Josef Dobeš

Chat je uzavřený11.11.2010 14:00

Ministr školství Josef Dobeš odpoví na dotazy čtenářů TÝDEN.CZ.

Ministr školství Josef Dobeš je v poslední době zaměstnán připravovaným a kritizovaným projektem státních maturit, který má za sebou generálku. Jak se bude situace ve školství vyvíjet dál? Budou vysokoškoláci muset platit zápisné za studium na vysoké škole? I na to ministr odpovídal on-line ve čtvrtek od 14 hodin.

Josef Dobeš je absolventem studia psychologie na Filozofické fakultě MU v Brně. Pracoval jako psycholog s vězni ve Vazební věznici Praha-Pankrác.

V roce 2002 spoluzakládal stranu Věci veřejné, v níž zastává od roku 2003 funkci místopředsedy. V roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva Prahy 1. V letech 2008-2009 působil jako člen správní rady firmy ABL, v současnosti je  společníkem ve Vydavatelství Pražan. V roce 2010 byl zvolen poslancem za Jihomoravský kraj a jmenován ministrem školství ČR.

Chat

 • Andrej

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli budou po plánoveném zavedení školného umožněny studentům i bezúročné půjčky? Přece jen je to západní model, který funguje. Děkuji za odpověď.

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano, přesně v podobě odloženého školného a rok předem, kdy je potřeba připravit finanční pomoc studentům s tímto typem počítáme. V úctě Josef Dobeš.

 • George

  Můžu se zeptat, s jakým prospěchem jste maturoval vy sám ?

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Maturoval jsem za 9, tři dvojky a jedna trojka na strojní průmyslové škole Sokolská. V úctě Josef Dobeš.

 • Libor

  Dobrý den pane Dobeši, rád bych se zeptal, jaké konkrétní změny oproti generální zkoušce ještě připravujete ve státních maturitách?

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Rád bych státní maturitu více polidštil, jde mi především o to, aby odpadly zbytečné administrativní kroky a celkově se celý proces zjednodušil. Konkrétně mohu uvést třeba pravidelnou identifikaci na základě občanského průkazu, opakované čtení zásad při vypracování odpovědí. Zjednodušení se ale nebude týkat obtížnosti otázek ani hranice úspěšnosti. V úctě Josef Dobeš.

 • Daniel

  Proč jste byl prvním ministrem školství, kterému se podařilo státní maturity začít realizovat v praxi? V čem byl předtím problém?

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Problém byl v tom překonat strach i pro ministry z tohoto nutného systému zvýšení kvality našeho školství. Já jsem nešel do politiky, abych se usadil do židle poslance či ministra, přišel jsem tam s tím, abych něco udělal a změnil. To je pro mě to podstatné. V úctě Josef Dobeš.

 • David

  Dobrý den,
  Jak se díváte na kázeň současných žáků a studentů? Množí se případy, které ukazují na naprostou ztrátu autority kantorů. V čem si myslíte, že je hlavní problém, že dnešní žáci nemají před svým učitelem takový respekt?
  Děkuji za odpověď.

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano, souhlasím s vámi, toto je jedna z největších bolestí českého školství. Myslím, že to velmi úzce souvisí se sníženou autoritou učitelů ve společnosti, snedostatkem angažování se rodičů, co se týká výchovy a vzdělávání dětí. Ve Chvíli, kdy žáci cítí, že rodičům to v lepším případě je jedno, ztrácejí hranice, které ještě dříve bývaly. V úctě Josef Dobeš.

 • Leonard

  Dobrý den pane Dobeši, jak přesně to bylo s Vaším výrokem na adresu předsedy Johna? Podporujete ho v čele strany nebo byste si na jeho místě představoval někoho jiného? Děkuji za odpověď

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Otázka nezněla nikdy tak, abych se vyjádřil k předsednictví kolegy Radka Johna. Otázka zněla, zda bych já neuvažoval o tom bý předsedou VV. Na top jsem odpověděl, že v žádném případě, protože jsem rád, že zvládám své ministerstvo, kde trávím denně více jak 14 hodin a vedle toho očekávám narození čtvrtého potomka. Není možné, aby našel kapacitu pro vedení politické strany, kterou jsem kdysi zakládal a která je mi strašně moc blízká. V úctě Josef Dobeš.

 • Dalibor

  Dobrý den,
  Co vás vedlo ke vstupu do strany Věci veřejné? Děkuji za odpověď.

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Byl jsem nespokojený s tím, co se dělo kolem mě a že jsem uvažoval o svém angažování v komunální politické straně. Paradoxní je, že jsem dnes ministrem za VV. Nejvíc mě lákalo na VV to, že tato strana vznikala kolem slušných lidí a tato strana řešila komunální věci, tedy tu změnu jsem cítil ihned po té, co jsme se do ní pustili. V úctě Josef Dobeš.

