Leoš Heger

Chat je uzavřený06.09.2011 12:30

Leoš Heger.

Chat s osobností

Zakažme kouření v restauracích, zaznívá vůbec poprvé v historii z ministerstva zdravotnictví. Zatímco někdejší šéfové rezortu téma zbaběle obcházeli, Leoš Heger z TOP 09 chce na protikuřáckém zákonu spolupracovat. Podpořil návrh poslance ODS Borise Šťastného, podle kterého by si lidé v restauracích nezapálili od roku 2014. Ministr Heger odpovídal on-line.

Leoš Heger vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Poté zůstal na fakultě jako její zaměstnanec a lékař fakultní nemocnice. Od počátku 90. let se aktivně angažoval nejen na fakultě (jako proděkan pro rozvoj), ale postupně se stal také členem Vědecké rady ministerstva zdravotnictví, předsedou asociace nemocnic a místopředsedou správní rady Interní grantové agentury ministerstva zdravotnictví.

V období 1993-2009 působil ve funkci lékařského náměstka a posléze ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. V letech 2002 a 2006 byl jako kandidát ODS zvolen členem zastupitelstva města Hradce Králové. V roce 2008 neúspěšně  kandidoval za ODS do Senátu PČR. Je lídrem sněmovní kandidátky TOP 09 v Královéhradeckém kraji. V souvislosti se vstupem do vysoké politiky se vzdal postu ředitele nemocnice. Nyní je ministrem zdravotnictví.

Chat

  • Katka Mráčková

    Dobrý den, zajímá mě nadstandart. Budu si v rámci něj moct zaplatit i operaci u konkrétního lékaře, kterému důvěřuju? Kolik by mohla stát taková operace u kapacit jako je Pafko, Pirk atd??

  • Leoš Heger

    Dobrý den. Odpovídám ne. V tuto chvíli nepočítáme s tím, že v rámci nadstandardu by si mohl pacient zaplatit služby konkrétního lékaře, považujeme za standardní, že využívat služeb špičkových lékařů by měl mít možnost každý pacient v návaznosti na závažnost jeho zdravotního stavu. Pokud jde o standardy jako takové, předpokládáme, že by se měly týkat hlavně některých dražších materiálů a některých zdr. výkonů, které nemohou ovlivnit zdraví pacienta, ale pouze přispějí k jeho většímu komfortu.

  • Týna

    Hezký den, pane ministře. Moje lékařka - gynekoložka na dveře vyvěsila seznam, že kdo chce nadstandart má si připlatit. je to odstupňované, ale třeba za 300 korun ročně mám nárok například na objednání na konrkétní hodinu nebo zaslání výsledků sms. Vadí mi spíš to, že když nezaplatím, mám podstandart. Většina pacientek si totiž připlatí a já když pak přijdu jen tak, čekám například hodiny v čekárně, protože přede mnou jsou ty, co si zaplatily. Co si o tom myslíte? není to neetické? Má na to lékařka nárok, když je nadstandart na úkor jiných pacientů?

  • Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Myslím, že takové věci jako zasílání výsledků SMS je možno jako určitý nadstandard vzít. Na druhou stranu musím konstatovat, že inkasovat peníze za to, že se objednáte na konkrétní dobu do ambulance, je nehoráznost a zároveň dodávám, že pokud standardně Vaše lékařka objednání nenabízí a pak Vás pacienti, kteří objednaní jsou, předběhnou, je to jasné porušení Vašich práv a klidně si stěžujte tam, kde je lékařka registrována, to jest na krajském úřadě.

  • kotrmelec

    máte rád kalouska?

  • Leoš Heger

    Je velkou osobností na naší politické scéně. I když s ním ne vždy souhlasím, respektuji ho a mohu s ním kdykoli diskutovat o svých názorech, aniž by to naši spolupráci na úrovni vlády či poslanecké sněmovny narušovalo.

  • Boris

    Pane ministře,
    proč neodvoláte z funkce ředitele fakultní nemocnice, na kterého dokonce podal obžalobu i státní zástupce ??? Ten člověk, kterého držíte u funkce údajně uzavíral pro nemocnici nevýhodné smlouvy na pronájem automobilů, u zakázek za desítky milionů korun prý nezveřejnil výzvy k podání nabídek s tím, že jde o modernizaci. FN ale nakupovala nové přístroje. Zákon prý obešel i při uzavírání smluv na audity a poradenství. Víte to ? A co vy na to ????

  • Leoš Heger

    Dobrý den, máte jistě na mysli případ ředitele FN Olomouc. Pan ředitel je postaven mimo službu a nemocnici řídí její statutární zástupce. Pokud nebude případ uzavřen v nejbližší době, bude vypsán konkurz na nového ředitele. Podle vývoje kauzy bude určen termín řádného výběrového řízení.

  • Martin

    Dobrý den, v rámci reformy ve zdravotnictví se mluví o takzvaném standardu zdravotní péče. Chtěl jsem se zeptat, co bude standardem např. v patologii?

  • Leoš Heger

    Dobrý den, v tuto chvíli nad prvními návrhy intenzivně pracují jednotlivé odborné lékařské společnosti. Během cca dvou týdnů očekáváme, že bychom měli obdržet první návrhy.

  • Pavel Poštulka

    Nesmírně oceňuji, že jste se jako první ministr zdravotnictví od r. 1989 přihlásil k plošnému zákazu kouření ve všech veřejných místech, včetně kouření v restauracích. Jsme už poslední zemí civilizovaného světa, kde kouřit ve veřejně přístupných místech lze. Mám jedinou otázku. Proč s tím PROBOHA otálíte do zač. roku 2014?? Co brání tomu, aby zákon platil od r. 2012? Obáváte se veta prez. Klause kterému našeptává poradce Hájek, že kouření neškodí zdraví?

  • Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji Vám za ocenění protikuřáckých aktivit. nemám rád, když jsou bojovníci proti čemukoliv příliš militantní, ale na druhou stranu se domnívám, že nekuřáky je proti kuřákům potřeba chránit a zejména bránit dětem v tom, aby s tímto zlozvykem a návykem začínaly. S předsedou zdr. výboru Dr. Šťastným jsme domluveni, že se budeme snažit předložit zákaz kouření v restauracích již letos.

  • jardas

    Pane Heger, co se zase vaše vláda chystá rozkrást, když vytahujete další zástupný problém o kterém budou média psát příští měsíc a lidi tlachat půl roku? A jak je to s tou vaší slavnou reformou? Jediné čeho jsem si všiml, že jste stáhnul ocas před doktory a přidal jim, ale pro pacienty jste neudělal nic.

  • Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Nevím nic o tom, že by se vláda chystala něco rozkrást a na reformě zdravotnictví mnoho lidí intenzivně pracuje. Zákon, který je zrovna dnes v posledním čtení ve sněmovně, dává pacientům mnohem víc práv než dříve a staví je do centra všeho dění ve zdravotnictví. A že je potřeba hlídat i postavení zdravotníků v celém systému, je jasné, protože bez nich by žádná péče pořádně nemohla fungovat.

  • Petr

    Dobrý den. Kdy příjmete zákon o euthanasii pane ministře? Nemuseli byste se potom vymlouvat že není na důchody a na léčení nemocných lidí. Ono by na to totiž bylo, kdyby se tak všude nekradlo jak víte. Jenže ono je snadnější okrádat ty lidi kteří se nemohou bránit, než začít dělat pořádek tam kde je takový bordel, který to roskrádání státu umožňuje že ano.

  • Leoš Heger

    Dobrý den, žádný zákon o eutanazii přijímat nebudeme. A více o této problematice už jsem řekl před chvílí. Pokud jde o okrádání lidí a rozkrádání státu, tak od začátku roku panují ve zdravotnictví pro organizace, které řídí ministerstvo, nová pravidla, která tomu brání. Veškerá výběrová řízení, která ministerstvo sleduje, probíhají naprosto čistým způsobem.

  • Matuška

    Pane ministře fandím vám, jak se zdravotnickou reformou, tak i s bojem proti kouření. Mám na vás jen stručný dotaz - když byste věděl, jaká atmosféra bude ve straně TOP 09, ale i ve vládním kolokviu, vzdal byste se vaší nesmírně profesionární a užitečné práce ve vaší Hradecké fakultní nemocnici? Není podle vás lepší a užitečnější léčit lidi a řídit konkrétní zdravotnický subjekt, než se hádat často o "blbostech" na vládě - navíc dědictví ve vašem rezortu po minulých asi 15-ti ministrech také žádné štěstí nebylo a není? Musel to být pro vás šok asi ... Děkuji za vaší odpověď a přeju pevné nervy!

  • Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji Vám za přízeň a za ocenění mé práce ve FN HK. Práce ředitele jsem se vzdal dobrovolně již asi rok předtím, než jsem vstoupil do politiky, ale skutečně jsem počítal spíše s tím, že zůstanu v nemocnici jako řadový lékař. Je to jistě zajímavá a užitečná práce a v každém případě je klidnější než v politice. Pokud budu muset skončit, rád se vrátím, ale teď momentálně se nám daří některé nepatřičné věci ve zdravotnictví postupně řešit a dokud to půjde, budu se snažit u toho vydržet, i když by pro mě osobně byl návrat do Hradce Králové velmi příjemným.

  • Luis

    Přečetl jsem si, že celostátní průzkum mezi řediteli českých nemocnic zjistil překvapivé výsledky, a to že sami přiznali, že s penězi nenakládají zrovna dobře.Vlastně přes 2/3 šéfů pravdivě uvedlo, že hospodaření nemocnic je neefektivní, nebo málo efektivní - viz org. Health Care Institut. Co na tuto sebekritiku říkáte, nechovají se ředitelé zbaběle podle megalománských diktátů svých zřizovatelů? Nejde někde zřizovatelům jen o prestiž a plnění vzdušných zámků voličům v regionech i krajích?
    Děkuji za váš názor.

  • Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji. Na celostátní průzkum Healthcare institut jsem již byl dříve dotazován a nejsem si příliš jist, o čem to vlastně šéfové nemocnic hovořili. Myslím si, že je zcela normální, když manažer jakékoliv instituce odhaluje neefektivity a odstraňuje je. Je to obrovská a nikdy nekončící práce a prostřednictvím tohoto úsilí se daří zvyšovat produktivitu veškeré lidské činnosti. Zažil jsem to při vedení nemocnice sám a platí, že i některé neefektivity, o kterých se ví, je velmi těžké odstranit, protože se tomu zaměstnanci brání. Ale je na tom potřeba stále pracovat. O celém zdravotnickém systému to platí také. Každý, kdo do vedoucí funkce přijde jako nový, se o to začíná snažit a také doufám, že současnému vedení ministerstva se něco povede. Ale abych se vrátil zpět k jádru otázky, kdybych viděl výsledky výzkumu, které by ukazovaly, že 90 % všech ředitelů nemocnic je se svými nemocnicemi spokojeno, bylo by mi to velmi podezřelé.

  • Pr(u)dič Pružina©

    Drzim Vam pane ministre palce a doufam, ze pred volbami opet Vase strana udela nejakou podarenou akcicku ve stylu Madla a Issove:-)

  • Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji Vám za podporu. Obdobná forma kampaně mi osobně není příliš blízká. Je také dobré zmínit, že tento klip nebyl součástí předvolební kampaně TOP 09.

  • Jiří Šimek

    Pane ministře,
    jste odpůrcem nebo příznivcem babyboxu?

  • Leoš Heger

    Dobrý den, pokud jde o babyboxy, je to velmi sporná záležitost, která nepatří ani tak do zdravotnictví a měla by se o ní vést celospolečenská debata. V současné době babyboxy slouží spíše jako určitá náhražka v rámci sociálního systému, která umožňuje velmi jednoduchým způsobem odložit novorozence. Kromě babyboxů má samozřejmě matka řadu dalších možností počínaje např. anonymním porodem.

  • Mirek

    Dobrý den, proč navrhujete legální potraty bez vědomí rodičů už od 16 let? Kde je úcta k lidskému životu, která by se dala od politika konzervativní strany očekávat? Děkuji za odpověď.

  • Leoš Heger

    Dobrý den, na základě široké odborné diskuze došlo v tomto paragrafu ke změně a nový návrh zákona již toto ustanovení zákona neobsahuje.

  • Vlaďka

    Dobrý den, pane ministře, přečetla jsem si, že navrhujete posílení práv pacientů. Zajímalo by mě jaká? Díky za odpověď a držím palce.

  • Leoš Heger

    Dobrý den, zákon o zdr. službách definitivně ukončí život z. o zdraví lidu z r. 1966, který téměř považoval pacienta za nesvéprávného a stát o něm mohl rozhodovat a umožňoval např. lékařům neposkytovat zásadní informace o jeho nemoci. Dnes bude definován zákonný nárok na to, co musí pacient dostat. Pacient bude muset důsledně souhlasit se vším, co se s ním bude provádět, bude-li chtít, bude moci péči odmítnout a bude jasně definováno, kde si může stěžovat a svých práv se dovolávat. Děkuji všem za zaslané dotazy a zároveň se omlouvám všem, kterým jsem z časových důvodů nestihl odpovědět. Leoš Heger

  • Ženíšková

    Pane ministře, jaký je Váš osobní postoj k euhanázii - aktivní, pasivní i asistované sebevraždě?

  • Leoš Heger

    Eutanázii jakožto asistovanou sebevraždu jednoznačně odmítám. Pojem pasivní eutanázie je velmi zavádějící a a nesouhlasím s tím, jak je používán. Na druhé straně existují situace, které jsou zcela beznadějné a pacient zde má již dnes plné právo zdr. péči odmítnout. V připravovaném z. o zdr. službách bude v tomto směru zaveden i instituce předběžného souhlasu, kdy se člověk může předem vyjádřit k této možnosti pro případ, že by byl např. v bezvědomí. V civilizovaném zahraničí existuje tato praxe již desítky let a je jen dobře, že zákon zavede tuto možnost i u nás. Znovu ale opakuji, v tomto případě se nejedná o žádnou eutanazii.

  • Michaela Mrowetz

    Pane ministře, včera proběhla tiskem informace o pokutování samostatných porodních asistentek při domácích porodech a zvedla velkou diskuzi. Moje otázka zní: budete se ohažovat vůči chystané vyhlášce, která je pro samostatné PA likvidační (požadavky na personální a technické vybavení obdobné porodnímu oddělení) a nemá obdobu v jiných zemích, kde je praxe samostaných PA běžná a dostupná v rámci zdravotnického systému. Dále se ptám, kdy bude služba samostatné porodní asitentky běžná a dostupná pro ženu a dítě, také proto, aby ušetřila finanční zdroje a psychologické síly všech zúčastněných? Děkuji za odpověď.

  • Leoš Heger

    Dobrý den, vyhlášku rozhodně nelze považovat za likvidační. Nároky, které jsou v ní uvedeny jsou v podstatě totožné s požadavky, které na výkon tohoto povolání mají i ostatní vyspělé evropské země. Jednoznačnou prioritou je chránit zdraví a život dítěte a matky. Stav, který je v této oblasti v současnosti v ČR, je naprosto nestandardní a matce ani dítěti negarantuje bezpečnou a odbornou péči. Další oblastí, na kterou je potřeba se zaměřit, je vzdělávání porodních asistentek. V této oblasti již ministerstvo výrazně pokročilo a v nejbližší době bychom rádi představili nové vzdělávací programy, tak, abychom se i zde přiblížili ostatním zemím EU.

  • Hana Urbanová

    Dobrý den pane ministře,
    cením si Vaší práce a odvahy něco změnit. Bohužel je vidět, že je málo slušných lidí.
    Prosím Vás, je v plánu zvýšit dotaci na rezidenční místo všeobec. prakt. lékařství? Hrubá mzda rezidenta vychází na minimum, tedy 15 500 Kč (podstatná část padne nemocnici za stáže). Proto příliš nerozumím tomu, proč MZ prezentuje tuto dotaci jako pomoc a podporu mladým praktikům. Držím palce.

  • Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji Vám za Vaše příznivé ocenění mé práce. vzdělávání praktických lékařů dělá problém zejm. ve fázi, kdy musí lékař absolvovat množství menších stáží v trvání okolo šesti týdnů. Tam se skutečně bez státní podpory neobejde. Pokud jde o delší bloky, což se týká zejm. vnitřního lékařství, které trvá myslím okolo roku, nic nebrání tomu, aby se rezident na tuto dobu ucházel o regulérní zaměstnání v jakékoli nemocnici, která má akreditaci. Tím se mu myslím situace značně vylepší.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov