Jaké jsou novinky v autopojištění? Odpovídal Miloš Velíšek

Chat je uzavřený12.04.2017 10:00

Miloš Velíšek.

S příchodem jara začíná motoristická sezona, na silnici vyrážejí i motorkáři a tzv. sváteční řidiči. To jsou důvody, proč si zkontrolovat povinné či havarijní ručení ke svému vozu. Chcete se dozvědět, jaké jsou novinky v autopojištění? Ptejte se Miloše Velíška, odborníka v oblasti pojištění vozidel, ve středu 12. dubna od 10.00.

Miloš Velíšek je odborník v oblasti pojištění vozidel. V pojišťovnictví působí více než 20 let. Do ČPP nastoupil v roce 2007 na pozici ředitele úseku pojištění vozidel. Prosadil řadu produktových a koncepčních změn, které přispěly k tomu, že ČPP patří mezi lídry v oblasti pojištění vozidel. V anketě Pojišťovna roku vyhlašované pojišťovacími makléři zvítězila ČPP ve tří z pěti vyhlašovaných kategoriích a mezi nimi bylo právě i ocenění za nejlepší autopojištění na českém trhu. ČPP patří do top desítky největších a nejúspěšnějších pojišťoven v České republice.

Chat

 • Marta K.

  Dobrý den, přemýšlím o koupi nového vozu. Havarijní pojištění se hodí lépe k zcela novému autu, nebo i tomu ojetému a několik let starému. Vyplatí se mi to? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud s vozidlem hodně jezdíte, rozhodně je na místě uzavření havarijního pojištění i pro ojeté vozy. Dlužno ale dodat, že někde od 7 roku stáří vozidla je opravdu důležité zvažovat míru investice do havarijního pojištění. Kolik bude pojistné a kolik dostanu, když například dojde k totální škodě. Doporučuji se stavit za našimi poradci, kteří jsou s to Vám poradit a vyhodnotit, zda by nebylo vhodnější využít některé naše havarijní doplňkové připojištění a tu klasickou havárku nevyvážit touto nabídkou, kterou máme opravdu smysluplnou.

 • KMIN

  Stačí mi k prokázání platného povinného ručení v zahraničí zelená karta? A co když ji ztratím? Co mám dělat?

 • Host chatu

  ČPP klientům vystavuje dvě zelené karty, jedna je originál jedna kopie, doporučuji vozit obě ale mít je v autě odděleně uloženy, v případě ztráty se stavíte na kterékoli pobočce anebo si o ni řekněte a pošleme ji poštou

 • Milada N.

  Dobrý den, pane Velíšku,

  již řadu let mám uzavřené povinné ručení, ke kterému platím zároveň i havarijní. V poslední době mi pletou trochu hlavu informace, že havarijní pojištění mít k povinnému nemusím. Vlastním starší model Škody Felicia, nikdy jsem nebourala ... nevím tedy, zda zbytečně nepřeplácím. Děkuji

 • Host chatu

  Havarijní pojištění je naprosto dobrovolné, takže ho mít nemusíte. U zmíněné Š Felicia při předpokládaném stáří je otázka rentability havarijního pojištění na místě. U tohoto vozidla je obvyklá cena kolem 10-20 tisíc Kč, odečtěte si sjednanou spoluúčast a zvažte, jestli výsledná částka v porovnání s ročním pojistným dává smysl. Nebo opět radím pohrát si s poradcem s těmi doplňkovými připojištěními.

 • Martin

  Dobrý den, vyplatí se podle vás připlácet za pojištění čelního skla? Podle vlastní zkušeností už vím, že aby mi pojišťovna uznala škodu na skle od letícího kamínku, tak musím zastavit i druhého účastníka provozu, který mi škodu způsobil. Ten by měl podepsat papír, že škoda vznikla jeho vinou a mohlo to jít z jeho pojištění. To ale třeba na dálnici opravdu není možné. Nezbývá mi tedy nic jiného než si připlatit za samostatné připojištění pro čelní sklo? A budu mít jistotu, že mi poté pojišťovna uzná škodu?

 • Host chatu

  Máte pravdu, že s tím prokazováním je problém, nehledě i na to, že to pak má vliv i na bonus. Myslím, že si to uvědomuje již mnoho našich klientů a připojištění skla patří k našim nejprodávanějším připojištěním. Každé páté vozidlo ho sjednané má. My navíc kryjeme i boční a zadní za stejnou cenu. Máte jistotu, že vám bude plněno a nemusíte nikoho honit ani zastavovat.

 • igor

  dobrý den, dá se nastavit výše pojistného plnění při autonehodě? a co když jsem ji nezavinil?

 • Host chatu

  zřejmě máte na mysli tzv. limity pojistného plnění u povinného ručení , které si můžete při sjednávání pojistné smlouvy nastavit. Nejnižší tzv. zákonný limit činí 35 milionů za újmu na majetku tak i na zdraví My doporučujeme nejméně 50 milionů pro obě kategorie. Z vlastní zkušenosti bohužel víme, že výše újmy již dokáže ty limity převýšit :-(

 • Bobina

  Ráda bych Vás poprosila o radu. jsem velmi opatrná řidička, ale i tak mám obavy, že se jednou nevyhnu nějaké, i když malé, dopravní nehodě, a bude mě to stát zbytečné peníze. Mohu se na tuto nepříjemnost nějak připravit? Děkuji

 • Host chatu

  Samozřejmě mohu doporučit havarijní pojištění a důležité také bude, jak nové resp. starší vozidlo máte. Pro nové určitě doporučuji havarijní pojištění a pro starší od cca 7 let dávám na zváženou využít zmíněná havarijní doplňková připojištění, kde investice do pojištění je výrazně nižší. Mohu Vás ale upozornit na naši novinku. Připojištění Klika, kterou nově nabízíme k povinnému ručení. Jedná se o levné havarijní připojištění Vašeho vozidla v případě, když s ním způsobíte škodu z povinného ručení. Škodu poškozenému uhradíme z povinného ručení a Vám uhradíme drobná poškození Vašeho vozidla s limity do 10 nebo 20. 000 Kč.

 • AK

  Mám na Vás dotaz, moje maminka měla malou dopravní nehodu, jen pomuchlané plechy. Policii nevolali, s druhou stranou se dohodli, kdo co bude platit. Je to tak správně?
  Děkuji

 • Host chatu

  To že policii nevolali je v tomto případě správně. Připomínám ale, že povinností účastníků nehody je vyplnit záznam o dopravní nehodě podle návodu který je na rubu. Tento pak slouží pojišťovnám k vyřízení škody. V uvedeném případě mám dojem, že se nic nesepsalo a pak platí, že snad obě strany dodržely co si domluvily. Pokud ne, pak to jde k tíži poškozeného, který to nezavinil.

 • SK

  Které pojištění čeští motoristé využívají nejméně?

 • Host chatu

  Pojištění vozidel se skládá z povinného ručení, havarijního pojištění a celé řady doplňkových připojištění. Nedisponuji tržními statistikami kolem připojištění. Takže obecně konstatuji, že čeští motoristé zjevně nevyužívají ve srovnání s Evropou především havarijní pojištění.

 • ANTI

  Jaké jsou letošní novinky v autopojištění v ČR?

 • Host chatu

  Zaznamenali jsme různé parametrické úpravy pojištění, změny limitů, některé produktové balíčky atd. Za ČPP je jednoznačně největší novinkou nové připojištění KLIKA, o které jsem již psal v předchozích dotazech. Obecně ale platí, že nabídka autopojištění v ČR je na vysoké produktové úrovni.

 • MOD

  Které pojištění čeští motoristé využívají v současnosti nejvíce?

 • Host chatu

  Odpověď je jednoduchá. Povinné ručení, protože jej musí mít každý. V ostatním odhaduji především připojištění skel a havarijní pojištění.

 • Petr Mann

  Zdravím, máme v rodině dvě auta, jedno je nové, druhé už několik let staré. Obě jsou psané na mě. Jde mít obě auta pojištěna na jedné pojistce, nebo musí mít každé auto svoje povinné ručení?

 • Host chatu

  V daném případě se bude jednat spíše o druhou variantu. Pouze v případě větších vozových parků se nabízí tzv. flotilové pojištění s jednou pojistnou smlouvou

 • Jindra

  Mohu si pojištění auta sjednat on-line nebo musím na pobočku? Co všechno k tomu potřebuji? A jaká je nejkratší doba, na kterou jde pojištění sjednat?

 • Host chatu

  Povinné ručení si můžete sjednat on-line např. na našem webu www.cpp.cz . Připravte si k ruce technický průkaz vozidla, abyste měl všechny potřebné údaje o vozidle k dispozici a to je vše. Nebo nás můžete kontaktovat na telefonním čísle 957 444 555. Pojištění sjednáváme i na kratší dobu, nejméně na tři měsíce. Nabídka je podpořena i zajímavou slevou.

 • TONDA

  Mám veterána, parkuji ho v garáži doma na zahradě. Jezdím s ním jen párkrát do roka a to jen po okolí, žádné dlouhé trasy. Musím mít povinné ručení i na takovéhle auto? Díky

 • Host chatu

  Vozidlo provozujete, je jedno, jak často a na jak dlouhé trasy, tudíž musíte mít povinné ručení. My Vám ale nabízíme pro veterána sazbu ve výši 1/12 z pojistného pro běžné auto (průměrně kolem 200,-Kč/rok), proto Vás to finančně nemusí trápit a můžete mít svého miláčka pojištěného v ČPP celoročně.

 • Santa

  Co všechno je z povinného ručení hrazeno? Mám na mysli, že když pojedu autem, kde budu mít v kufru novou televizi a někdo mě nabourá, a televizi mi rozbije. Mohu ji zahrnout do poškozených věcí?

 • Host chatu

  Ano, televizi nebo jakoukoli jinou věc hradíme z povinného ručení, ale můžete také převážet pejska, kočičku... Samozřejmě je vždy důležité, abyste měli věc či zvíře vhodně přepravně zajištěno atd.

 • Marie

  Dobrý den, co jsou to asistenční služby? To znamená, že když mi někdo nabourá auto a bude nepojízdné, tak mi pojišťovna půjčí jiné?

 • Host chatu

  Ne, Asistenční služby pojišťovny nemají jednotné ale podobné. V podání ČPP znamená, že pokud máte poruchu vozidla nebo nehodu a vozidlo je nepojízdné, pak Vám k vozidlu pošleme asistenční vozidlo. Menší poruchu může technik opravit na místě, jinak Vám odtáhneme vozidlo do servisu. Samozřejmě všechny pasažéry ve vozidle také odvezeme, tedy nikdo nezůstane v této nouzové situaci napospas osudu. Pokud máte navíc koupeno připojištění Asistence Plus, pak se Vám výrazně navyšují limity této asistence, tedy např. odtah může být výrazně delší nebo vyproštění havarovaného vozidla výrazně náročnější, aniž byste na to museli doplácet. Další hojně využívanou službou v rámci Asistence Plus je ubytování v hotelu, což oceníte zejména tehdy, pokud se Vám nehoda či porucha přihodí v noci a servis otvírá až ráno nebo v případě, kdy oprava vozidla trvá dva dny a Vy musíte na místě přenocovat. Nabídka pomoci je samozřejmě ještě širší, vybírám ty nejčetnější situace

 • MOP

  Musím platit pojištění k autu i když mi ho někdo ukradne? Nebo ho mohu hned přestat platit? A kdo to hlásí pojišťovně, já nebo policajti?

 • Host chatu

  Jestliže dojde k odcizení vozidla, neprodleně to oznamte místní policii, po návratu do ČR i české policii. Dále je nutno učinit oznámení své pojišťovně, která na tomto základě provede zánik pojištění. Pokud u Vaší smlouvy vznikl přeplatek pojistného, pojišťovna Vám ho vrátí.

 • Lovacoop

  Dobry den, muze hrat ve stanoveni vyse meho pojisteni roli to, ze jsem byl kdysi odsouzen za kradeze aut? (jenom podminene)

 • Host chatu

  Seriózně odpovídám, že nedisponujeme informacemi o trestním rejstříku našich klientů, takže ne...

 • Sandra

  Dobrý den, mohu během roku změnit pojišťovnu? Pomůže mi při změně sama pojišťovna? Jaký je postup. Díky

 • Host chatu

  Změnit pojišťovnu můžete vždy ke konci pojistného období tak, že zašlete své pojišťovně nejpozději 6 týdnů před koncem pojistného období výpověď. Konec pojistného období většinou souhlasí s koncem platnosti zelené karty, takže stačí na ni kouknout. Některé pojišťovny mají pojistná období shodná s placením pojistného. Např. v ČPP pokud platíte čtvrtletně, pak můžete odejít 4x za rok, musíte ale dát zmíněnou výpověď nejpozději 6 týdnů před koncem příslušného čtvrtletí smlouvy

 • Daniel

  Kupuji si novou motorku. Chtěl bych ji používat jen od května do října a zajímalo by mě, jak si ji mám nechat pojistit. Přijde mi totiž zbytečné platit pojistné za celý rok, když ji budu používat jen po omezenou dobu v roce. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Pro řidiče, kteří používají vozidlo každoročně jen v určitém období, nabízíme tzv. sezónní pojištění. Pojistné v takovém případě neplatíte za celý rok, ale za pojištěnou sezónu, ve Vašem případě od května do října. Výhodou je to, že nemusíte ukládat registrační značky do depozitu, mimo pojištěnou sezónu je však nutné motorku odstavit pryč z pozemní komunikace např. do garáže, na zahradu nebo na soukromý pozemek.

 • Zdeňka

  Dobrý den, viděla jsem v televizi upoutávku na Vaše pojištění Klika. Vysvětlil byste mi, o co se přesně jedná?

 • Host chatu

  Klika je naše nové doplňkové pojištění. Krátce jsem již o ní mluvil. I těm nejzkušenějším řidičům se může stát, že způsobí dopravní nehodu. Např. řidič nedobrzdí vozidlo, poškodí vozidlo před sebou a zároveň si způsobí menší škodu i na vlastním vozidle. Nebo při couvání z parkovacího místa poškodím jiné vozidlo a současně si odřu i to svoje. Poškozenému je vzniklá škoda proplacena z povinného ručení viníka nehody, ale viník nehody si musí škodu uhradit sám buď z havarijního pojištění nebo právě z doplňkového pojištění Klika. Výhodou Kliky je nižší cena oproti havarijnímu pojištění. Limit si klient volí sám. Věříme, že o toto pojištění bude velký zájem, navíc v období od dubna do června mají klienti jedinečnou příležitost získat Kliku za zvýhodněnou cenu již od 31 korun měsíčně.

 • Bedřich

  Prodávám auto, mohu se zeptat, jak mám ukončit pojistku?

 • Host chatu

  Stačí pojišťovně oznámit zánik pojištění změnou vlastníka. K žádosti je vhodné přiložit kopii dokladu o změně vlastníka. Pojištění Vám zanikne dnem, kdy jste tuto změnu oznámil pojišťovně.

 • Evžen

  Rád bych vyjel v létě na motorce na dovolenou na okružní jízdu po Evropě. Nabízíte asistenční služby i pro motorkáře?

 • Host chatu

  Ano, samozřejmě. Pokud u nás máte uzavřené povinné ručení nebo havarijní pojištění, je možné si pojistit asistenční služby s navýšenými limity nejen v případě nehody, ale také poruchy. Dokonce tento nárok na využití asistenčních služeb můžete uplatnit opakovaně.

 • Šmajda

  Mohu při prodeji auta převést na nového majitele i současnou pojistku? Je to administrativně náročné?

 • Host chatu

  Se změnou majitele pojištění zaniká.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.