Jaké jsou nejčastější zrakové potíže osob ve středním věku? Lze nějakým očním onemocněním předejít? Jsou některé oční vady dědičné či geneticky podmíněné? Odpovídala MUDr. Markéta Brožková, FEBO v úterý 23. 11. 2021 od 11.00

Chat je uzavřený23.11.2021 11:00

MUDr. Markéta Brožková, lékařka pražského týmu oční kliniky Lexum.

Jaké jsou nejčastější zrakové potíže osob ve středním věku? Lze nějakým očním onemocněním předejít? Jsou některé oční vady dědičné či geneticky podmíněné? Jak chránit náš zrak během nadcházejícího zimního období? Nejen na tyto otázky odpovídala MUDr. Markéta Brožková, FEBO, lékařka z oční kliniky Lexum v Praze, v úterý 23. listopadu od 11.00.

MUDr. Markéta Brožková, FEBO, je lékařkou pražského týmu oční kliniky Lexum od roku 2012. Specializuje se na problematiku onemocnění předního segmentu oka, refrakčních vad a v oblasti oční mikrochirurgie se věnuje zejména operaci šedého zákalu. V rámci doktorského studia nitroočních víceohniskových čoček je rovněž autorkou a spoluautorkou řady českých i zahraničních odborných publikací a přednášek. Je absolventkou 1. lékařské fakulty UK v Praze a má zkušenosti i z několika mezinárodních stáží, např. na oční klinice Lariboisière v Paříži.

Chat

  • DENMARK

    Jaké jsou ty nejzávažnější zrakové potíže osob ve středním věku?

  • Host chatu

    Vážné oční obtíže se mohou objevit v jakémkoli věku. Mezi ty nejzávažnější z pohledu možného trvalého poškození zraku řadíme nitrooční infekce, zelený zákal, oční úraz, ale i diabetickou retinopatii či věkem podmíněnou makulární degeneraci. Ta se ale zhoršuje spíše v pozdějším věku.

  • ANTI

    Jak by měla pečovat o zrak osoba ve středním věku?

  • Host chatu

    O zrak by se mělo pečovat celý život, stejně tak o celkové zdraví. Oči by měly pravidelně odpočívat, a to hlavně při práci do blízka nebo s počítačem. Během těchto aktivit musí čočka oka akomodovat (doostřovat) a proto se doporučuje oční relaxace každých 20 minut pohledem do dálky na cca 20 vteřin. Pokud jsou oči často namáhané a cítíte jakýkoli diskomfort, můžete jako první pomoc začít s užíváním umělých slz bez konzervačních látek, které často očím brzo uleví.

  • GF

    Co se děje se zrakem ve středním věku lidského života?

  • Host chatu

    V případě, že člověk v mládí nenosil žádné brýle, začínají se právě ve středním věku nejčastěji objevovat obtíže s viděním na blízko, tzv. presbyopie neboli vetchozrakost. Lidská čočka a její doostřování slábne, a tak si člověk začne dávat čtení dál od sebe. Pokud mu už ruce nestačí, je vhodné navštívit očního lékaře nebo optika pro správné určení brýlové korekce.

  • Dana

    Pokud je někdo ve středním věku, měl bych chodit pravidelně na oční preventivní prohlídky?

  • Host chatu

    Ano, pokud jste nikdy nebyla u očního lékaře, je nejlepší čas nechat si oči vyšetřit. Dle nálezu Vám pak lékař doporučí, jak často byste měla chodit.

  • Jarka M.

    Dobrý den, dá se šedému zákalu předejít? Moje sestra ho má a čeká ji operace, tak si řikám, že vzhledem k věku ho brzy budu mít taky…Děkuji

  • Host chatu

    Šedému zákalu se bohužel předejít nedá. Čočka se zpravidla začíná kalit po 60. roce věku. U mladších jedinců může šedý zákal vzniknout následkem úrazu, nemoci nebo užíváním některých léků.

  • Stanislav Novák

    Nosím brýle na dálku. Na hory si ale beru čočky. Je to pro oči vůbec v zimě na horách v pořádku?

  • Host chatu

    Kontaktní čočky jsou pro sport určitě pohodlnější a většinou i bezpečnější. V případě úrazu nebo pádu se nemusíte o svoje oči a oční okolí bát. V zimě je materiál kontaktní čočky náchylnější k poškození, proto bych doporučila radši používat čočky jednodenní.

  • HK

    Ceka mne operace sedeho zakalu. Mam se bat? Nevim, co mam od toho vubec cekat a za jak dlouho se dostanu zpet “do provozu”. Dekuju za odpoved a at se vam dari.

  • Host chatu

    Operace šedého zákalu je jednou z nejčastějších operací vůbec a není třeba se jí obávat. Samotná operace je nebolestivá, probíhá v lokálním znecitlivění kapkami (injekce se dnes již nepoužívají) a trvá asi 10-20 minut. Během operace vidíte pouze světla mikroskopu na sále a řídíte se pokyny chirurga. Po operaci je oko zakryto sterilním obvazem, který se ponechává do druhého dne, kdy je nutná kontrola. První dny po operaci může být vidění zamlžené a postupně se projasňuje. Konečný stav lze očekávat za 2 až 5 týdnů po operaci, během kterých nesmíte vykonávat fyzicky namáhavé činnosti, ale např. sledování televize, čtení, ani práce na počítači nemohou operovanému oku uškodit.

  • Adam Král

    Hezký den,
    chtěl bych se vás zeptat. Místo brýlí nosím kontkatní čočky sundavám je vždy na noc. Vadí oku jejich každodenní nošení? A dále se přiznám, že kvůli ceně je vyměňuji o dost déle než je doporučeno. Slyšel jsem od známého, že toto může oku způsobit zánět, je to pravda?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Při správném používání každodenní nošení kontaktních čoček oku nevadí. Avšak při nedodržení bezpečnostních zásad (nesprávný rozměr čočky, nebo právě pokud uživatel čočky přenáší či nedostatečně čistí) může vzniknout zánět spojivky nebo i rohovky. Pokud se např. rohovkový vřed nezačne léčit včas, může bohužel dojít až k oslepnutí. Chronické dráždění usazenin na povrchu kontaktní čočky může naopak způsobit mechanické poškození oka a tím zapříčinit nesnášenlivost dalšího nošení. Z těchto důvodů doporučuji užívat čočky dle návodu daného výrobcem.

  • Armando

    Dobry den,
    mamce lekar doporucuje vymenu cocky leveho oka. Ma 4 dioptrie, ale zakroku se ve svych 67 letech boji. Pry se ji vada zhorsit nemuze, jen zlepsit. Proto se do zakroku nehrne. Hrozi ji napr. ztrata zraku?

    Dekuji
    A.

  • Host chatu

    Lidská čočka věkem slábne, ztrácí schopnost akomodace a zároveň se mění její transparentnost. Postupně vzniká šedý zákal, který může v konečné fázi skončit až ztrátou zraku. Operace je proto ve vyšším stupni progrese náročnější nejen pro chirurga, ale i pro samotné oko. Z tohoto důvodu je vhodné jít na operaci včas a nečekat, až šedý zákal tzv. „dozraje“, jak tomu bylo v minulosti, kdy se používaly úplně jiné chirurgické metody.

  • Marta z Ostravy

    Dá sa ještě v mém věku nějak srovnat, aby mi oči nešly, jak sa lidově řiká, šejdrem? a nebo je na to už pozdě?

  • Host chatu

    Operaci šilhání lze podstoupit i v dospělosti. Cílem ovšem není obnova zrakové ostrosti, ale kosmetické zlepšení, aby oči koukaly stejně rovně před sebe. Metodou volby je technika nastavitelných stehů, která je vhodná právě v dospělosti.

  • Pavla K.

    Jak často bych měla chodit na prevenci, zda se mi nezhoršily dioptrie? Klasika jednou za rok?

  • Host chatu

    Oční vyšetření jednou ročně je ideální. Pokud máte ale i jiné oční onemocnění, doporučí Vám oční lékař frekvenci, s jakou je vhodné chodit na kontroly.

  • Miluše Helclová

    Dobrý den, je mi 78 let a nejspíše mne čeká operace šedého zákalu. Mám z toho strach. Jak to probíhá? Je nějaké riziko díky kterému by se operace nemohla provést nebo nedej Bože nepovedla? Děkuji, Miluše

  • Host chatu

    K plánované operaci šedého zákalu patří i souhlas Vašeho praktického lékaře. Pokud není k operaci kontraindikace z důvodu celkového zdravotního stavu, lze operaci provést. Operace je nebolestivá, probíhá v lokálním znecitlivění kapkami a trvá asi 10-20 minut. U každého chirurgického zákroku existuje určité riziko komplikací. Tou asi nejzávažnější je pooperační infekční nitrooční zánět, který se ale vyskytuje u méně než 0,1% operovaných pacientů. Proto je důležité po operaci dodržovat užívaní antibiotických kapek.

  • JARDA

    Proc jste zrovna v Praze na klinice? Nebylo by to v te Parizi lepsi?

  • Host chatu

    Podle mých zkušeností je kvalita péče v obou zemích stejná. Naštěstí dostupnost péče u nás je daleko lepší, stejně tak délka čekací doby na vyšetření. Na druhou stranu tady bohužel nemáme ani Louvre ani Eiffelovu věž.

  • JK

    Letos budu maturovat a chtela bych jit na lekarskou fakultu. Vaham jaky obor - zamereni si vybrat. Proc jste se rozhodla Vy pro tenhle obor? Diky za nazor.

  • Host chatu

    Oční lékařství jsem si vybrala až po absolvování stáže ve 4. ročníku. Líbí se mi, že kombinuje ambulantní i chirurgickou část a výsledky jsou „vidět“ téměř okamžitě. Myslím, že budete mít během 6 let dost času se rozhodnout pro obor, který Vás bude bavit.

  • Marie

    Dobry den, proc je operace oci tak draha?

  • Host chatu

    Většina očních operací je u nás hrazena ze zdravotního pojištění (operace šedého zákalu, sítnice, glaukomu, rohovky apod.). U některých zákroků si pacient může připlatit například za nadstandardní implantát. Existují ale takové oční operace, jako je např. laserové odstranění dioptrií, refrakční výměna nitroočních čoček nebo plastika očních víček, na které pojišťovna nepřispívá.

  • Katerina J.

    Zdravim, existuje nejaka garance toho, ze nebudu potrebovat po operaci uz nikdy bryle? Dekuji

  • Host chatu

    Na Vaši otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž nejen na typu operace, ale i na věku. V případě, že se jedná o výměnu čočky, např. při operaci šedého zákalu záleží na typu implantované nitrooční čočky.

  • Michaela

    Dobrý den,do jakého věku dítěte je šilhání v normě? Syn má 3 roky a oči mu občas ujedou,zvlášť když se na nějakou hračku dívá zblízka. Měla bych to začít řešit s odborníkem? Předem děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Šilhání v tomto věku je určitě nutné řešit s odborníkem. Základem léčby šilhání u dětí je správná korekce dioptrické vady brýlemi. Při zjištění snížené kvality vidění jednoho oka (tupozrakost) je možné tento stav řešit zakrýváním silnějšího oka. Případně ještě doplnit cvičením na ortoptice. U dětského šilhání je důležité začít řešit problém včas, tedy nejlépe v předškolním věku.

  • Dana H.

    Zdravím! Babička 80 let špatně vidí - má prý šedý zákal a pomohla by jedině operace. Není to ale v jejím věku rizikové? Doporučila byste? Děkuji.

  • Host chatu

    I v pozdějším věku je operace šedého zákalu větším benefitem, než jaká jsou rizika spojená se samotnou operací, pokud praktický lékař nenalezne kontraindikaci k výkonu. Nejen, že zlepšením zrakové ostrosti získává pacient větší samostatnost, ale zároveň se zlepší i jeho kvalita života. Naopak zhoršené vidění zvyšuje riziko úrazu a pádu. Z mého pohledu tedy jednoznačně operaci doporučuji.

  • Jana Kubrychtová

    Dobrý den. Mému otci 52let, byl diagnostikován zelený zákal, zrak poškozen na 50%. Lékař mu doporučil gynko a bere léky proti nitrolebecčnímu tlaku. Víc se s ním nebavil, nic nevysvětlil. Opravdu se to nedá léčit nebo operovat?
    Krom toho začal z ničeho nic omdlévát. Může to být od očí?
    Děkuji

  • Host chatu

    K léčbě zeleného zákalu se v první řadě používají oční kapky ke snížení nitroočního tlaku. Právě ten bývá hlavní příčinou poškození nervové tkáně oka. Ginkgo biloba může být součástí této léčby pro jeho antioxidační vlastnosti a jako podpora zlepšení průtoku krve. Pokud kapky nezabírají, lékař rozhodne na základě podrobného vyšetření o laserovém či chirurgickém zákroku. Cílem je opět snížení nitroočního tlaku a tím zpomalení postupu onemocnění. Omdlévání nepatří mezi typické příznaky zeleného zákalu. Vašemu tatínkovi bych doporučila celkové vyšetření u praktického lékaře.

  • Marta

    Dobrý den, pani doktorko, prý si čočky po operaci šedého zákalu vybírají pacienti a některé platí pojišťovna. Vyplatí se si připatit?
    Děkuji, Marta

  • Host chatu

    Pojišťovna u nás platí operaci a základní čočku. V případě, že se během očního předoperačního vyšetření zjistí, že je pacient vhodný i pro nadstandardní nitrooční čočku, může si po pohovoru s lékařem vybrat z daleko širší nabídky implantátů. Vždy záleží na původní dioptrické vadě pacienta, na jeho nárocích na pooperační vidění, ale i na finančních možnostech. Na výběr jsou nitrooční čočky např. pro řidiče nebo pro pacienty, kteří se chtějí zbavit brýlí úplně.

  • rapperZ

    Zdravím. Když půjdu na operaci očí teď ve dvaceti jak budu vidět v padesáti? Prý se dioptrie zase postupně vrací?
    Petr

  • Host chatu

    V případě, že v mládí podstoupíte laserovou operaci pro odstranění dioptrií do dálky, budete ve středním věku používat stejné dioptrické brýle na čtení, jako Vaši vrstevníci. Dioptrie do dálky se u většiny pacientů nezhoršují, ale pokud ano, je u většiny možná pozdější laserová dokorekce. Tyto zákroky jsou však naštěstí nutné jen u minimálního počtu pacientů.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov