Na testy otcovství se ptejte vedoucí genetických laboratoří Bittóové

Chat je uzavřený21.04.2015 11:00

Martina Bittóová.

V životě mohou nastat situace, které nás přimějí k tomu, abychom si ověřili biologickou příbuznost s další osobou. Pomocí testu otcovství – paternity se určuje, kdo je biologickým otcem dítěte. Při testu se porovnává DNA profil dítěte s profilem předpokládaného otce. Zjistí-li se shoda ve všech vyšetřovaných znacích profilu dítěte a otce, je biologický vztah potvrzen. Jaký je trend v této oblasti v České republice? Kdo nejčastěji žádá o provedení testu otcovství? Co všechno je potřeba k tomu, aby mohl být test proveden? A je možné provést test otcovství bez souhlasu obou rodičů? Na veškeré informace, které vás v souvislosti s testy otcovství zajímají, se můžete ptát v úterý 21. dubna od 11 hodin Martiny Bittóové, vedoucí genetických laboratoří společnosti GHC Genetics.

Mgr. Martina Bittóová je od srpna 2008 odborným garantem a vedoucí genetických laboratoří ve společnosti GHC Genetics. Zabývá se paternitními genetickými analýzami – testy otcovství a aplikací diagnostických genetických testů za účelem prevence geneticky podmíněných nemocí. Rovněž působí od roku 2011 jako soudní znalec v oboru zdravotnictví, se specializací na testy otcovství metodou analýzy DNA. V roce 1994 absolvovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, obor molekulární biologie a genetika. V roce 2006 získala atestaci v činnosti vyšetřovacích metod v lékařské genetice a molekulární genetice.

Chat

 • Mirek

  Je potřeba mít nějaké certifikace pro provádění testů otcovství? Jak člověk zjistí na koho se obrátit?

 • Host chatu

  Dobrý den, testy otcovství v současnosti provádí celá řada laboratoří, a pokud je mi známo, ne všechny mají certifikáty, které svědčí o kvalitě zpracování vzorků a samotných analýz. Rozhodně doporučuji neřídit se při výběru laboratoře pouze cenou nabízeného testu. Je několik ukazatelů, které vypovídají o kvalitě a úrovni daného pracoviště. Jedná se především o akreditaci dle mezinárodní normy pro zdravotnické laboratoře ISO 15189, která je udělována národním akreditačním orgánem (v ČR je to Český institut pro akreditaci). Dalšími ukazateli pak může být úspěšná účast laboratoře v externím hodnocení kvality nebo certifikace dle normy ISO 9001. Ve všech uvedených příkladech se jedná o nezávislé posouzení třetí stranou a tyto informace by laboratoře měly zveřejňovat na svých webových stránkách.

 • Zdeněk

  Jste soudním znalcem. Znamená to, že výsledek z vaší kliniky je konečný a uzná jej i soud?

 • Host chatu

  Dobrý den, v naší laboratoři zpracováváme dva typy testů otcovství. V prvním případě se jedná o anonymní test určení otcovství. Výsledkem takto provedeného DNA testu otcovství je informace soukromého charakteru. Anonymní způsob testování otcovství je určen pro klienty, kteří si chtějí ověřit biologický vztah jimi předložených genetických vzorků, které získali na základě souhlasu testované osoby. Výslednou laboratorní zprávu anonymního testování nelze použít jako důkaz při soudním řízení ani k prokázání otcovství matričnímu úřadu v rámci řízení o určení otcovství, neboť tento test nemá zákonem požadovanou formu znaleckého posudku. Druhý typ testů otcovství je znalecký posudek. Provádí se na žádost soukromých klientů nebo na základě usnesení soudu. Při tomto typu určování otcovství je odběr vzorku protokolární, provádí ho soudní znalec osobně a zahrnuje identifikaci všech vyšetřovaných osob. Výsledky testu jsou zpracovány ve formě znaleckého posudku, který je možné použít u soudu.

 • Igor Saban

  Kolik % testů otcovství nemá shodu?

 • Host chatu

  Dobrý den, v naší laboratoři si samozřejmě vedeme statistiku provedených vyšetření a procentuální zastoupení vyloučených otcovství je nám známo. Myslím však, že naše čísla by byla pro Vás zavádějící. Nebudu je zveřejňovat z důvodu, že soubor vyšetřených jedinců v naší laboratoři není dostatečně velký, aby byla čísla statisticky vypovídající, a výběr není náhodný, takže se hodnoty rozhodně nedají vztáhnout na celou populaci.

 • Lovacoop

  Dá se říct, že geneticky nejbližší z evropských národů jsou nám čechům rakušané? To množství českých jmen na náhrobcích, nebo češek co přijaly po sňatku měmecké příjmení. Nejsou rakušané ti naši pravý bratia?

 • Host chatu

  Dobrý den, Váš dotaz se týká oboru genetická genealogie. V České republice se tímto oborem zabývají na komerční i vědecké bázi různé laboratoře, které pomocí analýz DNA mapují historické migrace lidí, zjišťují geografický původ a rodinné vazby našich předků. Naše laboratoř se tímto typem testů nezabývá.

 • Jan

  Je pravda, že jiné laboratoře zachytily špatné výsledky právě s jménem vaší firmy? Jaký musí být šok pro klienta, když se nemůže spolehnout na výsledek? Kolik chybných výsledků může laboratoř "produkovat", aby byla certifikovaná?

 • Host chatu

  Dobrý den, nevím, o jaké konkrétní špatné výsledky jde. Budu předpokládat, že se jedná o testy otcovství. Musím se ohradit, protože v případě pochybností má klient v naší laboratoři nárok na bezplatnou konzultaci, možnost nahlédnout do protokolů a provedení revize vyšetření v případě, že by na svém tvrzení o nesprávnosti výsledku trval. Jsme akreditovaná laboratoř, je pro nás poměrně jednoduché zjistit v každém kroku analýzy, jak a kdo se vzorkem manipuloval. Revizi jsme prováděli jen jednou, se stejným výsledkem, a žádné pochybení prokázáno nebylo.

 • Jaroslav Smedný

  Dobrý den, s kolegyní z práce jsem měl styk, ale jsem si jistý, že pouze do konečníku. Nedávno zjistila, že je těhotná a tvrdí, že jsem otec. Chtěl bych se vás zeptat, zda je to možné, děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, způsobem, který popisujete, k oplodnění partnerky dojít nemůže.

 • J. Ovčáček

  Dobrý den,

  lze si u Vás objednat zkušební testování, tak abych zjistil, zdali je Miloš opravdu můj otec?

  Děkuji

  JO

 • Host chatu

  Předpokládám, že shoda jména mluvčího pana prezidenta je způsob, jak oživit tuto diskuzi…

 • WINTER

  Stoupá počet žádostí - v ČR - o provedení testu otcovství?

 • Host chatu

  Dobrý den, vzhledem ke zvýšenému počtu laboratoří, které DNA testy otcovství nabízejí, tak předpokládám, že ano.

 • InnerS

  Dá se říct - statistika - kolik žadatelů otců o prokázání otcovství zjistí v ČR že není biologickým otcem (procenta)?

 • Host chatu

  Dobrý den, přesné statistiky DNA testů otcovství se v ČR nevedou, takže nemohu Váš dotaz zodpovědět.

 • DEF

  Znáte český film Operace mé dcery - muž náhodně zjistil, že není biologickým otcem své dcery?

 • Host chatu

  Ano viděla, ale už hodně dávno. Při nehodě dcery se otec dověděl náhodou, při laboratorních vyšetřeních, o nevěře své ženy. Myslím, že se jednalo o vyšetření k transplantaci, při kterém se hledal dárce se stejným imunologickým profilem (ten se dědí po rodičích). V životě mohou nastat situace, kdy se lidé o svých příbuzenských vazbách dovědí i v souvislostech, které nemají přímý vztah k testování otcovství.

 • LENY

  Dá se odhadnout, kolik otců v ČR nikdy nezjistí, že nejsou biologick. otcem dětí, dítěte?

 • Host chatu

  Dobrý den, jak jsem již psala, přesné statistiky DNA testů otcovství se v ČR nevedou, takže by šlo z mé strany pouze o spekulaci.

 • Lovacoop

  Není lepší pátrat po předcích po linii matky? Jedině matka je jistá , nevíte kdo s kým se svezl v minulosti na jednom voze......

 • Host chatu

  Po linii matky se už samozřejmě pátrá. Jedná se o test mitochondriální DNA (mtDNA). Mitochondrie jsou přenášeny matrilineárně po „přeslici“. Každý člověk dědí svou mtDNA po své matce. Zjistilo se, že veškeré mateřské linie se někde v minulosti navzájem spojují. Mateřské linie lze seřadit do jednotlivých skupin, z nichž každá má svou „pramatku“. Tento dotaz se opět týká oboru genetická genealogie.

 • Lovacoop

  Dá se říct o Ransdorfovi , Klausovi,Rathovi,Gottwaldovi,Grossovi, že to jsou genetičtí češi?

 • Host chatu

  Dobrý den, jak už jsem psala, odpovědi na Vaše dotazy musíte hledat u genetických genealogů. Na internetu se nacházejí stránky, které se zabývají příjmeními z různých lokalit za účelem výměny informací o předcích a rodokmenech. Dále vznikají i různé projekty se zaměřením na genealogické souvislosti rozšíření příjmení, která nejsou příliš častá.

 • Lovacoop

  Jak tak přibývá dětí nesezdaných párů a dětí z babyboxů, nehrozí nám v budoucnu víc incestních dětí?

 • Host chatu

  Děti nesezdaných párů své rodiče znají a incest je v tomto případě nepravděpodobný. Babyboxy, vzhledem k nízkému počtu takhle odložených dětí, určitě nebudou nějak statisticky významně zvyšovat procento incestních vztahů.

 • Lovacoop

  Jak se píše gen zodpovědný za homosexualitu ?

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud vím, žádný gen zodpovědný za homosexualitu nalezen nebyl. Existují práce a studie zkoumající oblasti některých chromozomů, které by teoreticky mohly mít vliv na sexuální chování, ale přímá souvislost prokázána nebyla.

 • Alex

  Může mě někdo donutit k odběru vzorku?

 • Host chatu

  Dobrý den, k odběru vzorku (stěr sliznice z dutiny ústní nebo odběr periferní krve) Vás nikdo donutit nemůže. V civilních sporech, které se týkají určení otcovství, Vám soud může uložit pokutu (až 50 000 Kč), nebo Vás dát předvést. I v tomto případě máte právo odběr odmítnout.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 04/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.