Na osteoporózu se ptejte primáře Františka Šenka

Chat je uzavřený26.02.2015 15:00

František Šenk.

Osteoporóza postihuje významnou část populace. Způsobuje řídnutí kostí, které stárnutím ztrácejí pevnost a pružnost - snadněji se lámou. Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život třicet až padesát procent žen. Na různé nástrahy i možná řešení se ptejte Františka Šenka, primáře havlíčkobrodského osteologického centra, 26. února v 15 hodin.

MUDr. František Šenk vystudoval 1. lékařskou fakultu UK, obor všeobecné lékařství. Specializuje se na klinickou osteologii. V Osteologickém centru v Nemocnici Havlíčkův Brod, kde je primářem, poskytuje spolu se svým týmem komplexní péči o nemocné s metabolickým postižením kostí - osteoporózou.

Chat

  • Hana

    Dobrý den, pane primáři. Je mi 57 let, mám mírnou nadváhu, jsem celkově zdravá, s ničím se neléčím- mám sedavé zaměstnání. V noci mě budí klidové bolesti kyčlí, těžko hledám úlevovou polohu - někdy mám pocit až pálivé bolesti. Je to možný počátek osteoporózy kyčlí, která povede až k operaci a totální náhradě?

  • Host chatu

    Dobrý den paní Hano. Osteoporoza je záležitost kostní a ne kloubů, tudíž při osteoporoze neodchází kloubní chrupavka a nehrozí tím pádem kloubní náhrada. Osteoporoza je onemocnění, které nebolí. Říká se mu "tichý zloděj kostí" a bolí většinou až její následky - zlomeniny. Z Vašeho popisu si troufám tvrdit, že tyto příznaky nejsou projevem odvápnění kostí, ale mohou souviset s Vámi zmiňovanou nadváhou, špatným držením těla, sedavým zaměstnáním, bolestmi v zádech, které vyzařují do oblasti kyčlí apod.

  • Pavlína

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká prevence proti řídnutí kostí je vhodná a ještě účinná od 40ti. (strava ,sport ) děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den Pavlíno. Prevence osteoporozy spočívá zejména ve zdravém životním stylu - dostatek pohybu (optimální svižná chůze, turistika, sport s nízkým rizikem pádů a otřesů), pestrá strava - dostatek kvalitního proteinu (bílé maso, králík, ryby), dostatek vápníku a jiných minerálů, dostatek vitaminu D - sluneční svit, mořské ryby, vit C a K, vyvarovat se kouření, střídmá konzumace alkoholu a kofeinu. U rizikových žen (rizikové choroby a léky, nízká hladina vit D, zlomeniny u rodičů atd) a u žen po menopauze bez prokázané osteoporozy pak různé doplňky stravy obsahující kalcium a vit D (většinou volně prodejné, silnější lze napsat i na recept u Vašeho lékaře). V indikovaných případech lze po menopauze uvažovat i o hormonální substituční terapii.

  • williamblake

    Nejste na primáře trochu holobrádek? Vzhledem k tomu, že ale působíte v nemocnici na konci světa v Havl. Brodě, tak to asi tolik nevadí. V Praze nebo Brně byste ale asi neměl nárok. Nebo se mnou nesouhlasíte, že si nemocnice ve velkých městech stáhnou to nejlepší na trhu a různých okreskách je to pak bída s nouzí?

  • Host chatu

    Dost jste mě pobavil :-) Je mi 45 let a mám 4 atestace, 2 funkční licence a jsem zároveň i primářem na umělé ledvině. Takže si myslím, že zase taková bída to u nás není. Havlíčkův Brod není na konci světa, ale uprostřed republiky a dle některých zdrojů i v centru Evropy. Dle zkušenosti mé i mnoha mých pacinetů si troufám tvrdit, že péče je u nás srovnatelná s péčí v Brně či Praze a přístup k pacientovi je naopak lidštější, neboť náš pacient není anonymní kus, ale člověk, kterého můžeme denně potkat na ulici,

