Je v Česku bezpečno? Odpovídal expert v oblasti security Oldřich Rutar

Chat je uzavřený23.05.2018 14:00

Oldřich Rutar.

Důraz na bezpečnost v poslední době není jen výsadou strategických budov, ale týká se našeho každodenního života v obchodech, kinech, na koncertech nebo festivalech. Jsem v tomto směru bezpečná země? Jak se mění ochrana budov a prostor s vysokou frekvencí pohybu lidí? Jaké jsou trendy v krádežích v obchodních centrech? A jak si v tomto stojíme v porovnání s ostatními zeměmi? Na tyto a další otázky odpovídal Oldřich Rutar ze společnosti M2C.

Oldřich Rutar působí v oboru bezpečnosti více jak 10 let. Vedl týmy, které zakládaly bezpečnostní firmy v několika zemích střední a východní Evropy a dosud se podílí na jejich řízení. Významné zkušenosti má i z property a komplexního facility managementu. Je provozním ředitelem a členem představenstva společnosti M2C a vedoucím výboru na ochranu měkkých cílů české pobočky ASIS International (mezinárodní sdružení bezpečnostních profesionálů). 

Chat

  • Milan

    Zdravím, co se dnes krade nejvíce v obchodních centrech a kdo to krade? Když mě okradou v nákupáku, mám volat policii nebo mohu za ochrankou?

  • Host chatu

    Všeobecně je nejnáchylnější vždy sezónní zboží. Okradení na pasáži OC je spíše raritní událost, určitě doporučuji kontaktovat ostrahu OC. V takovém případě je důležitá časová prodleva mezi samotným okradením a nahlášením.

  • pavel

    Dobrý den, nepociťujete poslední dobou paniku lidí a strach z terorismu? Jsou lidé například v nákupních centrech citlivější? A je to ku prospěchu nebo Vám to spíše přidělává práci?

  • Host chatu

    V žádné zemi v rámci střední a východní Evropy, kde poskytujeme bezpečnostní služby v OC, nevnímám, že by lidé panikařili. Jediná země, kde jsou lidé v posledních obdobích obezřetnější, je Turecko, ale tam je nastaven přísnější stupeň bezpečnosti. Každý, kdo v Turecku vstupuje do OC, prochází podobnou kontrolou jako na letišti, tedy bezpečnostními rámy a zavazadla rentgenem. Tyto opatření mají za příčinu, že se lidé v OC mohou cítit bezpečněji než-li na ulici.

  • Otto

    Dobrý den, která budova v Praze je podle Vás nejhlídanější?

  • Host chatu

    Otázkou je, co je „nejhlídanější“. Nebudu-li uvažovat objekty pod správou státních složek a omezím-li se na soukromou bezpečnost, tak mezi nejzabezpečenější objekty patří RFE (Rádio Svobodná Evropa). Dobře zabezpečené jsou také objekty ambasád, kde velmi dobře funguje kombinace SBS (Soukromá bezpečnostní služba) a státních složek.

  • ANTI

    Obecně - kde je v současnosti v ČR nejméně bezpečno a nejvíce bezpečno - které oblasti, které lokality?

  • Host chatu

    ČR patří mezi nejbezpečnější lokality vůbec. Z mého pohledu se kdekoliv, při dodržení základních bezpečnostních pravidel, může každý cítit bezpečně. Při návštěvě jednotlivých akci důrazně doporučuji dodržovat pokyny pořadatelů a návštěvní řády.

  • DENMARK

    V čem je v ČR nyní podle Vás nejvíc podceňovaná bezpečnost a v čem naopak přeceňovaná?

  • Host chatu

    Zůstanu-li u SBS (Soukromá bezpečnostní služba), nemůžu nezmínit absenci legislativy. Pracovník SBS je v tuto chvíli postaven na stejnou úroveň jako každý občan ČR. Určitě bychom potřebovali nastavit jak kategorizaci jednotlivých pracovníků, tak i ruku v ruce jdoucí kategorizaci objektů tak, abychom mohli efektivněji přistupovat k prevenci a ochraně.

  • Vladislav T.

    Dobrý den, určitě si vzpomínáte na případ z USA z loňského října, kde vyšinutý blázen zabil na koncertě 60 lidí střelbou z hotelu. Ptám se, protože v ČR začíná sezóna letních festivalů pod širým nebem, které jsou pro podobné blázny (nebo teroristy) lákavými cíli. Přijala policie na tento rok nějaká zvláštní opatření, např. nařídila pořadatelům změnit místo konání akce nebo by předem prohlížela okolí místa konání? Podle mých zkušeností se spíše zaměřuje na prevenci drobných krádeží mezi diváky, ale terorista je (alespoň pro mne) větší hrozba. Děkuji

  • Host chatu

    Je potřeba, aby bezpečnost takovéto akce začal pořadatel řešit včas. Ze strany PČR existuje specializovaná telefonní linka, která je určená jak správcům a majitelům měkkých cílů, tak i organizátorům podobných akcí a jejím úkolem je poradit se zajištěním bezpečnostních opatření. Určitě doporučuji v dostatečném časovém předstihu poptat odborníky z oblasti bezpečnosti, kteří sestaví bezpečnostní plán dané akce.

  • Hanka K.

    Dobrý den, když působíte v 11 zemích Evropy, jak jsme na tom s bezpečností v porovnání s ostatními?

  • Host chatu

    ČR je v tuto chvíli šestá nejbezpečnější země na světě. Ten, kdo dodržuje zákony, pravidla a návštěvní řády, nemá důvod cítit se ohrožen.

  • Václav d.

    Je hlavní nádraží v Praze bezpečné z pohledu možného teroristickeho útoku?

  • Host chatu

    Teroristický útok je něco, čemu se nedá zabránit. Důležitá je prevence a tzv. prediktivní bezpečnost. Prostor hlavního nádraží sledují operátoři M2C, kteří jsou školeni na predikci podezřelého chování. V kombinaci s excelentní spoluprací s PČR a IZS považuji hlavní nádraží v Praze za bezpečné.

  • Jan 76

    Dobrý večer, jsem docela znepokojen úrovní ochrany měkkých cílů v ČR. Nedávno jsem byl s dcerou na jedné akci a na více mež 2000 účastníků jsem napočítal 4, možná 5 policistů. Mně to přišlo jako velmi málo, kdyby tam někdo přišel se zbraní nebo bombou, tak by je mohl hned zabít a pak by mu už nikdo nezabránil v dalším vraždění návstěvníků - prohlíželi se batohy a já, ač mám zbrojní průkaz a postou, jsem ji musel nechat doma. Byl to pro mne nepříjemný pocit. Neměla by se policie v ČR více zaměřit na ochranu měkkých cílů? Nebo je to práce pro bezpečnostní agentury?

  • Host chatu

    Jen velmi těžko se mohu vyjadřovat k bezpečnostním opatřením neznámé akce. Bezpečnostní systém podobných akcí se však skládá z více dílčích částí než-li jen uniformovaných policistů. Do takového systému jsou zapojeni pořadatelé, bezpečnostní agentury, městská policie, mnoho jednotek PČR, včetně policistů v civilu, hasiči, záchranáři a v neposlední řadě bezpečnostní technologie. Důležitým faktorem pro zachování bezpečnosti každé akce je dodržovat návštěvní řád, tedy pravidla akce a uposlechnout pokyny pořadatele.

  • Šárka Šmídová

    Chtěl byste zajišťovat bezpečnost na královské svatbě v UK?

  • Host chatu

    Zajištění takovéto akce obnáší několikaměsíční přípravy a zapojení velkého množství institucí, a to včetně armády, tajných služeb a nejmodernějších bezpečnostních technologií. Určitě by bylo velmi zajímavé a oboustranně obohacující býti součástí týmu, který se podílí na plánování a zajištění bezpečnosti takového akce.

  • Jarmila T.

    Viděla jsem člověka, kterému ochranka zachránila život včasnou masáží srdce. Kolik takových případů ročně máte?

  • Host chatu

    Zaměstnanci, kteří někomu zachrání život či jinak pomohou jsou pro nás největšími hrdiny. Valná většina našich zaměstnanců prochází kurzem první pomoci a jsou tak schopni zasáhnout a pomoci. Zachráněných životů máme ročně až desítky. Není to však o počtu, každý takový případ je pro nás velikým úspěchem. Jsem také velmi hrdý, že jsme součástí Národního registru automatických defibrilátorů a zároveň jsme partnery aplikace Záchranka, ve které jsou zavedeny defibrilátory na našich objektech.

  • Jirka W.

    Slyšel jsem, že v britských obchodních domech mají vnitřní rozhlas, kterým v případě útoku komunikují s teroristy, jakože o nich ví a mluví na ně. Je tato praxe i v ČR?

  • Host chatu

    V každém OC je k dispozici vnitřní rozhlas. Systém vyjednávání s teroristy je však parketa PČR.

  • Tomáš T.

    Zdravím, jakým způsobem jednáte s lidmi pod vlivem alkoholu/návykových látek na festivalech/koncertech, kteří jsou natvrdlí? Můžete použít fyzický nátlak? Můžete požít fyzický nátlak i v obchodních domech?

  • Host chatu

    Bezpečnost se aktuálně při absenci zákona o soukromých bezpečnostních službách řídí kombinací návštěvního řádu, Trestního a Občanského zákoníku. Tato kombinace nás opravňuje k přiměřené reakci. Návštěvníky, kteří to neberou v potaz, na místě předáváme PČR.

  • Josef

    Jak v oblasti security budete řešit nedostatek lidí v oboru?

  • Host chatu

    Určitě ve větším zapojení technologií - bezpečnostních technologických celků v kombinaci s fyzickou silou. V současné době testujeme roboty schopné nahradit lidskou činnost, drony schopné automaticky kontrolovat perimetr, automatické recepce a spousty dalších. Samozřejmostí již je vzdálený dohled, tedy naše pracoviště M2C Space, které je schopno vzdáleně obsluhovat jakoukoliv technologii, nahradit lidskou činnost, kontrolovat procesy a v neposlední řadě fungovat jako manažerská podpora. Spousty, hlavně kontrolních a reportingových, činností se přesouvají do mobilních aplikací. Aplikace M2C support v roce 2017 „odreportovala“ více než 3 650 000 provozních událostí. Bezpodmínečně je potřeba se zaměřit na kybernetickou bezpečnost, která se již dnes stává plnohodnotnou součástí bezpečnostního systému každého objektu.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov