Jakou má Barbershop historii v Česku? Odpovídal Tomáš Kožíšek

Chat je uzavřený24.01.2019 17:00

Tomáš Kožíšek.

Proč je v dnešní době Barbershop sprosté slovo? Pánské holičství alias Barbershop, jakou má historii u nás v Česku? Kde a kdy vzniklo první originální holičství u nás? Jak se orientovat v lavině Barbershopů, která zaplavily ČR a jak se to celé stalo? Proč udělat změnu a vyměnit svou kadeřnici za pánské holičství? Jakou přidanou hodnotu zde naleznete? Jaká pánská kosmetika by měla být v povinné výbavě každého muže? Ptejte se Tomáše Kožíška. Host odpovídá ve čtvrtek 24. ledna od 17.00.

Tomáš Kožíšek založil první český Barbershop u nás. Celý život se poctivě věnuje svému řemeslu. Stavěl síť v ČR pro Klier a působil jako technolog pro Wellu. V roce 2010 otevřel první originální pánské holičství v Praze v Navrátilově ulici a od té doby si pánové mohou užívat holení břitvou. Dnes jsou po Praze 3 pobočky Thomas Barber Shop. Právě sem posílají ženy své muže, syny, otce. Moc dobře v TBS ví, že na finálním výsledku hraje roli každý, i sebepodprahovější detail. Dokonala úprava zevnějšku, relax a zážitek, to je oč tu běží.

Chat

 • ANTI

  Proč ten název Barber?

 • Host chatu

  Když jsem skoro před deseti lety otevíral první barbershop, hledal jsem cestu jak odlišit to, co tu v té době bylo. A to byly UNISEX salony, tedy většinou dámské, kde muže jen stříhaly kadeřnice jejich manželek a přítelkyň. Pak tu bylo pár holičství, které byly jen oficíny, kde se muži stříhali jako na běžícím pásu. A od toho jsem to chtěl odlišit. Při svých cestách jsem se nechal inspirovat tím, že pánské holičství se všude ve světě většinou označuje jako barbershop. Také jsem počítal s tím, že hodně zákazníků, kteří k nám přijdou, budou cizinci žijící v Praze a budou tomu názvu rozumět. Dnes už se zase vracíme k českému názvu Holičství, když barbershop začíná být tak provařené.

 • WAR

  Jakou má pozici, prestiž, známost Barber shop v ČR?

 • Host chatu

  ...

 • SK

  Co holení a nebezpečí infekcí - krev?

 • Host chatu

  Toto je vyřešené v provozním řádu každého holičství. Dnes se používají pouze a výhradně břitvy tzv shavetky s výměnými čepelemi. Každý zákazník má pouze svoji žiletku, která se po použití hned vyhodí a zlikviduje.

 • SK

  Je Barbershopství subkultura, životní styl, životní filozofie?

 • Host chatu

  Zajímavá otázka. Nejsem si jist, čemu by úplně filozofie odpovídala. Myslím, že má každý svou. Snem většiny ‘barberů’ je vlastní barbershop. Ideálně propojen s tetovacím studiem a vousáči všude. Je to každého vize a volba. Stejně tak je tomu u zákazníků, kteří je navštěvují. Naše holičství je určené každému. Malým klukům, tátům, dědům. Podnikatelům, sportovcům, každému kdo chce přijít, odpočinou si a vypadat dobře. Některé konkurence jsou dost specifické. Navštěvují je většinou stejně zainteresovaní jedinci.

 • Lukáš

  Dobrý den, Tomáši,

  v Praze je neskutečné množství barber shopů a stále přibývají. Co na to říkáte? A jak si mám vybrat kvalitní barber?

  Díky.

