Jakou pomoc ženy s rakovinou nejvíc potřebují? Dokážou se české ženy ozvat s žádostí o pomoc? Odpovídala Petra Adámková 13.9. od 11h.

Chat je uzavřený13.09.2021 11:00

Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie.

Jakou pomoc ženy s rakovinou nejvíc potřebují? Dokážou se české ženy ozvat s žádostí o pomoc? Jak pomáhají pacientské organizace a spolky lidem, kteří se na ně obrací? A proč jsou opravdu důležité preventivní kontroly u lékařů? Odpovídala Petra Adámková 13.9. od 11h.

Mgr. Petra Adámková
Podporuje ženy v ČR i zahraničí v motivaci vzdělávat se o prevenci a nevzdávat se v případě onemocnění.

Ředitelka ONKO Unie  o.p.s., která podporuje pacientky s onkogynekologickými diagnózami a metastatickou rakovinou prsu. Spolupracuje s organizací Veronica, z. ú. a Nadačním fondem Hippokrates. Předsedkyně spolku Hlasonkologických pacientů.

Chat

  • SK

    Jak často se vyskytuje lymfosarkom u českých žen v současnosti?

  • Host chatu

    Omlouvám se, nejsem odbornice na tuto problematiku. Nicméně u nás mají pacienti, lékaři a celá veřejnost unikátní přístup k datům z Národního onkologického registru ČR. Na webové stránce www.svod.cz naleznete data podle diagnózy daného onemocnění.Více informací určitě naleznete také na www.linkos.cz, což jsou stránky České onkologické společnosti nebo pacientské organizace LYMFOMHELP https://www.lymfomhelp.cz.

  • ANTI

    Které typy rakovin trápí české ženy v současnosti nejvíc?

  • Host chatu

    Nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním u žen je rakovina prsu. Následuje u obou pohlaví karcinom tlustého střeva a konečníku a nádory průdušnice, průdušky a plíce. Rakovina plic u žen má v současné době bohužel stoupající trend! U žen je dále důležité zmínit rakovinu děložního hrdla (čípku) a vaječníků.

  • DENMARK

    Jak se Vám spolupracuje s ženami, které mají rakovinu opakovaně?

  • Host chatu

    Spolupráce s pacientskými organizacemi je především o sdílení informací, zkušeností i pocitů a snaze pomoci druhým. Pokud se žena chce zapojit i v případě opakovaného onemocnění jsme velmi rádi, protože dokáže svým příběhem oslovit ostatní a vzájemně si pomoct.

  • Eva

    Jak mluvit s člověkem, který onemocněl rakovinou?

  • Host chatu

    To je velká otázka a vždy záleží na konkrétním nastavení daného člověka. A také jde o to, v jak blízkém kontaktu s nemocným jste. Jinak se bavíte s bývalou spolužačkou nebo naopak nejlepší kamarádkou. Obecně podle mých zkušeností je nejlepší nikoho nelitovat a neříkat "bojuj", ale zkusit zapomenout na slovo rakovina a chovat se tak, jako kdyby ten druhý měl jakoukoli jinou vážnou nemoc. Podat pomocnou ruku, když bude potřeba, ale řešit úplně běžné věci jako obvykle.

  • Květa S.

    V čem je specifické, když onemocní rakovinou žena? Liší se nějak potřeby žen pacientek od potřeb mužů pacientů?

  • Host chatu

    V případě onemocnění je vždycky zasažen celý rodinný systém. Vypadne finanční příjem a je potřeba všechno najednou zařídit a zorganizovat jinak než to bylo doposud. Záleží samozřejmě i na věku pacientky, potřeby jsou v průběhu života jiné. U žen je specifická jejich starost o domácnost a praktické organizační věci týkající se všedních dní, případně starost o děti. Zároveň mají ale ženy výhodu v tom, že se často dokáží svěřit kamarádkám, "vypovídat se", což jim může pomoct po psychické stránce. Muži se spíš uzavřou do sebe. Pro úspěšnou léčbu je podle lékařů psychické nastavení velmi důležité.

  • Katka Dus

    Dobrý den, je mi 40 let a přemýšlím nad očkováním proti viru HPV, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Doporučila byste mi očkování i v tomto věku?

  • Host chatu

    Určitě se poraďte se svým gynekologem, nejsem lékař. Nejprve bych Vám ale doporučila nechat si udělat HPV DNA test,který zjistí, zda v těle máte virus HPV či nikoli. test je od letošního roku hrazen zdrvaontí pojišťovnou ve 35. a 45. roce věku ženy.
    I kdyby byl test pozitivní neznamená to, že máte rakovinu, ale budete pečlivě sledována.
    Očkování je ale doporučováno i ženám, které již sexuální život započaly a i těm,které infekci mají nebo ji překonaly.

  • Kopretina

    Ráda bych pomáhala lidem, kteří se zhoubným onemocněním bojují, například v pacientské organizaci. Jak je možné být členem a pomáhat ostatním? Vy jako inspirace. Děkuji

  • Host chatu

    :) Vyberte si téma, které je Vám blízké a organizaci, jejíž aktivity se Vám líbí. A napište! Každé pomoci si velmi ceníme a mnohdy je důležité třeba i jen to, že sdílíte správné informace např. na sociálních sítích mezi své přtele a šíříte tak povědomí o daném onemocnění.

  • lola

    Jaký je nejagresivnější typ rakoviny u žen? Dá se všem rakovinám týkájících se hlavně žen preventivně předcházet?

  • Host chatu

    Omlouvám se, nedokážu určit nejagresivnější typ rakoviny. V dnešní době se léčba orientuje spíš na konkrétní typ nádoru bez ohledu na místo, kde se v těle nachází. Prevencí rakoviny u žen je především pohyb, zdravý životní styl, dále pak nekouřit a informovat se o svých genetických předpokladech. Zároveň mají ženy velkou výhodu u rakoviny děložního hrdla (čípku). Mohou se nechat očkovat a rakovině tak zcela předejít.

  • Ida Louny


    Dobrý den...bude to rok,co mi zemřela maminka (1944) na rakovinu vaječníků..jaké byste mi doporučila preventivní vyšetření - bude mi 48let...četla jsem,že se dá i z genetického vyšetření určit riziko ,hezký den přeji.

  • Host chatu

    Ano, určitě bych Vám doporučila konzultaci s lékařem. Co se týká informací o genetickém vyšetření a rakovině vaječníků, nabízím dva odkazy na webové stránky:
    https://www.brca-info.cz/#muze-se-me-to-tykat<br /> nebo
    https://www.pacientska-organizace.cz/brca/

  • PVL

    Jakou konkrétní podporu svým pacientkám nejčastěji poskytujete?

  • Host chatu

    Nejčastěji pacientkám poskytujeme informace, fungujeme jako jakýsi rozcestník a "nasměrováváme" je na správnou cestu systémem našeho zdravotnictví.

  • Kamila Sa.

    Dobrý den, mám maminku s onkogynekologickým onemocněním a ráda bych, aby byla součástí pacientské organizace, mohu být členem pacientské organizace i já?

  • Host chatu

    Určitě ano a budeme rádi! Každý pohled na onemocnění je totiž důležitý pro sdílení a pochopení potřeb nejen pacientek. Pacientka věci mnohdy vidí trochu jinak než rodinný příslušník, který zároveň potřebuje péči a podporu stejně jako nemocný.
    V ČR se onkogynekologickým onemocněním věnují Pacientská organizace Veronica www.pacientska-organizace.cz, ONKO Unie www.onko-unie.cz a OVAHELP www.ovahelp.cz

  • Lídie

    Spolupracujete s lékaři? Můžete mi i doporučit lékaře, když nejsem spokojená s aktuální péčí mého lékaře?

  • Host chatu

    Důvěra pacienta a lékaře je velmi důležitá pro úspěšnou léčbu i prevenci. U nás proto existuje i možnost tzv. "druhého názoru", kdy můžete svoji léčbu konzultovat na jiném pracovišti, které si vyberete. Většinou se dají všechny informace najít na webu daného pracoviště. Spolupracujeme s mnoha lékaři, je však důležité, abyste byla spokojená Vy bez ohledu na naše případné doporučení, které nemusí být právě pro Vás to správné.

  • Duha

    Děláte nějaké osvětové aktivity? Na jakých akcích vás s kamarádkami můžeme podpořit?

  • Host chatu

    Zrovna za týden organizujeme v Praze Fialovou cyklojízdu v rámci připomenutí Světového dne onkogynekologických diagnóz 20. září. Pokud ale nejste z Prahy, můžete se zapojit také! Onkogynekologické diagnózy se označují fialovou stužkou (asi znáte stužku růžovou pro rakovinu prsu) a my na podporu pacientek a osvětu o těchto onemocněních sdílíme na sociálních sítích fotky ve fialovém s hashtagem #NebojteSeZeptat. Vyfotte se s čímkoli fialovým a fotky sdílejte, na Instagramu můžete použít i filtr s fialovou rtěnkou:). A nezapomeňte nás označit @Onkounie, @POVeronica:) Děkujeme!!!

  • Jarda Plzen

    Jak hájíte a prosazujete práva pacientů?

  • Host chatu

    ONKO Unie i PO Veronica jsou členy Hlasu onkologických pacientů www.hlaspacientu.cz. Jde o spolek 10 organizací věnujících se onkologickým diagnózám, které se snaží prosazovat priority a potřeby pacientů ve zdravotnickém i sociálním systému. Snažíme se také šířit zdravotní gramotnost a podporovat pacienty, kteří nemají vlastní organizace.

  • Lenka H.

    Dobrý den,
    zaměřujete se na edukativní a osvětové kampaně pro širokou veřejnost. Zapojují se do těchto aktivit i samotné pacientky? Podporují je i nějaké známé osobnosti?

  • Host chatu

    Ano. Jsme velmi rádi, že se známé osobnosti našich kampaní zúčastňují a podporují je. Lidé se pak s daným tématem dokáží ztotožnit a věnovat mu pozornost. Všem osobnostem za jejich podporu moc děkujeme!

  • Ivona Brno

    Je možné využít také konzultace na dálku, případně anonymně?

  • Host chatu

    Anonymně lze konzultovat pouze záležitosti a témata v obecné rovině. Bohužel nelze konzultovat např. konkrétní léčbu, protože neznáme aktuální stav pacienta.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov