Na co nezapomenout při výběru svatebních šatů? Odpovídala Kristýna Kottová

Chat je uzavřený28.01.2019 14:00

Kristýna Kottová.

Svatební sezóna se neúprosně blíží a s ní i veškeré přípravy. Zásadním prvkem svatby jsou šaty pro nevěstu. Ta se musí cítit krásná a zároveň pohodlně. Jak by tedy měly vypadat svatební šaty? Na co při výběru nezapomenout? Jaký je rozdíl mezi půjčovnou šatů a šaty na míru? Které materiály a střihy jsou ideální pro vaše proporce a na svatební šaty? Ptejte se Kristýny Kottové, designérky tvořící pod značkou Veršatyl (link www.versatyl.cz), jež se specializuje na svatební šaty. Host odpovídá v pondělí 28. ledna od 14.00.

Kristýna Kottová (29) je česká návrhářka žijící v Praze a tvořící pod značkou Veršatyl, která se specializuje na svatební šaty. Zároveň působí v oblasti současného umění jako kurátorka a projektová manažerka. Studovala na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem a v Praze na Vysoké škole ekonomické. Absolvovala dvě stáže v New Yorku. Je aktivní v organizaci Czech National Trust, která se stará o české kulturní dědictví.

Chat

  • Petra

    Dobrý den, z jakých materiálů šaty vyrábíte? A jakou mají asi životnost? Dají se po svatbě upravit na klasické nošení?

  • Host chatu

    Dobrý den Petro, díky za dotaz. Nejraději vyrábíme šaty z materiálů, které právě umožňují se svatebními šaty po svatbě dále pracovat. Dále také máme radost, když za námi nevěsta přijde, nebo souhlasí s nápadem, že by šaty chtěla využívat i po svatbě. V takovém případě vymýšlíme řešení, které tomuto budoucímu využití jde naproti. Soustředíme se také na využití těch daných technologických řešení, která zaručí dlouhou životnost produktu. Stejně tak rádi pracujeme s materiály, které lze po svatbě případně nějak zpracovat i barevně. Pro nás je klíčovým hedvábí, hedvábný satén. Má velice příjemné vlastnosti - je vzdušné, prodyšné, takže i při vrstvení si šaty udržují svou lehkost. A je možné ho obarvit v celkem velkých plochách, případně navrhnout nějaké autorské řešení. Životnost samozřejmě prodlužuje i způsob, jakým se o šaty staráte. Co se změny velikosti týče, i na to můžeme myslet, a pokud to dané řešení umožňuje, tak můžeme nechávat rezervy - což se hodí třeba i v situaci, kdybyste šaty chtěla přenechat někomu jinému. P.S. Momentálně se chystáme na veletrh látek do Německa, kde chceme od start-upů z oblasti textilní výroby zjistit, jaké jsou nové materiály a jejich vlastnosti, které bychom rádi v naší nabídce materiálů měli. Víme o jemných tkaných textiliích s úžasnými vlastnostmi např. z pomerančové kůry, nebo z mořských řas, a tak doufáme, že opět rozšíříme portfolio našich dodavatelů, jejichž látky umožňují nejen dlouhou životnost produktu, ale mají ještě další přidané hodnoty.

  • Oli

    Jsou nějaké trendy ve svatebkách na tento rok?

  • Host chatu

    Dobrý den Oli, díky za dotaz. Sleduji, že se celkem zintenzivňuje trend tělového základu, který je dozdobený bílou, případně krémovou krajkou v různých vzorech. Dále se také čím dál více objevují poměrně hodně nahé šaty, přiznané švy, nebo výstuže korzetů a košíčky. Co se mi hodně líbí je začínající trend barevného zdobení šatů. Obecněji ale vnímám, že se to opět trochu překlápí od lehce beztvarých a volných střihů k více definovanějším tvarům a objemnějším sukním - které ovšem nemusí znamenat onen obávaný "šlehačkový dort". I větší sukně lze stále vymyslet velice decentním způsobem.

  • Karla

    Jaký je ten zásadní rozdíl mezi půjčovnou a šaty na míru u vás?

  • Host chatu

    Dobrý den Karlo, díky za dotaz. Zásadní rozdíl je v tom, že šaty od nás Vám po svatbě zůstávají. A navíc cena půjčovného a realizace u nás se nemusí nijak výrazně lišit. Jak se šaty dále naložíte, je pak jen na Vás. My doporučujeme si je případně nechat upravit na další využití, nebo je můžete i poslat dále do oběhu. Podle nás je to ve všech ohledech ekonomičtější řešení, pokud se bavíme o cenách půjčovného ve větších českých městech. Další podle mě obrovská výhoda je ta, že šaty z našeho ateliéru mohou mít nějaký osobitý prvek, který půjčovna se svou nabídkou šatů poskytnout nemůže. Celkově osobitý přístup je v případě šití na míru velkou přidanou hodnotou.

  • Sára

    Dobrý den, jak moc dopředu je potřeba řešit svatební šaty, pokud je chci mít na míru? A je v dnešní době trendem mít k šatům závoj nebo jde spíše o retro záležitost?

  • Host chatu

    Dobrý den Sáro, díky za dotaz. U nás ve Veršatylu je ideální mít na každou realizaci tak dva až tři měsíce. Ale umíme to i za měsíc, když je potřeba. Záleží na Vás, s jakým předstihem chcete šaty mít hotové. S některými klientkami začínáme šít už teď, ačkoli svatbu mají až v létě. S některými máme připravený návrh, ale čekáme z mnohých důvodů třeba až na cca dva měsíce před svatbou, kdy začneme šít a zkoušet. Umíme se přizpůsobit. Závoj v sobě nese určitou symboliku. Je možné se o jeho "funkci" dočíst z různých zdrojů. Takže to nemusí být pouze estetická záležitost, pokud jsou pro Vás významy různých svatebních prvků důležité. Nemyslím si rozhodně, že by šlo o přežitek. Ovšem ne ke všem typům šatů se hodí. Rádi Vám v tomto ohledu poradíme, neváhejte se na nás obrátit o radu, konzultaci.

  • Ivana

    Dobrý den, jaké jsou trendy pro letošní rok? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den Ivano, díky za dotaz. Myslím, že to zaznělo v některé z předchozích odpovědí. Já jako takový obecný současný trend, který nevnímám pouze jako letošní, ale takový dlouhodobější (pomalu začínající a čím dál tím více se projevující v kolekcích), vidím návrat k definovanějším tvarům. Od rozevlátých, někdy trochu beztvarých střihů, se překlápíme opět trochu více k jasnějším liniím kopírujícím postavu. Od splývavých sukní pak cítím trochu návrat k objemnějším sukním. Ty je však možné vymyslet i jinými, decentními způsoby, než co známe pod obávaným termínem "šlehačkový dort". :) V barvě mi přijde poměrně rozšířený trend tělové/nude. Nebo občas až terakotové, bronzové. Takový základ je pak často dozdoben bílými nebo krajkovými aplikacemi.

  • Andrea

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký typ šatů mi doporučíte, když mám široký hrudní koš? Zároveň by mě zajímalo, jak dlouho před termínem svatby začít šaty na míru řešit? Děkuji za odpovědi.

  • Host chatu

    Dobrý den Andreo, ve výběru typu šatů určitě záleží na celkovém typu postavy. Jak jste vysoká, jak výrazný máte pas, jaký máte objem košíčků apod. Nerady naše nevěsty limitujeme v tom, co se jim líbí. Musím říct, že se nám dost často daří správnou kombinací různých prvků pracovat v konečné realizaci i s řešením, u něhož by nevěsta zprvu sama možná ani netušila, že bude pro její typ postavy vhodný. Stavte se někdy u nás v ateliéru, případně zašlete foto. Ráda poskytnu radu přímo na míru. S termínem záleží jak moc dopředu před svatbou šaty chcete mít hotové. Na řešení návrhu a realizaci doporučujeme tak 2 - 3 měsíce, s tím, že se scházíme 1x týdně. Umíme to ale naplánovat i tak, že se scházíme častěji a vše poté máme hotovo v kratším čase.

  • Renata

    Oblékáte i družičky a maminky a řešíte i další detaily jako je závoj a doplňky?..... Budu mít družičky a je docela problém sehnat stejné a pěkné šaty, které by si byly ochotné všechny vzít.

  • Host chatu

    Dobrý den Renato, díky za dotaz. Ano, maminky i družičky oblékáme čím dál častěji. Maminkám rády vymýšlíme modely, které najdou po svatbě ještě další využití. Stejně tak přistupujeme k družičkám. Dokážu si představit řešení, kdy se sjednocuje materiál a barva, ale každé se připraví něco malinko specifického pro její typ postavy. Naší filosofií je, aby klient naše veršatylí modely nosil rád i nadále. Stejně jako nevěstě, tak i mamince a družičkám nabízíme možnost po svatbě provést jednoduché úpravy, třeba délky, pokud by tato úprava veršatylích modelů představovala právě širší možnosti budoucího využití.

  • Míša

    Dobrý den. Jak vyjdou cenově šaty na míru? A jak dlouho je trvá ušít, případně kolikrát musím na zkoušku? Co se stane, pokud se mi šaty nelíbí? Díky, Míša

  • Host chatu

    Dobrý den Míšo, díky za dotaz. My jsme se ve Vešatylu vždy snažili nabídnout klientkám ceny podobné cenám půjčovného v Praze. Záleží nejvíce na typu materiálu, ale podle našich posledních rešerší cen půjčovného, vidíme, že se stále umíme v rozmezí, které nabízejí přední pražské půjčovny, udržet. Šaty doporučuji začít řešit nejpozději dva měsíce před svatbou a počítat přibližně s pěti až šesti setkáními, kdy každá zkouška nemusí být delší než 45 minut. Každopádně se některé zkoušky občas s nevěstou, případně i jejím doprovodem, protáhnou nad sklenkou prosecca. My jsme vždy velmi rádi, když máme prostor nevěstu poznat co možná nejvíce. V našem studiu jsme vždy rádi za okamžitou zpětnou vazbu od klientky. Nikdy nevěstu netlačíme do žádného řešení, které se jí nezdá. Zakládáme si na tom, že šaty jsou vždy výsledkem spolupráce designéra s klientem. My Vám poskytneme za nás ty nejlepší rady a nabídneme několik možností řešení. Společně s Vámi pak hledáme, jaké řešení je konkrétně pro Vás to nejlepší – co se materiálu, nebo střihu týče. Dost často se třeba stává, že v procesu práce na vybraném návrhu cítíme, že na Vás chceme vidět ještě jiné řešení. Připravíme ho a poté se rozhodujeme, která varianta je lepší. Nevěsty tak ve finále často odchází z našeho studia se svatebními šaty, ale ještě například dalším topem, který vznikl při realizaci. Na svatbu využití možná nenajde, ale klientka ho bude ráda nosit pro jiné účely a příležitosti. Cenu původní kalkulace šatů s dodatečnými kusy nijak neměníme. Z toho důvodu si tedy troufám říci, že k situaci, kdy se Vám šaty nelíbí, ve Veršatylu nemůže dojít.

  • BENHYPO

    Je lepší si svatební šaty půjčit?

  • Host chatu

    Dobrý den, při zvažování půjčení asi nejprve doporučuji se zamyslet a říct si, zda je pro Vás důležité po svatbě šaty mít jako jednu ze vzpomínek na svatební den. Zamyslete se také nad tím, zda byste případně uvažovala o tom, že byste šaty po svatbě, po nějakých malých úpravách, chtěla nosit dále. Někdo by svatební šaty, bez ohledu na to, jak moc změněné by byly, nenosil už jen proto, že jsou pro něj prostě TY svatební. Ale konkrétně třeba do našeho ateliéru přichází nevěsty, kterým se líbí nápad na využití šatů v budoucnu, a proto již od začátku přistupujeme k přemýšlení o střihu a typu s tím, že víme, že budou po jednoduché posvatební úpravě fungovat plnohodnotně například jako společenské šaty. Tedy, v případě, že si šaty chcete nechat jako památku, nebo byste je případně ráda nosila i dále, půjčovnu nemůžu doporučit. Šaty, které jsou vaše, případně můžete poslat dále do oběhu. Některé naše klientky se na nás po svatbě obrátí, my jim pomůžeme pro šaty najít další nevěstu. Nové nevěstě pak šaty upravíme přímo pro ni, a tak i tímto způsobem mohou šaty žít dalším životem. Z pohledu nevěsty mi to přijde ekonomicky vhodnější řešení. S půjčovnou také zvažte riziko, že šaty mohou utrpět nějaké poškození a vy nejenže zaplatíte půjčovné, ale dle smlouvy o zapůjčení pak také můžete platit velkou částku za poškození/zničení. A konečná částka se může vyšplhat velice vysoko a Vám ve výsledku nezůstanou ani ty šaty. Jinak samozřejmě půjčení považuji za způsob, jak se případně pokusit o to si zjednodušit otázku, co v daný den na sebe. Říkám záměrně „pokusit se zjednodušit“, protože záleží na půjčovně a jejich přístupu, jak jsou schopni Vám šaty přizpůsobit a v jakém stavu Vám je jsou schopni nabídnout. V tomto ohledu bohužel nedokážu doporučit, kam se spolehlivě obrátit, aby vše dopadlo na 100%, protože o půjčovnách nemám moc dobrý přehled.

  • ANTI

    Kde radši svatební šaty nekupovat a kde naopak ano?

  • Host chatu

    Dobrý den, díky za dotaz. Osobně vidím vždy jako lepší mít možnost si šaty vyzkoušet, seznámit se s materiálem. Pokud ovšem chcete zkusit objednat šaty online, doporučovala bych udělat to s takovým předstihem, aby byl dostatek času na to si je nechat případně upravit, nebo je vrátit a začít hledat někde jinde. Viděla jsem již pár šatů z Aliexpresu, nebo i z Asosu a některé byly celkem podobné kvalitě z půjčoven a některé se opravdu moc nepovedly. Objednávat šaty online je podle mě stále trochu risk. Kde tedy přesně šaty raději nevyhledávat si netroufám říci nebo hodnotit. Každopádně navštívit svatební salón nebo ateliér designéra bych doporučila každé nevěstě. V salónu vyzkoušíte mnoho typů a zjistíte, co funguje, co méně, nebo vůbec. Věřím, že mnoho designérů ke klientovi přistupuje podobně jako my, a to tak, že nabídne nevěstě počáteční konzultaci nad tím, jaký typ a střih by byl pro ni vhodný. A nevěsta se pak může volně rozhodnout, která z variant pořízení svatebních šatů jí připadá nejbližší, nejsympatičtější.

  • GF

    Jak pečovat o nevěstiny svatební šaty před svatbou, během svatby a po svatbě?

  • Host chatu

    Dobrý den, díky za Váš dotaz. Před svatbou je vhodné mít možnost šaty pověsit někde, kde mohou viset v celé své délce, aby se materiál zbytečně nekrčil. Některé materiály po převozu z ateliéru domů stačí pouze vyvěsit a není potřeba je už znova žehlit. Velké sukně a dlouhé vlečky se v domácím prostředí poměrně složitě žehlí, proto doporučuji se podívat třeba na Amazon na „steamer“, kterým krásně vyhladíte materiál párou. A hodí se i na materiály, které se žehlit vůbec nesmí, nebo nedoporučují. Takový běžný Steamer se pohybuje okolo 1500,-CZK a věřím, že si ho zamilujete, krásně se s ním dělají třeba i košile a jiné komplikovaně se žehlící oblečení. Párou pak šaty přejedete v posledním momentě před oblékáním ve svatební den a vše vypadá perfektně. Po svatbě, pokud dostaly sukně s vlečkou hodně zabrat, doporučuji nechat vyčistit v čistírně. Někdy je potřeba celý proces čištění zopakovat vícekrát – třeba tráva se dostává z látek poměrně hůř a vyžaduje opakované čištění. Záleží na materiálu. Spousta špíny pustí při namočení za použití žlučového mýdla (mívá Rossmann, nebo Bio obchod v Kotvě), případně také prastará technika našich babiček - bělení na sluníčku – je také možná.

  • SK

    Co takhle objednat nevěstiny svatební šaty mimo ČR, tedy v zahraničí?

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud daná značka zprostředkuje všechny detaily - konkrétní rozměry a má dobré reference, nevidím v tomto řešení problém. Navíc pokud má nevěsta konfekční velikost, vše by mělo dopadnout v pořádku. Pro jakékoli malé změny pak stačí navštívit nějakou úpravu oděvů a můžete mít, co se svatebních šatů týče, o starost méně. Dala bych si s objednáním ze zahraničí větší časovou rezervu. Abyste je případně mohla vrátit a stále mít dost času na jiné řešení.

  • ANTI

    Jaká nejdůležitější kritéria při výběru nevěstinných svatebních šatů je potřeba si uvědomit?

  • Host chatu

    Dobrý den, díky za dotaz. Jedna s velice důležitých věcí je barva - často se řeší, zda je vhodnější optická bílá, nebo případně nějaký odstín krémové, slonové kosti... Záleží hodně na typu pleti. K barvě šatů je pak potřeba sladit i ženichovu košili - krémová vedle čistě bílé vypadá zažloutle. Správně zvolený střih - tady je možné řešit opravdu mnoho faktorů. Obrovský rozdíl například dělá, zda je sukně nasazená na živůtek ve správném místě (nebo jak vysoko je pásek, šev v pase) - pokud není, může to opticky zkracovat postavu. Někdy jde opravdu jen o milimetry a ne vždy to musí nutně být v pase. Dále třeba typ a délka rukávů a zda vůbec postavě lichotí rukávy. Vše záleží na typu postavy. Dále s nevěstami často řešíme délku jejich vlečky ve vztahu k místu konání, programu, požadavkům na pohodlnost při pohybu a tak podobně. No a my ve Veršatylu pak třeba rádi řešíme, zda chce nevěsta nosit šaty dále i po svatbě. Tím pádem třeba někdy volíme řešení rozdělení na několik kusů, které dohromady působí naprosto komplexně, ale lze je, třeba i ve svatební den, kombinovat. Pokud se nevěsta chce převléknout do kratší sukně, můžeme ji pro ni už rovnou připravit.

  • Eliška

    Jak nejlépe vybrat ženichův oblek? Jsou nějaké svatební šaty a obleky, které k sobě úplně nesedí?

  • Host chatu

    Dobrý den Eliško, díky za Váš dotaz. Nejvíce bych v tomto ohledu dávala pozor na kombinaci barev, nejvíce pak na kombinaci bílé a krémové. Odstín šatů a ženichovy košile by se ideálně měly shodovat. V opačném případě může dojít k tomu, že krémová vedle čistě bílé vypadá na fotkách zažloutle. Díle bych se zaměřila třeba na to, zda případně studený odstín ženichova obleku sedí k teplejšímu odstínu bílé/krémové, ze které jsou šaty. Osobně nejvíce problematickou vidím kombinaci teplé krémové a studeného odstínu šedivé. Ale to je pouze můj postřeh :)

  • Karolína

    Jaké šaty vybrat, když vím, že chci na svatbě mít poměrně výrazný šperk na krku?

  • Host chatu

    Dobrý den Karolíno, díky za Váš dotaz. I od šperku se někdy odvíjí celý návrh šatů. V případě, že chceme šperku dát prostor, volíme buď odhalený hrudník, nebo naopak zakryjeme hrudník až po klíční kosti čistou látkou bez krajek a jiných dekorací. Hloubku výstřihu řešíme dle délky šperku.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov