Kdy nakupovat zlato a kdy prodávat? Odpovídal Lukáš Jankovský

Chat je uzavřený11.11.2019 10:00

Lukáš Jankovský.

Jaký je rozdíl mezi investiční a sběratelskou mincí. Čím se odlišují mince od medailí. Proč byste měli do svého investičního portfolia zařadit právě drahé kovy. Jaká jsou výhody vložení peněz do zlata. Kde jinde se využívají drahé kovy, například palladium, platina a stříbro. Na čem je závislá cena zlata, palladia, platina a stříbra. Kdy nakupovat zlato a kdy prodávat? Na otázky bude odpovídat Lukáš Jankovský v pondělí 11. listopadu od 10.00.

Lukáš Jankovský je předseda představenstva společnosti Zlaťáky, která je největší obchodník s investičním kovy v České republice. Jankovský může pohovořit o tom, v jakém období se vyplatí investovat do zlata, na co si dát pozor, jak poznáme padělané zlaté mince, do jakých dalších kovů se vyplatí investovat. Jak je snadné investice do zlata uchovávat (1 milion korun ve zlatě se rovná velikosti mobilního telefonu). Jaké jsou vyhlídky ceny zlata a dalších kovů do budoucna. Jaké jsou výhody a formy investic do zlata.

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Kdy nakupovat a kdy prodávat zlato? Když je levné,tak kupovat, když je drahé, tak prodávat. Nebo je to jinak?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Tato poučka samozřejmě platí, ale pokud by ji člověk chtěl stoprocentně dodržovat, musel by sledování cen věnovat spoustu času a mít mnoho znalostí. My doporučujeme investovat dlouhodobě a pravidelně a vyhnout se tak výkyvům a cenu si tímto "zprůměrovat". Zlato chápeme jako dlouhodobou investici určenou především k ochraně hodnoty majetku.

 • Tomáš

  Dobrý den.
  Kolik korun minimálně lze doporučit jako investici do zlata či stříbra?
  Kdyz je trh stabilní, tak asi na tom moc nevydêlám...

 • Host chatu

  Dobrý den, opět platí, že drahý kov je v dlouhodobém horizontu především uchovatel hodnoty - primárně není určen k rychlému výdělku, což ovšem neznamená, že na něm nelze i krátkodobě vydělat. Investovat lze již od cca 1500 Kč, nicméně efektivní investici vidíme od cca 35.000, což odpovídá cca jedné troyské unce zlata.

 • Jana

  Mám sto tisíc a přemýšlím jak je investovat. Je nákup zlata či stříbra dobrý tah nebo je tomuto typu investic lépe se vyhnout?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, Vaše suma je adekvátní tomu, aby se do drahého kovu dala smysluplně uložit. Vždy ale záleží na konkrétní životní situaci - např. za jak dlouho budete své peníze opět potřebovat, nebo zda se jedná o Vaše celkové úspory - v takovém případě bychom doporučili Vaši investici rozložit mezi několik pilířů, z nichž jeden může být zlato.

 • Blanka

  Kde zacit, chceme-li koupit zlato/stribro poprve? Chteli bychom tuto dlouhodobejsi investici dat detem do jejich dospelosti. Je to vubec dobra uvaha - oproti mnohym nabizenym sporenim na tzv. detskych uctech?

 • Host chatu

  Dobrý den, myslím že toto je velice vhodná úvaha a právě v případě uložení peněz na dlouhou dobu dokáže drahý kov generovat velice zajímavé zhodnocení. Zkušenosti z minulosti ukazují, že zhodnocení především zlata v uplynulých dvaceti letech je oproti zhodnocení kapitálových forem investic nesrovnatelně vyšší. Začít doporučuji návštěvou pečlivě vybraného a prověřeného obchodníka, kde Vám poradí.

 • SK

  Jak to vypadá s cenou norského zlata na českém trhu?

 • Host chatu

  ...

 • SK

  Jaké jsou výhody uložení peněz do zlata?

 • Host chatu

  Dobrý den, jak jsem již uvedl v jedné z předešlých odpovědí, zlato slouží především k uchování hodnoty peněz. Historicky totiž platí, že v dobách znehodnocování peněz inflací cena zlata vždy stoupala a vyvažovala tak ztrátu hodnoty peněz. V nadsázce říkáme, že zlato nezvyšuje svoji hodnotu, ale peníze ji ztrácejí. V praxi tak můžeme uvést příklad: v roce 1974 stálo 500g zlata cca 45.000 Kč, stejně jako v té době nová Škoda 1000 MB. V roce 1990 už stálo 500g zlata cca 90.000, stejně jako v té době nová Škoda Favorit. Dnes stojí 500g zlata cca 550.000, stejně jako nová Škoda Octavia.

 • DENMARK

  Jaké jsou nevýhody uložení peněz do zlata?

 • Host chatu

  Dobrý den, jednou z nevýhod je že zlato nenese žádný úrok, nájem, nebo jakýkoli jiný výnos. Je třeba si uvědomit, že zlato je především uchovatel hodnoty majetku a lze ho chápat jako alternativní peníze.

 • Martin

  Jakou máte ve svém portfoliu nejcennější minci? A jak takovou minci uschovávat? Vyplatí se bankovní trezor?

 • Host chatu

  Nejdražší mince, kterou jsme na českém trhu prodali, byla 100 Oz zlatá mince v hodnotě téměř 4 miliony korun, sběratelský nejzajímavější byl svatováclavský desetidukát o váze jedné unce zlata s cenou cca 1,3 milionu. Způsobů uložení zlata je několik, bankovní trezor je jedním z těch spolehlivých. Další možností jsou nebankovní bezpečnostní schránky nebo uložení doma. Vždy je potřeba vyhodnotit náklady na uložení a pak také dostupnost - jak rychle a jak složitě jsem schopen zlato vyzvednout. Další možností pro dobrodružné povahy je zakopat zlato na bezpečném a pouze mě známém místě.

 • Filip

  Jak je to s ostatními kovy, jako je palladium a platina? Nevyplatí se více investovat do nich než do zlata? Před 6 lety jsme si koupili snubní prstýnky z palladia, protože v té době byla nejlevnější a teď je to naopak. Proč vzrostla jeho cena tak prudce?

 • Host chatu

  Platina a palladium jsou především průmyslové kovy. Poptávka po nich je tažena z velké části průmyslovou výrobou, novými technologiemi atp. (což je právě případ palladia). Nevýhodou v případě investice je DPH, uvalené na slitky a mince z těchto kovů. V praxi to tedy znamená, že při nákupu zaplatíte o 21 % více, než je aktuální hodnota kovu. Tato nevýhoda odpadá u investice do zlata, které je od DPH ze zákona osvobozené. Toto je i důvod, proč je trh s investičním zlatem násobně větší, než s ostatními kovy typu palladia a platiny.

 • Bára

  Je nějaký registr obchodníků se zlatem? Jako je například u spotřebitelských úvěrů na stránkách ČNB seznam těch, které mají licenci. Abych nenaletěla podvodnílům?

 • Host chatu

  Registr obchodníků se zlatem neexistuje, jako obchodníci s investičním zlatem nemáme povinnost registrace, nicméně napovědět Vám může seznam registrovaných společností uvedený na webu Puncovního úřadu, nebo seznam partnerů České národní banky, případně pak online porovnávače typu Heureka, kde lze mimo jiné najít nezávislé hodnocení obchodníků.

 • Lenka

  Jaký máte názor na virtuální zlato? Moc nerozumím konceptu, je taková moje investice kryta reálně existujícím zlatem? Někde jsem četla, že celkové množství virtuální zlata je mnohem vyšší než reálná zásoba na zemi.

 • Host chatu

  Podstatou konceptu virtuálního zlata je vlastně nákup certifikátu, kterým se stáváte majitelem zlata v uvedené hodnotě. Zlato ale fyzicky nedostanete, mělo by být uloženo v trezorech fondu, který vydal Váš certifikát. Oproti tomu naši zákazníci kupují fyzické zlato právě proto, že chtějí investovat do hmatatelné podoby kovu, který mají vždy pod svojí kontrolou a mohou s ním manipulovat. Zpravidla se obávají přesně toho, co zmiňujete - a to že objem virtuálního zlata neodpovídá množství fyzicky dostupného zlata, a tedy se v budoucnu může stát, že Vám Vaše virtuální zlato nikdy nebude vydáno. Obdobně jako peníze v bance v krizových okamžicích.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.