O průjmech a rotavirových infekcích s MUDr. Arientovou

Chat je uzavřený19.08.2013 10:00

MUDr. Simona Arientová.

Průjmová onemocnění patří mezi nemoci, které jsou často podceňovány. Těžké infekční průjmy, navíc komplikované zvracením a vysokou horečkou, jsou nebezpečné a mohou vážně ohrozit zdraví především malých dětí. Nejčastější příčinou úporných průjmů u dětí do pěti let jsou rotaviry. Pokud má infekce komplikovanější průběh, může vést až k dehydrataci a následné hospitalizaci či ambulantnímu ošetření, které jen v ČR ročně podstoupí více než 36 000 dětí do pěti let. Jaká je prevence rotavirových onemocnění a jaké jsou možnosti léčby, vám poradí MUDr. Simona Arientová 19. srpna od deseti hodin.

MUDr. Simona Arinetová, Ph.D. vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kde pracuje jako odborná asistenka. Lékařka v současnosti  působí také na Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce a specializuje se na rotavirové infekce.

Chat

  • Evan Evans

    Může se dnes v ČR vyskytnout úplavice?

  • Host chatu

    Dobrý den, může se vyskytnout a jelikož je při tomto onemocnění z hygienických důvodů povinná hospitalizace, tak se s některými případy setkáváme i dnes. Toto onemocnění způsobuje baktérie Shigella dysenterii, která se vyskytuje i u nás a můžete si ji přivézt i z cest do zahraničí.

  • Dan Kostka

    Co znamená přesně rotavirové onemocnění?

  • Host chatu

    Dobrý den, rotavirové onemocnění je průjmové onemocnění způsobené viry - rotaviry. Tyto viry vyvolávají zejména u dětí do pěti let průjmovité stolice, doprovázené zvracením a někdy teplotou. Problémem je, že díky intenzivnímu průjmu a zvracení může dojít k dehydrataci - ztrátě tekutin. Léčbou je tedy hlavně dostatečný přísun tekutin. Také je to jediné virové průjmové onemocnění, na které existuje preventivní opatření. Prevence spočívá ve formě očkování, kdy očkovací látka je dodávána dítěti pusinkou. Dá se podat spolu s vakcínou proti pneumokokům a hexavakcínou již v 6-ti týdnech věku dítěte.

  • WINTER

    Proč si myslíte, že jsou průjmová onemocnění často podceňována?

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji moc za otázku. Myslím si, že je to dáno typem onemocnění, každý si řekne, že má přece jen řídkou stolici a že to za chvíli přejde...Ale k nám na kliniku chodí spousta lidí a maminek od dětí, kteří si to nemyslí...bojí se o své děti, které jsou často dehydratované, spavé, unavené, pláčou a v těch horších případech musí zůstat u nás a dostávat tekutiny do žíly. Stejně tak dospělý, kteří mají potíže delší dobu nebo je mají tak intenzivní, že to doma nezvládnou. Určitě může být průjem jen banální onemocnění, po dietní chybě, při stresu....ale může být i velmi závažným onemocněním...rotavirové infekce, průjmy vyvolané baktérií Clostridium difficile atd...

  • ps

    Vysvětlila byste mi pojem nausea?

  • Host chatu

    Dobrý den, nausea je pocit na zvracení...ale ještě nezvracíte...to je pak vomitus:-).

  • Eliška Simonová

    Co psychika a průjmy? Jsou průjmy psychic. původu? A jsou psychické následky průjmů?

  • Host chatu

    Dobrý den, nejsem psycholog:-)...ale jestli můžu soudit, tak průjmy určitě psychického charakteru bývají. Somatická onemocnění jsou velkou kapitolou medicíny. Spousta z Vás určitě zažila průjmy při stresu. A jestli jsou psychické následky průjmů....myslím, že určitě ne těch infekčních v pravém slova smyslu (virové, bakteriální), ale průjmy bývají i neinfekční...Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku...Lidé s tímto onemocněním, kde převládají chronické průjmy, určitě psychické následky mít mohou.

  • Martin Komínek

    Dobrý den, často trpím průjmy a asi to přičítám psychice (nervozita, ...). Moje babička mi vždycky radí jíst piškoty a banány. Co říkáte na tyto "babské" rady? Nemáte i jiné tipy tohoto druhu?

  • Host chatu

    Dobrý den, babské rady bývají ty nejlepší:-). Piškoty, banány a rohlíky pomáhají určitě při akutních průjmech stejně tak jako tekutiny....ale pokud máte psychické průjmy, tak tam nepomohou....pomůže jen vyřešení problémů a psychické zátěže:-(.

  • Robin Smetáček

    Dobrý den ,jsem "majitelem" choroby morbus Bechtěrev a ta je z části provázena metabolickými problémy ,nebo možná je následkem těch problémů Bechtěrev ,to nevím ,ale chtěl bych vědět ,jestli se dá nějak tento metabolický problém se všemi následky nějak řešit ,tedy ovlivnit .Děkuji a přeji mnoho radostí.Dosavadní léky mají mnoho vedlejších účinků včetně i těch dost drastických. Robin

  • Host chatu

    Dobrý den, to máte pravdu, toto onemocnění sebou přináší řadu komplikací a taktéž léčba je dosti svízelná a má řadu nežádoucích účinků:-(. Musím se přiznat, že z pohledu infektologa, Vám asi poradit nedokážu...chce to obrátit se na internisty, gastroenterology.

  • Petr

    Paní doktorko, jaké léky si vy osobně přibalíte do kufru, když jedeta do Egypta nebo do jiných míst, kde turistům akutně hrozí průjmová onemocnění? Setkávám se s tím, že řada lékařů doporučuje něco jiného. A jak se nejlépe při průjmu zachovat?

  • Host chatu

    Dobrý den:-), já jsem byla v Egyptě jednou a přibalila jsem si Ercefuryl...taktéž se doporučuje Normix. Ale máte pravdu, každý radí něco jiného a taktéž účinnost léků v těchto destinacích není stoprocentní. Moji rodiče jezdí do Egypta každý rok a nedají dopustit na tamní lék...Antinal - v Egyptě, ale i jinde je nejčastějším vyvolavatelem průjmů E. coli - typu ETEC. Co je při průjmu nejdůležitější?...hodně balené vody...snažit se pít, po troškách a stále. Pokud k tomu i zvracíte, máte horečku, neudržíte žádné tekutiny a trvá to déle než 24 hod....pak určitě vyhledat odbornou pomoc.

  • Honzeeglo

    Dobry den, trpim celkove velmi casto bolestmi bricha a ridkou stolici. Taky chodim velmi casto na velkou, i 5x denne. Muze to byt vetsim mnozstvim horciku, ktery konzumuji kvuli nervum (panicka porucha) ? Nekde jsem cetl, ze horcik je lehce projimavy... Taky mi staci treba trochu chilli, a mam hned boleni bricha a citim se nafoukly, coz se opet spoji s prujmem.
    Muj lekar to odbyl "drazdivym tracnikem" - o co se jedna ?
    K tomu se poji taky ma dalsi otazka: je na skodu castejsi konzumace leku Endiaron (az 3x tydne tableta) ? Muzu si tim ublizit ?
    Dekuji predem za odpovedi.

  • Host chatu

    Dobrý den, vezmu to popořádku. Pokud trpíte velmi často bolestmi břicha a řídkou stolicí měl by Vás určitě vyšetřit gastroenterolog. Není to normální a nespojovala bych tyto potíže s hořčíkem...stolice být řidší může, ale bolesti břicha ne. Dráždivý tračník - je to onemocnění, kdy máte častější stolice, pocity na stolici a pocity bolesti břicha při jídle atd...ale určitě se nejdříve musí člověk pořádně vyšetřit, než se to takto uzavře. Doporučuji se objednat ke gastroenterologovi. A k té poslední otázce...Endiaron 3x týdne, Vám neublíží, ale zase...měl byste se nechat pořádně vyšetřit...

  • Milan Holý

    Můžou mi způsobit prujem masturbacni pomucky?

  • Host chatu

    Dobrý den, nevím.

  • Balkán vČechách existuje

    Dobrý den, může být průjem způsoben plísní ve střevech? A jak se taková plíseň dá odhalit? Průjem-velmi řídkou stolici mám několik let, ale obvodní lékař to zlehčuje. Zřejmě nikam necestuje :) Jaký odborný lékař se specializuje na střeva, na kterého bych se mohl obrátit. Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, ano i "plíseň" může vyvolat průjmové onemocnění. Určitě při dlouhodobých průjmech byste měl mít vyšetření - kultivace stolice, parazitární vyšetření stolice a poté vyšetření gastroenterologem, který se "specializuje" na střevní problematiku.

  • Kateřina Turnská

    Dobrý den, paní doktorko,

    jsem z generace tzv. Husákových dětí a spolu s mnoha kamarádkami, které mají děti, máme jasno v tom, že nepamatujeme ze svého dětství střevně-žaludeční nemoci, které obcházejí postupně celou rodinu. Až teď, kdy máme děti, tyto nemoci s několikahodinovým až několikadenním zvracením a současným nebo následným průjmem, zhruba jednou ročně (obvykle v období listopad-duben) zažíváme. Kde se tyto nemoci vzaly (Jsou jejich původci, tj. rotaviry, adenoviry, noroviry... něco nového, co tu dříve nebývalo?) a jak se jim lze bezpečně vyhnout? Děkuji Vám za odpověď.

  • Host chatu

    Dobrý den, děkuji za dotaz:-). Rotaviry byly poprvé popsány v roce 1973, noroviry o rok dříve a v roce 1975 pak adenoviry. Máte pravdu, že se o těchto původcích mluví ve zvýšené míře až v posledních letech...Je to dáno tím, že věda postupně přichází na nové a nové poznatky o těchto virech a taktéž zkoumá možnosti prevence. Přesně popisujete příznaky i výskyt...průjem, zvracení, může být teplota...šíří se tyto viry v rodinách i při návštěvách mezi dětmi a většinou toto onemocnění odeznívá do 5-ti dnů. Nejčastěji to vše způsobují právě rotaviry a zejména u dětí do pěti let. Typicky od listopadu do dubna. Jediné jak se jim jde bezpečně vyhnout je očkování. Proti rotavirům máme očkovací látky v ČR od roku 2007 a proti norovirům je vakcína právě vyvíjena. Očkování si zatím bohužel musí platit rodiče sami a je důležité zahájit očkování co nejdříve (od 6-ti týdnů věku).

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov