Mýty o rakovině na internetu s docentkou Petrou Tesařovou

Chat je uzavřený10.03.2014 12:00

Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Ročně u nás na rakovinu zemře až 30 tisíc osob a desetitisícům je tato snad nejobávanější choroba dneška diagnostikována. I proto patří témata prevence a léčby rakoviny mezi nejvyhledávanější na internetu. Šetření Onkoportálu.cz, který zájemcům pomáhá najít ověřené informace o nádorových chorobách, ukázalo, že mezi nejvyhledávanějšími jsou i mnohé mýty o rakovině, které se stále více šíří ve veřejnosti. Například, že rakovina může být nakažlivá nebo že ji způsobuje mamograf. Na tom se zároveň snaží vydělat řada samozvaných "odborníků" bez příslušného vzdělání, a tak přes internet nabízejí nejrůznější metody léčby či prevence za pomoci jimi doporučených potravinových doplňků. Na mýty kolem rakoviny se můžete ptát docentky MUDr. Petry Tesařové, CSc.,10. března od dvanácti hodin.

Doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., absolvovala v roce 1985 Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze. Po atestaci z interního lékařství se věnovala klinické onkologii a hematologii. V současné době pracuje na Onkologické klinice 1. LF UK a VFN. Hlavní oblastí jejího zájmu je karcinom prsu a možnosti jeho léčby, především u mladých žen. Na toto téma publikovala do současné doby přes osmdesát odborných sdělení, přednáší na tuzemských i zahraničních kongresech, věnuje se výuce mediků i postgraduálních studentů. Významně se angažuje i v edukačních projektech týkajících se onkologické problematiky, vztahu lékaře a pacienta a přípravy vzdělávacích programů pro pacienty i zdravotnický personál. Je členkou správní rady projektu Onkoportál.cz, který pacientům pomáhá nalézt na internetu důvěryhodné informace ověřené onkologickými odborníky.

Chat

  • Buček Bohumír

    Zdravím,prosím o informaci. Jsem po radioterapií prostaty. Byl mi doporučen OVOSAN 3x 6 kapslí denně. Prosím jaký je Váš názor na šišak bajkalský a na OVOSAN. Děkuji. Buček.

  • Host chatu

    Bylinná léčba a podpůrné prostředky mohou zlepšit snášenlivost léčby nebo zmenšit obtíže způsobené nemocí, nemohou ale zhoubné onemocnění vyléčit.

  • Lovacoop

    Paní doktorko nenakažlivá rakovina co rakovina děložního čípku a mužské smegma? Židé a muslimové vědí proč začali s mužskou obřízkou.Rakoviny se bojme umírá na ni do 65 let nejvíc lidí.

  • Host chatu

    Některé typy zhoubných onemocnění souvisejí s infekcí viry, jsou to lymfomy, leukemie a také karcinom děložního čípku. Proto je účinné preventivní očkování mladých dívek.

  • Nina

    Dobrý den,jak vznikl mýtus,ze by měly pacientky s nemocnou štítnou žlázou nosit na mamografu límec?

  • Host chatu

    Dřívější vyšetřovací rentgenové metody nebyly dostatečně zacílené na vyšetřovaný orgán. Proto byla obava z ozáření ostatních okolních struktur. Dnes představuje mammografie minimální radiační zátěž ( za určitých podmínek je možné ji provádět i v těhotenství), není tedy třeba žádné další orgány chránit.

  • Dan Kostka

    Jak jde dnes léčit rakovina oběhového systému - lymfosarkom? A jak je úspěšná léčba?

  • Host chatu

    Jedná se o zhoubný nádor lymfatických uzlin, který je sice agresivní ,ale sysytémovou léčbou léčitelný. O takové pacienty pečují většinou hematologové a terapie spočívá především v systémové chemoterapii, případně biologické léčbě a transplantaci kostní dřeně.

  • Dotaz

    Které druhy rakoviny zatím nejde vůbec léčit?

  • Host chatu

    Slovo vůbec neplatí. Máme nádory s lepší nadějí na uzdravení a ty, které na onkologickou léčbu odpovídají hůře. Prognóza ale záleží nejčastěji na stádiu onemocnění. Pokud je nádor zachycen včas , je zpravidla vyléčitelný, pokud ve fázi metastatického rozsevu , vyléčit se většinou nedá.

  • DAYOFD

    Jaké jsou nejčastější mýty o rakovině, vyskytující se v ČR?

  • Host chatu

    Když se nádor bioptuje, nebo operuje, akceleruje se jeho růst a zhorší průběh . Sám cítím jestli je nemoc za mnou, nebo potřebuje léčit. Rakovinu prsu vyvolává mammografické vyšetření. Zhoubný nádor byl způsobený úderem nebo poraněním. atd.

  • Pekař

    Které psychiatrické choroby a užívání kterých psychofarmak vede k rakovině?

  • Host chatu

    Žádné psychiatrické nemoci nebo jejich léčba nezpůsobují přímo zhoubné onemocnění. Ale předpokládá se , že dlouhodobý stress, úzkost a deprese mohou zasahovat do imunitního systému pacienta a tak nepřímo ovlivnit vývoj zhoubného onemocnění.

  • postižená

    Proč se u nás pacientkám s rakovinou nenabízí zachování oocytů před chemoterapií?

  • Host chatu

    Z několika důvodů. Procedura je časově náročná a oddaluje léčbu. Většinou používáme chemoterapii, která nevede ke sterilitě, jen přechodně nebo trvale zhoršuje možnost otěhotnět. Vajíčka jsou k chemoterapii méně citlivá než spermie, ale špatně snášejí zmrazení. Proto je lépe zmrazit embryo, řada pacientek ale nemá manžela nebo partnera atd.

  • Petr Kolen

    Představila byste Onkoportál.cz?

  • Host chatu

    Onkoportál je především vyhledávač medicínských informací, jeho stránky nekopírují obsah existující na jiných webových stránkách. To znamená, že pokud existují kvalitní informační zdroje k onkologické problematice, Onkoportál na tyto informace nasměruje hledající návštěvníky.Je to takový rozcestník, který hledajícímu ukáže správnou cestu.

  • Josef

    Dobrý den,
    Je mi 55 let. Před dvěma lety jsem podstoupil koronarografické vyšetření. Bezprostředně po výkonu jsem pociťoval nezvyklou bolest v zádech, později se přidala podobně nezvyklá bolest stehen, zhubl jsem při 180 cm ze 74 na 67 kg, nemám chuť k jídlu ani žízeň, pociťuji soustavně jakýsi břišní diskomfort, pocit na zvracení, mírná chudokrevnost... Běžná vyšetření vcelku nic neprokázala, nicméně já mám pocit, že jsem za uplynulé dva roky zestárl o deset let a tak to vnímají i mí blízcí. Bojím se onemocnění (rakoviny) slinivky.
    Aniž bych chtěl kohokoliv z něčeho obviňovat, vím zcela přesně, že ono koronaroskopické vyšetření bylo zlomem, kdy se můj zdr. stav zhoršil. Vím, že kombinace RTG záření a kontrastní látky může být nebezpečná zejména pro ledviny.
    Můj dotaz: Je nějaké povědomí o tom, že by vystavení organismu působení kontrastní látky a RTG mohlo spustit i chorobné změny na slinivce?
    Děkuji, Josef

  • Host chatu

    Takové informace neexistují. Podobným způsobem jsou denně vyšetřeny statisíce pacientů , kterým vyšetření ani kontrastní látka, žádné obtíže nezpůsobuje. Nicméně paralalení souběh zhoubné diagnózy a kontrastního vyšetření je jistě možný, ale je náhodný.

  • Šárka

    Dobrý den,co říkáte na tu hroznou studii o tom,že mamografie nefunguje,ktera se nyní objevila v médiích?jak to vlastně celé vzniklo?

  • Host chatu

    Jedná se o studii , která byla zahájena v 80 tých letech a porovnávala pacientky sledované mammografií a ty, které mammografické vyšetření neabsolvovaly , ale věděly, že jsou ve studii, týkajícíc se rizika karcinomu prsu . Jistě se tedy pečlivě sledovaly, což výsledky studie mohlo zkreslit. Škoda, že novináři necitují švédskou studii, která velmi precizně prokázala pokles úmrtnosti na karcinom prsu po zavedení mammografického skríninku o 12%.

  • Comdylomata a rakovina!

    Žena byla znasilnena 2007 a nakažena dvěma infekcemi. Jednu ji lékaři našli až po 4 x odebránem vzorku a až po rekultivace v laboratoři věděli oč jde.po 7mi měsících. Proc to neudělali u prvního odběru neví, název nezna. Dalsi vyšetření odmítal udělat ikdyž plakala ze ji tam porad boli a ma šílené bolesti při menstruací a bolesti se sviji na zemi a kriči. Nejméně 3x odmítl vyšetření vnitřních rodidel při kterém by viděl vyrustky. Musela změnit lékaře, protože to rostlo uz i na vnějších a ten okamžitě odebral vyrustky a pak předepsal Warpec na comdylomata. Na internetu četla ze to muže způsobit rakovinu.je to pravda ? ?jak moc je to nebezpečné? Bolesti ma stále ale min a lituje proc nezemřela jako předešlá žena. Léky asi virus nezlikvidovaly úplně, porad ma pocit ze je neco v rodidlech kde ji boli nebo občas pichne. Ji denně cibuli, česneku,kořeni kari a kapky lichořeřišnice jak to zlikvidovat úplně. Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Vznik kondylomat ( výrůstků) na genitálu souvisí s virovou infekcí, která může ovlivnit i vznik karcinomu děložního čípku. Kondylomata mohou způsobovat bolesti i další obtíže. Pokud žena prodělala předchozí gynekologické záněty, mohou problémy souviset s nimi. Cibule ani česnek ani lichořečišnice problém nejspíš nevyřeší. Je třeba kontaktovat gynekologa.

  • Marie H.

    Dobry den, prijde mi,ze se na internetu siri info o tom, ze rakovinu prostaty maji jen muzi nad padesat a rakovinu prsu jen zeny nad ctyricet a vys. Take tento nazor sdilite? Jak tento mytus vymytit? a myslite si,ze si mladsi lide uvedomuji tato rizika?

  • Host chatu

    Při aktivním vyhledávání zhoubných nádorů je třeba uvažovat o věkových skupinách s nejvyšším výskytem , tam je pak smysluplný screening. nádory se ale objevují i u mladších pacientů, jen je třeba je vyhledávat jiným způsobem ( samovyšetření , upozornění na příznaky, rizikové faktory, dědičnou zátěž).

  • Karel

    Kde na internetu hledat zaručené informace o rakovině?

  • Host chatu

    Oficiální stránky české onkologické společnosti www.linkos.cz , stránky řady pacientských organizací, onkologických pracovišť, obecně prospěšných společností ( např. Dialog Jessenius). Nejjednodušší je ale zvolit zastřešovací webovou stránku www.Onkoportal. cz , která vás už na zaručené seriózní informace navede sama.

  • Michala V.

    Hezký den všude se opakuje, jak je rakovina léčitelná psychicky a ovlivňuje ji naše smýšlení. A pak taky, že za ni může to, co jíme, všechny ty chemikálie v ovzduší apod. Z jaké části je to pravda? Také mi vadí ta generalizace rakoviny - jako kdyby byla jen jedna...

  • Host chatu

    U řady zhoubných nádorů ( rakovina je opravdu celá zoologická zahrada zhoubných onemocnění) známe rizikové faktory, které nádor mohou podpořit nebo dokonce vyvolat , patří mezi ně některé problémy našeho životního stylu ( kouření, obezita , tučná strava, alkohol atd.), zevního prostředí - výfukové plyny, problematika ovzduší, vody, azbestu atd) a také stress, deprese. Hlavním faktorem rozhodujícícm o vzniku nádoru je ale genetická informace, kterou můžeme vyloučením rizik jen modulovat.

  • Miloš

    Dobrý den. Nedávná švédská studie varuje nemocné rakovinou před užíváním antioxydantů, zvláště selenu a vitamínu E, což publikace Ligy Proti Rakovině naopak doporučuje. Jsou v tomto směru nějaké novější znalosti? Předem děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Antiooxidanty i stopové prvky jsou látky, které v přiměřeném množství tělu prospívají. Pokud je ale tato informace komerčně zneužitá a pacienti jsou přesvědčování aby užívali obrovské farmakologické dávky těchto látek, je možné organizmus i poškodit.

  • Petr Hlaváček

    Dobrý den paní docentko, můžete se vyjádřit k poslednímu zjištění amerických vědců, která byla publikována a týkala se přímého vlivu živočišných bílkovin na rakovinu? Z dlouhodobé studie vychází závěr, že rakovinu přímo ovlivňuje "zapíná" příjem živočišných bílkovin ve stravě, a to v hodnotě přesahující 20% denního příjmu. Přece jen téma změny stravovacích návyků by stála za větší propagaci a medializace mezi onkologickými pacienty, nebo ne? Jaký máte na to názor?

  • Host chatu

    Vliv dietních opatření na prevenci vzniku zhoubného onemocnění je limitovaný. Pokud se vytrhne jedna informace z kontextu a doporučuje se všem vysoký přísun bílkovin na úkor škodlivých tuků a cukrů, poruší se rovnováha a "nepotřebná" bílkovina si hledá nové využití, což může být i potenciace růstu buněk, například nádorových . všechno je tedy otázka míry a rovnováhy.

  • Lenka

    dobrý den, zajímají me doporučení při probíhající chemoterapii a po ní.je dobré užívat nejakou speciální bylinu či přípravek na očistu organismu?jak se díváte na přípravky typu ovosan, vicerola, lapacho, aloe apod.jsou nekteré z nich které by ste doporučila, dekuji.

  • Host chatu

    Podpůrná léčba, kterou zmiňujete může zlepšit příznaky , vznikající v souvislosti s nádory a jejich léčbou. neovlivňuje vznik a vývoj nádoru . Pokud se rozhodnete ji používat , je vždy lepší zařadit takovou léčbu až po ukončení chemoterapie do fáze rekovalescence.

  • Soňa

    Dobrý den, jak se díváte na chemoterapii. Lékaři mi ji "nutí", ale já ji nechci, protože chemo ničí buňky a spousta lidí dostala po chemoterapii rakovinu znovu.

  • Host chatu

    Chemoterapie je léčba která rozbíjí nádorové , ale i zdravé rychle se dělící buňky, a tím způsobuje nežádoucím účinky. U řady zhoubných onemocnění ale to je stále nejúčinnější terapie, protože umí bojovat s různorodostí nádorového složení, zlikviduje všechny typy nádororvých buněk. V současné době je její postavení v onkologické léčbě nezastupitelné. Dovede totiž zlikvidovat skrytou nádororvou buněčnou populaci a tím zabránit návratu nádoru nebo jeho metastatickému rozsevu.

  • Kertag

    Jaký je Váš názor na léčbu vysokými dávkami vitaminu C ? Zažil jsem snahu některých onkologů o zařazení této metody také mezi mýty, výsledky tomu přitom naprosto odporují.

  • Host chatu

    Vitamin C je významnou součástí výživy a má ochranný význam pro zdravé buňky. Ohledně vysokých dávek jsou ale informace zatím nedostatečné, teprve probíhají klinické studie a bylo by předčasné, zavádět tuto léčbu do kařdodenní praxe.

  • Dandy

    Dobrý den, je mě 32 let a prodělala jsem léčbu rakoviny prsu. Chci se zeptat, proč lékaři neřeší s pacientem možnosti, jak snížit negativní důsledky chemoterapie. Mě například velice pomohl Betaglukan - který doporučuje i pan prof. Větvička. Počítají s tím, že si pacient zjistí tyto věci sám? A také proč ženě v reprodukčním věku (bezdětné) nenabídnou, žádnou možnost, jak snížit riziko neplodnosti po chemoterapii, např. odběr vajíček atd. Děkuji

  • Host chatu

    Podpůrná léčba a její efekt na snášenlivost chemoterapie je velice individuální, neznám jiného pacienta, který by si betaglukan pochvaloval. Používáme osvědčené metody prevence nevolnosti, poklesu bílých krvinek, únavy atp.Imunoterapie je u onkologických nemocných problematická, protože jejich organizmus reaguje jinak, než u zdravých , imunitu mohou dlouhododbě i snižovat , což jje nebezpečné, a vy se přesto můžete cítit velmi dobře. Kryoprezervace vajíček oddaluje zahájení nezbytné onkologické léčby. Vajíčka jsou kryoprezervací často poškozená a je tedy lepší uchovávat embryo, takovou možnost ale každá pacientka nemá. Chemoterapie používaná u karcinomu prsu má minimální vliv na zhoršení plodnosti , pokud, tak spíše přechodný . O těchto možnostech byste ale před zahájením léčby měla vědět.

  • Květa

    Dobrý den paní doktorko, pře 4 lety mě bylo odebráno pravé prso, následovali chemoterapie, ozařování atd- vše jsem dobře snášela, vrátila jsem se do práce, po 3 letech bolesti zad- zjištěna rakovina kosti- metastáze- diagnoza- nevyléčitelné- momentálně beru chemoterapii Xoledu- bez problému- nemám potíže, jsem v plném invalidním důchodu- má otázka zní- všude čtu jak je chemoterapie špatná, hlavou se mě honí zda jí dále užívat nebo ne, jednou za měsíc dostávám injekci Zometa- hezký den přeji a děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    V této fázi je vaše onemocnění nevyléčitelné, i když vám zatím život nijak neohrožuje. Přerušení onkologické léčby by ale znamenalo, že se karcinom prsu může posunout do jater, plic , nebo mozku. Chemoterapie je ten mechanizmus, který nemoc drží na uzdě.

  • Miriam Žlebková

    Můžou mít antiepileptika nežádoucí látky, které vyvolají vznik onkologického onemocnění? Prosím kolik procent ze 100% jsou epileptici?

    Děkuji

    M.Žlebková

  • Host chatu

    Některé nádory mozku a míchy mohou vyvolat epileptické záchvaty . pak je třeba použít kromě kortikoidů i antiepileptika. Opačná souvislost nebyla prokázána. takže mezi onkologickými pacienty je zhruba stejný počet epileptiků jako v obecné populaci, pokud odečteme sekundární epilepsii při tumorech mozku.

  • Alena leitlová

    Chtěla bych touto cestou poděkovat paní Doc. Tesařové za dosavadní léčbu a péči. Lepšího lékaře jsem si nemohla přát. Vždy, když mám pocit, že je vše ztraceno, dá mi novou naději a já vím, že je proč bojovat a nevzávat se. Děkuji PANÍ doktorko!!!

  • Host chatu

    Moc děkuju, to je moje povinnost , nic jiného konečně ani neumím.

  • Věra

    Dobrý den, může si člověk po léčbě rakoviny prsu, vyžádat scinti skeletu nebo PET? Naposledy mi byl dělán před léčbou, nyní mám 6 měsíců po léčbě. A také jak často doporučujete kontrolní mamograf nebo sono (je mi 33 let a ještě nebyla vyloučená genetická dispozice, čeká se na výsledky)

  • Host chatu

    Scinti skeletu se nedoporučuje opakovat dříve než za rok, protože zátěž použitým izotopem je značná . PET-CT je vyšetření, které stojí 30 tisíc korun a jeho indikací je především nějaká nejasnost , po které pátráme ( zvýšené nádororvé markery, nejasný nález na jiných zobrazovacích metodách ). O indikaci všech vyšetření musí rozhodnout lékař. Pacientům bez obtíží, jen preventivně se neprovádějí,.

  • L.

    lze vyléčit metastatický ca prsu, kdy je nemoc v axilárních nadklíčních uzlinách, dále v mediastinu? obe prsa odstranena pro DCIS, vzhledem k BRCA pozitivite, po roce a půl po ablaci zasaženy uzliny, nádor je hormonálne pozitivní. dekuji

  • Host chatu

    Ne, metastatické onemocnění prsu není vyléčitelné. Je ale dobře a dlouhodobě léčitelné. V tomto směru je to "šťastnáˇdiagnóza.

  • Dana

    Dobrý den
    Přikláníte se k používání nějaké premedikace při aplikaci Hreceptinu? Děkuji

  • Host chatu

    Ano, protialergické.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov