Jaké jsou příznaky onemocnění kloubů? Odpovídal MUDr. Pavel Drbal

Chat je uzavřený12.10.2017 15:00

MUDr. Pavel Drbal.

Stále více lidí prožívají trápení a bolesti spojené s onemocněním kloubů. Ve čtvrtek 12. října začíná Světový týden kostí a kloubů, který vyhlásily organizace OSN a světová zdravotnická organizace WHO. Připomeňme si proto důležitost včasné diagnózy problémů či onemocnění. Jaké jsou příznaky, proč myslet na prevenci,  kdy je čas navštívit lékaře a jaké jsou možnosti léčby? Na tyto a další otázky dpovdíal MUDr. Pavel Drbal.

MUDr. Pavel Drbal, po promoci na 2. lékařské fakultě UK v Praze pracoval na 2. interním oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce a dále na Rehabilitační klinice Malvazinky. V současné době pracuje jako rehabilitační lékař v ambulanci Vršovické zdravotní a.s. Od roku 2011 je lékařem České filharmonie. Je specialista v oboru rehabilitační a fyzikální medicína. Ve své praxi se zaměřuje na problematiku bolestí kloubů, svalů a páteře, psychosomatická onemocnění s projevy v oblasti pohybového aparátu a revmatická onemocnění. Je vyhledávaným lékařem hudebníků. Specializuje se na myoskeletální sonografii a kromě klasických terapeutických postupů používá akupunkturu.

Chat

 • Lovacoop

  Je opravdu nutné dávat 80 tiletým dědkům nové kolení klouby ? Jak mému známému lampasátskému komunistovi? V drahé onkologické léčbě nejsou ani peníze pro mladé a děti.Kterého dědka nebo babku nebolely klouby?.

 • Host chatu

  Dobrý den, i 80 letí pacienti mohou být ve velmi dobrém biologickém stavu a indikace TEP má smysl a to nejen pro zlepšení pohyblivosti a kvality života, ale i pro řešení bolesti. Jedním z velmi nepříjemných příznaků pokročilé artrózy jsou klidové bolesti zvláště v noci. Takový pacient uživá analgetika, která mu nepomáhají a vyhlídky dalších let života, který by jistě měl po implantaci umělého kloubu, jsou dosti chmurné. Mimochodem v medicíně nerozlišujeme politickou anamnézu.

 • Radek

  Dobrý den. Mohou bolest kloubů signalizovat i jiná onemocnění ? A která?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, bolesti kloubů mohou být příznakem i systémových onemocnění pojivové tkáně - revmatoidní artritida, systémový lupus erytematodes, sklerodermie aj. Varováním, že by se nemuselo jednat "jen" o lokální postižení kloubu jsou celkové příznaky jako celková únava, hubnutí, anémie, postižení jiných systémů jako je gastrointestinální trakt, oči aj. Pokud se jedná o stěhovavé přízanky více kloubů jistě bychom měli myslet na revmatologické onemocnění

 • Mates

  Dobrý den, pane doktore, je mi 33 let a asi dva roky se více věnuji běhání. Mám v rodině, konkrétně u tatínka zkušenosti s artrózou a tak bych tomu u sebe rád preventivně předcházel. Jaký přípravek byste mi doporučil? Na trhu je tolik věcí a všichni deklarují, že jsou nejlepší na klouby, takže vůbec nevím, co skutečně pomáhá. Děkuji.

 • Host chatu

  Opravdu orientace v léčivech a ještě více v přípravcích v kategorii potravinových doplňků je složitá! Pokud jde o prevenci artrózy především nosných kloubů, doporučil bych přípravek, který obsahuje kolagen, který je základním stavebním prvkem pojivové tkáně, resp. lépe dostupné pro metabolismus kloubu jsou kolagenní peptidy, jejichž obsah někteří výrobci ve svých produktech deklarují

 • Damo

  Dobrý den pane doktore, jak přesně funguje akupunktura u poškozené chrupavky nebo chybějící chrupavky v kloubech? Jaký je princip? A co je to ta myoskeletární sonografie?

 • Host chatu

  Dobrý den, akupunkturu u poškozené chrupavky neindikuji, představa, že vám aplikace jehliček zázračně a okamžitě změní strukturu kloubu je přehnaná. Působí spíše doplňkově, jednak odstraňuje bolest a za druhé pomáhá zlepšit funkční postavení svalů a šlachových struktur kloubu, tím samozřejmě působí spíše preventivně. Na pokročilou osteoartrózu bych akupunkturu indikoval spíše jako analgetický prostředek, pro pacienty, kteří tak nemusí uživat více prášků, které mohou mít nežádoucí účinky. Myoskeletální sonografie je diagnostická metoda. Jako je ultrasonografie břicha, echokardiografie srdce a cév, můžete pomocí ultrazluvuku skenovat strukturu měkkých tkání - svalů, šlach, kloubních pouzder i povrchu kosti... To je myoskeletální ultrasonografie, velká neinvazivní pomůcka v diagnostice pohybového aparátu

