Ledviny, jejich onemocnění a léčba. Ptejte se MUDr. Barbory Szonowské

Chat je uzavřený16.09.2014 10:00

MUDr. Barbora Szonowská.

Podle odhadů trpí některou formou onemocnění ledvin každý desátý člověk. Paradoxní je, že čtyřicet procent pacientů přichází do ordinací s již akutním selháním ledvin. Záludnost ledvin spočívá v tom, že se závažné onemocnění nemusí projevit výraznou bolestí, a proto se pacienti k lékařům dostanou až v závažném zdravotním stavu, který je nutný řešit dialýzou či transplantací. Je důležité zdůraznit, že chronické selhání ledvin je neslučitelné se životem. V podstatě existují tři možnosti léčby tohoto selhání, a to transplantace, hemodialýza a domácí dialýza, kterou u nás využívá jen 8,1 % dialyzovaných pacientů. Proč tomu tak je a jaké jsou moderní postupy v léčení selhání ledvin, jste se ptali MUDr. Barbory Szonowské, která odpovídala v úterý 16. září od 10 hodin.

MUDr. Barbora Szonowská vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1992 pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze na Interním oddělení Strahov. Specializuje se na léčbu nemocných s chronickým onemocněním ledvin, je vedoucí lékařkou Centra pro léčbu peritoneální dialýzou VFN. V oblasti peritoneální (neboli břišní či domácí) dialýzy přednáší a publikuje. Je členkou České nefrologické společnosti a International Society of Peritoneal Dialysis. 

Chat

 • Michael Knížák

  Dobrý den, údajně se choroby ledvin projevují i určitými skvrnkami na kůži v obličeji (nebo suchou kůží) u nosu, většinou se to přičítá stresu, a tak se to řeší jen krémy, konopnými mastmi, místo aby se léčily ledviny.
  Jak by se měly léčit tedy ledviny, pokud se projeví tento stav? V jakém jsou ledviny ve stadiu poškození a co by jim pomohlo?
  Prosím o info jiného kalibru, než "přestat i jen příležitostně pít alkohol" nebo "dejte si víc řapíku", díky!

  Michael Knížák

 • Host chatu

  Dobrý den, onemocnění ledvin se nejlépe rozpozná vyšetřením krve,moče a případně vyšetřením ledvin ultrazvukem.Souvislost s kožními projevy a onemocněním ledvin je možná,je však potřeba provést výše uvedená vyšetření,aby se ozřejmilo,zda kožní projevy souvisí s onemocněním ledvin.Je možné se obrátit na praktického lékaře,popř. na nefrologa v místě bydliště.

 • Karel Mazaník

  Občas(cca 1xza rok), většinou na podzim po prochlazení mi otečou oči a udělají tzv. vaky pod očima. Předchází tomu pálení při močení a za den dva mi oči natečou. Nahřívám si ledviny, piju urologický čaj a otoky za 2-3dny zmizí........chci ještě doplnit že jsem byl po té vyšetřen na biochem. i urologa a všechno je v pořádku....Děkuji za třeba i teoretickou odpověď a radu. Je to paní doktorko normální? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, příčinou potíží,které popisujete,může být zánět v močových cestách.V případě, že by se opět objevilo pálení,řezání nebo častější nucení na močení ,bylo by dobré nechat si vyšetřit moč v době potíží biochemicky a na kultivaci.Z výsledků by bylo jasné,jestli není vhodné přeléčit zánět antibiotiky.Lze se obrátit na praktického lékaře nebo urologa.

 • vacpet

  mám vysokou hladinu kreatinu/300/ jak se zachovat aby došlo k jejímu snížení resp. jak je tato výše nebezpečná

 • Host chatu

  Dobrý den, hodnota kreatininu v séru 300 umol/l může znamenat středně až těžce sníženou funkci ledvin.Určitě,pokud se tak ještě nestalo,byste měl být vyšetřen nefrologem ,aby se objasnila příčina onemocnění ledvin.Další postup se bude odvíjet podle toho.

 • Jan Mach

  Byly mi diagnostikovány při preventivní prohlídce stopy krve v moči. Vyšetření u urologa bez nálezu, jinde jsem nebyl. Je možné rozborem jednotlivých složek stop krve v moči zjistit původ (pochází z ledvin, močových cest, močového měchýře, a pod.)?

 • Host chatu

  Dobrý den, lze provést vyšetření moče,které se jmenuje vyšetření erytrocytů ( červených krvinek) ve fázovém kontrastu ".Toto vyšetření může pomoci určit,zda červené krvinky v moči pocházejí z ledvinnných klubíček nebo z jiných částí močového ústrojí.Vyšetření se provádí z čerstvé moče v laboratoři,která toto vyšetření provádí.Výsledek je ale třeba interpretovat v kontextu dalších nálezů,samo o sobě ve velkém procentu případů nepostačuje.

 • Anna

  Dobrý den, jsem 2 roky po resekci ledviny pro nádor, žádnou další následnou léčbu jsem neměla stanovenou. Mám nadváhu, užívám warfarin, padají mně vlasy. Mám stálé bolesti operované ledviny, které se nyní přenášejí přes břicho i k druhé ledvině. Laboratoř neustále vykazuje krev v moči "na 3 křížky", KREA v krvi hraniční hodnota, LEUKO, ERY v moči vysoce přes normu. Ultrazvuk ani CT recidivu neprokazují. Paní doktorko, jak bych měla dále postupovat, psychicky už jsem vyčerpaná, snažím se nic nezanedbat, necítím se dobře. Mnohokrát děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den,paní Anno, potřebovala bych vědět více podrobností o vašem zdravotním stavu.Z toho co uvádíte, se může jednat o zánět v ledvinách či vývodných močových cestách.Určitě by bylo na místě vyšetření moče na mikrobiologickou kultivaci.Rovněž byste měla být v péči nefrologa.Pokud byste měla zájem o podrobnější posouzení , obraťte se na ambulantní část našeho pracoviště cestou www.dialyza-strahov.cz.

 • Stanislav D

  Pravidelně navstěvuji urologii, jsem po operaci prostaty. Při vyšetřeních byly zjištěny cisty na ledvinách o velikosti 5 - 8 cm. žádné léčení mi od urologa ani praktického lékaře nebylo stanoveno. existuje prosím nějaký způsob léčby tohoto stavu? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, bylo by určitě dobré provést s časovým odstupem kontrolní ultrazvuk ledvin.Cysty v ledvinách jsou různého původu.Je také důležité,kde se v ledvinách vyskytují.Doporučuji obrátit se na nefrologa, který může provést kontrolní ultrazvuk a určit další postup.

 • Dan Kostka

  Jsou časté nádory ledvin?

 • Host chatu

  Dobrý den, zhoubné nádory ledvin představují přibližně 2% všech nádorových onemocnění u dospělých,u dětí však tvoří až 20 % všech nádorových onemocnění.

 • Dark AGE

  Kolik procent populace žije s jednou ledvinou?

 • Host chatu

  Dobrý den, přesná evidence není,neboť s 1 zdravou ledvinou jde žít bez omezení a často to bývá náhodný nález při vyšetření např.ultrazvukem.

 • Dotaz

  Stávají se často případy - znám takový osobně - že někdo má nemocné obě ledviny - na jedné nádor a v druhé kameny?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano, je možné mít i více než jedno onemocnění ledvin.Močové kameny se vyskytují poměrně často ,kolem 10% populace.

 • GINA

  Dobrý den paní doktorko, je možné, aby občas otékající dolní končetiny ale i horní znamenaly potíže s ledvinami. Nekouřím, alkohol piji jen velmi zřídka. Máme rodinné dispozice. Nebo tyto obtíže souvisí s věkem (45)? Díky těmto obtížím mám nadváhu, stravuji se pravidelně a ne ve zvlášť velkém objemu.
  Děkuji Vám za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý den, nelze vyloučit i souvislost s onemocněním ledvin.Může se však jednat i o jinou příčinu otoků( např.žilní, onemocnění srdce apod.).Nejlépe obrátit se na praktického lékaře,který může provést základní vyšetření a nasměrovat pátrání po příčinách otoků dále.

 • Petr Václavek

  Dobrý den, mám dědečka (70 let), který se léčí v současnosti hemodialýzou. Nabídli mu možnost přejít na břišní dialýzu, protože nemá rád cesty sanitkou. Jak dlouho bude trvat, než se naučí používat břišní dialýzu? V čem jsou výhody břišní dialýzy pro starší lidi?

 • Host chatu

  Dobrý den, břišní neboli peritoneální dialýza může být pro starší nemocné výhodná větší šetrností k srdečně cévnímu systému.Vyplývá to z jejího každodenního provádění na rozdíl od hemodialýzy,která probíhá většinou 3 x týdně .Při břišní dialýze nedochází k výkyvům krevního tlaku a k rychlým změnám v náplní cév.Jednou z dalších výhod je i provádění v domácím prostředí bez nutnosti transportu na hemodialýzou.nauit se břišbní dialýzu není obtížné, délka učení závisí na každém konkrétním nemocném.V případě,že existuje překážka a pacient není schopen sám si dialýzu provádět,existuje možnost tzv.asistované peritoneální dialýzy.Další detaily na dialýze ,kde je váš dědeček léčen,popř.i na www.dialyza-strahov.cz.

 • Vlasta Krátká

  Paní doktorko, co byste mi doporučila – jsem v pre dialyzačním období, zatím nejsem na seznamu transplantací, ale chci se na něj zapsat. Kterou metodu dialýzy bych si měla vybrat? Mám rodinu, je mi 45 let.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud není překážka medicínská ani k peritoneální-břišní dialýze ani k hemodialýze,můžete si vybrat podle toho,která dialýza bude lépe vyhovovat vašemu životu.Podle evropských doporučení je výhodnější začínat břišní dialýzou,na které déle zůstává zachovaná vlastní zbytková funkce ledvin.Zásadní je pro vás transplantace,je důležité provést vyšetření,abyste mohla být zapsaná na čekací listinu na transplantaci.Je to možné ještě před zahájením dialýzy při významném poklesu funkce ledvin -blíže u vašeho nefrologa.

 • Petr Kašpar

  Dobrý den, paní doktorko, mému dědovi a o několik let později i mému otci byl diagnostikován nádor v ledvině, proto oba podstoupili operaci a byla jim vyjmuta. Dědu operovali cca v 75 letech a otce cca v 54 letech. Mě je dnes 31 let, rád bych se zeptal zda je obvykle tento problém dědičný, či je dán z větší části životosprávou, či jinými faktory. Zda toto mohu svým přístupem jakkoliv zmírnit, oddálit, či je tu velká pravděpodobnost podobného onemocnění i u mě? Případně jaký postup (např. vyšetření) lze v takovémto případě doporučit. (pro jistotu uvádím, že děda má roky \"stařeckou cukrovku\", dodržuje životosprávu, nadváhu nemá - dnešním dnem je opět po několika letech hospitalizován - cysta v ledvině. Otec bere od svých cca 25 let prášky na vysoký krevní tlak, jinak zdravý muž, postava normální). Velmi děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, naprostá většina nádoru ledviny nemá dědičný podklad.Nicmémě existují dědičně podmíněná nádorová onemocnění ledvin.Vzhledem k onemocnění ve vaší rodině by bylo na místě ,aby ste byl vyšetřen.Doporučuji vám se obrátit na Onkologickou kliniku VFN a 1.LF v Praze ( www.vfn.cz),kde se věnují screeningu pacientů s rodinnou se zátěží.

 • daniel

  Jak si přírodními prostředky může zdravý člověk nejlépe pročistit ledviny, prý je na ledviny zdravé plzeńské pivo. Existuje ledvinová dieta. A naopak, které potraviny a co nejvíce zatěžuje ledviny ? Co říkáte na oblečení mladých - krátké trika, kalhoty pod boky - holá záda, nevadí to ledvinám ? A co u dětí oblékání ?

 • Host chatu

  ...

 • Karin


  Dobrý den, paní doktorko,
  Dcera prodělala několik zánětů ledvin, při dalším vyšetření v ikemu jí zjistili, že má bohužel jednu poškozenou ledvinu zjizvením velmi, druhou méně, reflux naštěstí nemá. Chodí na urologii i nefrologii na pravidelné kontroly, urologové zjistili, že nemá funkční močový měchýř - má příliš silnou stěnu. O budoucnosti lékaři s námi teď nemluví. Hodně jsem o problematice četla, je reálné, že bude muset být dialyzována? Jaká léčba se doporučuje dětem a proč?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel nemám dost podrobností ohledně onemocnění vaší dcery,abyh mohla přesněji odpovědět..Určitě je nutné hovořit s ošetřujícími lékaři ohledně dalšího plánu léčby.U dětí se provádí břišní,peritoneální dialýza, v Praze je centrum ve FN v Motole.

 • Libuse

  Dobry den,

  pravidelne je ma menstruace ohlasovana bolesti v urovni ledvin. Bolest ma ruzne stupne intenzity. Nedavno (cca rok zpatky) se pridala velmi podobna bolest uprostred cyklu (nepravidelne). Vyse uvedene jsem zminila po kontrole u obvodniho lekare. Byla jsem odeslana ke specialostovi, ktery se zameril na to, ze nemohu plne vyprazdnit mechyr, doporucil cviky, predepsal leky a pozval me na kontrolu za 3 mesice. Teto navsteve predchazely rozbory moci, ktere ze stejneho rana ukazali u jednoho vzorku zanet a u druheho ne. Dalsi kontrolni rozbor zanet neprokazal. Pres sono nezjistil zadne abnormality na ledvinach. Nedavno jsem oslavila 30 a pres rok se pokousime prirozenou cestou o miminko. Je mozne, ze by mohl byt zadrhel zde. Jak se lepe zeptat, ke komu jit s onou tupou, kratkodobou, ale mnohdy velmi intenzivni bolesti uprostred cyklu?
  Dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, z vašeho dotazu nevyplývá, co si o vašich potížích myslí váš gynekolog.Určitě je možné se vyšetřit nefrologem,který vyloučí nebo potvrdí event. zánět.Urologické yvšetření bylo také na místě.

 • Helena Zimova

  Doktori mne pripravuji na to, ze si do nekolika let prodelam chronicke selhani ledvin. Zatim se mi to zda daleko ale zjistuji si moznosti. Nejvic se mi zamlouva ta domaci dialyza kterou dela nejaky pristroj zatimco spim. Nedovedu si predstavit jezdit na dialyzu do nemocnice. Je to na lekari, nebo muzu do zpusobu lecby mluvit? Muzu dialyzy stridat?

 • Host chatu

  Dobrý den, až 70 -80% procent pacientů s chronickým selháním ledvin může mít jak břišní,peritoneální dialýzu nebo hemodialýzu.Pacient si může vybrat,která léčba mu více vyhovuje.je dobré rozhodnutí učinit ve spolupráci s vaším nefrologem.Vhodné je i zjistit,zda můžete být kandidátkou na transplantaci ledviny.

 • Martina

  Dobrý den paní doktorko,
  je permanentní nález krve v moči normální? Urolog mi tvrdí, že se to stává a nic to neznamená. Mám občas potíže při močení - pálení a řezání a tlaky v bederní části zad. Při laboratorním testu ale i při domácím testování s "proužky na moč" mám vždy krev v moči. Sono ledvin je v pořádku. Nevím, jsem z postoje mého lékaře rozpačitá. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, může se jednat o tzv.benigní erytrocyturii.Je však nutné provést pečlivé vyšetření ledvin, urologické vyšetření,popř.gynekologik)cké,abychom toto mohli konstatovat.Vzhldem k potížím,které popisujete by bylo na místě obrátit se na nefrologa popř.urologa, může jít např. o močové kameny.

 • Eva

  Dobrý den, synovi se nevytvořila jedna ledviny (zpočátku již v těh. byla muliticistická, posléze zakrněla, nyní v 6letech ji nemůžou najít vůbec). Jak velká je šance, že mu ta jedna (je větší a zdravá) vydrží a bude s ní žít spokojeně celý život. Problémy se zatím neukazují, hlídaný je. A jaká omezení to pro něj nese?
  Děkuji Eva V.

 • Host chatu

  Dobrý den, 1 zdravá ledvina zcela postačuje.Sonografické kontroly a nefrologické sledování je potřebné k managmentu event.rizikových faktorů i v budoucnu ( vysoký krevní tlak,kouření ad).je dobré se vyvarovat sportů,které mohou vést k úrazu v oblasti beder, nepřecházet záněty, virózy.

 • Jirka

  Dobrý den, paní doktorko,
  mám několik cyst u ledvin, je to nebezpečné a je to dědičné? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, cysty jsou různého původu.Záleží také na tom, kde se v ledvinách vyskytují.Abych mohla být konkrétnější,potřebovala bych znát více podrobností.Je dobré ultrazvukk s odstupem času zopakovat a popř. se objednat na vyšetření k nefrologovi,který určí,zda je nutné sledování.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.