  • Hana

    Dobrý den, již řadu let se léčím na RS a tím pádem mám díky lékům i osteoporozu a tudíž časté zlomeniny - například obratlů. Jaké potraviny nebo doplňky stravy doporučujete, že jsou skutečně na osteoporozu nejlepsí? Dají se něcím kosti skutečně více zpevnit? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den Hano. Ve Vašem případě, jelikož máte potvrzenou osteoporozu a máte rizikovou chorobu a léčbu, již pouze strava a doplňky stravy nestačí. Musíme mít aktivní léčbu osteoporozy vedenou nejlépe osteologem (nejčastěji léčba bisfosfonáty nebo denosumabem) a k tomu samozřejmě musíte užívat vápník a vitamin D (podle Vašich aktuálních laboratorních výsledků). V naší ambulanci řadu let dáváme Vigantolové kapky v kombinaci s kalciovými preparáty, jako je např. Caltrate 600/400 a jiné. Kosti se dají zpevnit pouze aktivní léčbou z rukou specialisty.

  • SK

    "Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30 až 50 procent žen." Jak je to s muži?

  • Host chatu

    Dobrý den. Mužská osteoporoza není tak častým problémem jako u žen. Muži přicházejí do takzvaného přechodu (andropauzy) později, kolem 70. roku života. Čím je muž starší, tím se vyrovnává šance způsobit si porotickou zlomeninu se ženami. Uvádí se, že cca 20% mužů si způsobí osteoporotickou zlomeninu. U mužů také častěji bývá osteoporoza sekundární, způsobená jinou chorobou či léčivem či nezdravým způsobem života - kouření, alkohol a neplnohodnotná strava.

  • ISELF

    Jaké jsou všechny důsledky osteoporózy a příčiny?

  • Host chatu

    Příčin osteoporozy je celá řada. Z těch, co nejdou ovlivnit, je to - věk, bílá rasa a genetická zátěž. Dále je to nezdravý způsob života - kouření, alkohol, kofeinismus, málo plnohodnotných bílkovin ve stravě, nedostatek vápníku a vitaminu D. Nedostatek pohybu. Poruchy menstruačního cyklu, předčasná menopauza (např. po odstranění vaječníků). Nízká hmotnost. Velkou skupinou jsou potom různé choroby a léky, které mohou toto onemocnění způlsobit - chronická onemocnění ledvin a zažívacího traktu, cukrovka, poruchy štítné žlázy, příštítných tělísek, systémová onemocnění pojiva - revmatismus, onkologická onemocnění, roztroušená skleroza, osteogenesis imperfekta, mentální anorexie atd. Z léků nejvíce kortikoidy, antiepileptika, léky na ředění krve, léky po transplantacích orgánů, psychiatrické léky... Důsledkem osteoporozy jsou zejména zlomeniny a z toho vyplývající porucha hybnosti, soběstačnosti, snížení výšky, ohýbání se. Komplikace některých zlomenin - zejména krčku kosti stehenní, mohou být až smrtelné.

  • MORTAR

    Máme v Čechách kvalitní léčbu osteoporózy?

  • Host chatu

    Dobrý den. V Čechách máme zcela plnohodnotnou léčbu osteoporozy jako v jiných vyspělých státech. Česká republika se podílí i na vývoji nových moderních léků. Celá řada osteologických pracovišt je součástí klinického výzkumu nových medikamentů. Často se stává, že si zahraniční klientela (příhraniční v rámci EU) jezdí pro léky k nám, jelikož jsou u nás levnější.

  • AK

    Od jakého roku by lidé měli chodit na preventivní prohlídky ohledně osteoporózy?

  • Host chatu

    U žen by se mělo na osteoporozu začít myslet vstupem do menopauzy. Neznamená to hned specializované vyšetření v osteocentru, ale stanovení rizik na podkladě různých dotazníků, popř. metodiky FRAX - toto může s Vámi projít praktický lékař. Pokud je žena riziková (a může být klidně i před menopauzou), má rizikovou chorobu, léky, zlomeniny u rodičů apod., pak je vždy na místě tuto ženu poslat ke specialistovi ke stanovení minimálně kostní hustoty denzitometrem. U mužů je to obdobné. Akorát že jak jsem psal dříve, muži vstupují do přechodu později, až kolem 70. roku. Pokud je ale muž rizikový - choroby a léčiva apod., pak by měl být také vyšetřen u specialisty.

