Jaké zdravotní obtíže vám hrozí při dlouhodobé práci s počítačem? Odpovídala MUDr. Eva Znojemská

Chat je uzavřený24.09.2015 13:00

MUDr. Eva Znojemská.

Práce s počítačem se stala běžnou součástí profesního i mimopracovního života a lidé nyní tráví u monitoru velké množství času. V rozvinutých zemích, mezi které patří i Česká republika, přibližně polovina lidí pracuje v oblasti administrativní a kancelářské činnosti, kde je počítač základním pracovním nástrojem. Avšak lidský organismus není k dlouhodobému sezení uzpůsoben, proto může docházet ke vzniku zdravotních obtíží. Jaké zdravotní obtíže při dlouhodobé práci s počítačem hrozí? Je možné těmto problémům předcházet? Ptejte se MUDr. Evy Znojemské 24. září od 13.00.  

MUDr. Eva Znojemská je absolventkou 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala dříve jako praktický lékař a také v oblasti sportovní medicíny a jako rehabilitační lékař. Od roku 2002 působí v oboru PLS (pracovnělékařských služeb) ve společnosti Kardia. Ve své praxi se každodenně zabývá problematikou pracovního lékařství – posuzováním způsobilosti k práci, poradenskou a preventivně lékařskou činností se zaměřením na prevenci poškození zdraví z práce.

Chat

 • ep

  Dobrý den.
  Co radíte na karpální tunely, jak se jim preventivně vyhnout? Děkuji.

 • Host chatu

  V souvislosti s prací na PC je prevence syndromu KT především v ergonomii práce - postavení osy ramene lokte a zápěstí . Hřbety rukou by měly tvořit přímku s předloktím a nedostávat se do zakřivení . Pomůže podložka - zkuste ty s paměťovou pěnou. Záleží také na velikosti myši - každá ruka má jiné parametry. Bezdrátové myší sou výhodnější. V přestávkách kdy myš nepoužíváte, nedržte ruku na myši. Střídějte pravou a levou ruku

 • Petr

  Jak ucinne jsou specialni bryle puvodem z USA, ktere se na webu prodavaji k ochrane oci? Testovali se v Cesku? Jsou docela drahe, takze clovek by predpokadal jistou kvalitu a pozitivni ucinek.

 • Host chatu

  Nevím o žádném testu těchto brýlí u nás, samozřejmě je vše o marketingu. Obecně bych jejich význam nepřeceňovala . Je možné, že odfiltrují intenzitu záření a pohltí odlesky monitoru, ale musíte si na ně chvilku zvykat. Některé z těchto brýlí obsahují i dioptrickou čočku - sice minimální, ale při dlouhodobém používání to subjektivně můžete pociťovat nepříznivě.

 • Radek

  Dobrý den. Jak správně a pohodlně sedět u počítače? Bolí mě záda od krční páteře až po kříž....Čemu se mám vyhnout? Děkuji.

 • Host chatu

  Základem je správné ergonomické nastavení pracovního místa a kvalitní pracovní židle. Výšku horní hrany monitoru nastavit do výše očí - podložit monitor, je li to potřeba. Sedět až u zadního okraje sedáku židle, aby se využila opěrka bederní páteře a zabezpečila vzpřímená poloha celé páteře. Ramena by neměla být v předklonu , klávesnici umístit v dosahové vzdálenosti na přední okraj stolu. Nekřížit nohy .Preferovat dynamický sed - s využitím kvalitní židle nebo pomůcky pro alternativní sed. Ke zpracovávaným materiálům nebo zákazníkovi se otáčet s celou židlí, bez rotace v krční a bederní páteři.

 • SK

  Které lidské orgány nejvíc trpí při práci s PC?

 • Host chatu

  Nedá se říct, že by při téhle práci docházelo přímo k poškození orgánů - jedná se o přetěžování některých struktur ve smyslu dlouhodobé zátěže Z hlediska pracovního lékařství jde hlavně o riziko zrakové zátěže, lokální svalové zátěže horních končetin (záněty šlach, úponové bolesti a statické zátěže páteře - především v krční a bederní oblasti. Přidružují se problémy související se sedem na nevhodné podložce a problémy související s nedostatečnou žilní cirkulací - ischialgie, hemerhoidy, žilní varixy dolních končetin ...

 • ANTI

  Škodí práce s notebookem v poloze ležmo?

 • Host chatu

  Pokud trpíte problémy s bederní páteří tak se jedná o úlevovou pozici, ale přetěžujete krční úsek páteře a zápěstí. Pokud zvolíte vhodnou podložku pod hlavu a práce ¨je spíše o sledování obrazovky tak krátkodobě neškodí. Dokonce se konstruují židle, které umožňují po sklopení při práci ležet - jsou ovšem vybaveny speciálními držáky monitoru a zachovávají základní ergonomické parametry práce s PC.

 • SOFM

  Kolik hodin měsíčně by člověk měl pracovat s PC aby to nebylo zdraví nebezpečné?

 • Host chatu

  Je to hodně individuální, každý jsme konstituovaný jinak , někomu nevadí pracovat s PC dlouhodobě, někdo si na tuto práci musí zvykat .- hlavně starší ročníky. Obecně platí, že pokud se věnujete dostatečně kompenzaci , tak tato zátěž by měla být akceptovatelná v běžném režimu pracovního dne.

 • Vookimedlo

  Dobry den,
  jak spravne osvetlene by melo byt pracovni misto s pocitacem?

  Dekuji

 • Host chatu

  Práce s PC nevyžaduje zvláštní osvětlení, je dostačující běžné kancelářské osvětlení splňující normy. Důležité je, aby zdroj osvětlení neoslňoval , nedocházelo k odleskům v obrazovce monitoru a kontrast osvětlení nebyl vysoký vzhledem k jasu obrazovky. Pokud zpracováváte při práci s PC ještě tištěný materiál, je vhodné si pracovní místo přisvítit lokálním nebo bodovým osvětlením .

 • Dasa

  Jak velký vliv má práce s PC na oči, obecně? Může být celková únava těla a očí z 8h denní práce z PC? jak případně oči chránit, mají smysl oční kapky , nebo speciální brýle, když používám dioptrické?
  Děkuji

 • Host chatu

  Zraková zátěž při celodenní práci se zobrazovací technikou je enormní, vesměs všechny problémy s očima souvisí se zrakovou únavou, která může posléze vyústit k trvalému stresu a s ním spojenou celkovou únavou . Jedná se mnohdy o syndrom suchého oka a oční kapky bývají účinné - zkuste umělé slzy. Důležitá je důsledná korekce každé i počínající zrakové vady , při práci s PC by jste měla navštěvovat očního lékaře aspoň 1xročně.

 • Chosé Klicperka

  Já myslím , že je to stejně škodlivé , jako práce na lince , mělo by se to řešit omezeným časem této a podobné činnosti zákonem .Od počítače mohou alespoň chvílemi lidé vstát a protáhnout se , na lince nikoliv .Mělo by se na to stále a dokola upozorňovat .

 • Host chatu

  Souhlasím.

 • Matěj U.

  Dobrý den.
  Pracuji u PC minimálně 8 hodin denně.
  Co doporučujete jako prevenci oproti nemocen způsobené u práce s PC. Jsou k něčemu např. gelová podložka pod myš, ke klávesnici, atd.
  Děkuji, spozdravem.
  M.U.

 • Host chatu

  Viz výše. Základem jsou ergonomická opatření a kompenzace zátěže . Na pracovišti využívat přestávky k protažení, projít se místo kouření, ignorovat výtahy a využívat schody, je mnoho možností...

 • Petr Sedivy

  Nejen karpalni tunely. Mam problem s loktem, resp s upony u lokte. Je to od prace s mysi myslim a taky se to zhorsuje, kdyz mam roku v lokti sevrenou v ostrejsim uhlu. Uz rok to boli. Jak z toho ven? Masazma jen kratkodoby efekt. Sval v uponu u lokte mam dle slov rehabilitacni pracovnice vzdy strasne ztuhly

 • Host chatu

  Začít u krční páteře, často tyto problémy spolu souvisí, a znovu jsme u ergonomie. Zkontroluje si sed , zkuste se nepředklánět v ramenou a nevysunovat hlavu dopředu - často souvislost se špatně kompensovanou zrakovou vadou. Pokud udržíte ramena v rovině, loket automaticky udržíte v pravém úhlu (při dodržení správné výšky pracovního stolu) Ve volném čase samozřejmě omezte aktivity, které loket přetěžují (sportovní či pracovní)

 • Pavel Mlynář

  Chtěl jsem se jen zeptat, působí společnost Kardia také v Praze. A je možné využívat jejich služeb jako řadový občan?

 • Host chatu

  Sídlo společnosti je Praze, máme zde dvě pracoviště , mimo Prahu pak v závodních ambulancích hlavně výrobních závodů . Pacienty neregistrujeme - pouze v případě, že se jedná o zaměstnance našich klientů.

 • Zuzana S

  Dobry den Dr. Znojemska,
  denne pracuji na pocitaci,editovani videa nekdy vice nez osm hodin.

  Mam dve zasadni otazky
  1. Po hlubokem spanku se probouzim s unavenyma ocima. Stacilo by pouzivat bezne kapky?

  2. Pri praci menim posice vestoje a vsede. Nejprijemnejsi sezeni pro me je na cvicnem balonu.
  V kazdem pripade monitor uzpusobuji do prime vyse oci. Kde zpusobuji chybu.

 • Host chatu

  1. Nejspíše syndrom suchého oka - strnulý pohled do stejné ohniskové vzdálenosti několik hodin. Běžné kapky asi nepomůžou. Zkuste ty, které obsahují kyselinu hyaluronovou. Mělo by předcházet oční vyšetření, nejedná li se o zatím neřešenou refrakční vadu. 2.Cvičební balon používejte spíše jako alternativní sed, spíše na protažení, i na něm se dá sedět špatně, pokud nejste dostatečně zpevněná. Hodně záleží, co děláte mimo práci - pokud se věnujete podobným aktivitám i ve volném čase, fixujete nesprávné pohybové návyky .

 • Josef Kudrna

  Dobrý den,
  již 25 let díky své profesi sedím u počítače 8 až 12 hodin denně. Po 45. roku svého věku se mi začal zhoršovat zrak na dálku cca -2 dioptrie. Nablízko vidím stále perfektně. Trpím velice strnulou šíjí a postupně se zhoršuje i pohyblivost a bolestivost bederní části. Jsem aktivním člověkem, takže volné chvíle trávím pohybem. Karpální tunel zatím bez jakýchkoliv změn. Dají se symptomy špatné videtelnosti na dálku, bolestivost a zatuhlost krční a bederní páteře přičítat profesnímu poškození zdraví?
  Děkuji

 • Host chatu

  Jak už bylo řečeno, odezva na dlouhodobou zátěž je individuální a souvisí s naší konstitucí, věkem , životním stylem a schopností kompenzovat dlouhodobou pracovní zátěž. Faktorů které vedou ke změně zdravotního stavu je mnoho a nedá se přesně specifikovat, která má vyšší podíl.Bolestivé syndromy páteře se v tomto případě nehodnotí jako profesionální. Práce s PC dle mého názoru také spíše jen akcentovala vadu zraku, kterou máte danou dispozičně - tzn.urychlila její manifestaci.

 • Dominika

  Dobrý den, paní doktorko,
  chtěla bych se zeptat, jak často mám nárok na zdravotní prohlídku v rámci pracovně lékařského práva v ČR? Liší se tyto služby nějak skrze zaměstnavatele? A jak to funguje u Vás?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Každý zaměstnavatel má u nás legislativně danou povinnost zprostředkovat pracovně lékařské služby a každý zaměstnanec má povinnost je akceptovat. Periodicita lékařských prohlídek je také daná podle rizik vyskytujících se na pracovišti. Takže nárok na prohlídku určitě máte , pokud je vaše práce v riziku 1, tak tyto prohlídky může provádět váš praktický lékař. Zaměstnavatel má povinnost vás na tyto prohlídky vysílat. U nás to funguje v rámci smlouvy o poskytování PLS s konkrétními zaměstnavateli - je nastavený systém prohlídek a jiných služeb PLS

 • Vladislav Novák

  Zřejmě z únavy očí se mi objevuje rozostřené vidění a jakoby mi přes sítnici přecházelo vlákno žárovky.
  Je to od práce na počítači, nebo to má či může mít jiné příčiny?

 • Host chatu

  Podle mého názoru se jedná o další příčinu, kterou by měl rozlišit oční lékař - podobné symptomy se vyskytují o onemocnění sklivce nebo sítnice. Samozřejmě vysoká zraková zátěž se může podílet na zhoršení symptomů každého očního onemocnění.

 • 16VLASTIK

  Dobry den .Taky mne postihlo toto pracovni zařazeni ,co se tyka problemu
  po upravě vyšky pracovni desky o 10 cm a používaní ergonomické kancelářske židle, ktera po opření zad prohne bedra se mi zlepšilo drženi těla . Nicméně nevim si rady s krční pateří a trpezaky .No a na zavěr trochu choulostivějši dotaz Hemerojdy , jak zabránit jejich rozvoji ?

  přeju pěkny den , co nejmiň pacientů
  sedlacek

 • Host chatu

  Postavení v krčním úseku páteře je nejzranitelnější - souvisí s vadným držení těla a kulatými zády. Jestli jste dlouhodobě nepracoval na zlepšení držení v oblasti mezilopatkové, nedostanete krční úsek do přiměřené polohy - sedíte s protrahovanými rameny a předsunutým držením hlavy, s tím souvisí přetěžování trapesů a blokády v oblasti krční páteře a bolesti hlavy ...Hlava by měla být v prodloužení osy hrudní páteře, pakliže máte kulatá záda , máte jí zákonitě v trvalém záklonu, aby jste udržel přímý směr pohledu Jak už jsem předeslala, toto držení má někdy souvislost se zhoršeným zrakem - překláníte se, protože špatně vidíte. Pokud si toto vyřešíte, nezbývá vám, než pravidelně pracovat na zlepšení držení těla. Rozvoji hemerhodiů při trvalé práci v sedě jen těžko zabráníte, pokud k nim máte dispozice, čas od času se objeví. Prospívá dynamický sed, kvalita podložky na které sedíte - preferujte textilní, prodyšný, možnost hygieny ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.