 • Honza

  Zdravíčko pane doktore,

  jsem po artroskopii kolene (vyčištění a shaving menisku), v pohodě zatěžuji kolena (posilování, rotoped, plavání) bez bolesti a omezení hybnosti až na ranní ztuhlost (ranné stáří), najednou při běžné chůzi po schodech do patra blesková bolest s prolomením bezvládné nohy. Co může být příčinou, je možná reoperace ?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, vídám pacientky i po několika artroskopiích. Záleží samozřejmě na klinickém fyzikální nálezu. Spíš bych Vám stručně poradil, ať navštívíte svého ortopeda či rehabilitačního lékaře a najdete řešení

 • SK

  Od kterého věku chodit na preventivní prohlídky ohledně kloubků?

 • Host chatu

  Prevenci onemocnění pohybového aparátu bych neurčoval věkem. Jak říkával nestor české rehabilitace, nedávno zesnulý doc. Véle "funkce utváří orgán". To znamená, že nejprve dochází k funkčním změnám kolem kloubů - např porušená souhra svalů, špatné držení těla. Posléze tato špatná funkce vytvoří strukturální poškození, například kloubu, a to už je onemocnění. Prevence tedy není ohraničena na věk, ale spíše na včasné rozpoznání funkčního problému. Ten může nastat i v dětském věku. Funkční problém by měl rozpoznat zvláště dobrý fyzioterapeut a samozřejmě rehabilitační lékař. Vlastně jakýkoliv lékař, ale není to bohužel standardem.

 • SK

  Jak poznám, že mám problémy s klouby?

 • Host chatu

  bolest je v tomto smyslu jasná řeč. Jinak potřebujete kvalifikovanou osobu se zdravotnickým vzdeláním, jak jsem naznačil v minulé otázce

 • DENMARK

  Používá se ještě termín Dna? "Ke dnu s dnou"! (to je z The Simpsons)

 • Host chatu

  :-) :-) :-) Ano samozřejmě tento termín se používá. Ale co svět světem je a přejídá se masem, bude na tom světě i dna.

 • Lovacoop

  Dal byste sanci doktorovi Cvachovi?

 • Host chatu

  Spíše doktoru Dlahovi, ten je mi sympatičtější

 • Václav Pavel

  Dobrý den pane doktore, jak trpí klouby filharmonistů ? Doporučujete jim pohyb a cvičení? Jaká, prosím? Děkuji. Pavel

 • Host chatu

  Klouby filharmoniků mají svá specifika, ale vzhledem k tomu, že je to poměrně široká osobnostní skupina, věnují se mnozí z nich i jiným aktivitám, než jen hraní na hudební nástroj. Někdy jsou aktivity a cvičení vhodná, jindy nevhodná. Doporučuji většinou fyzioterapii na neurofyziologickém podkladu. Jsou však i hudebníci, kteří ke cvičení typu fyzioterapie mají negativní vztah. Zrovna dnes jsem se v letadle bavil s jedním violoncellistou, kterému na bolavá ramena z hraní pomáhají pouze silová cvičení v posilovně.

 • Marie

  Dobrý den, co signalizuje vrzání v kolenou? Mám se obávat nějakého problému?

 • Host chatu

  Dobrý den, to je problém velmi diskutovaný a dosud neprodiskutovaný. Je to problém funkce. téměř každému někdy zavrzalo či luplo v kloubu, nutně to nesignalizuje strukturální onemocnění kloubu.

 • Ulrika

  Dobrý den pane doktore,

  prosím Vás o sdělení, jak je dobrá léčeba na bolestivé koleno, a jaký je vhodný příparvek na bolesti kloubů a svalů.

  Děkuji Vám za odpověď, a přeji Vám hezký den.

 • Host chatu

  Dobrý den, to je příliš široká otázka. Nikdy nikomu nedoporučuji analgetika či jiné léky, pokud jsem se v ordinaci v přímém kontaktu s pacientem neseznámil. Jsem zvědav, jak to bude od příštího roku, kdy vejdou v platnost povinné elektronické recepty....

 • Barbora

  Hezký den pane doktore,

  Chci se zeptat, zda přípravek Geladrink je dobrý na bolesti kloubů, a svalů, a zda pomůže.

  K Vaším včerejším narozenimám (10.10.) Vám dodatečně přeji hodně zdraví, spokojenosti, a přeji Vám hodně štěstí.

 • Host chatu

  Moc děkuji za přání! Ano, Geladrink také doporučuji. Obsahuje vhodně naštěpený kolagen, tak aby byl pro metabilimus pojiva dobře dostupný.

 • fiona

  Dobrý den, trpím nadměrným slzením očí, nejvíce venku za chladnějšího či větrného počasí, ale i v létě při ostřejším slunci. Časem z toho mám zánět spojivek a oči začnou slzit v podstatě neustále. Oční lékařka mi provedla test slzivosti a řekla mi, že mám sníženou normální slzivost, ale zvýšenou reflexní. Poté se mě ptala, zda-li netrpím nějakým revmatickým onemocněním. Já ale zatím problémy s klouby nepociťuji, mám 33 let. Kdybych jím trpěla, je možné se příznaku slzení nějakou cílenou léčbou zbavit? Byly mi předepsány kapky do očí Tobradex, po kterých slzení ustalo, ale 3 týdny po dobrání kapek je slzení i zánět zpět. Umělé slzy mi nepomáhají. Nepracuji v prašném prostředí, ale stačí vyjít ven a topím se v slzách.

 • Host chatu

  Jsem si jist, že by Vám mohla pomoci alternativní medicína, třeba ta čínská. Sám jsem měl podobný problém, který se časem zpravil. Pokud Vám lékaři jasně neprokázali nějaké onemocnění, zkusil bych to takto

 • Ivana Stará

  Dobrý den, pane doktore, jakým způsobem vlastně pečujete o klouby filharmoniků?:)

 • Host chatu

  Pečují si o ně sami. Je to elita hráčů, takže intuitivně vědí, co dělat jak optimálně hrát a sedět. Ti, kterým to momentálně nejde, ke mně chodí na fyzikální terapii, akupunkturu či fyzioterapii.

 • Anežka

  Dobrý den pane doktore,

  jakou léčbu používáte u hudebníků filharmonie, a zda používáte u hudebníků léčbu, podle jejich hry na hudební nástroje.

  Vřele Vám děkuji za Vaši odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za otázku! Nedávno jsme s kolegy lékaři, fyzioterapeuty, profesionálními hudebníky a pedagogy založili Společnost pro hudební fyziologii a medicínu hudebníků, která se na specifika pohybové mediciny hudebníků, ORL, oční, zubní a jiné problémy hudebníků zaměřuje. Pokud byste se chtěla s problematikou blíže seznámit, vřele zvu na naše sympozium, které se koná na HAMU 4.listopadu, více na našich stránkách www.medicinahudebniku.cz

 • Leona

  Pane doktore, dobrý den,

  při Artritidě kloubů, když je použita Akupunktura, dá se Artritida kloubů vyléčit, nebo, jenom pozastavit. A, zda je lepší na Artritidu kloubů používta Akupunkturu, nebo používat Akupresuru.

  Přeji Vám hezký den, a děkuji Vám za Vaši odpověď.

 • Host chatu

  akupunktura je vždy účinnější, dle mé zkušenosti. Pokud jde o první část Vaší otázky, mohu jen vyjádřit svůj psychosomatický a filosofický názor na onemocnění obecně: pokud člověk nezměnil svůj vnitřní stav, charakter, neosvobodil se od svých vnějších a především vnitřních závislostí, každý lék bude jen určitým "pozastavením" procesu

 • Věrka G.

  Pane doktore, můj malý syn hraje od šesti let pravidelně fotbal (už dva roky) a nedávno jsem někde četla, že tím mohou trpět klouby dětí. Je možné o ně u dětí nějak pečovat? Nejsou ty přípravky na klouby jen pro dospělé?

 • Host chatu

  Velkou část přípravků lze užívat i v dětském věku

 • Lucie

  Dobrý den, pane doktore, jako malá (cca od 5 let) jsem se aktivně věnovala moderní gymnastice (cca do 12 let) a celý život aktivně sportuji. Nyní je mi 25 let a neustále mi praská v kloubech a bolí mě občas po delším sezení při vstávání v koleni. Je to normální, pokud jsem neustále v pohybu? Je možné tento stav nějak zlepšit? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, musím říci, že moderní gymnastika představuje extrémně velkou zátěž. Pokud by moje dcera pojala myšlenku se této disciplíně věnovat, zakázal bych jí to. A to jsem jinak velmi liberální člověk

 • Veronika

  Dobrý den pane doktore,

  v naší rodině, nikdo neměl Artritidu, ani žádná jiná kloubní onemocnění.
  Je monžné, abyse u další generace objevila Artritida, nebo jiné kloubní a svalové onemocnění.

  Za odpověď Vám děkuji

 • Host chatu

  Pozitivní anamnéza jen může zvýšit pravděpodobnost, nic víc

 • Iveta

  Dobrý den, jak se rozliší revmatoidní artritida od artrozy? Mám velké bolesti malých kloubů na rukou, nohou, kolene a a loktů, ruce mi otékají. Mám autoimunitní onemocnění, ale RF pouze mírně zvýšený, zánět v krvi pouze někdy . Lékařka na Imunologii a ortopedii se přiklání k RA, v RÚ k atroze. Užívám již leta Plaquenil. Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Artroza, přesněji osteoartróza je denerativní onemocnění chrupavky a přilehlé kosti. Artritida je zánět kloubu, který může být buď infekční, parainfekční, nebo z autoimunitní, kdy imunitní systém napadá buňky vlastního organismu. Neznám Váš prípad, musel bych vidět podrobnosti, ale na základě toho , co miříkáte bych věřil spíše odborníkům z Revmatol. ústavu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.