  • vlasta kocmanova

    Dobry den byla jsem na vysetreni a rekli mi ze to je na hrane a mela bych brat leky. Protoze leku beru celkem dost tak se chci zeptat jaka jina moznost existuje?? Jestli tedy vubec nejaka jina nez tabletky. Dekuji

  • Host chatu

    Dobrý den paní Vlasto. Neví, co myslíte tím nálezem na hraně? Byla Vaše hustota kostního minerálu v pásmu osteopénie? Pokud není prokázaná osteoporoza a pacient je pouze rizikový pro rozvoj odvápnění, pak by měl na 1. místě upravit životosprávu - vápník, vit D a kvalitní protein + pohyb a až poté začít brát potravinové preventivní doplňky - vápník se dá plně hradit stravou, ale musí se na to myslet a leze to do peněz. S vit D je to horší, v našem klimatickém pásmu není příliš slunečního svitu, kůže možnost vytvářet vitamin D ztrácí s věkem a v potravinách máme vit D velice málo (mořské ryby). Proto jsou namístě různé potravinové doplňky, nejčastěji kombinace vit D a kalcia v jedné tabletě či sáčku. Jak jsem již zmiňoval, my doporučujeme např. preparát Caltrate, ale je jich samozřejmě na trhu celá řada.

  • Jarka

    Dobrý den pane primáři, léčím osteoporózu lékem fosavance, který mě ale vůbec nedoporučuje můj zubař, co si myslíte o homeopatiku osteocynesine, byla by to vhodná náhrada? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den paní Jarko. Homeopatickou léčbu bohužel neznám. S určitostí ale vím, že plně rozvinutou osteoporozu Vám tato léčba nevyléčí. Neexistují žádné podklady či studie, že by to fungovalo. Zcela jistě mají tyto metody místo v prevenci odvápnění. Nebránil bych se tomu, po určité době léčby Fosavancem a při nárůstu kostní hmoty poté přejít na Vámi zmiňovaný preparát k udržení stavu. V současné době se s odmítavým postojem zubařů často setkáváme. Bojí se poruchy hojení čelisti po např. trhání zubů a jiných invazivních zákrocích. Toto riziko se ovšem týká pouze určité malé populace rizikových pacientů (nádory, chemoterapie, ozařování, kortikoidy, cukrovka, kouření, pokročilý věk a dlouhodobá léčba osteoprozy) a dá se přechodnýcm vysazením léku, šetrností zubního zákroku a antibioticku léčbou minimalizovat.

  • DL

    Dobrý den, mám osteoporózu v počát. stadiu, byla jsem před měsícem poprvé na vyšetření, je mi 57 let a mám výsledek: "onemocnění v úplném počátku". Jakou mám šanci na uzdravení?

  • Host chatu

    Dobrý den. Pokud máte zatím hraniční nález na celotělové denzitometrii, jste po menopauze, ale nemáte žádné další rizikové faktory - choroby, léky, kouření...viz minulé odpovědi, pak se riziko zhoršení nálezu dá výrazně ovlivnit zdravým způsobem života - pohyb, dostatek vápníku a vitaminu D. Pacientkám s hraničním nálezem již doplňujeme stravu přípravky s vápníkem a vitaminem D. Většinou na základě vyšetření krve včetně hladiny vitaminu D. Nemluvil bych o uzdravení, ale o zpomalení úbytku kostní hmoty. Zcela se toto zastavit nedá. Kostní hmota nám ubývá všem, je to projev stárnutí organismu, ale dá se držet na uzdě.

  • DL

    Měřím 168 cm, vážím 65 kg, tudíž mám ideální váhu, a i přesto mi byla osteoporóza v poč. stadiu, jaká rizika mne hrozí a jak je možné, že jsem onemocněla?

  • Host chatu

    Dobrý den, rizikových faktorů pro rozvoj osteoporozy je celá řada. Nedá se říci, že mít ideální váhu znamená, že nemohu onemocnět osteoporozou. Vždy záleží na genetické výbavě, na struktuře Vašeho skeletu, na věku a způsobu vstupu do menopauzy (přirozeně nebo odstraněním vaječníků), jestli jste užívala hormony, jaké máte další choroby, jaké užíváte léky. jaké máte návyky, zlozvyky apod. Pokud máte kostní hmotu v pásmu hraniční osteoporozy, jistě máte velkou šanci na další zhoršování nálezu. Váš stav musí ale podrobně vyšetřit lékař, který se touto chorobou zabývá a nastavit Vám režim, který toto riziko bude minimalizovat.

  • NA

    CO je to osteo sarkom?

  • Host chatu

    Osteosarkom je primární zhoubný nádor kosti. Není to metastáza, ale vychází přímo z kostních buněk. Lokálně způsobuje snížení kostní hustoty, takže se, podobně jako osteoporoza, může projevit patologickou zlomeninou.

  • Pavel Kolář

    Jak velkou víru máte v nejrůznější přípravky z lékáren proti osteoporóze? Po dvou těžkých úrazech mi ortoped doporučil, je mi přes 50 let, že bych měl něco začít brát na kosti. I drahé přípravky, které bych si sám zaplatitl. Začal jsem něco dražšího polykat, ale současně jsem se vnořil do odbornbé litaratury, anglické a německé, na webu. Jsem sice lékařsky naprostý amatér, ale došel jsem nakonec k závěru, že jen zpestřím stravu. A s léky jsem rychle skončil. je to "dobré" rozhodnutí?

  • Host chatu

    Dobrý den pane Pavle. Jak jsem již zmiňoval, na 1. místě je vždy úprava stravy - vápník, vitamin, D a bílkoviny. Pokud nemáte sníženou kostní hustotu naměřenou na celotělovém denzitometru a případné zlomeniny byly po adekvátním úrazovém mechanismu a nemáte rizikové choroby a léky, pak asi ve Vašem věku nemá větší smysl užívat doplňky stravy. Nic tím nezkazíte, ale poměr cena výkon jistě nebude optimální.

  • Viera

    Je osteoporóza následkom nedostatku minerálov a vitamínov?

  • Host chatu

    Dobrý den paní Viero. Ano, jednou z možných příčin osteoporozy může být nedostatek minerálů (vápník, hořčík) a vitaminu D (K,C). Toto je velice často příčinou odvápnění u takzvaných malabsorpčních syndromů - poruch vstřebávání živin (jako třeba celiakie).

  • Kamila

    Dobrýd en, na základě doporučení od doktora jsem začala užívat žvýkací tabletky s ovocnou příchutí, které mi vůbec nechutnají. Neexistuje něco jiného, ideálně bez příchutě? Ty žvýkací tablety už nemůžu ani cítit, ale něco pro sebe a svoje kosti zase dělat chci. Moc děkuju!

  • Host chatu

    Na trhu je celá řada preparátů s vit D a vápníkem. Vy zřejmě užíváte Calcichew D3. Obecně platí, že každý vápníkový preparát se po čase přejí. Tudíž bych opravdu doporučil výměnu. Např. za již zmiňovaný Caltrate plus, nebo Caltrate 600/400. Toto jsou tablety polykací bez příchutě.

  • Anna Leckéšiová

    Dobrý den, moje máma 77 let má osteoporozu.Mněla úraz a má zlomenou ruku ,byla nutná operce.PO operaci má Sudekov syndrom.Co by jste poradil ,jakou léčbu na osteoporozu?Jak urychlit hojení Sudek. sy a celkove therpiii jejího stavu.Máma je štíhlá,sportuje. Děkuji Leckéšiová

  • Host chatu

    Dobrý den paní Anno. Pokud má Vaše maminka prokázanou osteoporozu, pak by měla být léčna specialistou a tato léčba by jí měla být ušitá na tělo - podle laboratoře, anamnézy, hodnoty kostního minerálu, přidružených chorob atd. Léčebných schémat je několik a bez znalosti maminky nelze říci, co by měla užívat. Pokud jde o Sudeckovu chorobu, pak je to svízel, protože žádná cílená léčba neexistuje. Už samotná léčba porozy zlepší hustotu kosti i v postiženém skeletu (předloktí?, zápěstí?), dále je důležitá dlouhodobá rehabilitace, popř. léky na zlepšení prokrvení, vit D a kalcium je samozřejmostí. Bohužel léčba této choroby je velice zdlouhavá a často mají pacienti potíže v určité míře napořád.

  • Vendy Křemencová

    Dobrý den, pane doktore, ve 25 letech mi byla diagnostikována osteopenie, mám potíže i s kyčlemi a velkými klouby obecně. Můj imunolog to dává do souvislosti s intolerancí lepku, kterou také mám. Léčba tedy v podstatě je bezlepková dieta + doporučení nevysazovat hormonální antikoncepci.
    Myslíte si, že intolerance lepku skutečně na vznik osteopenie potažmo osteoporózy (obzvlášť v takto nízkém věku) může mít vliv? Doporučil byste antikoncepci jako vhodný prostředek k tomu, aby se stav mých kostí nezhoršoval? A jak často bych s diagnostikovanou osteopenií měla chodit na případné kontroly, zda se nic nezhoršuje? Od prvního vyšetření je to cca 5 let a můj ortoped mě zatím znovu na kontrolu stavu na revmotologii neposlal..
    Předem děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den Vendy. Celiakie je opravdu rizikovýcm faktorem pro rozvoj osteoporozy - je to malabsorpce živin potřebných pro zdravé kosti. Pokud máte již odvápnění v pásmu osteopénie, pak jistě užívejte vit D a kalcium - nejlépe na základě laboratorních náběrů včetně hladiny vitaminu D. My si zveme pacienty na kontroly podle věku a aktuální hodnoty denzitometrie - po 1-2 letech, max. po 3-5 letech. Pokud jde o hormonální antikoncepci, tak ta Vám kosti neochrání. Není to to samé, jako hormonální léčba po menopauze. Dokonce jsou práce, které antikoncepci řadí do rizikové medikace pro rozvoj odvápnění u mladých žen.

  • Jana

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat,jaké máte zkušenosti s aplikací léku Prolia.
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den paní Jano. Lék Prolia samozřejmě používáme v naší ambulanci. Je to velice moderní léčba - léčba biologická s minimem nežádoucích účinků a velice dobře tolerovaná pacienty i vzhledem k podání jenom jednou za 0,5 roku. Efekt na kostní hmotu a na snížení rizika zlomenin je velice dobrý. Bohužel je to zatím lék druhé volby. Pro pacienty, kteří nemohou užívat léky z jiných skupin. U tohoto léku je velice důležité dbát na to, aby pacient měl dostatečný přísun vápníku, aby neměl nízkou hladinu vápníku v krvi. Takže skušenosti mám velice dobré.

  • Vlaďka

    Dobrý den p. primáři, je mi přes 70 r. a více než 10 roků jsem léčena převážně bifosfonáty, D a calc,, přesto posl.2 r.se stav zhoršuje /nyní Tskore -5/. Potíže mi způsobuje prolie, protelos i calc. -bylo vysazeno. Nyní řeším změnu lékaře. Vás ale prosím o názor, zda mám vůbec naději na zlepšení mého stavu, ev. jaký postup byste doporučil.Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den paní Vlaďko. Vás případ je jistě svízelný - 10ti letá léčba bisfosfonáty je již příliš dlouhá, tam by bylo stejně na místě vysazení a udělání tzv. lékových prázdnin. Pokud k tomu nesnášíte Prolii ani Protelos, tak moc možností není. Pokud byste splnila určitá kritéria, mohla byste být nastavena na léčbu parathormonem - je to jediný preparát, který dokáže podpořit nárůst kosti. Je vyhražen pacientů, kterým nefunguje standardní léčba a mají těžku osteoporozu. Smí ho indikovat pouze vybraná osteologická pracoviště po schválení revizním lékařem. Aplikuje se podkožně denně po dobu maximálně 18 měsíců.

  • Lucie

    Dobrý den, je mi 47 let a jsem v přechodu. Můj doktor mi doporučil preventivně užívat vápník s kostními minerály. Co si o tom myslíte?

  • Host chatu

    Dobrý den paní Lucie. Pokud jste v přechodu a nemáte další rizikové faktory pro rozvoj osteoporozy, viz minulé dotazy a nemáte denzitometricky potvzenou sníženou kostní hustotu (osteopénii), pak není nezbytně nutné, abyste užívala potravinové doplňky s kalciem, pokud máte jeho dostatečný přísun stravou. Pokud nemáte, pak vždy doporučujeme užívat preventivní preparáty s kalciem doplněné i o vitamin D.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov