Lékař Rastislav Maďar o chřipce

Chat je uzavřený20.10.2011 13:00

Doc. MUDr. Rastislav Maďar.

Dá se chřipce vůbec nějak předcházet? Má cenu nechat se očkovat? A jak se nemoci co nejrychleji zbavit? Na tyto i další otázky bude odpovídat odborník Rastislav Maďar odpovídal on-line. 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. se specializuje na obor epidemiologie, prevence a kontrola infekčních chorob, nemocniční nákazy, cestovní a tropická medicína. Je předsedou odborné Společnosti prevence nozokomiálních nákaz a prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

Pracuje jako vedoucí lékař Očkovacího centra na poliklinice v Ostavě-Hrabůvce. Je spoluzakladatelem Česko-Slovenské kliniky International Humanity Diastyle Free Clinic, která poskytuje bezplatnou zdravotní péči lidem v Nepálu.

Chat

  • Josef

    To se máme ptát toho pravého, tj jednoho z vrchních poškozovatelů zdraví spoluobčanů, že? Sebelepší "učenou" řečí pravdu stejně nezastřete. Že se nestydíte ještě takto vystupovat se svým pavěděním na světlo potom všem, co již na školskou medicínu a výrobce "léků" prasklo? Stačí se jen podívat na váší fotku a již je vidět ta vyčůranost a ne moudrost.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Vážený pane, já jsem lékař, který na sobě tvrdě pracuje, aby mohl pomáhat lidem. Za svou kariéru jsem zachránil dost lidských životů na to, abych mohl chodit se vztyčenou hlavou a mohl se komukoli podívat do očí. Nikoho zdraví jsem rozhodně nepoškodil. Absolvoval jsem jako dobrovolník i mnoho humanitárních misí do nejchudších částí světa a pomáhal tam, kde zbytečně umírají lidé. Z toho velká část i na nemoci preventabilní očkováním. Mimochodem očkován jsem i já osobně i očkuji i svého malého syna, kterého život je pro mě důležitější než můj vlastní. Nikdy bych u něho neriskoval, ale ani u nikoho z pacientů, kteří mi důveřují. Poslední větu raději nebudu komentovat, myslím, že Vaše fotografie by ukázala mnoho jiných věcí. Stejně jen využíváte možnost anonymity a osobně z očí do očí byste si netroufal.

  • Jitka222

    Dobrý den, je vhodné očkování proti chřipce, pokud mám kyčelní endoprotézy? Děkuji za odpověď.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, jednoznačně ano.

  • jan Pokorný

    Již zemřel někdo na chřipku,který byl proti chřipce očkován?
    Osobně si myslím,že za ty prachy, omezit riziko smrti na tuto záludnou nemoc ,stojí za to!

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Souhlasím s Vámi v tom, že očkování se vyplatí a to z mnoha důvodů. Očkovaný člověk chrání nejen sebe ale i své okolí, včetně nejbližších osob. Celá zdravotnická veřejnost vakcíny velmi pečlivě sleduje, vyhodnucuje, obzvlášť specialisté. Pokud by nějaká vakcína způsobila prokazatelně velmí vážné komplikace u očkovaných, neměli bychom zájem ji používat a byla by ji odebrána registrace. Problematice očkování se věnuji dost dlouho a nevím o tom, že by v přímé souvislosti s aplikací vakcíny proti chřipce došlo k úmrtí očkované osoby. Na druhé straně následkem neočkování umírají každým rokem zbytečně statisíce osob.

  • Pan Karel

    Dobrý den, máte rád huspeninu? Děkuji

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, s huspeninou jsem na tom stejně jako posledně, když jsem Vám odpovídal v rámci on-line rozhovoru na jiné téma.

  • jan Pokorný

    Za Josefa se vám omlouvám asi přebral.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Děkuji.

  • Miroslav Šopík

    Dobrý den, proč farmaceutické společnosti nenesou odpovědnost za případné poškození zdraví či smrt po očkování? Není náhodou očkování pouze bussines, který praktický nemá vliv na prevenci? Je spousta případů kdy bylo různým očkováním poškozeno zdraví či dokonce nastala smrt. Jeden farmaceutik také před rokem veřejně přiznal, že očkování je dvousečná zbraň, které obsahuje také látky které u některých jedinců úmyslně zvyšují šanci na vznik cukrovky a podobné nemoci, aby je farmaceutické společnosti mohli léčit. Přirovnal bych to k elektro-průmyslu, kde jsou úmyslně součástky stavěny tak, aby po čase byly nefunkční a mohl se točit ekonomický kolotoč. Jsme opravdu v tak zoufalé době, že lidský život je brán jako spotřebič a farmaceutické firmy jsou jen bussines? Děkuji za Váš názor.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, děkuji za Váš názor. Otevřená diskuze o různých aspektech očkování je důležitá. Podle mého názoru by výrobce vakcíny za případné poškození zdraví očkované osoby jednoznačně odpovědnost nesl. Vždy to však musí posoudit nezávislá multioborová komise specialistů. Každý člověk byl v životě očkovaný a když se vyskytnou nějaké zdravotní problémy, je velmi jednoduché to na očkování hodit. Mám kolegyni, zdravotnici, jejíž dcera dostala cukrovku. Přečetla si internet a rozhodla se, že to muselo způsobit očkování. Poslední vakcína ji přitom byla aplikována před 2 lety. To je jakoby říkala, že to má z paralenu, který snědla před půl rokem. Nikdy si to však už nenechá vyvrátit, i když je to absolutně bez kauzální souvislosti. Drtivá většina případů cukrovky je způsobena nezdravým životním stylem a obezitou, u zbytku hrá významnou úloha dedičná zátěž. Nejsem zástancem spikleneckých teorií a můj názor je, že vakcíny jsou pod tak přísným dohledem, že spiklenecké plány nejsou možné. Kdokoli, i pacient, má možnost nahlásit na Státní ústav pro kontrolu léčiv jakékoli podezření na nežádoucí reakce po očkování. I to je forma objektivní zpětné vazby. A pokud jde o toho člověka vyhozeného z farmaceurické firmy, pokud se skutečně podílel na tom, co popisoval, tak je to pro mě absolutně nedůvěryhodná osoba, kterou bych osobně posadil za mříže. Podle mého názoru to však byla jen pomsta bývalému zaměstnavateli a pokus se zviditelnit. Dnešní moderní medicína umožňuje takové věci odhalit a výrobce by to rychle přivedlo ke krachu.

  • Stanislav

    Dobrý den, má nějak psychika vliv na onemocnění chřipkou? Proč se na chřipku předepisují antibiotika, když údajně nezabírají na viry?
    Kdy je očkování byznys a kdy opravdu pomáhá?
    Děkuji

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, stres a špatný psychický stav oslabují imunitu. Jedinci pod jejich vlivem jsou proto náchylnější ke vzniku infekce. Antibiotika se skutečně na chřipku nepředepisují. Velmi často však na chřipkovou infekci, která oslabuje obranyschopnost člověka, nasedá tzv. bakteriální superinfekce s nepříznivou prognózou. Může se stát, že u rizikových skupin populace, u kterých je vysoké riziko takovéto superinfekce, lékař pro jistotu sáhne rychleji než obvykle po antibiotické léčbě. Pomerně velká část smrtelných případů se například vyskytuje následkem těžkého zápalu plic způsobeného pneumokoky po nedávne nebo ještě pořád probíhající chřipce. Připomínám, že proti oběma těmto nemocem existuje možnost prevence očkováním. A pokud jde o byznys, do očkování investuje očkovaný člověk v řádu desítky korun měsíčně. To rozhodně není moc. Navíc vývoj očkovacích látek je tak náročný a komplikovaný, že velká část vyvíjených očkovacích látek nikdy registraci nezíská, výrobce to přitom stojí obrovské investice a spoustu práce. Pro porovnání například volně prodávané doplňky stravy, vitamíny, minerály nebo homeopatika žádným předregistračním testováním procházet nemusí a nejen proto jsou podle mého názoru daleho výhodnějším byznysem. A to i přesto, že v něketrých případech chybí vědecké důkazy o jejich účinnosti. Když už se ale bavíme o finančné výnosnosti, našli bychom společně určitě stovky výhodnějších forem podnikání úplně mimo medicíny. Pro mě je očkování bezpečnou a finančně výhodnou formou prevence různých závažných nemocí a tak to komunikuji i svým pacientům.

  • Romano

    Dobrý den pane doktore,jsem postižen chorobou morbus Bechtěrev,na chřipky nějak zvlášť netrpím i když začátkem roku jsem jednu prodělal,ale to snad po dvaceti letech.Jedni doktoři mi očkování doporučují,další ,hlavně ti revmatologové naopak nedoporučují.Nakonec to tedy záleží na mě,bojím se,že v případě očkování ještě víc oslabím svou již tak slabou imunitu.Mám velké dilema.Děkuji za názor.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vakcíny proti chřipce jsou neživé a osoby s Vaší diagnózou se bez problému mohou očkovat. Samozřejmě za předpokladu, že u Vás nejsou jiné kontraindikace. Vakcinologie je rychle se vyvíjejícím oborem a někteří specialisté jiných oborů bohužel ne vždy stíhají tento vývoj sledovat. Stejně je tomu i naopak, proto vakcinologové z principu nemluví do léčby spadající např. do reumatologické specializace. Pokud by se Váš oslabený organizmus nechráněný očkováním setkal se skutečným virem chřipky, následky infekce by mohly být velmí závažné. Mohu Vám doporučit návštěvu specializovaného očkovacího centra, jeho lékař Vám po zjištění detailů zdravotního stavu, užívané léčby a alergií určitě rád poradí.

  • Sára

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se dá léčba chřipky nějak urychlit. Vždycky musím zůstat doma týden, ať se léčím čímkoliv.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, existují léky, tzv. antivirotika, které lze u chřipkové infekce použít. Jejich existence byla hodně medializována v průběhu loňské chřipkové pandemie. Podle mého názoru je však mnohem výhodnější i levnější vzniku nemoci zabránit, např. právě očkováním v kombinaci s dlouhodobým a systematickým posilováním imunitního systému.

  • Jana J.

    Pane doktore, existují nějaké babské rady na chřipku, které byste doporučil? Díky za odpověď

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    To jsou metody nespecifického posilování imunitního systému, které dnes formulujeme jako zdravý životní styl: otužování, pohyb, dostatečný příjem vitamínů a minerálů, dostatek spánku, vyhýbání se stresu atd. K tomu je ještě u chřipky důležitá hygiena rukou. Samy o sobě nepředstavují úplně spolehlivou ochranu před chřipkou, jen snižují pravděpodobnost infekce. Pokud se však kombinují se specifickou ochranou, tedy očkováním, máte jistotu.

  • Radovský K.

    Rád bych se nechal očkovat, ale mám strach, že zaplatím za vakcínu, která již na stále mutující viry neplatí. Může se to stát? A co byste mi doporučil?

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, toho se skutečně bát nemusíte. Vakcína obsahuje antigeny třech chřipkových typů a i přes meziroční mutace viru proti aktuálně cirkulujícícm kmenům chrání spolehlivě.

  • Lucie B.

    Dobrý den, uvažuji o očkování, ale jak poznám, že jsem zcela zdravá. Slyšela jsem, že když v sobě budu mít byť jen trochu nějaké chřipky, tak se mi to rozjede do velmi vážného stádia. Jak to poznám? A doporučil byste mi nějakou komplexní vakcínu na široké spektrum virů chřipky?

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, posouzení Vášho zdravotního stavu před očkováním spadá do kompetence očkujícího lékaře, ať už praktického nebo specialistu. Rýma nebo lehčí zdravotní problémy očkování rozhodně nebrání. Kontraindikací je skutečně těžká akutní nemoc anebo vysoká horečka. Pokud budete mít už při očkování v sobě chřipku, vakcína Vám průběh nezhorší, ale ani nepomůže. Proto je potřeba nechat se očkovat včas před příchodem chřipkové epidemie a právě v těchto týdnech je ideální doba. Všechny u nás dostupné vakcíny chrání proti stejným typům viru chřipky, při výběru rozhodují jiné faktory než spektrum virů, jak již bylo uvedeno u předchozího dotazu. U nás v ČR se například vyrábí metodami moderní technologie vakcína Preflucel.

  • Janík

    Dobrý den, různé farmaceutické společnosti nabízí různé vakcíny na chřipku, je mezi nimi nějaký zásadní rozdíl? Děkuji za odpověď.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, všechny u nás registrované vakcíny poskytují proti chřipce podobnou ochranu a jsou vysoce bezpečné. Technologicky velmi moderní je výroba již zmíněné vakcíny Preflucel v ČR, která je jiná než o ostatních vakcín.

  • Karel N.

    Dobrý den, rád bych se nechal naočkovat proti chřipce, jak dlouho očkování účinkuje? Dál se obávám reakce na očkování, slyšel jsem, že mohu bezprostředně onemocnět chřipkou, je to pravda? děkuji

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, očkování Vás ochrání celou aktuální chřipkovou sezónu. Vakcína je neživá a infekci nemůže způsobit. Necháte-li se očkovat včas před příchodem epidemie, např. v tomto období, nebudete riskovat, že v okamžiku očkování jste již nakažený a probíhá u Vás tzv. inkubační doba. I tak by však očkování průběh nezhoršilo, jen by nemělo ochranný efekt. Mnoho lidí se k vakcinaci odhodlá až když vidí nemocné ve svém okolí. Lepší je zbytečně neváhat.

  • Belloiss

    Jaká je podle Vás nejlepší vakcína na chřipku? Na trhu je jich hodně a doktor mi nic nedoporučil. Díky

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, všechny vakcíny, které jsou u nás k dispozici jsou účinné a bezpečné. Výběr konkrétní očkovací látky probíhá na základě různých faktorů jako jsou alergie, zdravotní stav zájemce o vakcinaci, věk, předchozí zkušenost s konkrétní vakcínou apod. Já osobně jsem očkován vakcínou Preflucel, kterou mohu rozhodně doporučit.

  • Vítek

    Dobré odpoledne, zajímalo by mě, zda někdo provedl nějakou analýzu přímých i nepřímých nákladů na léčení chřipky a výsledky porovnal s náklady na očkování. Narážím tím na to, zda by se zdrav. pojišťovnám nevyplatilo hradit toto očkování všem těm, kdo by projevil zájem. Děkuji za odpověď.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, takové studie existují a vyznívají jednoznačně ve prospěch očkování. V ČR je však problém někde jinde. Z rizikových skupin populace, které mají ze zákona nárok na bezplatné očkování, využije tuto možnost jen malá část. Když zaměstnavatel nabídne svým zaměstnancům možnost plné úhrady očkování proti chřipce, využije ji jen 10-15% z nich. To jsou zkušenosti z praxe. O chřipkových vakcínách totiž koluje spousta nesmyslů a fám, a tak mnoho lidí bude raději riskovat těžkou nemoc a dlouhodobé zdravotní následky, než by dali na doporučení lékaře. Z mého pohledu je to nepochopitelné. Jinak o zavedení bezplatného očkování proti chřipce se uvažuje od příštího roku, aby se ale skutečně zvýšila proočkovanost alespoň na úroveň vyspělých zemí Evropy, bude to chtít mnohem víc než jen plnou úhradu.

  • Blanka Köhlerová

    Asi před pěti lety jsem se nechala očkovat i když jsem na chřipku nijak netrpěla. Následně jsem dostala hroznou chřipku, ležela 14 dní jako lazar v horečkách a po uzdravení mě začaly bolet klouby a vůbec všechno. Po vyšetření mu byla diagnostikována revmatoidní artritida, s čímž se léčím dodnes. Je mi 68 let a do té doby jsem nevěděla, že nějaké klouby mám. Spouštěcí mechanizmus bylo zřejmě to očkování, zatím žádný doktor mi to nevyvrátil. Jaký názor na to máte vy? Já tedy bych se už nedala očkovat proti ničemu, jedině kdyby mě předem omráčili.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, uvedené komplikace rozhodně nepatří do spektra typických postvakcinačních následků po očkování proti chřipce. Spíš to na mě působí dojmem, že Vás postihla klasická chřipce-podobná viróza, která to všechno spustila a očkování se v tom vyskytlo jen náhodně. Neočkovala jste se do již probíhající epidemie? Nemám bohužel od Vás dost informací, abych se k tomu mohl přesně vyjádřit. V každém případě je mi úpřimně líto, že máte takový problém. Přál bych Vám, aby Vás i vzhledem k Vašemu věku v příštím období neohrozila žádná závažná nemoc typická zejména pro seniorský věk, které lze předejít očkováním.

  • Martin Ž.

    Dobrý den pane doktore, viděl jsem Váš medailon na CT24, tak vím kolik záslužné práce vykonáváte, o které mnozí pisatelé nemají vůbec představu. Tímto Vám zasílám podporu ve Vaši práci s přáním pevného zdraví Vám i Vaší rodině!

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, moc děkuji a přeji vše dobré i Vám. A jako lékař také pevné zdraví.

  • Adam

    Pane doktore, proč neustále propagujete vakcínu Preflucel? Nevěřím, že je z osobních "dobrých" zkušeností, ale jen jako reklama pro další farmaceutický gigant.

  • Lékař Rastislav Maďar o chřipce

    Dobrý den, pokud pozorně čtete, vakcínu Preflucel jsem uváděl jen na konkrétní požadavek na doporučení jako tu, kterou jsem nechal očkovat sebe a kterou jsem použil u své rodiny. Předtím jsem ale vždy zdůraznil, že každá u nás registrovaná vakcína je účinná a bezpečná, že u všech vakcín je stupeň ochrany porovnatelný a stejně tak jejich bezpečnost. Vakcíny se liší v detailech a pokud chce pacient očkovat jinou vakcínou, nejsou-li přítomny kontraindikace, nemám s tím problém. Výběr je většinou na straně pacienta. Já mám jako lékař povinnost poskytnout pacientovi před očkováním všechny relevantní informace, včetně uvedení všech dostupných vakcín proti dané nemoci. To, že byl v tomto smyslu pacient poučen nám dokonce podepisuje v rámci informovaného souhlasu. Hlavním úkolem je snažit se o dosažení vyšší proočkovanosti populace, těch 5-6 % je skutečně žalostných. Výsledkem jsou případy lidského neštěstí následkem nemocí, kterým bylo možné zabránit.

Foto: archiv

Autor: - han -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov