O migrénách s MUDr. Markovou

Chat je uzavřený10.04.2013 14:00

MUDr. Jolana Marková.

Migréna patří k nejčastějším neurologickým onemocněním. Co ji vyvolává? Lze se chronických bolestí hlavy zbavit? Liší se bolesti hlavy u mužů a žen? Na tyto a další otázky odpovídala lékařka Jolana Marková.

MUDr. Jolana Marková pracovala od promoce v roce 1972 na neurologickém oddělení nemocnice Kladno. Po složení atestace II. stupně se věnovala práci v elektromyografické laboratoři, od roku 1988 vedla ordinariát pro cévní onemocnění mozku, od roku 1991 do roku 2004 pracovala ve funkci primářky neurologického oddělení Nemocnice Kladno. Nyní  pracuje  v Thomayerově nemocnici jako primářka neurologického oddělení. Věnuje se dlouhodobě problematice bolestí hlavy, vede  regionální centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Je českým zástupcem v panelu EFNS pro bolesti hlavy.

Chat

 • zdena

  Dobry den, chci se zeptat na migrenu mladsej dcery, od 4 rokov trpi migrenami , ked je vonku hlavne slnecno, ide si sama lahnutdo tmy a chce ma klid,teraz jej je 8, najprv to bol nefunkcni zlcnik uz sa to spravilo , zaujimalo by ma cim to muze byt ??? dekuji za odpoved

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Migréna je z větší části geneticky podmíněná, takže dcera velmi pravděpodobně zdědila dispozici k migréně. Se žlučníkem to nesouvisí.

 • Pavlásková

  Jolanko, moc tě zdravím!!!
  Hanka

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Já Tebe také.

 • Vladka

  Dobrý den, moje 16-ti letá dcera trpí podle neuroložky migrénami. Vzhledem k bouřlivé pubertě ji stále trochu podezřívám, že simuluje. Dá se diagnóza migrény ověřit nějakým laboratorním měřením? Může si migrenik záchvat "šikovně" přivolat, nebo je pravidlem, že mu přechází nějaká vypjatá situace? Děkuji za odpovědi

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Migrénu neověříme žádnou laboratorní metodou, ani CT nebo magnetická rezonance diagnózu nepotvrdí. Diagnóza je dána průběhem onemocnění a tím, jak záchvat vypadá. Provokujícím momentem záchvatu bývá často rozrušení či nějaká stresová situace- kromě toho i změna počasí nebo menstruace.

 • Barbora

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak lze diagnostikovat migrénu, již 15 let trpím bolestmi hlavy, které se v posledních dvou letech prudce zhoršily, navštěvuji neurologa, který mi kdysi udělal vyšetření EEG, jinak mi stále předepisuje silnější léky, které někdy zaberou, někdy ne. Kromě bolestí trpím poslední dobou na motání hlavy, může to s migrémou nějak souviset? Je tedy nějaké vyšetření, které migrénu spolehlivě prokáže?

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Dobrý den, diagnóza migrény je stanovována podle toho, jak záchvat bolesti vypadá, zda je bolest doprovázena dalšími jevy ( světloplachost, vadí vše kolem, nevolnost, nebo zvracení). Pomocná vyšetření vyloučí jen jinou příčinu, ale diagnózu nepotvrdí. Léky na bolest by se neměly brát velmi často. Závrať může do jisté míry s tímto onemocněním souviset.

 • PS

  Dobry den,
  moc zdravim a touto cestou dekuji, hlasim ze zachvat jsem nemel 3 roky .. a jsem uplne bez leku :) (k pani doktorce jsem prisel v hroznem stavu, leta jsem mel 2-3 zachvaty za tyden)

  Dotaz trochu od vedle, neznate nahodou tak vyborneho urologa, jak ste Vy vybornou neurologickou ?

  Diky
  PS

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Díky za uznání, výborný urolog je náš šéf urologického oddělení doc. Zachoval.

 • alžběta

  Dobrý den, mám migrény a bolesti hlavy zhruba od 20 let. V posledních letech se to hodně zhoršilo, v posledních měsících mám střední bolest hlavy tak 12 až 15 dní v měsíci, z toho těžkou 3 až 4 dny, za celá léta jsem nevypozorovala spouštěcí mechanismus, někdy je to stres, ale velice často to přijde ráno po naprosto klidném dni i noci.... Analgetika někdy zaberou, někdy ne, triptany většinou ano, zvažuji profylaxi, ale obávám se vedlejších účinků. Po psychické stránce cítím zhoršení, mám strach ze zhoršujících se bolestí, pocit, že žiju jen napůl a že mě chronické bolesti omezují a vyčerpávají.
  Chtěla bych se zeptat, kdy se doporučuje profylaxe a jestli je možné se objednat s tímto problémem k Vám na kliniku. A ještě jeden dotaz: jaká je bezpečná dávka triptanů, aby nevznikla závislost?
  Děkuji za dpověď

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Ptáte se správně, riziko vzniku návyku na triptany či jiné léky proti bolesti je reálné a pokud užijete triptany vícekrát než 10 dnů v měsíci, máte již pravděpodobně bolest hlavy z nadužívání triptanů. Profylaxe je velmi cenná a doporučuji ji při počtu 5 a více dnů s migrénou během měsíce- je podstatně bezpečnější než časté užití akutní medikace. Objednat se zde můžete, ale vzhledem k velkému zájmu jsou objednací doby ke mně pro nové pacienty dlouhé.

 • Tom

  Dobrý den paní doktorko,
  od konce loňského léta mne bolí hlava, především v oblasti zátylku, někdy ráno zvracím a několikrát do měsíce se mi rozostří zrak na stranách. Navštívil jsem neurologa, neurologické vyšetření zjistilo pouze menší citlivost na pravé straně těla. CT vyšetření nezjistilo nic. MRI (T1,T2 TSE,FLAIR) vyšetření: difusně rozšířené perivaskulární prostory, oboustranně periventrikulárně a juxtakortikálně vícečetná hypersignální ložiska, výrazně okcipitálně spíše charakteru nespecifických gliových změn, demyelinizační změny však jednoznačně vyloučit nelze. Nyní mi neurolog předepsal Sumatriptan Mylan, s tím, že po dvou měsících kontrola a pak se uvidí. O co by se mohlo jednat a je možno provést nějaká další vyšetření ke stanovení diagnozy? Děkuji a přeji pěkný den.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Dobrý den, Sumatriptan zkuste, protože tento lék pomůže právě a jen při migréně a ne pro bolest z jiných příčin. Pokud zabere, jsou vaše záchvaty migren. původu. Migréna ovšem nemá na MR zobrazení specifický nález, proto, pokud chcete jistotu, bylo by třeba doplnit vyšetření mozkomíšního moku k vyloučení jiné příčiny. Migréna se také může vyskytovat i u pacientů souběžně s jinou nemocí- proto je dle kliniky třeba rozhodnout, co patří k migréně a co by mohlo být projevem jiného onemocnění.

 • Jiřina

  Od malého dítěte mě trápí migrény. Teď před důchodovým věkem se zmírnily, ale i tak, když jsem třeba přiletěla na dovolenou do ciziny, stihla mě migréna se zvracením. Myslíte, že třeba užití např. Rivotrilu mě zklidní a migréna se nedostaví? Mám je převážně v důsledku stresu. Bojím se, abych nenavykla na zklidňující léky. Již tak mám jistě vnitřnosti zatěžkávané letitým užíváním analgetik, sumatriptanů a eletriptanů.
  Děkuji za odpověď.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Tohle je třeba řešit s Vaším neurologem- pokud máte migrény od dětství, jistě máte i zkušenosti, co je vyvolá a co naopak ovlivní příznivě.

 • Barča

  Dobrý den, je mi 23let a trpím na migrény už asi 8 let, avšak jsme stále nepřišli na to, čím u mě migrény vznikají. Někdy nepřijde i 6 měsíců a pak když přijde, tak to stojí za to. Trpím na migrény s aurou. Většinou mě hrozně rozbolí hlava, do toho špatně vidím, brní mi jazyk, mluvím blbosti a jednou jsem se i pořádně zamotala. Vždy si musím jít lehnout, přikrýt i hlavu a mít naprosté ticho. Když jsem ještě neměla prášky na předpis, tak jsem takto doma ležela i tři, čtyři dny a nenapadlo mě si zajít na pohotovost na injekci. Teď už beru Rosemig 50mg a na to házím nimesil, aby to mělo lepší a rychlejší účinek (na doporučení p. dr.). Chci se zeptat zda má migréna tohoto typu něco společného s cévní mozkovou mrtvicí? jestli se mám čeho obávat nebo nikoliv. Jestli je u mě pravděpodobnější, že mě například takováto příhoda potká? a čeho se mám např. vyvarovat? za každou radu budu vděčná. děkuji

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Migréna s aurou je riziková pro vznik ischemické cévní příhody mozkové jen u malé skupiny populace- u mladých žen, které berou hormonální antikoncepci ( pacientce s migrénou s aurou bych ji zásadně nedoporučila), které kouří a mají nadváhu- a také tam, kde se v rodině vyskytly u příbuzných cévní problémy. Rosemig je třeba vzít až po odeznění aury v začátku bolesti, ne dříve!

 • Barča

  ještě bych se chtěla zeptat, zda se dá cévní mozková příhoda vyvolat např. psychicky? tím, že se člověk obává a myslí na to?

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Ne, to jistě ne.

 • Ivo

  Dobrý den ,nejmín 3*v roce mívám čtyři dny šílené bolesti hlavy ,začínáto na pravé straně čela a za dva dny přechází na levou.Nic na to nezabírá z léků.Dá se to nějak léčit nebo předcházet tomu.Děkuji naschle.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Měl byste navštívit neurologa, takhle to rozhodnout nejde.

 • Hela

  Peklo migrén od 18 let mi opravdu poznamenalo život. S nástupem do penze s absolutně pravidelným denní režimem - hlavně dostatečné jídlo! - se situace výrazně zlepšila.
  Rada pro některé, zvlášť s migrénou nad ránem.: Když vás bolest probudí, nedělejte si iluze, že ji třeba zaspíte. Vezměte si aspoň půl prášku, je zapotřebí hlavu " prohřát ". Většinou se podaří záchvatu se vším všudy předejít.
  Ranní migrény, i se zvracením, bývají kvůli krční páteři. My neurotici často spíme v křeči!
  Závidím všem, u koho lékař tyto potíže nebagatelizoval. Mne poslal první lékař k neurologovi až v mých padesáti.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Stav stran migrén se jistě může zklidnit odchodem do důchodu a klidným režimem, ale v tomto věku také změnou hormonální situace ženy, která také migrény podstatně ovlivňuje.

 • DAYOFD

  Souvislost psychiatrickych chorob a migreny je nejaka?

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Současně s migrénou se častěji vyskytuje deprese a anxieta- takže z tohoto pohledu ano.

 • DM

  Je migrena dedicna?

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Ano, dědí se dispozice k migrén. záchvatům, pravděpodobně hypersenzitivita určitých center mozkového kmene. Není to závislé ale na jednom genu, je odpovědno více faktorů.

 • Alena

  Souvislost migreny a nadoru mozku?

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Není zde žádná souvislost prokázaná.

 • Helena

  Dobrý den, v roce 2009 jsem najednou krátkodobě přestala vidět v oblasti právého horního kvadrantu. Absolvovala jsem všechny možná výšeření se závěrem, že se jedná o migrénu s aurou. Na migrénu trpí celý život moje matka, ale mne bolest hlavy nikdy netrápila.. Od té doby se to nepravidelně vrací - tak půlhodinová ztráta vidění. Obraz se začne vlnit v různých tvarech, doprovázený malou tupou bolestí u kořene nosu, která odezní po návratu vidění. V zaměstnání mne to dost obtěžuje, protože nevidím po tu dobu nic na počtačí. Mohou mi pomohou nějaké léky ? Zatím jsem nic nebrala. Děkuji za odpověď.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Určitě mohou pomoci léky, které se užívají pravidelně jako prevence dalších záchvatů- bylo by pro Vás velmi vhodné navštívit neurologa a dohodnout se, které by právě Vám prospěly. Záleží také na frekvenci obtíží.

 • Olivie

  Dobrý den,
  trpím na poruchy vidění /aury/ , vždy to trvá 20minut, nevidím do stran, před sebe vidím pouze rozmazaně a "kmitají" různé obrazce, po skončení aury většinou začne bolest hlavy. Když si vezmu prášek ihned na začátku aury je bolest slabší. Někdy mám i dvě aury děnně a pak 2.-3.měsíce nemám žádnou . Je to velmi nepravidelné, hlavně náhle, z ničeho nic, za 20.let jsem nedokázala vypozorovat, díky čemu se aura spustí. Lze určit jaké mají tyto poruchy vidění -aury příčiny??? Změna počasí?? Tlak?? Krční páteř?? děkuji

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Příčinou aury je změna elektrické aktivity mozku (korová šířící se deprese), která prochází zezadu z týlních laloků, kde je korové centrum vidění. Příčinou není ani počasí (i když změny může záchvat vyvolat) ani krční páteř, ale pravděpodobně vrozená přecitlivělost (hypersenzitivita) centra v oblasti mozkového kmene.

 • Lenka

  Dobrý den, zajímá mě jednak dědičnost migrény, jednak její možná spojitost s pozdější mozkovou příhodou. Otec trpěl migrénami celoživotně a v 75 letech ho bohužel postihla mozková příhoda (nekrvácivá). Podotýkám, že nikdy neměl nadváhu, nekouřil a alkohol prakticky nepil. Já trpím na migrény někdy od doby první menstruace, situace se zlepšila jen v těhotenství a při kojení, a to výrazně. Vždy jsem své potíže brala jen jako hodně nepříjemnou lapálii, ale od té smutné záležitosti s otcem se trochu obávám, jestli nemohou nasvědčovat zvyšenému riziku právě mozkových příhod. Dodávám, že ani já jsem nikdy neměla nadváhu, alkohol mi nic neříká atd.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Spojitost s cévní mozkovou příhodou nebyla pro migrénu u mužů prokázána. U žen jen u malé skupiny žen s migrénou s aurou, které kouří, berou hormonální léky a mají nadváhu.

 • cobreti

  Zdravím, paní doktorko. Chci vám jen poděkovat, že jste poskytla svojí sympatickou tvář na několik dní na této stránce. Dost často zde jsou vystaveny tzv. celebrity (např. známá zpěvačka s denními skandály) a spousta lidí už z této chátry dostává kopřivku. Zaplať bůh, migrénu nemám, prý to není nic příjemného, ale snad jí ani z přemíry rádoby VIP, neustále podstrkované médii, nedostanu. Ještě jednou poděkování a hezký den.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Děkuji

 • Hana

  Od 15 let trpím migrénami,které mi diagnostikovala paní doktorka až v37 letech.Poslední dobou se stav zhoršuje při stresu,námaze a někdy i po RHB zad.Užívám Relpax a Rivotril.Někdy se mi stává že se mi rozostří koutek levého oka ,trvá to někdy i celé dopoledne.Děkuji za odpovědˇ.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Pokud chodíte na neurologii, je lepší konzultovat obtíže s lékařem, který Vás vyšetřil a zná Vás.

 • Marty82

  Dobrý den,asi od 10let trpím bolestmi hlavy.byla jsem jednou na EEg,které nic neukázalo. Zjistila jsem,že mám bolesti většinou při stresu jako např. ve škole,poté při vypjaté situaci v práci nebo po náročnějším dnu doma s dětmi.Zatím mi na ně pomáhal ibalgin,ale nyní mám bolesti hlavy tak 1-2x do měsíce a ibalgin už moc nefunguje. Bolesti mi začnou tím,že začnu cítít horní zadní zuby a poté mě začnou bolet dutiny a hlava a poté se mi stává,že několikrát zvracím a někdy mám i průjem. Doktor mi tvrdí,že to mám od krční páteře. Ale říkám si,že by mě bolela hlava třeba častěji nebo jen jednou za čas a né každý měsíc. Ještě chci říct,že užívám cerazette a nemámjiž 3roky menses tak jestli to nemůže mít také nějaký vliv. Děkuji.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  To, jak záchvaty popisujete, vypadá skutečně jako migréna- a na tu mají hormonální léky nepochybně vliv. Zkuste to probrat s neurologem.

 • Kubík

  Dobrý den,
  trpím na bolesti hlavy od dětství. Mám kromě jiného podezření i na počasí - změny tlaku či co. Léčím Ibalginem 400. Kolik je možno užít tablet, aby to nemělo vedlejší účinky, nebo byste doporučila jiný dostupný a současně šetrnější lék ? Děkuji.

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Záleží na tom, jak často Ibalgin užijete. Pokud je to jen občas a zabere, pak je to vhodná léčba a není třeba nic měnit. Pokud je to častěji než 10 dnů v měsíci, měl byste navštívit neurologa a probrat tam možnosti preventivní léčby.

 • Tereza

  Dobrý den paní doktorko,
  migrénu jsem měla od malička cca do 15 let - stačilo se vyzvracet a vyspat. Pak jsem ji neměla asi 12 let a ted s ní bojuji min. 2x do měsíce už 3 roky. Nezabírají žádné prášky, ani triptany ikdyž je vezmu včas. začne mi tlakem v hlavě většinou kolem 15 hod. odpoledne, pak celý další den a dopoledne 3. den. To jsem už většinou tak "zfetovaná", že už to jen přežívám. Zkoušela jsem i profylaxi, ale po třech měsících, kdy jsem byla jak oblblá se migréna opět vrátila. Je nějaké "desatero" co by pomohlo snížit alespoň četnost migrén? na celkové vyléčení jsem přestala věřit. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
  Tereza

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Žádné desatero snad ani neexistuje, většinou si každý( každá) uvědomí případný spouštěcí moment a tomu se pokud možno vyhýbá. Medikace byste měla probrat se svým lékařem, je možná i kombinace dvou druhů medikace pro ovlivnění akutního záchvatu.

 • Lenka

  Dobrý den, chci se zeptat, kolik mg Rosemigu je možné vzít při jednom záchvatu migrény a kolik maximálně za měsíc (syn 19 let)? Neuroložka varuje před častým užíváním, ale když nic jiného nepomáhá ... Jaké jsou rizika předávkování se Rosemigem?

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Pro léčbu záchvatu je možné užít 100mg sumatriptanu ( Rosemig a jiné), pokud zabere a bolest se vrací třeba po 8hodinách, je možné užít ještě jednou. Pokud léky nezaberou, už se pro léčbu toho záchvatu brát nemají. Riziko je, pokud syn užije sumatriptan více než 6-8 dnů v měsíci.

 • Michaela

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli máte zkušenosti při léčbě migrén s akupunkturou či jinou alternativní metodou?

 • O migrénách s MUDr. Markovou

  Na migrénu bohužel ani akupunktura ani jiné alternativní metody nezabírají- jen pokud je vyvolávajícím momentem stres nebo anxieta, pak se doporučuje nácvik psychologických relaxačních technik.

Foto: Archiv Jolany Markové.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.