Je obezita v ČR závažný problém? Kolik procent populace je obézních? Trpí nadváhou i velké množství českých dětí? Odpovídal Martin Haluzík v pátek 24. 9. od 11.00

Chat je uzavřený24.09.2021 11:00

Obezitolog a diabetolog Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Je obezita v ČR závažný problém? Kolik procent populace je obézních? Trpí nadváhou i velké množství českých dětí? Nevíte si rady, jak zhubnout? Souvisí s obezitou také covid? Odpovídal prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP v pátek 24. září od 11.00.

Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. po ukončení Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v roce 1994 pracoval až do roku 2016 na III. interní klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V letech 2000-2002 působil jako Visiting fellow v National Institute of Diabetes, Digestive and Kidney Disease v USA. V současnosti se v Centru diabetologie IKEM klinicky i vědecky věnuje problematice obezity, diabetu a inzulínové rezistence, je členem výboru České diabetologické společnosti ČLS JEP a předsedou České obezitologické společnosti ČLS JEP.

Je autorem osmi knih, mnoha kapitol v českých a anglických monografiích, více než tří stovek odborných a řady populárně vědeckých článků a držitelem řady českých i mezinárodních cen za výzkumy v diabetologii a obezitologii.

Chat

 • ANTI

  Jaké jsou nejhorší následky obezity?

 • Host chatu

  Nejhorším následkem je výrazně zvýšené riziko úmrtí zejména na kardiovaskulární onemocnění (srdeční infarkt, cévní mozkové příhody), zvýšené riziko některých nádorových onemocnění a výrazně vyšší riziko cukrovky 2. typu.

 • ANTI

  Jak to vypadá v současnosti s obezitou v ČR?

 • Host chatu

  V České republice má normální hmotnost jen méně než polovina populace. Kolem 28 % dospělé populace má nadváhu a asi 23-25 % obezitu. V rámci Evropy patříme mezi třetinu až čtvrtinu zemí s nejvyšším výskytem obezity.

 • Derek

  Jaká je podle Vás nejlepší prevence obezity?

 • Host chatu

  Nejlepší prevencí je zdravý životní styl - nepřejídat se, jíst hodně ovoce a zeleniny a mít dostatek pohybu- stačí i chůze. Důležitý je také dostatek spánku a vyhýbání se nadměrnému stresu.

 • Marta z Ostravy

  Během pandemie jsem přibrala nějaké to kilo a soused mě dokonce nedávno začal zdravit: "nazdar prasnice", což mi není moc příjemné. Jak se dá rychle zhubnout, abych znovu nabyla respekt svého okolí?

 • Host chatu

  Doporučoval bych poradit se s lékařem - buď s Vašim praktickým lékařem nebo přímo s obezitologem - který jednak vyšetří, zda se u Vás nevyskytují nějaké onemocnění vyvolaná obezitou, jednak doporučí změny životního stylu a v případě potřeby také může předepsat i léky, které Vám pomohou hmotnost snížit. Sama můžete již nyní začít úpravou diety a zvýšením fyzické aktivity.

 • MH

  Dobrý den, jak je to s obezitou v době covidu? Zhoršily se počty obézních?

 • Host chatu

  Ano, počty obézních se určitě zvýšily a pacienti, kteří již obezitu měli dále přibraly. Počty hodně stouply i u dětí díky dlouhému uzavření škol a nemožnosti sportovat.

 • Jarča

  Jak se v kondici udržujete Vy? Máte na to vůbec čas??

 • Host chatu

  Snažím se hodně chodit a občas i běhat a zároveň se pokud možno zdravě stravovat. Daří se mi to někdy lépe a někdy hůře, ale nepřestávám se snažit :-).

 • Pavel K.

  Dobry den, da se rict, kde v CR je obezita vyssi? Zda v nejakem kraji je to horsi nez jinde?

 • Host chatu

  Ve velkých městech je obecně výskyt obezity obvykle o něco nižší než na venkově. K rozdíly mezi kraji nemáme úplně přesná data, ale nezdá se že by byly v rámci ČR nějaké významné rozdíly.

 • Elena Křížová

  Dobrý den, pane doktore, jak se dá zbavit obezity po porodu? Mám tříletého syna a roční dcerku, už v prvním těhotenství jsem nabrala skoro 30 kilo, pak se mi toho nepovedlo zbavit a teď, rok po druhém porodu vážím přes 100 kilo. Na cvičení nemám vůbec čas, ale aspoň bych zkusila nějak upravit stravu. Nevím, jak na to.

 • Host chatu

  Doporučoval bych poradit se s lékařem - buď s Vašim praktickým lékařem nebo přímo s obezitologem. Měli by Vám schopni doporučit úpravy stravy a případně i nějaké léky snižující hmotnost. Pohyb by to chtělo zařadit také, třeba aspoň procházky rychlou chůzí, když děti usnou. Ve stravě dostatek zeleniny a ovoce, vynechat sladké nápoje, sladkosti a tučná jídla.

 • Jiří

  Jak mám vysvětlit dětem, že hamburgery úplně není to pravé? Vidí to u svých spolužáků a je to skutečně těžké, je nějak motivovat… poradíte?

 • Host chatu

  To je někdy opravdu obtížné. Důležité je vysvětlit, že by tuto stravu měly jíst jen výjimečně a ukázat třeba na nějakém konkrétním příkladu z okolí, jak může být obezita nepříjemná a jaké komplikace může vyvolat. Tak je nutné zdůraznit, že i špatné jídlo si člověk může občas dát, pokud je vykompenzuje pohybem. Hodně důležitý je osobní příklad, ten vychovává více než dlouhé vysvětlování :-).

 • Kamila J.

  Dobrý den, pane doktore, kde je ta hranice, ktera by mne mela varovat? Jak vlastne poznam, ze uz se jedna o obezitu a mela bych s tim neco delat? Dekuji a at se Vam dari.

 • Host chatu

  Obezita se dá přesně určit výpočtem. Když vydělíte Vaši hmotnost v kilogramech druhou mocninou Vaši výšky v metrech získáte tzv. body mass index. Jeho hodnota 30 a více již znamená obezitu. Při takové hodnotě by se již měl člověk snažit s váhou něco dělat a ideálně se již také poradit s lékařem.

 • KK

  Dobrý den, moje sedmdesátiletá maminka trpí dlouhou řadu let silnou cukrovkou a i tak se mi zdá, že v poslední době přibrala na váze. Je to možná dáno i covidem. Jak jí pomoci? Hrozí jí předpokládám další zdravotní komplikace…Děkuji za radu. Již obecně je k dalším léčbám apatická.

 • Host chatu

  V rámci léčby cukrovky je dnes možné podávat i některé léky, které hmotnost snižují. Jedná se o tzv. GLP-1 agonisty a glifloziny. Bohužel ne všem pacientům je hradí zdravotní pojišťovny. Doporučoval bych na toto téma promluvit s maminčiným diabetologem. Pokud je to možné, brát maminku na procházky a obecně ji co nejvíce stimulovat k aktivnímu životnímu stylu.

 • Karel Nový

  Dobrý večer, kde je ta kritická hranice, že už jsem doopravdy obézní a měl bych se sebou něco dělat? Existují nějaké tabulky obezity? Třeba nemám obezitu tak úplně ještě alarmující. Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Obezita se dá přesně určit výpočtem. Když vydělíte Vaši hmotnost v kilogramech druhou mocninou Vaši výšky v metrech získáte tzv. body mass index. Jeho hodnota 30 a více již znamená obezitu. Při takové hodnotě by se již měl člověk snažit s váhou něco dělat a ideálně se již také poradit s lékařem. Alarmující je zejména hodnota body mass indexu nad 40, to už je tzv. obezita 3. stupně spojená s nejvyšším výskytem komplikací.

 • Alena Fišerová

  Pane doktore, dokážete říct, jak je to s českými dětmi? Kolik procent má nadváhu? Patříme k těm horším ve světě? Děkuji.

 • Host chatu

  Údaje nejsou zcela jednotné, ale nadváha se podle věku vyskytuje vyskytuje u u 10-25 % a obezita u 5-12 %. Přesná čísla by nyní měl přinést průzkum probíhající mezi českými dětskými lékaři. V rámci Evropy patříme mezi země s vyšším výskytem dětské obezity.

 • XY

  Co poradit cloveku, ktery si bude neustale stezovat na svou vahu, ale pritom ji nezdrava jidla a nesportuje. V tomhle pripade je vsechno asi marny, rekl bych. Nebo ho nejak postrasit? Mejte se.

 • Host chatu

  Na někoho funguje spíše pozitivní motivace a na někoho naopak i ta negativní. Myslím, ale že nikdo z nás nechce dostat infarkt nebo mít cukrovku s komplikacemi a každý se chce ve zdraví dožít vysokého věku. Trocha postrašení někdy může zafungovat. Myslím, že tyhle informace by měl pacientovi říci především lékař při preventivní prohlídce, tak by stálo za to tam takového pacienta nějakým způsobem dostat.

 • Mafe

  Dobry den, jak je dulezite BMI pri vypoctu obezity?

 • Host chatu

  Obezita se dá přesně určit výpočtem a právě tzv. BMI (body mass index) je při tomto výpočtu zcela zásadní. Když vydělíte Vaši hmotnost v kilogramech druhou mocninou Vaši výšky v metrech získáte tzv. body mass index. Jeho hodnota 30 a více již znamená obezitu. Při takové hodnotě by se již měl člověk snažit s váhou něco dělat a ideálně se již také poradit s lékařem. Alarmující je zejména hodnota body mass indexu nad 40, to už je tzv. obezita 3. stupně spojená s nejvyšším výskytem komplikací.

 • hdksd

  Dobrý den, je zdravé, aby dítě drželo dietu? Nebo stačí dostatek pohybu?
  Děkuji, Josef

 • Host chatu

  Děti by měly mít pestrou a zdravou stravu a měly by se vyhýbat nezdravým jídlům a nápojům nebo je mít jen velmi výjimečně. Sladkosti a sladké nápoje typu coca coly by měly být v jídelníčku je občas. Přísné diety určitě nejsou u většiny dětí vhodné a navíc je velmi malá šance na jejich dodržení. Hodně důležitý je osobní příklad rodičů.

 • Irena

  Dobry den,
  Jsem lehce obezni,pres den nemam na jidlo cas,jelikoz se musim venovat diteti,takze se dost odbyvam a pak to dohanim vecer. Poradite prosim,co s tim? Dekuji.

 • Host chatu

  Bude to chtít přece jen jídelníček trochu upravit. Nejdůležitější jídlo dne je snídaně, tam je potřeba začít a v mezích možností zpravidelnit stravu i během dne.

 • Beroun

  Jak je mozne ze dnes je tak moc tlustych deti? Ne ze by za naseho destvi nebili, ale ted je tluste snad kazde druhe. A to maji terba i hubene rodice. To maji vazne z te televize a pocitace? Vzdyt to jidlo se zas az tolik nezmenilo

 • Host chatu

  Bohužel děti mají pohybu čím dále méně - mobily, počítač, televize. Zároveň je k dispozici stále více snadno dostupného nezdravého jídla, které si každý může bez problému objednat přímo domů. Toto vše ještě hodně zvýraznil COVID-19 s uzavřením škol a omezením možností sportovat. Ve stresu při COVIDu navíc na zásady zdravého stravování více rezignovali i někteří rodiče. Toto vše se pak bohužel kombinuje dohromady.

 • Lovacoop

  Stojíte taky za názorem,obezita nevadí pokud nečiní zdravotní potíže.

 • Host chatu

  To úplně ne, protože po delším čase bude každá obezita spojena s vyšším výskytem některých komplikací. Můj oblíbený koncept je tzv. fit fat. Nevadí tolik, že máme trochu nadváhu pokud se dlouhodobě snažíme zdravě jíst a sportovat. Dobrá fyzická zdatnost je hodně důležitá a dokáže vykompenzovat i přítomnost nadváhy či mírné obezity.

 • Leoš

  Dobrý den, je mi 70 let a jsem obézní. Snažím se jíst střídmě, jsem po bandáži žaludku, která nepomohla. Trpím ale artrozou, proto se nemohu příliš pohybovat. Jaká je proto pro mě šance na zhubnutí?

 • Host chatu

  Existují léky, které Vám mohou pomoci snížit příjem potravy Důležité také je zkontrolovat zda je bandáž žaludku stále funkční. Někdy se dá její funkce upravit a pak často funguje i na snížení hmotnosti lépe. Měl by ji zkontrolovat chirurg, který Vám ji při operaci zavedl.

 • JJJ

  Dobrý den, jsem mladá žena a mám nadváhu. Hubnutí pro mě není jednoduché, trvá opravdu dlouho a musím se velice přísně kontrolovat. Je důležitější pohyb nebo strava? Jak pomoci nastartovat metabolismus? I když se snažím hlídat v jídle, kila nejdou dolů...Díky

 • Host chatu

  Důležité je obojí, strava možná dokonce o něco více. Pravidelná fyzická aktivita zase zvýší podíl svalové hmoty a Váš energetický výdej. V případě tendenci k přejídání mohou pomoci léky na snížení hmotnosti. Je třeba se ale připravit na to, že to je hodně dlouhodobý boj. Vhodné je poradit se s lékařem obezitologem.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.