 • Host chatu

  Ano v poslední době rostou barbershopy jako houby po dešti. Víte, hodně vznikajících barbershopů otevřeli buď naši zaměstnanci, nebo naši zákazníci, mnohdy v kombinaci zákazník přemluví našeho holiče a otevře mu barbershop. Pro mě je to konkurence, kterou dobře znám, vím kdo tam a jak pracuje, což je pro mě výhoda. Vybrat kvalitní barbershop asi bude těžší, bohužel dnes legislativa funguje tak, že si holičství, kde se pracuje s břitvou a nůžkami může otevřít i člověk co není vyučený v oboru. Má vytetovanou břitvu někde viditelně na těle, zkoukne pár videí jak stříhat na Youtube a už je z něj baber protože se naučil držet značkový strojek a měnit nástavce. Jednou možná bude super barber, ale sám vím, že tato práce vyžaduje obrovský cvik a trenink. Začněte tím, že se zeptáte holiče na výuční list, ten je důležitý ne živnostenský list, ten může mít každý.

 • Katka

  Dobrý den,

  proč by měl manžel přestat chodit k naší kadeřnici, která ho ostříhá za pár korun a jít za vámi do barber shopu?

  Děkuji,

  Katka

 • Host chatu

  Zkuste ho k nám poslat a poznáte to sama. Dbáme na každý sebepodprahovější detail. Na všechno, co dá dohromady dokonalý celek. Mimo to máme prostě v pánském tu největší praxi. Věříme, že je spousta kadeřnic, které vyšvihnou super střih, ale z nějakého důvodu se věnují dámskému. To je samozřejmě také ovlivňuje, často tomu je přizpůsobeno prostředí i konverzace.

 • Jitka

  Hezký den, Tomáši, baví vás vaše profese? Jak jste se k tomu dostal? Jitka

 • Host chatu

  Hezký den Jitko, kdyby mě práce nebavila už bych ji nedělal. Dělám svoji práci již pětatřicet let, poskytuji služby lidem, není to jen o byznysu jako dnes hodně barbershopů které nyní vzikají, pro mě je to srdcová záležitost. Začal jsem se učit v roce 1983 a v té době nebylo snadné se dostat, tam kam člověk chtěl. Za mě tak rozhodli rodiče. A je pravda, že původně jsem z výběru nijak nadšený nebyl. Pak jsem přišel do třídy plné krásných spolužaček a bylo rozhodnuto. Řekl jsem si, že když už tu jednou jsem, budu to dělat jak nejlépe budu umět.

 • Jonáš

  Jak často bych měl chodit na "údržbu"? Máte nějaký věrností program pro stálé klienty?

 • Host chatu

  Záleží na požadované úpravě. Máme zákazníky, co chodí klidně několikrát do týdne. Neradi se do úprav pouští sami. Někdo se neholí, pouze stříhá a dorazí klidně po půl roce. To je pak jízda. Věrnostní program nemáme, ale stálé klienty si hýčkáme a všechny dobře známe.

 • Mirka

  Dobrý den, pane Kožíšku,


  čím se vaše holičství liší od konkurence?

  Děkuji za odpověď,

  Mirka

 • Host chatu

  Dobrý den, Nejlíp to asi můžou zhodnotit naši zákazníci. Proč chodí právě k nám a né jinam. Z naší strany můžu říct, že se tomu věnujeme v podstatě celý život. Všechny postupy a technologi jsme si navrhli a vymysleli sami a udali tak cestu dalším. Pořád jsme ale srdcaři a nejdůležitější je pro nás kvalita. Na té pracujeme neustále. Nejsme divadelníci, nemáme klavíristy, ani hostesky. Zkrátka se snažíme dělat dobře řemeslo pro lidi. Je a vždy to bude v první řadě služba lidem.

 • Laďka

  Jaké to bylo pracovat jako technolog pro Wellu a jaké bylo pak začít samostatně podnikat? Oteřít Barber v roce 2010 chtělo jistě odvahu.

  L.

 • Host chatu

  Pracovat pro Wellu byla pro mě obrovská škola, začínal jsem jako technolog a pak jsem vedl Studio Wella, takže jsem se naučil jak technologii, tak i manažerskou práci, která se mi dnes hodí. Nebral jsem otevření barbershopu jako odvážnou věc, ale jako splnění vlastního snu. Měl jsem za to, že pro mé zákazníky v té době to bude zajímavé zpestření služeb a prostředí. A pro mě samotného také.

 • Radek

  Co bych měl denně používat za kosmetiku?