 • Miška

  Dal byste vaše dítě na soukromou školu nebo školu britského nebo cizího sytému? nebo důvěřujete českému školství?

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Můj syn Kryštof se nyní hlásí na šestileté gymnázium a bude to veřejné gymnázium. Od září se na to pečlivě připravuje. V úctě Josef Dobeš.

 • Filip

  Dobrý den pane Dobeši, co Vás nejvíce překvapilo (pozitivně, negativně) po nástupu na MŠMT?

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Pozitivně mě překvapilo to, že kolem mě byla spousta úředníků, kteří do mě vkládali naději. To jsem nečekal. Spíš jsem si myslel, že jsem pro ně cizí element či nepřítel. Negativně mě nejvíce překvapila byrokracie při chodu tohoto úřadu. V úctě Josef Dobeš.

 • Novák, Prostějov

  Kolik dětí si ještě plánujete pořídit? Nebojíte se, že pro ně nebude místo ve školce, když se o tom tolik teď mluví

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Já sám jsem z pěti dětí a jsem zvyklý, že v rodině bývá poměrně veselo. Nyní čekám čtvrté dítě. Toho, že by bylo málo místa ve školce se neobávám, naopak má strach, že silná populační vlna nás minula, ČR nyní čeká smutný trend - výrazně snižující se počet dětí, což není ideální. V úctě Josef Dobeš.

 • Jana Kounická

  Hezký den, pane ministře,
  jsem učitelkou ZŠ v Praze 10. Minulý týden nám ředitelka školy oznámila, že na základě "přerozdělení" fin. prostředků byly Magistrátem hl. města odčerpány peníze z regionálního školství ve prospěch škol, kde je zřizovatelem Magistrát. Z toho důvodu byly nyní škole v rozpočtu výrazně zkráceny finanční prostředky na naše platy (nadtarifní složku) oproti loňskému šk. roku, aniž by klesl počet dětí, změnil se počet vyučujících atd. Tato situace se pravidelně opakuje. Můžete na to, prosím, zareagovat? Z toho důvodu se také tak často učitelé bojí o změnu poměru tarifní a netarifní složky platu. Ta totiž bohužel neslouží k ocenění schopných, ale vždy jakožto nenároková složka platu, jako nástroj, kterým se řeší ekonomické problémy někoho úplně jiného. Děkuji za odpověď Jana Kounická

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. To, co popisujete je něco nepřijatelného, aby jakýkolv kraj přesouval nárokové peníze, které jdou do škol ve prospěch zařízeních, které zřizuje on. Prosím zašlete na můj pracovní e-mail dobes.josef@msmt.cz podrobnosti a ihned to začnu prošetřovat. Budu velmi rád, když mi zašlete konkrétní a podrobné údaje. V úctě Josef Dobeš.

 • Pavel

  Pane ministře, jaké konkrétní kroky plánuje při Vámi avizovaném slučování organizací přímo řízeným ministerstvem.
  děkuji.

 • Josef Dobeš

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Už při svém nástupu do úřadu jsem avizoval, že chci omezit zbytečnou byrokracii, která neúměrně zatěžuje školy. Právě slučování ostatních přímo řízených organizacích by k tomu mělo přispět. V současnosti plánujeme spojit sedm z nich ve dvě. Nebude tím ale ohrožena jejich funkčnost. Celý proces slučování musí ještě projít poradou vedení. V úctě Josef Dobeš.

 • Jaroslav

  Dobrý den,
  proč si vybíráte pouze povšechné otázky a nejdete k praxi ve školství a do konkrétních dotazů?
  Zatím jsme se nic podstatného od Vás nedozvěděli.
  J.

 • Josef Dobeš

 • Marie

  Po 20 minutách čtu pouze dvě odpovědi. jsem zklamána.
  Marie

 • Josef Dobeš

 • Jarmila

  Tak jsem přišla na chat s tím, že po dvou hodinách si přečtu zajímavé otázky a odpovědi na ně.
  Vidím, že více než polovina zůstala nezodpovězena, vidím, že již v průběhu chatování byly na malu aktivitu pana ministra připomínky.
  Co si mám o tom myslet? Další ministr, kterému nestojíme za obětování času? Nijak náročné ty otázky nejsou. Zkusím přijít ještě večer - možná zítra. Snad se nedočkám stejného výsledku. Vzhledem k tomu, že pan ministr má velké snahy vylepšovat školství, čekala bych, že učitele a chat s nimi ignorovat nebude. Přeji všem hezký večer.
  Jarmila Nová

 • Josef Dobeš

Foto: Tomáš Nosil

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.