Jaké jsou trendy v tetování? Odpovídal tatér Fishero

Chat je uzavřený21.09.2017 10:00

Fishero.

Tetování už nějaký čas bereme jako neodmyslitelnou součást našeho životního stylu. Jaké jsou aktuální trendy? Jak se kult tetování u nás v posledních letech vyvíjí? Kde přední tatéři hledají inspiraci? Jak vznikala unikátní publikace Stories Of The Sleeves? Ptejte se tatéra Fishero ve čtvrtek 21. září od 10 hodin. 

Fishero se na české tetovací scéně pohybuje od roku 2000. Za tu dobu se mu dostalo uznání nejen v České republice, ale také v zahraničí, kde byla jeho díla zveřejněna v prestižních tattoo časopisech a knihách. Fishero patří k předním českým tatérům a je známý především tvorbou tzv. rukávů. Nedávno vydal knihu Stories Of The Sleeves, která líčí autentické příběhy 23 osobností, kterým svým talentem proměnil paže v doslova umělecké dílo.

Chat

  • Jolana

    Dobrý den,

    uvažuji o tetování, ale nechci tradiční klišé motivy. Jaké jsou nové trendy, které ani po letech nebudou vypadat směšně?

    Děkuju

  • Host chatu

    Dobrý den. Jednoduchá odpověď. Neřiďte se trendy :) Kašlete na to, co tam kamarádka, co tamhle nějaká rádoby celebrita a nebojte se rozhodovat sama za sebe. Volte motivy, které jsou vám blízké, které nějakým způsobem odrážejí váš život a osobnost, aby pak i po letech svým způsobem mohly fungovat jako takové symbolické vzpomínky ve vaší kronice života. Věnujte čas výběru vhodného tatéra, který bude stylově vyhovovat vaší představě (většina předních custom tatérů se specializuje na konkrétní styl, díky kterému jsou charakterističtí a rozpoznatelní) a nechte si ji od něj zpracovat. Získáte tak, namísto stokrát kopírovaného trendy motivu z googlu, svůj vlastní, autorský originál.

  • Hanka

    Dobrý den,

    na jakých částech těla nejvíce tetování bolí?

  • Host chatu

    Dobrý den. Obecně jsou na těle citlivější místa, jako třeba krk, žebra, dlaně, záda, ale spíš je třeba říct, že tetování jako takové prostě je (a patří to k němu) o překonávání bolesti a psychickém rozpoložení. Samozřejmě v tom hraje roli i práh bolesti, který má každý jinde. Je to prostě v hlavě a o tom, jak se klient dokáže na tetování psychicky pozitivně připravit a uvolnit se. 

  • Tomáš

    Zdravím,

    jak dlouho trvá tvorba tzv. rukávů?

  • Host chatu

    Zdravím. To je hodně obecná otázka. Hodně záleží na konkrétním stylu tetování, motivech, tatérovi. Můžou tak zabrat dvacet, ale klidně taky třeba padesát, šedesát hodin. Konkrétně u mých rukávů (fullcolor v neotraditional stylu), se obvykle pohybuju kolem 35hodin, rozdělených do 6-8 sezení po 4-6hodinách.

  • Andrea

    Dobrý den, kde můžu najít informace o Vaší knize a případně ji koupit? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den. Můžete kouknout na webovky www.storiesofthesleeves.cz nebo na stránku na facebooku www.facebook.com/STORIESOFTHESLEEVES

  • Martina

    Dobrý den,

    zaujala mě kniha Stories Of The Sleeves. Zajímalo by mě, jak dlouho publikace vznikala? A bylo těžké zrealizovat vydání u nás celkem netradiční knihy? Kde je možné ji zakoupit? Díky

  • Host chatu

    Dobrý den. Od prvotního nápadu po výstup z tiskárny uběhl cca rok a půl. Samotná realizace, kromě psychického vypětí, překvapivě až tak těžká nebyla. Ale to jen díky tomu, že se mi podařilo dát dohromady tým schopných, kreativních lidí, kteří se pro projekt nadchli a byli schopni nezištně věnovat stovky hodin svého času, aby jsme jej dotáhli do konce. Tímto jim chci, zvláště pak Tanasovi, který je jako fotograf autorem všem fotek a zároveň v knize jedním ze zúčastněných, ještě jednou poděkovat. Takže to chtělo nápad, ochotu investovat svůj čas a nemalé finanční prostředky a jít si za snem. Což už pak, pokud se pro něco nadchnu a pustím se do toho, není takový problém. Co se týká financí, tak jsem měl štěstí, že náš projekt zaujal a rozhodl se ho podpořit Jägermeister, který tak snížil mou vlastní nutnou investici na přijatelnou míru a pomohl tak s vydáním. 