 • Host chatu

  To je opět individuální. Jsem názoru, že by si každý měl vyzkoušet co vyhovuje právě jemu, ať je to co je to. Také záleží na Vašem zevnějšku. Třeba muži s plnovousem trpí na pokožku pod vousem. Vím to moc dobře sám. Doporučit tak můžu balzámy. Já používám ten náš, vyrábí nám ho ve Španělsku a obsahuje aloe vera. Holt, lupy nenajdete jenom na hlavě. Co se týče vlasů, záleží na Vaší požadované úpravě. Někdo má radší sušší vzhled, někdo mokrý. Je to komplikované, tak u nás probíhá vždy konzlutace se zákazníkem tak, abychom našli pro něj nejvhodnější produkty apod.

 • Eduard

  Jsou barber shopy vhodné i pro muže s dlouhými vlasy? Jakým směrem se v ČR posunul trend pánských učesů, jsou muži náročnější?

 • Host chatu

  Rozhodně si muži zvykli na to být upravování a už se bez toho většina neobejde. Většinou to vyžadují i dané pracovní pozice našich zákazníků, či prostě snaha cítit se dobře. Módu většinou udávají sportovci, či herci. Velkou ikonou je Londýn. Tam už dneska potkáte spíše delší vlasy. Ani drdoly a účesy u mužů spolu s oblekem nejsou výjimkou.

 • Luděk

  Dobrý den, je možné se nechat oholit a ostříhat i u vás? Nebo už jen dohlížíte?

  Luděk

 • Host chatu

  Dobrý den, Kéž bych mohl jen dohlížet :-) Možná se to nezdá, ale v pozadí fungování je ještě kupa práce. I tak mi zůstalo pár klientů, kteří ke mně chodí od začátku. Přiznám se, že se pravidelně dotýkám i ženských vlasů. Tedy nejen doma myslím :-) Na další klienty bohužel nemám již kapacitu.

 • Dominik

  Jaké ostatní radosti krom stříhání a holení u vás najdeme?

  Dík, Dominik

 • Host chatu

  Nabízíme úpravu, ale i zážitek. S nejdelší službou se u nás zdržíte klidně hodinu a půl. Dostane se Vám péče o obličej, rukou a posílíme Vás třeba kolínskou. Všechny detaily naleznete na našich webových stránkách: www.thomasbarbershop.cz

 • Tomáš

  Co si myslíte o současném boomu barber shopů? Je vůbec možné aby to vydrželo i do budoucna?


  T.

 • Host chatu

  Myslím, že s ‘boomem’ se setkáváme dost často v případě, že něco funguje a v momentě, kdy začně poptávka nabídku převyšovat stane se to, co se děje teď. Je to tak jako s vlnou zdravého životního stylu, s ním spojených bister, obchodů. V minulosti můžeme vzpomenout třeba pizzerie, Thajské masáže apod. V budoucnu pak vždy vydrží kvalita a srdcovost.

 • Denis

  Proč je holení břitvou lepší než strojkem?

 • Host chatu

  Nedá se říct, co je lepší. Je to samozřejmě individuální. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo má citlivější pokožku a obrácený růst vousů. V tomto případě nemusí holení břitvou dělat úplně dobrotu. Pravdou ale je, že je jistě lepší nechat se holit, než tak učinit sám. Mimo to jde také o zážitek.

 • Tomáš

  Dobrý Den Tome, Jsem zákazníkem holandského TBS už více než rok. Kvalita jde poznat o proti klasickému holičství. TBS je specialista na pánské potřeby. Mě by však zajímalo, proč používají žiletky o proti ocelové břitvě? Je to jen hygienickým předpisům nebo to má i jiné opodstatnění?

 • Host chatu

  Dobrý den i Vám Tomáši, je to přesně jak píšete. Jednorázové břitvy, nebo žiletky v shavetkách se používají z hygienických důvodů. Ale máme pár zákazníků, kteří maji svoji vlastní klasickou břitvu se kterou se u nás nechají oholit. Je to jen jejich břitva a tak je to v pořádku.

 • discopig

  Dobrý den,
  provádíte také brazilskou depilaci?

 • Host chatu

  Ne to je práce pro kosmetické salony, tedy alespoň myslím.

 • JK

  Dobry den pane Kožíšku,
  Rád cestujete? Kde se Vam nejvic libilo?
  Jsem momentálně v Barcelone. Byl jste tady? Jake misto v Barcelone mate rad? :)

 • Host chatu

  Barcelona je moje srdcová záležitost. Nejradši mám samozřejmě pláž :-)

 • Milan

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat proč jsou u nás Barber shopy tak šíleně drahé? při mých cestách "barber shopy" rád navštěvuji, ať se jedná o Balkán, arabské části či Asii, občas narazím i na dražší ceny než v západní Evropě a dost mě to upřímně zaráží.

  Děkuji

  S pozdravem,
  Milan

 • Host chatu

  Otázka ceny je složitá. Každý dělá ceny podle něčeho jiného. U nás v TBS ceny odrážejí náklady. Naštěstí si dnes už můžete vybrat barbershop podle toho kolik jste ochoten zaplatit.

 • Matej

  Proč bych měl dávat nekřesťanské peníze bandě hipsterských pozérů, když každý šikovný holič či lazebník udělá lepší službu za menší peníze?

 • Host chatu

  souhlasím Matěji.

 • Kateřina

  Dobrý den,

  šel byste do svého podnikání v dnešní době znovu? Nebo byste udělal něco jinak? Plánujete nějaké další novinky?

  Děkuji, Káťa

 • Host chatu

  Dobrý den Káťo, děkuji za otázku, ano šel. A ano udělal. Když jsem otevíral první barbershop, postavil jsem to jen na holičích, chtěl jsem aby to bylo jiné než dámské salony. Dnes už ale vím, že holičky jsou mnohdy lepší ve stříhání mužů, než většina holičů. Přesvědčuji se denně v salonech kde máme ženy holičky, že poradit muži s účesem, který sluší umí prostě nejlépe žena. Novinky? Pořád se něco děje, ale nyní je pro mě priorita pracovat na udržení kvality služeb, to je staré i nové zárověň.

 • Sára

  Dobrý den Tomáši.Co vás přispělo ke změně názoru,že jste začal zaměstnávat ženy ve svém pánském holičství?Dříve jste byl názoru,že ženský sem nepatří.Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den Sáro i vám děkuji za otázku. Ano toto je jednoznačně moje největší chyba v mém podnikání. Ale když jsem začínal bylo to jiné a zdálo se mi to tak správně. Po čase jsem přišel na to jak jsem se mýlil. Nepřestanu se za to ženám kolegyním omlouvat. Dnes to ostatní barbershopy přehánějí a až přehnaně to staví jen na mužích. To se mi nelíbí. Jsem v oboru již více jak 30let a vím jak dobré jsou ženy holičky a kadeřnice. Rozhodl jsem se jít zase proti proudu a nabrat ženy. A bylo to těžké i v rámci TBS jsem si to m usel prosadit. Tak zakořeněné to bylo. Dnes jsem šťastný, že tu kolegyně máme a patří mezi nejlepší v oboru.

 • Martin

  Mohu vědět,kolik holičů se ve zkutečnosti vyučilo v tomto řemeslu co pracuji v Barber shopech?Přijde mi,že né každý umí své řemeslo,tak,jak se nabízí a propaguje.

 • Host chatu

  Toto je celkem zásadní otázka. Rozhodně to nejsou všichni. Sám vím o několika, kteří nejsou vyučeni a mají vlastní salony, ne jen že pracují pod někým. Bohužel živnostenský list dostane dnes každý. Výuční už ne, na ten musí něco umět.

 • Klára

  Tomáši, jak to, že nemáte také vytetovanou břitvu na obličeji nebo aspon na ruce? :))) To je dneska stejně trendy, jako otevřít barber shop? Teď bez legrace, máte nějaké tetování?

 • Host chatu

  Máte pravdu, že to dneska vypadá, že bez břitvy pod okem, nebo alespoň na těle, nesložíte holičské zkoušky. Naštěstí jsem se učil v roce 1983, tam to po mně nechtěli :-) Ale teď vážně. Tetování mám jedno. Nechal jsem si ho dělat teprve před pár lety. Dostal jsem poukaz jako dárek od kolegyně a od ostatních tandemový seskok. Nakonec mi ‘kérka' přišla bezpečnější :-)

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.