MUDr. Pavla Křížová

Chat je uzavřený15.12.2010 14:00

Meningokoková nákaza mění každý rok život desítkám dětí. Útočí nečekaně a její průběh je velmi rychlý a dramatický. Včasný zásah lékaře je pro životy pacientů rozhodující. Jak poznat, že jde o meningokoka? Komu nemoc hrozí? A jak se proti ní chránit? Lékařka Pavla Křížová odpovídala on-line.

MUDr. Pavla Křížová je vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Je také členkou České vakcinologické společnosti a dlouhodobě se zaměřuje nejen na sledování vývoje této nemoci, ale také na možnou prevenci.

Chat

 • Iveta Langová

  Mám 11-ti letého syna, ráda bych go dala oočkovat. Není ale pak větší pravděpodobnost, že se maningitidou nakazí (např.typem, na který není vakcína) ?

 • Křížová

  Očkování proti meningokokům určitých skupin rozhodně nezvysuje riziko onemocnění jinou skupinou, která nebyla ve vakcíně zahrnuta.

 • Sára

  Dobrý den, jak malé děti se mohou nechat očkovat? Děkuji.

 • Křížová

  Konjugovanou vakcínou lze očkovat i úplně malé děti - před dosažením jednoho roku věku je však potřeba podat více dávek pro základní očkování - informace jsou v příbalovém letáku vakcíny.

 • Ivana R.

  Paní doktorka, ráda bych se zeptala, jestli meningokok hrozí i dospělým. Má cenu nechat se jako dospělý očkovat?

 • Křížová

  Ano, invazivní meningokokové onemocnění hrozí i dospělým - i když nemocnost dospělých není tak vysoká, jako nemocnost dětí či dospívajících. Doporučuji však očkování i dospělým osobám.

 • Petra Vorlíková

  Dobrý den, slyšela jsem, že nemoc jde laiky poznat pomocí "skleničkové metody". Co to znamená? A jak to funguje?

 • Křížová

  Touto jednoduchou metodou lze odlišit skvrnky na kůži typické pro meningokokové invazivní onemocnění (petechie) od jiné vyrážky. Dnem skleničky se zatlačí na vyrážku. Pokud skvrnky nezmizí, je lépe obrátit se na lékaře a neléčit doma pacienta s příznaky závažného celkového onemocnění.

 • T.

  jak rozeznat meningokoka v první fázi? zvládnu to i jako laik?

 • Křížová

  V počátečních fázích je nejdůležitější vnímat rychlost, s jakou se vyvíjí závažný stav. U invazivního meningokokového onemocnění dochází k dramaticky rychlému zhoršování celkového stavu.

 • Zuzka

  Ráda bych se zeptala, kolik stojí očkovací vakcína. Děkuji za odpověď.

 • Křížová

  Jedna dávka konjugované tetravakcíny stojí 1500 - 1700 Kč, některé pojišťovny na ni přispívají - doporučuji zjistit si to u Vaší pojišťovny.

 • Petra Š.

  Proč meningokok zabíjí tak rychle?

 • Křížová

  Meningokok produkuje toxin (jed), který likviduje základní životní funkce, dochází k t.zv. toxickému šoku.

 • Alena

  Dobrý den, paní doktorko, nechala jsem svého syna v dětství očkovat proti meningokokovi. Nyní je ve věku, kdy pomalu přichází do puberty. Jaké jsou možnosti přeočkování? Má to vůbec smysl, nebo je stále účiná ta původní vakcína?

 • Křížová

  Pokud Váš syn byl očkován konjugovanou vakcínou, je chráněn cca 7-10 roků (čím byl mladší při očkování, tím kratší je ochrana). Pokud byl očkován polysacharidovou vakcínou, ochrana je 3-5 roků. Rozhodně Vám doporučuji nechat syna přeočkovat právě v jeho pre-pubertálním věku konjugovanou tetravakcínou - chrání i proti skupinám, které v původní vakcíně nebyly, z nich je důležitá séroskupina Y, která v ČR způsobuje vysokou smrtnost (u adolescentních chlapců až 50%).

 • Pavol Rybář

  Dobrý den paní doktorko,
  zajímá mě, jak je to s rizikem nákazy v případě pobytu na koleji. Syn získal možnost jet na studentský pobyt "Erasmus" do Skandinávie. Podle informací které máme tam bude hodně arabů a asiatů - údajně mohou být studenti z jiných kontinentů riziko. Očkování proti meningitidě je na seznamu doporučených vakcín, vydaném univerzitou.
  Nechce se mi investovat zbytečné peníze do očkování - syn má jinak silnou imunitu. Co byste doporučila?

 • Křížová

  Naprosto jednoznačně, bez váhání, to nejlepší pro Vašeho syna: očkovat konjugovanou tetravakcínou. Rozhodně to nebudou vyhozené peníze. Váš syn bude mít řadu zátěžových situací při pobytu v novém prostředí, koleje jsou pro meningokoky zvláště vyhledávané pole působnosti.

 • Lucie

  Syn 10 let, aktivní sportovec, jezdí na tábory, do přírody a je stále v kolektivu.
  Chci jej nechat očkovat, jak dlouho vakcína vydrží a kdy je poté nutné přeočkování?

 • Křížová

  Vaše rozhodnutí nechat syna očkovat je správné. Nezapomeňte dohlédnout, aby to byla konjugovaná tetravakcína proti meningokoku. Zajistí ochranu 7-10 let - sama bych své dítě nechala přeočkovat po 7 letech.

 • Pavel

  Je v některých zemích očkování na meningokoka povinné?

 • Křížová

  V řadě západoevropských zemí je očkování meningokokovou vakcínou žařazeno do očkovacího kalendáře malých dětí, například: UK, Holandsko, Belgie, Španělsko, Francie, Německo.

 • pan B.

  Musí se očkování opakovat, nebo je jednorázové?

 • Křížová

  U dětí do jednoho roku základní očkování spočívá v podání několika dávek konjugované meningokokové vakcíny - návod je v příbalovém letáku vakcíny. U dětí nad jeden rok věku stačí jedna dávka konjugované vakcíny, která chrání 7-10 let - čím je dítě mladší, tím je kratší doba ochrany. Po 7-10 letech je doporučeno přeočkování konjugovanou meningokokovou vakcínou.

 • Tereza

  Dobrý den, četla jsem v tisku o nové vakcíně Menveo. Pro koho je vhodná? Lze ji použít i jako přeočkování? Děkuji za odpověď.

 • Křížová

  Jedná se o konjugovanou meningokokovou tetravakcínu. Je doporučena k očkování dětí, zejména těch které jdou do kolektivu, tedy většinou ve věku 3-6 roků. U preadolescentů (10-14 roků) je doporučeno přeočkování konjugovanou tetravakcínou - postačuje jedna dávka, která chrání 7-10 let. Pak je vhodné přeočkování. Očkování je vhodné i pro dospělé osoby, i když jejich nemocnost není tak vysoká, jako u malých dětí či dospívajících.

 • Lachman

  Dobrý den. Meningokok útočí jenom na mládež nebo i na dospělou populaci? Pokud jenom na mládež, zná se důvod proč? Přeji hezký den.

 • Křížová

  Meningokok způsobuje invazivní onemocnění i u dospělých. Jejich nemocnost je však nižší, než u dětí či dospívajících. Důvodů je řada: - postupem věku se vytváří imunita (díky bezpříznakovému nosičství meningokoků v horních cestách dýchacích) - mladiství mají více rizikový životní styl, než dospělí: zátěž (fyzická či psychická), kouření, alkohol, drogy....

 • Jindřich Mojžíš

  Dobrý den,

  jak byste srovnala podmínky ve Státním zdravotním ústavu nyní a dříve, např. za prof. Rašky... Zlepšila se odborná úroveň a financování ?

  Děkuji,

  J. M.

 • Křížová

  Myslím, že časy za prof. Rašky se dají označit zlatou érou české epidemiologie. Současná finanční situace je složitá nejen v SZÚ. A co se týká odbornosti: moc bychom potřebovali mezi sebe mladé......

 • ivetka

  dobrý den, co si myslíte, mělo by být očkování na mengikoka povinné a mělo by být hrazené? nebo by už se dítě nemělo nechat očkovat, když je malé, prtotože je očkování moc? díky

 • Křížová

  Každý stát řeší zařazení meningokokové vakcíny do očkovacího schématu dětí dle své aktuální epidemiologické situace. V ČR se již několik let dá situace ve výskytu invazivního meningokokového onemocnění označit jako klidná, není tedy důvod zařazovat meningokokovou vakcínu do očkovacího kalendáře maých dětí, který je velmi nabitý. Konjugovaná meningokoková vakcína patří mezi očkování doporučená, s následujícím doporučeným postupem: - základní očkování u 3-6 letých dětí - přeočkování tetravakcínou u 10-13 letých dětí. Samozřejmě, pokud někdo chce být očkován mimo toto doporučené schéma, je to možné. Nejsou žádné věkové kontraindikace očkování proti meningokokům. Co se týká úhrady: některé pojišťovny přispívají na očkování proti meningokokům.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.