  • Agnes

    Zajímalo by mě, jaké má sleeve tattoo kulturní opodstatnění, historii, roli? A jak člověk vlastně dospěje k tomu, že chce mít na takhle viditelné části těla tetování?

  • Host chatu

    Dobrý den. Sleeve tattoo je označení pro tetování, pokrývající celou plochu rukou od ramene po zápěstí a připomínající tak tou souvislou plochou rukáv. Samo o sobě tak žádné kulturní opodstatnění nemá. V těchto souvislostech se můžeme bavit o tetování jako takovém, které pak následný rukáv tvoří. A jak k němu člověk dospěje? Z mého pohledu úplně jednoduše. Zajímá se o tetování, líbí se mu a v dnešní době, kdy je stále běžnější a čím dál víc zbavené předsudků, si ho prostě pořídí. Navíc rukávy jsou dnes už zcela běžné, nic extrémního. 

  • Lucie

    Zdravím,
    podle čeho jste vybíral osobnosti do knihy Stories of the Sleeves??
    Dííky Lucka

  • Host chatu

    Dobrý den. Všechny osoby v knize jsou mí klienti, které jsem tetoval v posledních čtyřech/pěti letech. Původně jsem měl představu, že bude obsahovat dvacet profilů, ale pro jistotu jsem oslovil pár klientů navíc, pokud by některý z nich odřekl. Nakonec, když jich souhlasilo víc a měli jsme je už zpracované, jsme jich použili 23. A myslím, že se nám nakonec podařilo poskládat zajímavé spektrum lidí od rapera, přes bývalého fotbalového reprezentanta až po hrobníka a vytvořit tak, slovy Petra Baránka, nejen výtvarnou, ale i kulturně-sociální reflexi naší doby. 

  • Michaela

    Knihu jsem si měla možnost prohlídnout a zvažuji koupi jako vánoční dárek. Je to fakt krásné dílo, nemáte v plánu ještě nějaké pokračování?

  • Host chatu

    Dobrý den. No, pokračování určite ne, ale mám v hlavě jeden koncept pro další knihu. Tentokrát ne tak tématicky svázanou a orientovanou na práci jednoho tatéra, ale víc obecnou, takovou obrazovou fotovýpověd z prostředí tattoo subkultury. Ale to musíme s Tanasem ještě promyslet. Upřímně, ta první kniha mě tak pohltila, že jsem kvůli ní skoro přestal tetovat. Když jsme ji dokončovali, tak jsem měl v hlavě jen ji a na tetování neměl vůbec energii ani chuť. Teprve teď, po pár měsících, jsem si vyčistil hlavu a začal znovu brát normálně objednávky a přemýšlet opět s chutí nad novými motivy. Takže tomu bych se chtěl pro příště vyhnout a řeším, jak na to. 

  • Mary

    Dobrý den,
    co Vás nejvíce překvapilo při realizaci Stories of the sleeves? Měl jste určitě nějak naplánovaný postup, tak co nakonec bylo při samotné realizaci knihy uplně jinak?
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den. Překvapilo mě snad jen to, jak moc mě to bavilo a pohltilo. Plánovat a objiždět všechny ty lokace pro focení (zpustošený hřbitov, vybydlené ostravské ghetto Přednádraží, kultovní stadión Bazaly, Dolní oblast Vítkovice a další), kontakt s těma lidma i mimo studio, v jiné situaci než na křesle ve studiu, vymýšlet scénáře. Mám rád fotografii a tak mě její spojení s tetováním bavilo tak moc, že samotné tetování šlo v tu chvíli stranou. Ale jinak všechno šlo, víceméně, jak jsme si plánovali. Potěšilo mě, že každý ze zúčastněných vzal projekt jakoby za svůj a snažil se ho posouvat a rozvíjet. Až jsme se postupně dostali z původně plánovaných 200 stran na nějakých 352. Tam už jsem trochu nervózněl, protože se tím samozřejmě zvedaly i náklady, ale zase jsem věděl, že k dobru věci. :) Sám mám rád, když mám při práci volnost a nejsem moc svázaný, takže jsem ji nechával i jim.

  • víťa

    Dobrý den, pane Fishero, zajímalo by mě, jest-li pak, nějaký způsob věděl by jste, jako tatér. Aby, to tetování nebolelo? Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den. Jak už jsem psal výše, k tetování překonávání bolesti patří. Takže než řešit, jak to obejít pomocí nějakých přípravků, je lepší se na něj psychicky pozitivně naladit a připravit. Většinu negativních pocitů si vytváříme sami ve své hlavě tím, že se nedokážeme uvolnit a vypnout. Jinak přípravky na znecitlivění samozřejmě nějaké existují, já osobně je ale používám jen minimálně, většinou jen na uklidnění před koncem při dlouhých sezeních.

  • Rotten

    Dobrý den , všiml jsem si že se dalo o knihu Stories of the Sleeves i soutěžit, plánujete ještě nějaké soutěže do konce roku ?

  • Host chatu

    Rozhodně ještě nějaké plánujem. Stačí sledovat naše stránky na fb nebo instagramu a pak jen zkusit štěstí. :)

  • Jana

    Dobrý den,

    jak dlouho vydrží tetování v plných barvách? Po jak dlouhém čase barvy vyblednou? Musí se tetování obnovovat?

  • Host chatu

    Dobrý den. Chová se úplně stejně jako černobílé tetování. Pokud jsou použity moderní, kvalitní pigmenty, je provedeno dostatečně kvalitně technicky, tak vydrží na věky a troufám si tvrdit, že bude i po dlouhých letech působit výrazněji a přehledněji než třeba černobílé tetování. Ale tady samozřejmě hraje velkou roli i styl tetování. Jinak se bude chovat tradiční a neotradiční tetování postavené na výrazné lince a plných, sytých plochách výrazných barev, a jinak třeba akvarelová kérka v jemných pastelových tónech bez kontrastu a kontury, kde právě její absence bude, podle mě, po letech minusem. Jsou samozřejmě pigmenty, které mají tendenci u některých jedinců časem slábnout (žluté, okrové), ale ty není problém po letech případně oživit.

  • Tomáš

    Dobrý den,
    co nejbláznivější jste tetoval? Jak poznáme dobrého tatéra, existuje například nějaký kodex tatéra?

  • Host chatu

    Dobrý den. Tetování je svébytná výtvarná forma a jako taková, vyžaduje určité výtvarné cítění a přehled, aby byl člověk schopen kvalitu odlišit. Tatéra vybírejte podle stylu tetování, o které máte zájem. Většina dobrých tatérů se specializuje na určitý styl a jsou charakterističtí vlastním rukopisem, proto, když chci například realistický portrét dítěte, budu hledat takového, který se opravdu věnuje realistickému tetování a nespokojím se s tím, že kamarádka povídala, že támhle Pepa krásně tetuje. Investuju čas, nespěchám, klidně si kvůli dobré práci udělám výlet na druhý konec republiky a nebudu se z pohodlnosti omezovat jen na hranice svého města. Dobrý tatér je schopen připravit a připravuje své autorské designy a obdaří vás tak za vaše peníze originálem, nejen kopií staženého vzoru z internetu. Když ovšem koukám, co všechno jsou lidé schopni velebit a obdivovat třeba v galeriích na facebooku, dávno jsem ztratil iluze o tom, že by tohle bylo pravidlem. :)

  • Petr Volný

    Tetování hraje důležitou roli například u mafie (ruské či japonské) nebo u vězeňských gangů. Podle kérek často určují, jak je který člověk v hierarchii vysoko. Jak si vysvětlujete tuto oblibu?

  • Host chatu

    Dobrý den. Tetování u gangů, členů mafie, vězňů apod. je prostě dané tradicí. V minulosti bylo vždy oblíbené lidmi na okraji společnosti, z čehož taky dodnes pramení předsudky společnosti vůči němu. Je to v podstatě komunikační prostředek, kterým dáváte najevo příslušnost a loajalitu k určité skupině (gangu, mafii), jeho postavení v ní apod. Tetování např. u členů Yakuzy bylo zároveň důkazem, že jeho nositel je schopen snášet bolest apod.

  • Daniela

    Co byste nikdy netetoval?
    Je nějaká hranice přes kterou nejdete?
    A napadá mě, mohou se tetovat například albíni?

  • Host chatu

    Dobrý den. Předpokládám, že se ptáte na kontroverzní motivy jako hákové kříže, srpy a kladiva atd. S těma je to jednoduché, on je stejně nikdo nechce, takže je netřeba řešit. 😊 Daleko častěji odmítám běžné motivy, které kontroverzní nejsou, jen je prostě necítím. K tomu, abych byl schopný motiv/téma zpracovat, se na něj potřebuju jakoby vnitřně naladit, mít na něj chuť. Pokud mě neoslovuje, nic mi neříká, tak to nemá smysl lámat přes koleno a odmítnu to.

  • Hana

    Co si myslíte o tzv. skarifikaci. Máte s ní zkušenosti?

  • Host chatu

    Dobrý den. Beru ji a respektuji jako jednu z forem body modifikace, stejně jako tetování, piercing, implantáty atd. Ale v podstatě jde mimo mě.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov