Jaké jsou nejlepší školy podle časopisu TÝDEN? Odpovídal Vladimír Barák

Chat je uzavřený26.02.2016 15:00

Vladimír Barák.

Časopis TÝDEN, vlajková loď vydavatelství EMPRESA MEDIA, a. s., zveřejnil ve svém čísle 9/2016 žebříčky nejlepších vysokých škol v České republice. Časopis tak učinil přesně týden před termínem ukončení podávání přihlášek na největší české univerzity. Redakce TÝDNE vysoké školy rozdělila do osmi skupin podle jejich vědního zaměření a hodnotila je na základě čtyř kritérií: zájmu uchazečů o školu, pedagogického zabezpečení, vědních výstupů a vnějšího hodnocení. Na rozdíl od dosavadních hodnocení v tisku šla srovnání škol více do hloubky a byla do nich zahrnuta i soukromá zařízení. Jak školy dopadly a které doporučujeme? Ptejte se experta vydavatelství EMPRESA MEDIA na oblast školství Vladimíra Baráka v pátek 26. února od 15.00.

Vladimír Barák dříve působil v portálu Atlas.cz, následně v Aktuálně.cz a regionálních Denících a deníku Blesk. Rozsáhle informoval například o možných dopadech měnové intervence ČNB. Vystudoval sociální politiku na Slezské univerzitě v Opavě, v současnosti vyučuje na VŠE v Praze. Od února 2015 je členem domácího oddělení TÝDNE, kde se zabývá zejména školstvím a zdravotnictvím. V roce 2016 pro časopis vypracoval rozsáhlý žebříček vysokých škol.

Chat

  • František Veselý

    Dobrý den, pane redaktore,
    jaký je Váš osobní názor na případ šikanované kantorky na Střední průmyslové škole?
    Děkuji.
    František Veselý

  • Host chatu

    Dobrý den, je to tragédie. Selhaly kontrolní mechanismy, za což odpovídá vedení školy a ředitel byl zcela správně odvolán. Skandální je ale i chování ministryně školství Kateřiny Valachové, která si v den, kdy o smrti učitelky informovala média, jen postnula bezmyšlenkovité politování na facebook... Školu navštívila až deset dní poté, co skandál vyšel najevo. Její nezvládnutou rolí se detailně budeme zabývat v TÝDNU 10/2016, které vyjde v pondělí 29.2. Určitě si to přečtěte.

  • Lukáš

    Dobrý den,
    podle čeho jste vybral žebříček CWUR? Díval jsem se na jejich stránky a nepřijde mi, že by byl zrovna světově (podle obsahu stránek ani evropsky) významný. Ve srovnání s proslulými žebříčky jako jsou QS nebo THE.
    Děkuji za odpověď,
    Lukáš

  • Host chatu

    Dobrý den a děkuji za otázku. Samozřejmě existuje celá řada žebříčků. Mimo jiné i ty, které zmiňujete. Vyhodnocení Center for World University Rankings (CWUR) jsme vybrali i proto, že samotné české univerzity, které se v něm umisťují, s ním pracují a využívají jej například ve svých propagačních materiálech. Z tohoto pohledu jsme tedy vyšli vstříc vysokým školám. Parametr umístění v CWUR byl ale jen jedním z řady v kolonce Vnějšího hodnocení, které jsme posuzovali. Velmi detailně jsme se tu zabývali i hodnoceními Akreditační komisí ČR či například úspěšností v akreditačních/reakreditačních řízeních.

  • Filip Dort

    Dobrý den, jaký máte názor na Vyšší odborné školy a následné uplatnění jejich absolventů?

  • Host chatu

    Jsem velkým příznivcem institutu VOŠek, a to zejména ve dvou odvětvích - zdravotnickém a sociálním. VOŠky mnohem více zapojují své studenty do praxe a ti často ze škol po absolutoriu odchází jako skuteční specialisté. Velmi jsem proto uvítal například návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby zdravotní sestry už nemusely mít vysokou školu a stačila i ta vyšší. Jediný problém vidím v tom, že VOŠ v české školské soustavě tak trochu vyčnívají, nemají jasné postavení. Snad se tím začne ministerstvo školství někdy zabývat.

  • Radikál

    Jaká vysoká škola je vlastně úplně nejhorší a nedoporučoval byste na ní jít?

  • Host chatu

    Díky za otázku. To nemohu říct - ne, protože bych nechtěl, ale jednoduše, protože to nevím. Máme tu celkem 74 institucí působících se státním souhlasem a pak celou řadu pseudoinstitucí, které tu působí na základě zahraničních akreditací a souhlasů. Je složité se v nich vyznat. Za prvé bych šel jen na školu, která má český státní souhlas. Za druhé bych ji navštívil. Za třetí bych si četl, co se o školách píše. Třeba vám může pomoci náš žebříček. V něm jsme ohodnotili ty nejlepší školy. Já sám bych si dal pozor na školy, které našemu časopisu nedodaly požadovaná data. Do doprovodného textu (TÝDEN 9/2016) jsme napsali, které to jsou. Soukromá zařízení jsme nutit nemohli, nicméně státní a veřejné instituce nám je ve veřejném zájmu dodat měly. Pokud tak neučinily, měl bych jako uchazeč/student velké problémy s tím, že je škola netransparentní a nedůvěryhodná.

  • Petr

    Dobrý den, myslíte, že se dá věřit soukromým vysokým školám?

  • Host chatu

    Určitě ano. Musíte ale velmi pečlivě vybírat! Za a) školu si platíte a tak na ni musíte mít nároky coby její klient. b) I škola musí mít ale nároky na vás! To, že ji platíte, neznamená, že půjde o dávačku. Nelze strkat všechny soukromé školy do jednoho pytle. Víme, že velké problémy s kvalitou se objevují u Univerzity Jana Amose Komenského v Praze (UJAK), což je soukromá škola. Nicméně největší vysokoškolský skandál byla na Fakultě právnické v Plzni - veřejné škole. Takže problémy najdeme napříč zřízením. Pokud jde o soukromé školy, přijde mi, že se celkem daří pár velkým institucím v Praze. Na pátém místě v našem žebříčku v oblasti Právo a bezpečnost se například vyšplhal Cevro Institut. Dále psychologii se údajně daří na Pražské škole psychosociálních studií. Dobré jméno v oblasti humanitních studií pak má i Metropolitní univerzita. Určitě se dá najít dobrá škola i mezi těmi soukromými.

  • Zuzka

    Co vyučujete na VŠE? A co si myslíte o podnikohospodářské fakultě?
    Konkrétně o managementu - mohl byste doporučit zájemcům tento obor, pokud se chtějí přes školu dostat k praxi?



  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za otázku. Podnikohospodářská fakulta se bohužel jako jediná z šesti fakult na VŠE našeho žebříčku nezúčastnila. Je to škoda, protože studenty má šikovné a pokud vím, rozhodně nemá špatnou pověst. Pokud jde o propojení s praxí, určitě bych se být Vámi obrátil na danou fakultu a zeptal se, jakou praxi nabízejí, s kým mají dohody, jakou hodinovou dotaci praxe má. Zejména u tohoto oboru je podle mě praxe velmi zásadní, pokud po jeho absolvování nechcete skončit na "pracáku."

  • anonym

    Co si myslíte o oboru arts management, přemýšlel jsem o studiu, ale doslechl jsem se, že je studium přednostně zaměřeno na památkovou kulturu, a to mě nebaví. Uplatním se i v jiných produkčních oborech, když to vystuduju?

  • Host chatu

    Díky za otázku. Jsem rád, že se o výběru oboru nezajímáte jen na základě líbivých anotací oborů, ale i na základě toho, zda máte nějakou budoucnost :-) Obecně platí, že se uplatníte natolik, nakolik budete schopný, šikovný a jak budete mít ostré lokty. Potřeba je samozřejmě i určitá dávka štěstí... Pokud se chcete uplatnit v nějakém konkrétním produkčním oboru, zkuste se poohlédnout po jeho konkrétním studiu. A rozhodně se dívejte na praxi! Během školní praxe získáte nesmírně cenné kontakty.

  • Jan Hanuška

    Jakou školu byste mohl doporučit jako praktickou pro to, aby člověk nesháněl dlouho práci.
    Myslíte si, že se dá na trhu práce uplatnit pouze s Bc. titulem?

  • Host chatu

    Dobrý den, když jsme přistupovali k Boloňskému procesu a dalším úmluvám, byla tu myšlenka praktického titulu Bc. Bohužel, u nás v Čechách stále máme zakořeněno, že vysoká škola končí magistrem/inženýrem. Na trhu práce se určitě uplatníte i s titulem Bc. Stále častěji od personalistů slyším, že se nedívají na to, jaký titul uchazeč má, ale odkud jej má. Prakticky se snaží profilovat řada soukromých škol, ty veřejné bohužel stále ve velké míře podléhají myšlence, že všechny musí být univerzita a top vědecké pracoviště.

  • Antonín Přechcalplůtek

    Dobrý den.

    Považujete kritérium zájmu uchazečů za rovnocenné ostatním? Nevzniká tak trochu začarovaný kruh "mám o školu zájem, protože je o ni zájem", aniž by to vypovídalo o skutečné úrovni výuky?

    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Moc děkuji za otázku! Považujeme ho za rovnocenné ostatním a proto za něj v žebříčku mohly školy obdržet stejný počet bodů, jako v dalších kritériích. Podle nás je zájem o školu velmi důležitý a svědčí o řadě věcí - nejen o popularitě, prestiži, ale také například o zavedenosti instituce. Musím ale dodat, že v metodice jsme nepracovali jen s počtem přihlášených, ale i přijatých a zapsaných. Někdy to bylo velmi zajímavé. Škola přijala všechny uchazeče, jen ale třetina se jich nakonec zapsala. Myslím, že z toho můžeme řadu věcí vysledovat.

  • Jana

    Dobrý den, udivuje mne že se Fakulta elektrotechniky a informatiky na VŠB neumístila v top 5, vzhledem k tomu, že mezi studenty má velmi dobrou pověst, a hlavně, v superpočítačovém centru IT4Innovations se nachází Salomon, jeden z nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě. Proto mi Váš žebříček nepřipadá příliš objektivní.
    Jak si vysvětlujete, že se tato fakulta neumístila?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji Vám velmi za otázku. Pokud jde o objektivitu a kvalitu žebříčku, dovolím si citovat pana profesora Hampla, bývalého rektora UK: "Vysoké školy jsou tak rozmanité instituce a plní tak širokou paletu rolí a očekávání, že smysluplně vměstnat jejich kvalitu do jediného čísílka určujícího pořadí v žebříčku je skoro nemožné." My s tímto souhlasíme. I proto jsme hned několikrát v článku zmínili, že nehodnotíme, ale pouze porovnáváme na základě námi stanovených kritérií. Jediný, kdo ze zákona může hodnotit vysoké školy, jsou komisaři z Akreditační komise ČR. Pokud jde o Fakultu elektrotechniky a informatiky VŠB, tak zde s Vámi musím v jednom souhlasit - vědecké centrum očividně hraje roli, protože v oblasti vědy fakulta dosáhla takřka plného hodnocení. Bohužel, srazilo ji ale hodnotící kritérium "Pedagogové." To zjednodušeně znamená, že má poměrně málo učitelů na velké množství studentů. Některé školy/fakulty nás už samy kontaktovaly a přejí si znát své vlastní umístění a výsledky v daných parametrech. To svědčí o tom, že mají zájem na zlepšování a rádi jim vycházíme vstříc.

  • Věra Štrombachová

    Dobrý den,
    zástupci České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání dnes na tiskové konferenci prohlásili, že inkluze se nedá zastavit, ať se nám to líbí nebo ne, protože se tak děje i ve světě a je to dáno společenským vývojem. Myslíte si to také?

  • Host chatu

    Dobrý den, jak jste sama napsala, tvrdí to zástupci České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Tady snad nemůžeme očekávat žádnou objektivitu, ani snahu o objektivitu. Já sám proti inkluzi nejsem, ale musí být chytře vymyšlená a připravená. To se bohužel nestalo. Dle mého názoru by bylo velmi vhodné přemýšlet o odkladu a vyjasnění, vysvětlení všech opatření. Bohužel paní ministryně Valachová se k tomu nemá. České školství je kvůli tomu v krizi.

  • Hana Nováková

    Dobrý den, jaký máte názor na soukromé VŠ v Praze? Existuje nějaká opravdu kvalitní? Děkuji, Hana Nováková

  • Host chatu

    Pokud jde o soukromé školy, přijde mi, že se celkem daří pár velkým institucím v Praze. Na pátém místě v našem žebříčku v oblasti Právo a bezpečnost se například vyšplhal Cevro Institut. Dále psychologii se údajně daří na Pražské škole psychosociálních studií. Dobré jméno v oblasti humanitních studií pak má i Metropolitní univerzita. Určitě se dá najít dobrá škola i mezi těmi soukromými. Pokud by vás zajímalo něco konkrétního, napište mail do redakce, rád pomůžu, pokud budu moci.

  • Pavla N.

    Dobrý den, žebříčkem to končí, nebo se budete školám ještě věnovat? Pavla

  • Host chatu

    Nekončí. S vítězi v jednotlivých kategoriích budeme dále pracovat. Čtenářům TÝDNE tak přineseme zajímavé rozhovory i reportáže.

  • Host

    VŠCHT Praha?
    Vas nazor,dekuji

  • Host chatu

    V našem žebříčku se Fakulta chemicko-inženýrská VŠCHT umístila v kategorii Technické vědy na prvním místě. Fakulta chemické technologie VŠCHT pak na čtvrtém místě. To v tak obrovské konkurenci považuji za vynikající výsledek. Škole jsme již za TÝDEN pogratulovali.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov