Jakou roli v čínské medicíně mají houby? Ptali jste se terapeuta Milana Schirla

Chat je uzavřený30.06.2015 14:00

Milan Schirlo.

Pojem alternativní medicína zahrnuje širokou škálu přístupů. Věděli jste, že vedle bylin či minerálů se dá léčit i houbami? A jak se čínská medicína opírá o životní styl? Odpovídal terapeut Milan Schirl.

Milan Schirlo působí jako terapeut tradiční čínské medicíny více než 20 let. Fungování lidského těla a hraniční jevy ho fascinovaly od mládí, a proto začal studovat systém shiatsu - japonské masáže, odkud vedla přímá cesta ke studiu čínské medicíny. Absolvoval řadu seminářů a vzdělávacích kurzů na TCM Institutu v Praze, čínskou medicínu však studoval v Číně. Terapeutickou praxi provozuje ve v Polici nad Metují a v Náchodě, kde ho navštěvují pacienti z celých východních Čech i vzdálenějších míst České republiky. Na čínské medicíně ho fascinuje úzce provázaný systém diagnostiky, terapie, dietetiky a vůbec celého životního stylu člověka, který umožňuje léčit široké spektrum chorob, například respiračního charakteru, očních i ušních onemocnění, chorob stresového původu, bolestí kloubů či hlavy, kožních nemocí a dalších.

Chat

  • SOLD B

    Co se vše dá léčit houbami?

  • Host chatu

    Medicinální houby jsou nejsilnější v posilování, resp. regulování imunitního systému. Využívá se toho nejen k posílení oslabené imunity, ale i k jejímu omezení, pokud je její reakce nepřiměřená, což vidíme třeba u alergií. Jednotlivé houby se úspěšně používají u různých civilizačních problémů...

  • ISELF

    Kterými houbami se dá léčit?

  • Host chatu

    Existuje skupina hub (většinou jsou to ty dřevokazné), kterým se říká medicinální. Obsahují vysoké množství účinných látek, které příznivě působí na zdraví člověka. Patří mezi ně především Cordyceps, Reishi, Auricularia, Coriolus, Polyporus, Maitake, Hericium, Agaricus a některé další...

  • SF

    Houby ale asi v léčbě nezmůžou vše? Co léčba lymfosarkomu?

  • Host chatu

    Kromě regulace imunitního systému se medicinální houby nejčastěji používají při terapie rakovinových stavů. Ve světě v dnešní době probíhá mnoho klinických studií, které mechanismy tohoto působení zkoumají. Většina medicinálních hub se používá také souběžně s klasickou léčbou, jako je chemo či radioterapie apod. U lymfosarkomu se doporučuje kombinace medicinálních hub Reishi a Coriolus. Záleží však na konkrétním pacientovi, na jeho konkrétních příznacích a celkovém stavu.

  • Lovacoop

    Co říkají na Vás kluci v kroužku skeptiků a vědecká veřejnost?

  • Host chatu

    Zatím nic a doufám, že to tak zůstane. Většina mechanismů účinků medicinálních hub je prozkoumána, některé zatím ne…. K medicinálním houbám lze přistupovat "západním" přístupem, zkoumat jejich účinné látky a jejich působení na konkrétní nemoci. Nicméně medicinální houby jsou i důležitou součástí tradiční čínské medicíny. Číňané je využívají po tisíce let. Tzn. lze využít i jejich znalostí a jejich poněkud odlišného (celostního) přístupu k medicinálním houbám a zdraví člověka.

  • Karel Zvědavý

    Dobrý den, v kolika letech jste zjistil, že jste Číňan?

  • Host chatu

    Nejsem Číňan :-) Ono to na té fotce není asi moc vidět :-) Čínskou medicínou se ale zabývám více než 17 let.

  • Ivana

    Jaká houba léčí kožní kvasinky ev. plíseň ? Jak a kde ji získat? A jak postupovat při léčbě?

  • Host chatu

    Pokud léčím kvasinky či plísně houbami (pacienti jsou občas zaskočeni, že chci léčit houby houbami), tak musím použít dva principy…Jednu houbu, nejčastěji použiji k tomu, abych "vyhubil" patogen - zde kvasinky. nejčastěji používám Coriolus, Reishi či Shiitake. Druhou houbou musím zlikvidovat podklad, na kterém kvasinky žijí, z kterého berou energii. Tím podkladem je dle čínské medicíny vlhkost, kterou vytváří systém "sleziny". Zde se nejlépe osvědčila houba Polyporus, které má výrazné diuretické účinky. Na rozdíl od západních diuretik je šetrnější k minerálním látkám, které se odvádí spolu s vlhkostí. Takže kombinace těchto dvou hub pomůže vyřešit kvasinky. Obvykle je třeba změnit i dietetiku - nic mléčného, sladkého apod.

  • Adriana

    Jak zdolat plíseň nehtů (na nohou)? Proč ji někteří lidé mají a úporně se jich drží a jiní se mohou mýt denně na zaplísněné rohoži a nechytnou ji?

  • Host chatu

    V podstatě tento problém souvisí se silnou nebo slabou imunitou. Čínští lékaři popisují obrazně naše tělo jako území a imunitu jako vojsko, které ho má chránit. Pokud vojsko nevhodně živíme, nestaráme se o jeho morálku, stresujeme ho, tak špatně brání naše území a nepřítel, který neustále krouží kolem nás (patogeny), lehce na naše území pronikne. A houby právě mají úžasnou schopnost posilovat vhodným způsobem naše vojsko. A dokáží regulovat i "puče", tzn. autoimunitní problémy.

  • Lovacoop

    Na nervy je nejlepší jít do lesa na houby.

  • Host chatu

    Výborný nápad, zvláště pokud se Vám podaří najít houbu Hericium erinaceus, výborná na nervy...

  • Fantozzi

    Lze čínskou medicinou léčit zarostlé nehty u palců na nohou?

  • Host chatu

    ...

  • Lovacoop

    Vzrušují Vás ženy s jednou nohou?

  • Host chatu

    Pouze houby… Nicméně většina z těch léčivých nemá ani tu jednu nohu :-)

  • Radek

    Jak je na tom čínská medicína ve srovnání s tou naší zvanou západní? Je úspéšnější v léčbě či v prevenci? Děkuji

  • Host chatu

    V Číně existují velké nemocnice tradiční čínské medicíny a velké nemocnice západní medicíny. Když jsem o tom mluvil s běžnými Číňany, tak sami říkali, že většinou již dokáží rozlišit, kde jim s čím pomohou. Na infarkt myokardu či frakturu holenní kosti jsou bylinné odvary, medicinální houby či akupunktura (jehličky) pomalé. Ale například u gynekologických výtoků, neplodností, obecně u chroničtějších nemocí, je většinou čínská medicína efektivnější. A v prevenci je opravdu velká síla čínské medicíny. Většině nemocí lze opravdu změnou životního stylu předcházet.

  • Lovacoop

    Falešný Lovacoope zas cypuješ?

  • Host chatu

    ...

  • Mirek

    Dobrý den,mám dotaz jestli je vhodná leskokorka lesklá na snížení cholesterolu a jak ji užívat? Známý mi přivezl z Číny sušenou .Děkuji za odpověd.

  • Host chatu

    Spíše bych použil houbu Maitake, která je v tomto efektivnější. nicméně i Reishi se svými širokospektrými účinky může být v tomto nápomocná. Pokud máte sušenou, tak lze dělat odvary nebo tinktury. K jídlu moc vhodná není. Návody, jak dělat odvar či tinturu, máme na stránkách MycoMedica.cz přímo u produktu Reishi sušená.

  • Tomáš B.

    Dají se pomocí medicinálních hub řešit sezónní alergie?

  • Host chatu

    Ano dají. Nejlepší je ale začít tak 2-3 měsíce před začátkem sezóny. Podávám v těchto případech Reishi, často v kombinaci s Agaricem či Cordycepsem. Nebo kombinaci Reishi, Cordycepsu a čínských léčivek pod názvem MycoAir II. Takto je třeba postupovat po několik sezón, než se podaří alergii zcela eliminovat. V akutním stavu může Reishi také pomoci, ale již to není tak efektivní. V těchto případech dávám spíše bylinné odvary.

  • rAAdek

    Jak poznám, že jsou kvalitní produkt z medicinálních hub? Na trhu jich je hodné a v různých cenách…

  • Host chatu

    To je dobrá otázka. Dlouhodobá tradice výrobce. Testy, pomocí kterých může výrobce doložit nejen zdravotní nezávadnost (těžké kovy, pesticidy, radioaktivita apod.), ale i to, že houba obsahuje, to co má - účinné látky, které výrobce deklaruje. Většina houbové suroviny se dnes dováží z Číny a někteří čínští producenti dokáží s houbami dělat zajímavé triky… To je jako v supermarketu - můžete koupit šunku za pár korun, a pak tu, která obsahuje i maso… mycoMedica medicinální houby používá většina lékařů a praktiků čínské medicíny ve střední Evropě, a to právě kvůli nekompromisní kvalitě, ale i přijatelné ceně.

  • SLUNÍČKO 142

    Pomůže mi nějaké houba s pálením žáhy?

  • Host chatu

    Zde bych použil Hericium, které se tradičně používá u gastritid, vředů nebo třeba pálení žáhy. je to jedna z mála hub, která ničí Helicobacter pylori. krom toho se moderně používá u různých neuro problémů - demence, poruch soustředění, úzkostí apod.

  • Kamil

    Dobrý den, pracuji v náročné manažerské funkci a pravděpodobně se dostavil syndrom vyhoření… Mohou mi houby pomoci i s tímto problémem? Děkuji moc za odpověď.

  • Host chatu

    Velmi se mi zde osvědčil Cordyceps. Únavový syndrom, syndrom vyhoření, vyčerpání, impotence atd. jsou všechno příznaky, které Cordyceps pomáhá řešit… Je to trochu běh na delší trať.. A je třeba se také zamyslet nad tím, proč problémy vznikly. "Nejlepší pilulkou je změna životního stylu".

  • Martina

    Můj čtyřletý syn je často nemocný. Většinou si něco přinese ze školky. Mohou medicinální houby užívat i děti? A které jsou pro tento případ nejvhodnější?

  • Host chatu

    U malých dětí funguje výborně Dračí sirup Mycobaby, u straších pak kombinace 4 hub MycoComplex. Nicméně vždy je třeba posilovat "slezinu": nekompromisní pravidelná strava (stejné časy, nezobat mezi jídly, trávení musí nabrat síly), vynechat mléčné, sladké, někdy i produkty z bílé mouky… Do 2-3 měsíců (pokud vydržíte) se obvykle daří situaci zcela srovnat.

  • Lovacoop

    Považujete se spíše za agnostika, nebo za diabetika?

  • Host chatu

    ...

  • I.P.

    Dobrý den, používám houbu maitake na hubnutí. Mírně jsem upravila i stravu a přidala více pohybu a kila mizí. Ráda bych se zeptala, zda hrozí jo-jo efekt, když houby vysadím. Děkuji.

  • Host chatu

    Právě pokud se člověk začne stravovat podle zásad tradiční čínské medicíny (jsou to velmi jednoduchá pravidla) a užívá houbu Maitake (řeší metabolický syndrom často vzniklý na podkladu inzulínové rezistence - říkají studie), tak k jojo efektu nedochází. Módní teorie říkají: jezte každé 2 hodiny, zhubnete. To je pravda, zrychlí se metabolismus a člověk začíná hubnout. Po pár měsících se ale energie sleziny (syn. trávení) zcela vyčerpá, začne se ukládat vlhkost a člověk začne znovu přibírat. jediná cesta je přes posilování systému sleziny. Nekompromisní pravidelná strava (3-4xd denně, stejné časy), nic studeného, vynechat mléčné a sladké, nezobat mezi jídly, hodně zeleniny, ale tepelně zpracované, ale i přiměřený pohyb či odpočinek, to je cesta k harmonii a přiměřené váze...

  • Big brother

    Je čínská medicína vhodná na léčbu cukrovky?

  • Host chatu

    Ano, nejčastěji používám houbu Maitake (používá se u diabetu, cholesterolu, hypertenze, nadváhy, u zvýšení tuků v krvi… Pokud se jedná o výraznější problém, tak Maitake kombinuji s houbou Corpinus od německé firmy Hawlik.

  • Simča

    Zdravím Vás! Trpím špatným prokrvením rukou i nohou. Máte nějaké doporučení, co s tím? Díky a přeji hezký den!

  • Host chatu

    Záleží na příčině problému. nejlepší u problémů s prokrvením je Auricularia, která se využívá při léčbě oběhového systému. Pokud by byl člověk příliš zimomřivý, tak bych přidal Cordyceps, který posiluje kardiovaskulární systém.

  • Jitka F

    DD, mohou houby pomoci při extrémně suché kůži u starého člověka? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Suchá kůže bývá zapříčiněna dle TCM nedostatkem tekutin a/či nedostatkem krve. Dal bych kombinaci Auricularia, Maitake, případně Reishi… Podle dalších příznaků.

  • Uplnej Vypatlanec

    Dobry den, a co si myslite o pouzivani hub v kuchyni ? Do omacek, k prirodnimu platku treba apod. Dekuji.

  • Host chatu

    Výborné… Musí být kvalitní zdroj… Je zde riziko těžkých kovů, pesticidů či radioaktivity...

  • Kačula

    Dlouhodobě se s partnerem pokoušíme o miminko, ale bohužel se mi stále nedaří otěhotnět. Absolvovala jsem dvě umělá oplodnění, bohužel rovněž neúspěšně. Měl byste nějaké doporučení z čínské medicíny?

  • Host chatu

    Ano zkusil bych Cordyceps samotný ve vyšší dávce (oba partneři), nebo v kombinaci s Coriolem (jen žena). Dobrá je v tomto i kombinace Cordycepsu s čínskými bylinkami - MycoStamin. Nicméně vyšetření praktikem čínské medicíny by bylo v tomto případě vhodné, může být mnoho různých příčin. Houby lze bez problémů kombinovat se západní léčbou...

  • E123

    velmi špatně snáším jarní únavu. Zhruba měsíc trpím ospalostí, nemohu se soustředit a bývám podrážděná. Doporučil byste mi nějakou medicinální houbu?

  • Host chatu

    podle dalších příznaků používám u únavových stavů Reishi či Cordyceps. Nebo oboje, pak dávám Cordyceps ráno a Reishi večer.

  • Petr Min

    O cinskych lecebnych metodach se vi snad 500 let. Dnes ale je mozna i odvazne cinske cokoliv prezentovat. Ne ?
    Mneale by zajimalo, jake cinske houby lze bezne koupit, pripadne si je pestovat a ktera ta bezna houba je na co dobra, ci je nutno z nich vyrabet jakesi preparatry.
    Dekuji.
    P. Minar

  • Host chatu

    pokud chcete houby použít k terapii, je třeba je nějak zpracovat. Účinné látky jsou obsažené v chitinovém obalu houbové buňky. A chitin je lidským trávením nezpracovatelný. Nejvhodnějším tradičním zpracováním je jemná forma extrakce. Pro terapeutické využití se dnes používají pouze houbové extrakty. kromě biologické dostupnosti, se zvýší i koncentrace účinných látek. Extrakce musí být však jemná a odborná, aby nedošlo k narušení vazeb a poměrů mezi jednotlivými účinnými látkami. A dělat dnes cokoliv s čínskou medicínou opravdu není jednoduché :-)

  • halabába

    Považujete za čínsku houbu i tzv, tibetskou houbu na výrobu kefíru? Má opravdu účinky na imunitu?

  • Host chatu

    Přiznám se, že s nemám žádné zkušenosti...

  • Milan

    Citát:,,Dej tělu co potřebuje a ono si už s nemocemi poradí samo\". Já dodávám:,,Ale kdo mi poradí kolik a čeho, aby toho bylo tak akorát a v pravou chvíli?\".
    Omegu3 máme dostupnou i v našich potravinách, není třeba ji sem dovážet. Máme tu naše bylinky jako je česnek, černý bez, heřmánek....a taky mraky hub, jako např. hlívu ústřičnou a další.
    Skloubit filozofii čínské medicíny s našimi bylinkami by nešlo?

  • Host chatu

    České bylinky jsou stejně tak dobré, jako ty čínské. Problém je v tom, že čínská medicína jako diagnostickoléčenbný celek již funguje po tisíce let. Čínské bylinky jsou přesně popsané a navazují na podrobnou diagnostiku. To u západních bylinek chybí. A i u stejných druhů dochází pravděpodobně kvůli jiné geografii i k posunům v účincích. Proto musím v ordinaci používat čínské bylinky, i když bych raději využil ty české. u stravování platí principy stejně u Asiatů jako u Čechů. Nicméně i zde jsou určité odlišnosti, ale není to tak složité, jako ve fytoterapii...

  • Milan

    Doplňuji:
    Ptám se na vhodnost použití domácích, než exotických bylin.
    Četl jsem něco výzkumu vhodnosti místních potravin proti dováženým. Nejsou pro nás až tak zdravé.

  • Host chatu

    Viz minulá odpověď.

  • williamblake

    Kolikrát do týdne a v jakém množství konzumujete lysohlávky?

  • Host chatu

    Rád by i častěji :-) Zatím nám je ale Evropská unie nepovolila komerčně využívat v našich produktech.. Třeba se dočkáme a sestavíme produkt MycoDream :-)

  • Katerina

    Dobrý den, v obchodech jsou k dostání čínské houby ve formě extraktů nebo podhoubí; kterou formu považujete za účinnější? Dále bych se chtěla zeptat, co si myslíte o zákazu prodeje houby coriolus z r. 2013 MZCR z důvodu, že patří mezi tzv. potraviny nového typu (tzn. mezi potraviny, které se neprodávaly v EU před rokem 1997)? Máte informace o tom, jestli se v této věci děje něco nového a zdali bude tento absurdní zákaz v budoucnu zrušen? Děkuji.

  • Host chatu

    Skoro v 90% klinických studií se používají extrakty medicinálních hub. Proč asi… někteří prodejci o tom vedou spory, ale dle mých praktických zkušeností z ordinace jsou extrakty pro terapii (zvláště závažnějších onemocnění) volbou číslo jedna. Více o tom píšu v článku Medicinální houby - kvalita, účinnost, bezpečnost, který si můžete přečíst na Mycomedica na homepage dole v oddělení Přečtěte si. Coriolus se opravdu stále nesmí prodávat. A mám obavu, že dlouho se situace měnit nebude. Spíš EU v oblasti čínských bylin přitvrzuje. Nicméně u většiny případů lze Coriolus nahradit jinými houbami nebo jejich kombinacemi. Které zatím zakázané nejsou :-)

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov