Na bolesti zad a končetin jste se ptali MUDr. Natálie Šebkové

Chat je uzavřený17.02.2015 14:00

Natálie Šebková.

Bolesti zad jsou ve vyspělých zemích častým problémem, trápí staré i mladé. Rehabilitace patří k základním pilířům léčby. Jak můžeme bolestem zad předcházet? Co ještě zvládneme samoléčbou a s čím se obrátit na lékaře? Na vaše dotazy odpovídala rehabilitační lékařka Natálie Šebková.

MUDr. Natálie Šebková vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, má specializovanou způsobilost v oboru Rehabilitační a fyzikální medicína a pracuje na Klinice rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty v Praze. Zde se v ambulancích věnuje pacientům s nejrůznějšími problémy s pohybovým aparátem, neurologickými onemocněními a pacientům po poškození mozku, konzultuje rehabilitaci na lůžkových odděleních dalších klinik nemocnice a vyučuje.

O prevenci bolesti zad se můžete dozvědět také na webu www.rokprevence.cz

Chat

  • Folkertová Marie

    Zdravim Vás.Je mě 64 let. Jsem celoživotně řidička,36 let jako profesionální. Od multicáry přes ifu ,autobus ,mostový a jeřáb sem řídila 18 let s tramvaj. vždy mě pobolívala krční i bederní páteř.Nyní posledního pul roku mě hodně bolí v kříži. Podle nálezu nemám mezi kostmi tu hmotu co kosti dělí od sebe(píši to podle mého lajtského přečtení) lékař mě udělal obstřiky, a po tydnu ještě řízené obstřiky. Celkově vím že mě žádné obstřiky nepomohli a ani těmto sem nedávala moc nadějí.Bolesti mám vedne v noci, při jakémkoli pohybu i chúzi.. Po měsici musim konstatovat že nepomohli. Mužete mě prosim tak zhruba napsat co to promě znamená?? Děkuji Folkertová Marie

  • Host chatu

    Jestliže máte bolest jen v zádech, ale takto intenzivní, už více než měsíc a i v noci, je potřeba, nejlépe s praktickým lékařem, probrat Váš celkový stav (jiné nemoci, úrazy, užívané léky…), udělat některá základní laboratorní vyšetření (odběr krve) a posoudit rentgen páteře. Pokud by Vám bolest vystřelovala od kříže až dolů do nohou, měl by Vás vyšetřit neurolog a posoudit, jestli nemáte stlačené nervy, vycházející od páteře. Kdybyste měla pocit změny citlivosti nebo síly od pasu dolů, nebo nějaký problém se svěrači, tak vyhledejte neurologa ihned. Pokud tato vyšetření nepřinesou nějaké zásadní zjištění, tak vyšetření rehabilitačním lékařem a začít s fyzioterapií. To je ve Vašem případě možné nejen ambulantně, ale třeba i na lůžku v některém z odborných léčebných ústavů s rehabilitační specializací. Pokud by ani to nepomohlo, obraťte se na centrum pro léčbu bolesti (jsou ve většině velkých nemocnic). Zatím se domluvte s praktickým lékařem na lécích proti bolesti v dostatečné dávce a zkuste nosit bederní pás (předepsat Vám jej může neurolog, ortoped, rehabilitační lékař, nebo chirurg).

  • Karel

    Jako technik sedím u počítače, snažím se trochu sportovat. Záda mě občas bolí. Jaké cvičení doporučujete

  • Host chatu

    Nepíšete, zda Vás záda bolí spíše v práci, nebo při sportu. U sedavé práce je důležitý kompenzační pohyb, ale srovnatelně důležité je, jak zacházíme s tělem během dne. Pokud Vás bolí záda spíše ve statické zátěži (sed), zaměřte se na ergonomii pracovního místa při práci s PC, správné držení těla v sedu a dělejte alespoň po hodině v práci přestávky, kdy se trochu protáhnete, nebo projdete. Při sportu je důležité dát si čas na rozcvičení/předehřátí a pak samozřejmě záleží na druhu prováděného sportu. Jako nejzdravější pohybové aktivity se udávají tai-chi, chůze s trekovými holemi, běžky, plavání znak, jóga (bez extrémního protahování) – powerjóga, obecně ve všech pohybových aktivitách soustředění se na pohyb, důraz na vnímání vlastního těla. Jinak ve většině sportů platí, že se dají dělat s ohledem na záda lépe a hůře (technika plavání, jízdy na kole, běhu, brusle, posilovna…), zásadní je dělat tu pohybovou aktivitu, která nám přináší radost co nejlepší technikou, v konkrétním případě jistě poradí rehabilitační lékař či fyzioterapeut.

  • NES

    Jak řešit bolest kloubu u palce na ruce?

  • Host chatu

    Pokud se nejedná o následky úrazu, nebo akutní zánět, kdy by bylo nutné chirurgické vyšetření, může jít o artrózu, nebo postižení šlach z přetížení, které můžete zkusit řešit samoléčbou. Pokud možno vyloučit činnost, která stav zhoršuje, rozcvičovat do bolesti (třeba v teplé vodě, s molitanovým míčkem, inteligentní plastelínou), mazat některou z mastí/gelů na bolavé klouby, použít Priessnitzův obklad, ortézu nebo tape (fixační tape, kinesiotape – návody lze najít i na webu). Když to nepomůže, pak rehabilitace (cvičení, uvolňovací techniky kloubu, vodoléčba, ultrazvuk, elektroléčba…), event. konzultujte ortopeda, může Vám udělat obstřik.

  • SK

    Mám křeče v patě někdy i v lýtku, co s tím?

  • Host chatu

    Zkuste užívat hořčík, vitamíny B, opatrně protahovat lýtkový sval (strečink), nenosit boty ani úplně ploché, ani na vyšším podpatku (nad 4cm), pokud pata bolí i na pohmat, tak vyzkoušet do bot (obou) měkké silikonové podpatěnky, event. kinesiotape na lýtkový sval/Achillovu šlachu – návody lze najít na webu. Když to nepomůže, tak rehabilitační nebo ortopedické vyšetření (vyloučit „ostruhu“ patní kosti), podle toho se uvidí, co dál (zda je nutné neurologické nebo cévní vyšetření).

  • ANTI

    Mohou psychiatrické nemoci mít vliv na bolesti zad a končetin a obráceně?

  • Host chatu

    Určitě ano, psychické napětí a svalové napětí jsou velmi úzce provázané. Např. při depresivních a úzkostných stavech mohou být bolesti zad i převažujícím příznakem. Zároveň chronické bolesti z tělesné příčiny ovlivňují psychiku. Chronická bolest a deprese pak představují bludný kruh, který ztěžuje léčbu.

  • Dan

    Měl jsem dlouhodobý problém, furt jsem nějak vyrovnával "pnutí nebo tlačení" jak to přesně nazvat nevím, levého břišního a zadního svalu. Fyzioterapeut mi to s cvičením srovnal. Pak mi ale pomalu přicházel další problém, bolest levého varlete, veškerá vyšetření vyloučila nádor, poškozenu trubici v tříslech apod. Vyjádření urologa bylo, že to mám od zad. Bohužel to je bolest, která mě velmi zužuje a v současné době brání v aktivitě bojových sportů, převážně jedu kontaktní, ale i sportovní karate. Běhám od lékaře k "ďáblu", ale furt nic. Jediné co mi prozatím pomůže, je ibalgin. Nejvíce je bolest, když jakoby při cvičení "háži" boky, což je u karate základ. Chodím i plavat, když plavu prsa, tak nic, ale když plavu na zádech, tak to trochu rozbolí. Začne to bolet i samo od sebe, když dlouho sedím, ale když jsem zkoušel cvičit boj, tak mě to tak rozbolelo, že se mi udělalo špatně a podlamovaly se mi nohy. Je to prostě hrozné. Co byste mi prosím doporučila? Myslíte, že plaváním bych mohl tento problém zahnat?

  • Host chatu

    Nejspíše se jedná o problém, způsobený svalovou nerovnováhou (předpokládám, že se neprokázalo jasné poranění svalových úponů a neurolog vyloučil, že vystřelující bolest je způsobena poškozením meziobratlové ploténky). Bohužel naše tělo má své limity a někdy nám nedovolí dělat úplně všechno, co bychom chtěli. V karate může být problém s rychlými švihovými pohyby, důležitá je technika – pohyb kontrolovaný, se správnou stabilizací „středu“ těla. Zde může pomoci cílené cvičení, které musí být většinou dlouhodobé - tzn. ne, že Vás fyzioterapeut srovná, ale že Vy sám se naučíte se sebou pracovat. Nejprve je potřeba nacvičit správnou svalovou souhru včetně dýchání v klidu a postupně i v zátěži – třeba právě v pozicích z karate, které Vám působí obtíže. U plavání záleží na technice, ale nemyslím, že by samo o sobě Váš problém zcela odstranilo.

  • Ivana Nováková

    Dobrý den,
    80letého tatínka již několik měsíců bolí rameno/chvílemi ho brní až prsty u ruky/.U ortopeda byl,RTG udělán,rehabilitace,pl.injekce dostal-bez efektu.Domnívám se,že bez mag.rezonance se přesná dg.nezjistí.Jaký je
    Váš názor,jak máme postupovat dále?
    Děkuji Vám za odpověď.

  • Host chatu

    Zásadní je, zda je problém v rameni, nebo v oblasti krční páteře. Tatínka by měl vidět neurolog, ten posoudí, zda nejde o poškození/útlak nervů (pro což by svědčilo brnění do ruky) a může indikovat magnetickou rezonanci krční páteře. Ale z mého pohledu má toto vyšetření smysl pouze v případě, že by se na jeho základě zvažovalo, zda u Vašeho tatínka operovat krční páteř. Vlastní rameno bych doporučovala spíše než magnetickou rezonancí vyšetřit ultrazvukem, zobrazení je na dobrých přístrojích dostatečné a umožňuje posoudit oproti MRI i stav během pohybu. Rameno je složitá struktura, rehabilitace musí být často dlouhodobá. Pokud se vyloučí neurologická příčina obtíží, pak jsou kromě rehabilitace ještě další možnosti léčby (např. analgetické rentgenové ozáření, aplikace rázové vlny).

  • Olda

    Srdečně zdravím. Dvakrát týdně hraji tenis. Přijde zimní počasí a zhruba každý měsíc mám dost silné bolesti zad přímo v kříži. Poprvé mi pomohli injekce, podruhé už to nebylo tak slibné. Léčím se prášky, účinky se prodlužují! (Zoldiar, Aulin, Dorsiflex. mj.užívám Varfarin) Zkouším i nějaké cviky, ale nepomáhá to. (asi mám špatné cviky!) Jak se dopátrat co nejlepších cviků? Pomůže elektroléčba? Děkuji.

  • Host chatu

    Elektroléčba Vás nespasí, je to jen podpůrná metoda, kromě toho při užívání Warfarinu se elektroléčba používat nesmí. Nejlepší cviky jsou bohužel většinou individuální, takže to chce rehabilitační vyšetření a individuální fyzioterapii. Zaldiar na bolest můžete, Aulin raději ne (riziko krvácení v kombinaci s Warfarinem), Dorsiflex určitě ne na delší používání, maximálně 3-5 dnů na noc při vyloženě akutních obtížích („houser“). Tenis není pro záda úplně nejzdravější – jednostranný pohyb, švihové rotace trupu… Chce to dobré rozcvičení/předehřátí/protažení před tenisem, neprochladnout zpocený a správnou techniku se zpevněným středem těla a točením při úderu spíše v kyčlích.

  • Vilém Holubec

    Dobrý den paní doktorko,
    je mi 69 let a stále mě bolí pravá pata, občas s ní pohybuji, ale nelepší se to. Mám sedavé zaměstnání a nepohybuji se, co mi radíte ? Mohl bych Vás navštívit v ordinaci ?
    Děkuji Vám za laskavou odpověď,
    Vilém Holubec, Praha

  • Host chatu

    Může se jednat o „ostruhu“ patní kosti. Zkuste protahování lýtkového svalu (strečink), protahovat a masírovat plosku nohy (masážní míček „ježek“, nebo váleček apod. – můžete ho mít i v práci pod stolem), nožní masážní vaničku, mazat některou z mastí/gelů na bolavé klouby, do obou bot silikonové podpatěnky, event. kinesiotape na lýtkový sval/Achillovu šlachu – návody lze najít na webu. Když to nepomůže, tak rehabilitační nebo ortopedické vyšetření a fyzioterapie. Pokud by to byla „ostruha“, používá se i analgetické rentgenové ozáření, laser, nebo rázová vlna. Vyšetřit Vás samozřejmě mohu, kontakty na kliniku viz web VFN, ale počítejte s dlouhými termíny na objednání. Jsem přesvědčena, že dobře Vám pomohou na kterékoliv rehabilitaci v místě bydliště.

  • Zuzana Levicka

    Dobry den pani dokrorka, mam problem a to,ze mi niekedy strpne noha, jednoducho mi ostane uplne ako zmrznuta, strpnuta, neviem to spravne asi pomenovat, ked do si do nej ustipnem, je to ako nieco cudzie, ide o strpnutie od hora smerom nadol. Neboli to, no mam velmi neprijemny pocit, hlavne ked som mimo domova. Poradite mi, co s tym? Velmi pekne dakujem za odpoved.

  • Host chatu

    Nedokážu se vyjádřit, doporučuji zajít na neurologické vyšetření, zatím zkuste užívat hořčík a vitamíny B a vypozorovat, v jaké situaci se to stává (klid/pohyb/pozice při sezení/vliv těsného oblečení apod.).

  • František.Kraif

    Dobrý den,
    je mi 72.let.Bolí mně záda a svaly na nohou (v lýtkách.Občas křeče.Když delší dobu stojím,začíná bolest přecházet do kolen a stehen,musím si chvilku sednout.
    Poradila by jste mi co na to.
    Děkuji.

  • Host chatu

    Doporučuji neurologické vyšetření, aby se vyloučilo zúžení páteřního kanálu. Neurolog Vás pak nasměruje dále (rehabilitace, možná ortopedie - k posouzení artrózy). Zkuste užívat hořčík, vitamíny B a kyselinu listovou, protahovat svaly dolních končetin (šetrný strečink), přes den třeba 2x odpočívat 30-60min v poloze na zádech s podložením nohou do pravého úhlu v kyčlích a kolenou (pokud Vám to bude příjemné). Pokud Vám nevadí záklon (nehoršíte se třeba při chůzi z kopce), můžete zkusit i bederní pás.

  • Martin

    Dobrý den,
    paní doktorko, jaké cviky byste doporučila po zhojení výhřezu ploténky? Jednalo se o pravostrannou kaudálně sekvestrující hernii L4/L5. Jde mi hlavně o to, aby se toto zranění již v budoucnu neopakovalo.
    Děkuji.
    Martin

  • Host chatu

    Univerzální odpověď nemám, také nevím, zda jste byl operován. Doporučuji rehabilitační vyšetření a individuální fyzioterapii. Metody, používané ve fyzioterapii se mezi sebou liší, ale všechny mají stejný cíl – co nejlepší souhru v pohybovém aparátu. Výběr metody pro konkrétního pacienta pak záleží kromě nálezu na páteři i na jeho pohybových schopnostech - pro někoho jsou vhodnější metody spíše mechanické, pro někoho více zaměřené na vnímání těla, pro někoho primárně relaxace. Minimálně stejně důležité jako cílené cvičení je pak to, jak člověk zachází s tělem v běžných činnostech během dne - správně sedět, vstávat z lehu, zvedat břemena apod. To učí tzv. "škola zad", která je součástí fyzioterapie.

  • Jaroslav

    Dobrý den. Při větší zátěži- chůze do mírného kopce, schodů, nošení tašek, mě nejprve bolí- tlačí na prsní kosti a potom tlačí-až se mi tají dech na hrudní páteři. Kardiograf OK. Chodím již asi 6 měsíců na fizioterapii, ale nic moc.
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    V první řadě je nutné opravdu s jistotou vyloučit interní příčinu obtíží (srdce, plíce, horní část trávicího ústrojí) – tzn. interní vyšetření, určitě by bylo vhodné doplnit zátěžové vyšetření srdce, například bicyklovou ergometrii.

  • Jonah

    Předevčírem mě náhle začala bolet obě kolena, i když ne nijak intenzivně, hlavně pozdě večer. Nadváhu nemám, jím zdravě, chodím cvičit 6x týdně hlavně aerobně na přístrojích, které by měly šetřit klouby, teple se oblékám. je mi 64. Mám s tím něco dělat nebo počkat, až to odezní?

  • Host chatu

    Pokud nejsou kolena oteklá, červená, teplá apod., kdy bych doporučovala zajít na chirurgii/ortopedii, tak můžete zkusit omezit zátěž (dřepy, poskoky, chůzi ze schodů, dlouhou chůzi apod.), mazat nějakou z mastí/gelů na bolavé klouby, 2-3x denně Priessnitzův obklad na 30-45min, ve vaně ve vodě tělesné teploty lehce promasírovat kolena proudem vody (třeba hadicí po odšroubování hlavice od sprchy), event. tape (fixační tape, kinesiotape – návody lze najít i na webu). Když to nepomůže cca do 3 týdnů, pak ortopedické vyšetření.

  • Roman

    Dobrý den přeji,
    nevím jestli sem můj dotaz úplně patří. Jaký je Váš názor na mléko ve stravě? Je pro správné fungování kostí opravdu tak nezbytné? A co gumoví medvídci, opravdu fungují pro správně fungující klouby případně dokáží vyřešit bolavá kolena? Děkuji, Roman

  • Host chatu

    Mléko a výrobky z něj jsou pro nás důležitým zdrojem vápníku a vitamínu D, které jsou opravdu pro kosti zásadní. Dalším zdrojem Ca a vit. D jsou některé druhy zeleniny (určitě brokolice, květák), mák, sezam, ryby, tofu, takže mléko jistě nahradit jinými zdroji lze, ale ohledně dávky Vám neporadím, tím se nezabývám, zkuste když tak oslovit nutričního terapeuta. Na gumové medvídky na klouby moc nevěřím, ale pokud nemáte nadváhu a medvídci Vám zlepší náladu, tak to bolest trochu ovlivnit může...

  • Alena

    Dobrý den, je mi 37, mám sedavé zaměstnání a v poslední době mě začíná trochu praskat v kyčlích. Nic mě nebolí, ale ten zvuk mě děsí... co bych proti tomu mohla dělat? sportuju, ale nepravidelně. Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Lupání v kyčlích může být známkou volnějších vazů a porušené souhry svalů, které kyčel stabilizují. Pokud to nebolí, asi není potřeba se tím zabývat. Kdyby se to zhoršovalo a bolelo, tak ortopedické vyšetření, pomoci může rehabilitace cílená na vyváženost svalů v oblasti dolních končetin a pánve. Jinak správně sedět, častěji měnit polohu, necvičit maximální protahování a švihové pohyby v kyčlích (jóga, aerobik apod.).

  • Jakub

    Dobrý den, slyšel jsem, že když někoho bolí záda a nemůže se toho dlouho zbavit, má pak už psychickou bolest.. je to možnýá? dá se s tím něco dělat?

  • Host chatu

    O bludném kruhu chronické bolesti a deprese už jsem se zmiňovala výše, chronická bolest má více složek, patří do nich i utrpení - pocitová složka bolesti, bolestivé chování. Chronickou bolestí se zabývá lékařský obor algeziologie, který má k dispozici více možností, jak chronickou bolest ovlivnit. Ve většině velkých nemocnic jsou centra pro léčbu bolesti, kam se lze obrátit. Něco dělat se s tím tedy dá, je to většinou dlouhodobý proces, kromě léků na bolest se velmi často používají i léky na depresi a úzkost, rehabilitace, invazivní zákroky (cílené obstřiky apod.), psychoterapie. I zde platí, že důležitá je role pacienta - jak se naučí bolest přijmout a zacházet s ní.

Foto: archiv

Autor: - red -, - mav -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov