna výrazné zvýšení rizika vzniku kožních nádorů, proto by se pacienti měli snažit svou pokožku před sluncem chránit.

  • Karolína

    dobrý den, řeší úbytek a změnu kvality vlasů také dermatolog? co se proti tomu dá dělat? zhoršuje tento stav právě sluneční záření?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, onemocněním vlasů se zabývá dermatolog. Příčin úbytku vlasů je řada a liší se u mužů a u žen. Kromě různých chorob jsou na vině i užívané léky, stres a nedostatečná výživa. U mužů je nejčastější příčinou ztráty vlasů androgenní alopecie, kdy jsou vlasové folikuly zvýšeně citlivé na hormon dihydrotestosteron a následně se začnou zmenšovat a zkracovat svůj růstový cyklus až přestanou produkovat vlasy úplně. Podobně k tomu může docházet u žen po menopauze, kdy ubývá produkce ženských hormonů. Léčba zvýšeného vypadávání vlasů se pak odvíjí právě od zjištěné příčiny. Sluneční záření není primární příčinou zvýšeného vypadávání vlasů.

  • Kája

    Dobrý den, paní doktorko, slyšela jsem, že solárko může být dobrou přípravou na letní sluníčko (jako předopálení), je to pravda? Doporučujete nějakou přípravu?

  • Host chatu

    Dobrý den. Rozhodně bych nedoporučila návštěvu solaria jako příprava na letní sezónu. Je o další zdroj UV záření, které poškozuje kůži a zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů.

  • Renata

    Dobrý den, paní doktorko,

    vloni jsem se spálila tak, že se mi z obličeje a dekoltu kůže loupala po velkých kusech. Dělají se mi mateřská znaménka a mám strach, že jsem si způsobila riziko rakovinného bujení. Jak se mám chovat letos v letních měsících? Dá se nějak zjistit, v jakém stavu mám pokožku na těchto partiích?

    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, doporučila bych Vám návštěvu dermatologa, který vyšetří stav Vaší pokožky a doporučí řešení.

  • Jaromíra

    Dobrý den, paní doktorko,

    v srpnu letíme s rodinou na dovolenou do Egypta. Chtěla bych se zeptat, jak nejlépe bychom měli připravit naši pokožku na tamější teploty? Vystavovat se co nejvíce slunečnímu svitu už tady v ČR? Pro dospělé preventivní solárko? A jak se chovat na místě s ohledem na naši pokožku?

    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, rozhodně bych se nesnažila vystavovat zvýšeně slunečnímu záření ani před ojezdem na dovolenou. Pravidla platí stejná, tedy omezit pobyt na přímém slunci mezi 11-15. hodinou a používat pravidelně a správně fotopotektivní přípravky, při pobytu v Egpytě zcela jasně s SPF 50.

  • Petr

    Chtěl bych se zeptat, jestli jsou pihatější (zrzaví) lidé náchylnější k rakovině kůže? Díky. Petr

  • Host chatu

    Ano, je to tak, lidé s rusými vlasy a četnými pihami patří do fototypu I, jejich pokožka se nikdy neopálí a rovnou přechází do zarudnutí a spálení, tudíž jsou velmi náchylní ke vzniku kožních nádorů.

  • Jonáš

    Paní doktorko,

    mám na zádech spoustu hnědých pih. Rád bych se zeptal, jak často bych měl navštěvovat specialistu za účelem kontroly a jakým způsobem tyto pihy kontrolovat doma? Kterých změn (jevů) bych si měl všímat?

    Děkuji předem za odpověď

  • Host chatu

    Kožního lékaře byste měl navštívit ideálně 1x ročně, pokud zjistí přítomnost kožního nádoru či atypického névu jsou kontroly následně častější a určí je právě Váš dermatolog. Doma je vhodné provádět samovyšetření kůže, tzn. všímat si změn tvaru, velikosti, barvy pigmentových znamének respektie i toho, zda na kůži nevzniklo nově. Nezapomínejte prohlédnout také chodidla, meziprstí, oblast genitálu a pokožku hlavy.

  • Martin

    Je potřeba si pigmentová znaménka mazat více? Nebo krémem s vyšším faktorem?

  • Host chatu

    Je třeba je chránit stejně jako ostatní kůži.

  • Agáta

    Dobrý den,
    Trpím na plísně na nohách. Nemáte nějakou radu, jak se jim bránit? Zkoušela jsem různé dezinfekce, spreje, ale stačí si uložit nohy nebo jít do veřejného bazénu a už je problém.
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Je nutné používat vlastní obuv při návštěvě veřených bazénů, dále provádět pravidelně dezinfekci veškeré obuvi, včetně té domácí. Pokud již máte projevy onychomykozy, navštivte kožního lékaře, který Vám doporučí léčbu.

  • Hana P.

    Paní doktorko, jsem těhotná a jedu v červenci s manželem k moři. Slyšela jsem, že se mi v těhotenství mohou udělat pigmentové skvrny na obličeji. Poraďte mi, prosím, jak se mám chránit, abych jim předešla?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, v těhotenství často vznikají vlivem zvýšeného množství ženských hormonů pigmentové skvrny v obličeji, proto doporučuji dslednou fotoprotekci (přípravky SPF 50), jelikož tyto skrny mohou přetrvávat na kůži poměrně dlouho i po těhotenství.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov