Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Chat je uzavřený19.11.2010 12:00

Ministr Leoš Heger.

Špatné nemocnice zaniknou, dobré budou vzkvétat. Osud zdravotnických zařízení by měli v rukou držet sami pacienti, představuje si ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jaké další změny chystá pro tuzemské zdravotnictví? Jak chce zabránit odchodu specialistů do ciziny? A budou si lidé platit plomby?  Ministr odpovídal na chatu on-line deníku TÝDEN.CZ v pátek od 12 hodin.

Leoš Heger vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové. Poté zůstal na fakultě jako její zaměstnanec a lékař fakultní nemocnice. Od počátku 90. let se aktivně angažoval nejen na fakultě (jako proděkan pro rozvoj), ale postupně se stal také členem Vědecké rady ministerstva zdravotnictví, předsedou asociace nemocnic a místopředsedou správní rady Interní grantové agentury ministerstva zdravotnictví.

V období 1993-2009 působil ve funkci lékařského náměstka a posléze ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. V letech 2002 a 2006 byl jako kandidát ODS zvolen členem zastupitelstva města Hradce Králové. V roce 2008 neúspěšně  kandidoval za ODS do Senátu PČR. Je lídrem sněmovní kandidátky TOP 09 v Královéhradeckém kraji. V souvislosti se vstupem do vysoké politiky se vzdal postu ředitele nemocnice. Nyní je ministrem zdravotnictví.

Chat

  • Ing.Pavel Šimurda

    K tématu zdravotnické poplatky a jejich regulační charakter...upozorňuji, že poplatky by se mohly využít jako motivační polatky pro zdravotnické připojištění.. např.karta pojišťovny typu A..standard jako nyní, karta typu B (příplatek na připojištění pravidelně třeba 100 kč měsíčně)..všechny poplaky platí pojišťovna...karta typu C (Delux)...150 Kč měsíčně...(třeba včetně pobytu v nemocnici)...všechno jsou příklady..zkrátka STANDARD je to, co nyní..a NADSTANDARD to, co si připlatíme... berte to jako tezi, nechci to formulovat do otázky...tím se udržuje regulační charakter poplatků...

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Zdravím a děkuji za tip. Několik úrovní zdravotního pojistění s různým režimem poplatků skutečně ve světě funguje. O způsobu pojištění se bude diskutovat v příštím roce a ještě uvidíme, co bude politicky a administrativně nejpřijatelnější.

  • Ing.Pavel Šimurda

    U "boje ministra Julínka" o privatizaci fakultních nemocnic bych chtěl upozornit na možnost obchodního typu KOMANDITNÍ SPOLEČNOSTI, hojně využívané v Německu, u nás málo... kde halvní nemocnice (firma) je Komandantem jiné firmy (většinou menší) např. fakultní nemocnice, která má svůj význam, ale zásobování např léky a zdravotnickým materiálem, a jiné různé obslužné činnosti jsou společné..nebo taky ne...podle úvahy..je to obrovská rdukce tzv VEDLEJŠÍCH ale NUTNÝCH nákladů..znovu jako teze nebo upozornění rpo privatizaci, s tím, že privatizace především umožňuje aktivní obchodní politiku...znovu teze

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Dobrý den, děkuji Vám za typ. Myslím si ale, že pokud se podaří fakultní nemocnice odstátnit, bude to spíše ve formě neziskových organizací. Vzhledem ke spojení s lékařskou fakultou, která je také svým způsobem nezisková organizace, by to bylo asi nejjednodušší a nejprůhlednější. V minulém volebním období bylo proti formě obchodní společnosti vzneseno mnoho argumentů.

  • madqwert

    Dobrý den, proč když ve zdravotnictví chybí peníze není prostě zvýšeno zdravotní pojištění? Většina občanů by si ráda připlatila, pokud by to znamenalo kvalitní služby. Proč místo toho prosazujete platby na dřevo, kam mizí solidarita? Děkuji za odpověď.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Srdečně Vás zdravím a konstatuji, že jste rozdíl mezi zvýšením zdravotního pojistění a přímou spoluúčastí pacienta vystihl(a) úplně přesně. Za zvýšené pojistné by se vybralo určitě více. Spoluúčast pacientů se však používá proto, aby si každý velmi dobře uvědomil, jak je péče mimořádně drahá a jak je s ní třeba šetřit. Při současném i plánovaném nastevení spoluúčasti bude solidarita v systému stále velmi vysoká.

  • madqwert

    Dobrý den, řekl jeste, že lékařům přejete zahraniční angažmá. Můžete mi sdělit, co přeje nám pacientům? Nemocnice bez lékařů? Domnívám se, že vláda by měla celou situaci ohledně odchodu 1/4 nemocničních lékařů neprodleně řešit. Děkuji za odpověď.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Vám pacientům přeji samozřejmě zachování potřebné kvalitní péče. Scénáře na řešení redukce lékařů v nemocnicích se připravují a opakovaně se o nich jedná. Jestli k odchodů 1/4 lékařů skutečně dojde, budou nutné dost velké změny v nemocniční síti, bude to v přechodné fázi nepohodlné jak pro pacienty tak personál v nemocnicích, ale dramatická krize to nebude. I tak doufám, že k tomu nedojde.

  • madqwert

    Dobrý den, když byly zaváděny regulační poplatky, tak se tvrdilo, že díky nim budou peníze na léčbu onkologicky nemocných. Proč tedy nyní chybí peníze na léčbu onkologicky nemocných a onkologové si musí vybírat mezi vězením a vyhazovem? Není to tím, že regulační poplatky zůstávají v kapse mastičkářů a nevrací se do systému veřejného pojištění? Děkuji za odpověď.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Dobrý den, nejprve se omlouvám všem čtenářům za pomalé odpovídání, server nám stále padá. K Vaší otázce na regulační poplatky konstatuji, že jsou vybírány v souladu se zákonem a procházejí účetnictvím zdravotnických zařízení. Nemyslím, že by někde mizely a rozhodně nejsou ve své absolutní většině naši lékaři žádní mastičkáři. Pokud jde o chybějící peníze na onkologickou léčbu, tak podle našich údajů neovlivněných ani účelovými vyjádřeními ani bulvárním tiskem, je situace stabilizovaná a dobře vedená oddělení si s finančními tenzemi, které provázejí naše zdravotnictví dlouhodobě, dokáží poradit tak, aby pro potřebné pacienty rozumnou léčbu zajistilo. A mimochodem od zavedení regulačních poplatků stouply peníze, přitékající cestou zdravotního pojištění do systému nejméně o 10 % a velká část toho šla právě do onkologie.

  • madqwert

    Dobrý den, podle nové úhradové vyhlášky klesnou úhrady nemocnicím v příštím roce o 10 %. Proč? Vždyť tím přece dojde k omezení dostupnosti a kvality lékařské péče. Je možné splácet dluhy za Pandury tímto způsobem? Domnívám se, že nikoliv. Děkuji za odpověď.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Dobrý den, poslední odhady ukazují, že pokles příjmu zdravotnických zařízení bude nejvýše do 3 %. Redukce příjmů v rozpočtové sféře, kam zdravotnictví patří jen z malé části, bude 10 %. Není to tedy tak drastické a myslím, že nemocnice najdou rezervy tak, aby byla redukovaná pouze zbytná péče.

  • madqwert

    Dobrý den, četl jsem, že chcete zavést chudinské standardy. Jak jinak nazvat situaci, kdy pacient nebude léčen Lege artis, ale podle finančních možností pojišťoven, jak je uvedeno v návrhu zákona. Proč chcete v Česku zavést americké zdravotnictví? Děkuji za odpověď.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    V žádném případě se nechystáme zavádět chudinské standardy ani americké zdravotnictví. Počítá se s tím, že většina standardů bude na té úrovni, jak je tomu dnes. I když se to nikomu nechce říkat, tak zcela otevřeně opakovaně prohlašuji, že na úroveň, jaká je v USA, peníze nemáme a nikdy jsme neměli. Vždy se ve zdravotnictví museli nějaké restrikce užívat a bude lepší, když dostanou pevná a transparentní pravidla.

  • christian

    Proč se neživíte,jako lékař a odešel jste z tak krásného povolání dělat státního úředníka?
    Bylo to pro peníze?
    Nebo máte jiné vysvětlení bez trapných frází,jak jste chtěl něco zlepšit
    pro občany?
    Znáte nejlepší vtip poslední doby?Zní:politika je služba občanům??!!!

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Dobrý den, když Vám napíši, že lékařské povolání je opravdu krásné, tak to možná také budete považovat za frázi. Dělat ministra je trošku adrenalinový sport, ale když se něco povede, může to ovlivnit fungování velkého množství lidí. To je velká výzva.

  • niki

    Já vám fandím a věřím vám. Nic si z útoků nedělejte. Každý ministr zdravotnictví to má těžké. JE to resort, na který nadává nejvíc lidí. ale když peníze nejsou, musejí se někde najít.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Velmi Vám děkuji za morální podporu. Nečekal jsem, že to bude jednoduché a v tom určitě nejsem zklamán. Náš národ se obecně vyznačuje větším nadáváním na vše, než je tomu v jiných zemích, a tak k tomu nebudu přispívat tím, že bych si stěžoval. Ještě jednou děkuji za optimistický dotaz.

  • Petra Nohejlová

    Zdravím vás pane ministře, jak je to nakonec s plombami? budou je platit pacienti nebo ne?

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Děkuji za dotaz a zdravím. Situace s plombami zůstane stejná jako v letošním roce, to jest budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, pokud půjde o klasické amalgámové výplně.

  • procházka

    Dobrý den, pane ministře, jestliže souhlasíte s výplatou pro nemocného OSVČ až po 14-ti dnech, jste stejný gauner jako Ti před Vámi, nyní asi i s Vámi. Prozraďte mi, jaká úvaha k tomuto okrádání vedla. Vám není hanba jako "poslanci, ministru, senátorovi" brát nemocenskou od prvního dne ? Budete se snažit navrhnout změnu, aby se podmínky srovnaly pro všechny ?

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Díky za dotaz od plic. Zatím jsem ve funkci neonemocněl a pracuji na dvě směny denně včetně sobot. Pokud jde o zdravotní pojistné, které je v mé kompetenci, tak tam se opravdu budu snažit, aby se podmínky srovnaly pro všechny a každý platil stejný podíl ze stejného daňového základu.

  • jana

    Vážený pane ministře, proč se nikdy nevyjádříte k situaci nemocnice na Homolce a tomu co se tam děje? Informací z otevřených zdrojů je hodně. Koho a o co se bojíte? Považuji Vás za čestného člověka, opravdu je vaše pozice tak slabá ?

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Děkuji Vám za férový dotaz. Pokládám se skutečně za čestného člověka a příliš se nebojím. V Nemocnici Na Homolce skutečně řada otazníků je, celá věc je však nyní vyšetřována policií. V takovém případě je rozumné počkat, jak vyšetřování dopadne a pokud tam k něčemu mělo docházet, tak tomu tak určitě není nyní, kdy je celé vedení nemocnice pod mimořádným dohledem všech, včetně veřejnosti. Pokud bude jistota, že se dělo něco špatného, nebudu mít problém razantně zakročit.

  • madqwert

    Dobrý den, souhlasíte s krokem ministra Kalouska ponechat si náměstka Bartáka? Postupoval byste stejně nebo byste ho na minutu propustil? Děkuji za odpověď.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Ministr Kalousek je odvážný člověk a svým postojem vůči náměstkovi Bartákovi ukazuje, že svým podřízeným věří. Samozřejmě, že tím v jeho prospěch trochu riskuje svou politickou pověst, pokud se ale ukáže, že je MUDr. Barták obviněn neprávem, bude to jeho velké vítězství. Nemohu v tomto případě říci, jak bych postupoval sám, ale byl jsem ve svém přechozím zaměstání mnohokrát v situaci, kdy jsem se musel rozhodovat, zda se za svého spolupracovníka postavím či ne. Vždy to závisí na tom, jak dotyčnému člověku věříte.

  • Tomáš

    Maďarská vláda zavádí 96% zdanění zlatých padáků, a to se zpětnou platností. Nenavrhnete totéž naší vládě rozpočtové zodpovědnosti? To by bylo peněz do státního rozpočtu a tedy i do zdravotnictví !

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Domnívám se, že veškeré příjmy, které člověk má, by měly být zdaněny jednotným způsobem. Jestliže někdo dostává smluvní odměnu při odchodu, mělo by se spíše diskutovat o tom, zda je tato odměna přiměřená, než o tom, že mu ji stát znárodní. Takovéto věci mají svá stabilní pravidla známá dlouho předem. Aby náhodou nevznikl omyl, tak když jsem končil po 14 letech jako ředitel velké nemocnice, tak jsem zcela samozřejmě počítal s tím, že žádný zlatý padák nedostanu, protože to ve zdravotnictví prostě není zvykem. Stát nás neovlivňuje v odměňování v soukromé sféře, ale tam, kde je podíl veřejných prostředků by měly mít mzdy stejný režim jako je ve zdravotnictví. Po této poslední odpovědi děkuji všem čtenářům Týdne, kteří své dotazy poslali. Leoš Heger

  • Václav Kulovaný

    Vážený pane ministře, co si myslíte o návrhu, aby soukromí ambulantní lékaři povinně nahradili chybějící lékaře v nemocnicích, pokud opravdu dojde ke ke splnění hrozeb a velký počet nemocničních lékařů podá výpovědi. VZP by např. mohla se soukromými lékaři uzavřít nové dodatky ke smlouvám, kde jim to bude pod pohrůžkou sankce nařízeno. Podobně jako jsou praktici povinni sloužit LSPP.

  • Ministr zdravotnictví Leoš Heger

    Doufám, že nedojde k tak masovým odchodům, aby musel být vyhlášen krizový stav. Mírnější snížení počtu lékařů v nemocnicích bude řešitelné zvýšením jejich platů ze zbylých mzdových prostředků a bude též možné nabírat například administrativní personál, který lékařům pomůže alespoň v některých činnostech.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov