Kdy volit zlato, kdy stříbro a v jaké kombinaci? Odpovídala šperkařka Klára Bílá

Chat je uzavřený08.02.2018 12:30

Klára Bílá.

Víte o nepsaném pravidle obdarovat novopečenou maminku šperkem? Chystáte se na svatbu, ples či důležitou schůzku a nevíte jaké šperky zvolit? Kdy volit zlato, kdy stříbro a v jaké kombinaci? Na vaše otázky odpovídala šperkařka Klára Bílá.

Návrhářka Klára Bílá se výrobou a designem šperků zabývá od roku 2013. Láska ke šperkům ji potkala až dlouho po studiu na Karlově univerzitě. Vystudovala tam obor Kulturologie na Filosofické fakultě. Zdokonalování se ve zlatnické technice se věnuje téměř neustále, inspirací jsou pro ni stěžejní události v životě a krásy přírody. Šperky jsou její vášen. Její tvorbu najdete na www.KlaraBila.cz

Chat

 • Dominika

  Dobrý den,

  záleží barva šperku na typu ženy? ( bruneta, blondýna...)

 • Host chatu

  Dobrý den, Obecně se nedá říci, jaký kov je vhodný pro konkrétní typ ženy. Ve finále se vždy ženy řídí jen vlastním vkusem a pocitem. Ale já osobně mám ráda na brunetkách teplejší zlato a na blondýnách studený bílý kov, čili stříbro nebo bílé zlato či platinu. Je to ale pouze můj subjektivní vkus.

 • Jana

  Podléhají šperky aktuálním módním trendům? Nebo jsou neutrální a mohu nosit jeden šperk celý život?
  Děkuji

 • Host chatu

  Určitě šperky, stejně jako oblečení a doplňky jsou ovlivněny trendy. To se vždy nese s dobou. S tím souvisí ale hlavně odvážnost jednotlivců trendy nosit. I na francouzském dvoře neměl jistě každý odvahu trendy Ludvíka XIV. Nosit.  Nicméně u šperků podle mého názoru platí to, že jsou nesmrtelné. Vždyť se dědí po generace. Já osobně často nosím poklady staré 4 generace. Takže za mne ano, dá se jeden šperk nosit celý život a pokud potřebujete oživit outfit, zvolte výraznější šperk, který budete mít jen pro zvláštní příležitosti. Současné trendy můžete omrknout na Lifeisfashion, kde budu také vystavovat.

 • SK

  Kdy volit zlato, kdy stříbro a v jaké kombinaci?

 • Host chatu

  Kdy volit stříbro a kdy zlato je vždy těžká volba.  Stříbro je určité dobré volit z důvodu poměru kvality a ceny. Přeci jen se jedná o levnější cenný kov, než je zlato. Jediná nevýhoda stříbra je černání, ale od toho si můžete pomoci doma jednoduchým vyčištěním pomoci přípravků, které lze zakoupit v jakékoliv drogerii a stojí pár korun. Někdo stříbro nedoporučuje na celodenní nošení, ale vždy záleží na ph Vaší pokožky. Mě osobně stříbro nikdy nezčernalo a nosím ho neustále. Zlato bych zvolila pro ty, kdo mají sklony k alergickým reakcím nebo u dětí, kde ještě často není jasné, jak bude dětská pokožka reagovat. Stejně vždy nakonec záleží na tom, v čem se cítíte nejlépe Vy.

 • ANTI

  Mimo zlata a stříbra pracujete i s jinými materiály?

 • Host chatu

  Já pracuji hlavně se stříbrem, protože je dostupné v podstatě každému. Kolekce, kterou připravuji obsahuje více gramů stříbra a ve zlatě by nemohla být dostupná každému a to by mne mrzelo. Tak pro ty, kdo budou chtít zlatou variantu, zvolím techniku pozlacení. Těší mne hlavně to, že lidem dělám svými šperky radost a mohou být díky nim se sebou ještě spokojenější. Do budoucna se ale určitě chci vrhnout i na oblíbenou ocel.

 • DENMARK

  Vy osobně preferujete na sobě stříbro nebo zlato?

 • Host chatu

  Já nosím hlavně svoje stříbrné šperky kvůli prezentaci. Ale jak jsem již zmínila, mám úchvatné šperky po mé babičce a jejích předcích a ty nosím velmi ráda. Zejména pro výjimečné příležitosti. Mám k nim i citovou vazbu. A ty jsou všechny ze žlutého zlata. Přiznám se, že mne mrzí současná převaha bílého zlata. Já osobně miluji ten krásný zlatý kov. Byla bych ráda, kdyby se zase nosilo hlavně žluté zlato.

 • Nela

  Dobrý den,

  zajímalo by mě, jaký je aktuální módní trend šperků? Jestli převažují ty výrazné, nebo se naopak vsází na jemné? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Pokud bychom to vzali z oblasti designu, konečně se začínají prosazovat výraznější šperky. K jednoduchému outfitu stačí jeden výraznější šperk a celkový dojem je najednou úplně jiný. Co se týče klasických zlatníků, stále se opakují stejné vzory, spíše jednoduššího rázu. Pokud bychom se bavili o celodenním nošení, určitě převládá praktičtější design, který při běžných činnostech nepřekáží. Ale vždy Vás musí v prvním momentu uchvátit. To asi podle mne splňuje to, co je trendy.

 • Martina M.

  Dobrý den,

  jaké šperky doporučujete na společenské akce? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Na společenské akce bych doporučila rozhodně nějaký výjimečný a výraznější šperk. Ženy volí výraznější šperk hlavně na večer, protože se bohužel stydí být i přes den okázalejší. To je dle mého názoru velká škoda, protože každá žena je krásná a výjimečná a zaslouží si výjimečnou ozdobu, která její šarm ještě podtrhne. Jsou ale mezi námi určité typy žen, kterým prostě výrazné šperky nesedí. Sportovním typům bych ke streetovému stylu výrazný designový šperk rozmluvila a doporučila bych jednoduchou linii. To už je ale z jiného soudku.

 • Eva Zelená

  Jak smýšlíte o bižuterii? Osobně ji mám moc ráda, je v ní kreativita, bohémství, veselost. Víte o nějaké situaci, kdy je bižuterie vyloženě nežádoucí? Nebo se vždy dá "přivřít oko"?

 • Host chatu

  Já osobně jsem svojí tvorbu bižuterií začínala, takže k ní mám pozitivní vztah. K drahým kovům jsem přešla hlavně proto, že jsem chtěla vyhovět většině, která raději upřednostňuje drahý kov, který s kůží většinou dobře reaguje. Nicméně to určitě nestaví bižuterii do pozadí. Je spousta úžasných materiálů a kombinací, které leckdy třeba stříbro neumožňuje kvůli vysokým teplotám, při kterých se drahé kovy zpracovávají. Pokud je bižuterie zajímavá, není nevkusná a nedělá Vaší pokožce problémy, noste ji vesele dál.  U nás je i dost designérů, kteří tvoří šperky třeba z betonu a řadí se na přední pozice.

 • Kamil

  Kterým šperkem se nikdy nic nezkazí?

 • Host chatu

  Žádným šperkem nikdy nic nezkazíte. Já mám ráda lidi, kteří mají svůj styl a nebojí se ho prezentovat. Konečně se tato bariéra u nás prolamuje. Pokud chcete někoho obdarovat, rozhodně ho šperkem nemůžete urazit. Já jsem vždy nejraději dostávala šperky. Je to podle mne jeden z nejosobnějších dárků, které můžete dát nebo dostat. Pokud Vám ale dá šperk muž, o kterého nestojíte, je to dost zavazující. :-D Pokud přemýšlíte, jakým šperkem někoho obdarovat, nejvíce bych doporučila náhrdelník či náušnice, když neznáte velikost prstenu. Ale spousta z nás dělá otevřené prsteny právě pro takové případy, kdy velikost nemůžete ověřit.

 • Věrka

  Jací další návrháři/šperkaři jsou vaší inspirací?

 • Host chatu

  V naší zemi je tolik úžasných návrhářů a designerů... Myslím, že částečně se inspirujeme a nabíjíme všichni navzájem. Hlavním motorem je pro mne hlavně fakt, že se lokální design u nás rozjíždí a lidi si čím dál více raději koupí kvalitní věc, která je tvořena s láskou a poctivostí než čínský výrobek z manufaktury. Ze začátku jsem ale vzhlížela hlavně ke studentům UMPRUM a starým zlatníkům, kteří mají své řemeslo v paži.  Ty, které jsem vždy obdivovala, najdete v concept storech, uměleckých galeriích nebo stěžejních akcích, jako třeba teď brzy bude Lifeisfashion.

 • Marika

  BROŽE. Ano či ne? Popřípadě jaké a za jakých okolností?

  Děkuji • Host chatu

  Brože jsou naprosto super doplněk. Já sama jsem brože kdysi vyráběla. Je to šperk, který dokáže naprosto změnit charakter outfitu a může třeba z ,, malých černých,, vytvořit slavnostnější šaty. Brože můžete nosit pořád. Oživíte tím sako, kabát nebo klidně i klobouk. Záleží, jak je brož těžká. Podle toho bych volila, kam ji dát. Pokud byste dala moc těžkou brož na šaty, nehezky by se Vám překlápěla. Brož si můžete vzít na jakoukoliv příležitost. Nic tím nezkazíte.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.