Jaké jsou v daňovém přiznání změny oproti minulému roku? Odpovídala Gabriela Hoppe

Chat je uzavřený23.03.2018 10:00

Gabriela Hoppe.

Termín pro podání daňového přiznání za minulý rok je 3. 4. 2018. Jaké jsou změny oproti minulému roku? Je lepší pracovat jako OSVČ nebo založit s.r.o? Na záležitosti ohledně daní pro fyzické i právnické osoby se ptejte jednatelky společnosti Grant Thornton Tax & Accounting Gabriely Hoppe. Host odpovídá v pátek 23. března od 10.00.

Gabriela Hoppe je vedoucí oddělení daňového poradenství a jednatelkou společnosti Grant Thornton Tax & Accounting s.r.o.. Absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2003 je členem Komory daňových poradců a specializuje se na daň z příjmů právnických osob, daň z přidané hodnoty a daňové plánování a optimalizace. Je autorkou odborných článků a při své přednáškové činnosti v minulosti spolupracovala a spolupracuje s experty ministerstva financí i odborníky z Komory daňových poradců.

Chat

  • DENMARK

    Které změny v daňovém přiznání oproti minulému roku jsou pozitivní?

  • Host chatu

    Dobrý den! Děkuji za otázku. Mezi hlavní změny v roce 2018 oproti roku 2017 u fyzických osob patří zvýšení daňového zvýhodnění na 1. dítě z 13.404 Kč ročně na 15.204 Kč ročně.

  • DIS

    Které změny v daň. přiznání oproti minulému roku jsou negativní?

  • Host chatu

    Jako nejméně pozitivní změna bude veřejností asi vnímáno snížení tzv. výdajových paušálů. Maximální hranice se u všech paušálů snižuje na polovinu, u živnostenského podnikání tak lze uplatnit 60% z příjmů, nejvýše 600.000 Kč (vloni 1.200.000 Kč), u ostatních samostatných činností, jako např. u daňových poradců, lze uplatnit v roce 2018 40% z příjmů, nejvýše 400.000 Kč (dříve 800.000 Kč). Snížení nastává i u příjmů z nájmu dle § 9 ZDP, maximální hranice výdajového paušálu 30% z příjmů z nájmu je pro rok 2018 omezena do částky 300.000 Kč (dříve 600.000 Kč).

  • GF

    Co nové daňové přiznání a vztah k EET?

  • Host chatu

    Pokud myslíte přiznání k dani z příjmů fyzických osob, tam zatím žádná vazba k EET v zákoně upravena není, resp. stále platí, že finanční úřad může pro stanovení a ověření správné výše daně sám vyhledávat důkazní prostředky. Využití dat z EET se k tomuto účelu nabízí. Obráceně, pokud se týká povinnosti vykazovat EET, zatím i nadále platí, že se EET týká všech poplatníků daně z příjmů fyzických osob s příjmem ze samostatné činnosti, která je podnikáním, s výjimkou příjmu, který 1. není předmětem daně z příjmů, 2. je z hlediska obvykle přijímaných tržeb ojedinělý nebo 3. podléhá dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně. Dle tiskové zprávy ministerstva financí vláda pracuje na novele zákona o EET, který by přinesl úlevu podnikatelům, kteří nejsou plátci DPH.

  • DENMARK

    Kolik je vlastně celkem změn v daň. přiznání oproti minulému roku?

  • Host chatu

    Rozdíly v tiskopise č. 24 (použitelný pro přiznání DPFO za rok 2017) jsou oproti předchozímu vzoru č. 23 zanedbatelné. Hlavní změnou jsou rozdíly uplatnitelných částkách (maximální hranice výdajových paušálů, daňové zvýhodnění na 1. dítě) viz předchozí otázky. Další změnou může být z praktického hlediska upřesnění, kdy má být poplatníkovi vrácen přeplatek na dani. Nový §38zf upřesňuje, že v případě, kdy daňové přiznání bylo podáno před stanovenou lhůtou (3.4.2018, resp. 2.7.2018, pokud je zplnomocněn daňový poradce) a zároveň je požádáno o vrácení přeplatku na dani (poslední část formuláře daňového přiznání), počítá se lhůta 30 dnů pro vrácení až od data zákonné lhůty.

  • Karel

    Zdravím, do jaké výše lze uplatnit výdajové paušály u OSVČ? Díky.

  • Host chatu

    Za rok 2017 lze vybrat mezi dvěma variantami - uplatnit paušál (30% - 80%) až do výše příjmů 2.000.000 Kč, přičemž nelze uplatnit slevy na manželku a děti, nebo do výše 1.000.000 Kč a uplatnit slevy. Od roku 2018 již bude možná pouze druhá varianta.

  • Veru O

    Dobrý den, platí prosím termín 30. 6. když mi DP zpracovává daňový poradce?

  • Host chatu

    Pokud jste daňovému poradci udělila plnou moc (tj. platná plná moc je do 3. dubna 2018 uložena na finančním úřadě), je termín pro podání přiznání za rok 2017 do 2. července 2018.

  • Luboš

    Dobrý dn, chci se zeptat, jak vysoké jsou pokuty za nepodání daňového přiznání?

  • Host chatu

    Dobrý den, v případě podání přiznání do pěti pracovních dnů po termínu nehrozí žádný postih. Pozdější podání je pak sankcionováno pokutou ve výši 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení. Není-li přiznání podáno vůbec, finanční úřad vyzve k podání v dodatečné lhůtě a pokud není dodržena, činí pokuta 5 % ze stanovené daně nebo daňové ztráty (minimálně 500 Kč, max. 300 000 Kč).

  • NIKA

    Jsem na mateřské. Kolik si můžu vydělat, abych nemusela podávat přiznání? D9ky

  • Host chatu

    Limit činí 15.000 Kč.

  • Petr L.

    Dobrý den! Nemohu do firmy sehnat účetní. Je možné služby tohot druhu někde pronajmout? Jde o běžný provoz, mzdy a tak. Manželka už na to nemá čas…Díky.

  • Host chatu

    Také Vám přeji dobrý den. Samozřejmě, lze si pronajmout (outsourcovat) účetní služby. Na trhu existuje spousta kvalitních poskytovatelů služeb vedení účetnictví, mezd atd., včetně naší společnosti. Bude nám potěšením Vám naše služby nabídnout. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na e-mailu Gabriela.Hoppe@cz.gt.com

  • Zuzana

    Pěkný den. Dcera pracovala minulý rok jako au-pair ve Francii. Je nutný, aby podávala daňové přiznání v ČR?

  • Host chatu

    Dobrý den, příjem z výpomoci s domácími pracemi v zahraničí, a to za stravu a ubytování, jde-li o příjem k uspokojování základních sociálních, kulturních nebo vzdělávacích potřeb (au-pair), je od daně v České republice osvobozen. Pokud dcera neměla jiné příjmy, není nutné podávat ani daňové přiznání.

  • Hana

    Dobrý den, paní Hoppe. Slyšela jsem, že jsou nějaké změny ohledně slevy na děti. Platí vůvbec letos? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, paní Hano. V roce 2018 došlo k navýšení slevy na první dítě o 150 Kč na 15 204 Kč, přičemž na druhé dítě lze uplatnit 19 404 Kč a na třetí a další dítě 24 204 Kč (tyto slevy byly navýšeny už v loňském roce).

  • RADEK

    Je prosím možné, abych společně s daňovým poradenstvím outsourcoval i služby mzdového účetnictví?

  • Host chatu

    Dobrý den. Samozřejmě, to je možné, dokonce je to výhodnější, než služby pořizovat od různých poskytovatelů. Obvykle nabízí poradenské společnosti outsourcing ve formě balíčku, za měsíční paušál. Na trhu existuje spousta kvalitních poskytovatelů služeb vedení účetnictví, mezd atd., včetně naší společnosti. Bude nám potěšením Vám naše služby nabídnout. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na e-mailu Gabriela.Hoppe@cz.gt.com

  • Marek

    Platím daně poprvé. Kam se platí? Je nějaké číslo účtu? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, nejsnadnější je daň uhradit bezhotovostně převodem na bankovní účet finanční správy. Musíte vědět, kde, resp. u kterého správce daně jste registrován. Pro správné přiřazení platby je nutno vybrat správné předčíslí bankovního účtu (viz. http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-p - laceni-dani/bankovni_ucty_2018_Priloha_2.pdf)a také správné číslo účtu dle kraje (viz. http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-p - laceni-dani/bankovni_ucty_2018_Priloha_1.pdf),jako variabilní symbol pak uveďte kmenovou část DIČ, tj. čísla za písmeny CZ, nebo rodné číslo.

  • Jirka

    Hezký bden, plánuji pracovat půl roku v zahraničí. Jak to budu mít s daněmi? Je pravda, že platím daně vždy v zemi, kde momentálně jsem?

  • Host chatu

    Dobrý den, je to tak, Váš zahraniční zaměstnavatel za Vás bude v zahraničí odvádět zálohy na daň, stejně jako zaměstnavatel v ČR. Vaší povinností bude následně podat roční daňové přiznání, do kterého zahrnete své celosvětové příjmy. Přiznání podáte v zemi své daňové rezidence, tj. pravděpodobně v ČR, pokud půjde pouze o dočasnou práci v zahraničí nepřesahující půl roku. Nemusíte však mít strach, že byste svůj příjem ze zahraničí danil dvakrát. Tento problém je ošetřen smlouvami o zamezení dvojího zdanění, kdy se tento příjem buď vyjme ze základu daně (tj. fakticky z příjmů v zahraničí platí daň v zahraničí, z českých příjmů platíte daň doma), nebo se zaplacená daň započte (od daně vypočtené ze všech celosvětových příjmů se v českém daňovém přiznání odečte daň už v cizině zaplacená, musíte však mít potvrzení zahraničního správce daně).

  • Michal

    Jak vysoký paušál na náklady mohu uplatnit, když jsem na volné noze jako muzikant?

  • Host chatu

    V případě, kdy se jedná o příjmy např. z živých vystoupení, atd. lze uplatnit paušál 60 %; v případě, kdy se jedná o příjmy ve formě autorských odměn (např. od OSA, Intergram), použije se paušál 40 %.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 47/2018 najdete >




Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.