O výuce angličtiny dětí s lektorkou Barborou Tošenovskou

Chat je uzavřený06.09.2013 13:00

Barbora Tošenovská.

Více než polovina Čechů v současnosti žádný druhý jazyk neovládá, i když je nutné zmínit, že úroveň znalosti cizích jazyků se podle lektorů jazykových škol stále zlepšuje. Pomocníkem, jak si cizí jazyk osvojit, jsou různé jazykové kurzy. Trendem posledních dvaceti let je začínat s výukou angličtiny už v mateřské škole. Je ale možné učit anglicky i batolata, která ještě nemluví? Jak děti připravit na výuku jazyka a kdy s ní začít? Na vše, co se tohoto tématu týká, se ptejte ředitelky vzdělávacího centra Helen Doron English Barbory Tošenovské 6. září od třinácti hodin.

Barboře Tošenovské je 32 let a působí jako metodička a ředitelka vzdělávacího centra Helen Doron English. Ve volném čase se věnuje především své dceři Dorotě.

Chat

  • Dotaz

    Představila byste, prosím, Helen Doron English?

  • Host chatu

    Metoda Helen Doron staví na téměř 30 letech zkušeností britské lingvistky a pedagožky, paní Helen Doron. Jejími stěžejními aspekty jsou pravidelný opakovaný podvědomý poslech nahrávek v domácím prostředí a pozitivní motivace při upevňování znalostí. Metoda Helen Doron je zážitková metoda, při které je hlavní důraz kladen na komunikativní kompetenci. Metoda se v podstatě snaží imitovat proces, kterým člověk od narození přijímá jazyk mateřský.

  • DM

    Je politik z ODS Evžen Tošenovský Váš příbuzný?

  • Host chatu

    Ne.

  • DAYOFD

    Vaše dcera se také učí ANJ?

  • Host chatu

    Ano, dochází do kurzů HDE od svých osmi měsíců. Začínala kurzem Baby's Best Start, nyní končí kurz More English For All Children. její aktivní zásobu odhaduji cca. na 400 slov, pasivní více než 1500 slov. V období do 3 let dávala při komunikaci přednost AJ, od nástupu do MŠ má samozřejmě daleko větší zásobu v Čj, přesto je do jisté míry bilingvní dítě - nedělá jí problém komunikovat v angličtině, sledovat filmy, poslouchat písničky v angličtině a v poslední době jsem zaregistrovala, že velice dobře - po pár slovech - rozlišuje i další jazyky..

  • Dan Kostka

    Vyučujete v Helen Doron English britskou angličtinu?

  • Host chatu

    Ano, HDE je koncept britské lingvistky, vyučujeme britskou angličtinu.

  • Vedral

    Nebylo by pro jazykovou úroveň domorodců lepší zrušit ve veřejnoprávních mediích dabing u cizích filmů?
    V Nizozemí je běžné , že film z Anglie má místní titulky a naopak:

  • Host chatu

    Naprosto souhlasím. Patrně trpím nějakou profesionální deformací, protože já osobně mám čím dál tím větší problém sledovat dabované pořady.. V řadě průzkumů již bylo dokázáno, že mezi nejkompetentnější národy co do znalosti cizích jazyků jsou Nizozemci, Dánové, Švédové.. 99% pořadů v těchto zemích je vysíláno v původním znění s titulky a pouhá náhoda to jistě nebude..

  • MIlada

    Objevují se názory, že se malým dětem nemá plést mozek a učit je odmala dva jazyky. Jsou pak prý zmatené. Je to pravda?

  • Host chatu

    Pokud rodič zvolí vhodnou metodiku, žádné podobné riziko rozhodně nehrozí. Výuka jazyků u malých dětí úzce souvisí s vývojem lidského mozku. Existuje tzv. kritické období pro osvojení si jazyka, což je věk od narození do zhruba 7-mi let věku dítěte. Je vědecky prokázáno, že drtivá většina dětí v tomto věku je schopna osvojit si jakékoliv množství jazyků, kterým jsou pravidelně vytaveny.

  • LOJZA M.

    Pěkný den, mám trochu složitější dotaz - syn má už 3 děti narozené v Anglii s Angličankou, kde také všichni bydlí. Jak vidíte tady správný a efektivní postup, hlavně obráceně, a to spolu s domácí řečí angličtinou také při dětské výuce češtiny. V kolika letech začít s jakousi dvoj-jazykovou výukou a jde to vůbec společně malé děti učit oba jazyky? Chlapec má přes 2 roky, děvčata dvojčata zatím přes čtvrt roku. Navíc čeština je zřejmě pro Angličany hodně těžký jazyk. Děkuji za rady a moc zdravím.

  • Host chatu

    Pokud správně předpokládám, synovým mateřským jazykem je jazyk český. V tom případě je ta nejjednodušší a nejefektivnější věc, aby na své děti mluvil výhradně česky. Protože vyrůstají v Anglii, matka na ně hovoří anglicky, v MŠ a s kamarády budou komunikovat anglicky, Aj pochopitelně převládně, pokud bude ovšem Váš syn s dětmi hovořit pouze česky a budou tak denně v prostředí čekého jazyka ( i třeba jen na pár desítek minut), uvidíte, že se pro ně čeština stane druhým mateřským jazykem a nebudou s ní mít sebemenší problém.

  • karol

    Neni riziko,ze vyuka aj u deti jim zhorsi nebo nejak ovlivni cestinu?

  • Host chatu

    U většiny dětí žádné podobné riziko nehrozí. Malé děti jsou schopny naprosto spontánně rozlišovat mezi vícero jazyky. Pochopitelně se v obou jazycích mohou objevit dočasné defekty např. ve výslovnosti, tyto ale obvykle souvisí spíše s fyziologickým vývojem dítěte, tedy po určité době nebo v důsledku nácviku postupně vymizí.

  • Martina

    Dobry den. Rada bych rekla, ze Vam drzim palecky protoze dle meho nazoru je jazykova vychova deti dulezita, zvlast v dnesni dobe, kdy se da cestovat a pracovat uplne vsude. Nase ctyrleta dcera mluvi 3 jazyky, s jeji vychovou jsem zacala od narozeni, uplne prirozenou komunikaci mama-dite ale proste jednou v jedne reci, podruhe v jine reci. Prestoze mi to nikdo nedoporucoval a vsemozne prirucky vychovy byly take proti ... dopadlo to dobre, v hlave z toho nase ditko zadny gulas nema. Plynne prechazi z jednoho jazyku do druheho, kdyz nekdo z ucastniku hovoru nerozumi, tak mu preklada. Samozrejme detskou reci ale je to v podstate prekladani. Takze opravdu, vsem maminkam ktere na to maji chut a nervy, to mohu jen doporucit.

  • Host chatu

    Děkuji za příspěvek a blahopřeji k tomuto úspěchu! :-)

  • Uplnej Vypatlanec

    Dobry den, nemam ani tak dotaz, spis udiv nad tim, ze se tu rozjizdi 2. cizi jazyk a dnesni haranti neumej ani poradne cesky. To mi prijde opravdu vcelku vtipny. No tak at se dari a hezky den.

  • Host chatu

    Dobrý den, to, že dnešní, jak říkáte "haranti", v řadě případů neumí pořádně českoveň vzdělanosti našich dětí se prokazatelně snižuje, je bohužel fakt a mě osobně nijak vtipný nepřipadá.. Pravda ovšem je, že toto, až na vyjímky, vůbec nesouvisí s tím, že se někteří z nich učí i druhý jazyk, např. angličtinu. Právě naopak, učení se druhému jazyku už od útlého věku, stimuluje mozkovou činnost i pro jiná než jazyková odvětví. Neexistuje žádný vědecky podložený důkaz o opožděném či nesprávném osvojení řeči vlivem dvou a více jazyčného prostředí. Je spousta dětí po celém světě, které vyrůstají s dvěma a více jazyky od narození bez jakýchkoli známek jazykového opoždění či poruch.

  • Miri

    Krasny den,ucite male deti i gramatiku nebo spise slovicka a slozeni vety?

  • Host chatu

    V prvé řadě učíme děti komunikovat v AJ. Stejně jako se od narození učí mateřský jazyk, i my je učíme nejprve jeho mluvenou formu, teprve postupně přidáváme formu čtenou a psanou. V kurzech pro nejmenší děti pochopitelně nemůžeme přednášek gramatické poučky. Děti jednotlivé gramatické formy přijímají zcela přirozeně z toho, co naposlouchají, nikoli z nějakých definic. Nejdůležitější je schopnost komunikace, pak se může s jazykem pracovat dále.

  • Libuše

    Ani já nemám dotaz, spíš bych na tomto fóru chtěla vyjádřit svou skepsi. Jako učitelka angličtiny na gymnáziu se léta setkávám s dětmi, které v primě hrdě hlásí, že se učí anglicky čtyři až šest let, ale nakonec se ukáže, že až na izolované výjimky umí pár slovíček, několik frází, sem tam nějakou písničku, o jejímž obsahu nemají ani ponětí, a to je všechno.
    To, s čím strávily léta, se začátečníci naučí v primě za tři měsíce.
    Navíc, protože se dosud "učily hrou", nemají skutečné studijní návyky, Jelikož se s angličtinou setkávají už tak dlouho, připadá jim všechno známé, a tak se neučí, i když ve to ve skutečnosti potřebují, protože nemají zafixované gramatické struktury. Univerzálním slovesným tvarem je pro ně tvar na -ing, univerzálním přivlastňovacím zájmenem your ....
    Řeknu vám, že mnohem snadnější práce je s naprostými začátečníky než s dětmi, které se už "učily" anglicky. Stačí si uvědomit, jakou jazykovou výbavu mají učitelky v mateřinkách a na prvním stupni.
    Shrnuto a podtrženo. Cizí jazyk se malé dítě doopravdy naučí jen v přirozeném prostředí - ve dvojjazyčné rodině, ve školce/škole, kde se mluví cizím jazykem či kontaktem s rodilým mluvčím. Jinak je to plýtvání časem, který by se dal využít efektivněji, třebas učením se solidním základům mateřského jazyka.

  • Host chatu

    Do určité míry s Vámi velmi souhlasím. Také se k nám do kurzů hlásí děti, jejichž rodiče trvají na zařazení do pokračujících nebo vyšších kurzů, protože jejich děti už měly AJ v MŠ nebo na ZŠ. Záhy ovšem zjistíme, že dítě umí tak akorát napočítat do deseti, vyjmenovat 5 zvířat a pár barviček k tomu... Stejně tak souhlasím, že dítě se doopravdy jazyk naučí pouze v přirozeném prostředí. Toto bilingvní prostředí lze ale velice úspěšně simulovat pomocí nahrávek, které jsou dítěti každodenně přehrávány. Pokud pak k tomu přidáme pravidelnou docházku na vyučovací hodiny, během kterých je dítě seznámeno s obsahem toho, co je mu už dobře známo z poslechu, čemuž ovšem doposud nerozumí, zaručuji Vám, že i hravá forma výuky může být vysoce efektivní, pokud je důkladně metodicky propracovaná.

  • Petra Kralova

    Dobrý den. Mé dvě dcery 4,5 a 5,5 let jsou bilingviní (ČJ a FR). Oběma jazyky se domluví, ale mají klasické logopedické "nedostatky"- R, atd. Kdy a jak doporučujete začít s AJ? Lépe s rodilým mluvčím, pomáhá sledování filmů v AJ?
    AJ mají ve školce, ale je vcelku "směšná".
    Děkuji a přeji pěkný den

  • Host chatu

    Dobrý den, Klasické logopedické nedostatky, které uvádíte buď časem nebo správným nácvikem jistě vymizí a určitě nejsou důvodem, proč by děti nemohly začít s AJ. S rodilými mluvčími opatrně, mohou být nespornou výhodou, nicméně měli by to být v prvé řadě kvalifikovaní pedagogové. Sledování filmů a pohádek v AJ - nicméně pouze takových, které jsou vhodné vzhledem k aktuálnímu psychickému vývoji dítěte - mohou být vhodným doplňkovým kanálem při výuce. Nelze se ovšem spoléhat na to, že dítě se naučí cizí jazyk pouze tím, že bude koukat na filmy v originále.

  • Jana Novotná

    Dobrý den,
    od kdy by se podle Vás měly děti učit anglicky? Kolik hodin týdně je nutných, aby to mělo smysl?
    Děkuji, Novotná

  • Host chatu

    Dobrý den, Ideálně by dítě mělo být s jazykem v každodenním kontaktu. Pokud doma nemáte tatínka-angličana, zvolte takovou metodiku, která simuluje anglofonní prostředí pomocí autentických nahrávek. Nejlepší věk pro start je pak bezesporu období od narození do zhruba dvou let věku dítěte.

  • Marek

    zapojujete do výuky jazyků také rodiče? je asi lepší, když sami umí alespon základy,že?

  • Host chatu

    Rodič může být - a jsme rádi, pokud je - přítomen na každé vyučovací hodině. Naše metodika nicméně nepředpokládá, že rodič bude mít byť jen sebemenší znalost Aj.

  • XX

    Hezký den, doporučujete výuku aj také dyslektikům a dysgrafikům?

  • Host chatu

    Dobrý den, samozřejmě. Jelikož metoda Helen Doron primárně staví na komunikativní kompetenci, je mimořádně vhodná pro dyslektiky a dysgrafiky.

  • Mini

    Dobry den jde u nas vyucovat i anglitina ve znakove reci? Kamarádka je hlucha, tak me to jenom zajimalo

  • Host chatu

    Dobrý den, v současné chvíli k tomuto bohužel nejsme uzpůsobeni. Jelikož náš Development Team usilovně pracuje dnem i nocí na vývoji nových programů a učebních technik, věřím, že do budoucna se popereme i s takovou výzvou jako je výuka ve znakové řeči :-)

  • jana malá

    Dobrý den,
    v čem je unikátní metoda Helen Doron? Proč bych si měla pro své děti vybrat právě Vás?

  • Host chatu

    Dobrý den, do našich kurzů dochází 5000 studentů, stavíme na téměř 30-ti leté zkušenosti v oboru, naši lektoři musí projít náročným školením a semináři, které jsou akreditovány MŠMT, nabízíme ojedinělou 11-ti letou návaznost v kurzech a originální výukové materiály ke každému z nich. Dle mého názoru a po 10 letech v tomto oboru, můžu s klidem v duši konstatovat, že na českém trhu není žádný produkt srovnatelné kvality - proto byste si měla vybrat HDE.

  • Hana Dvořáková

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se dá zvládat výuka angličtiny předškolního dítěte, i když rodiče anglicky neumí?

  • Host chatu

    Dobrý den, Samozřejmě ano. Kurzy HDE nepředpokládají, že rodiče disponují znalostí AJ.

  • Nina D.

    Je podle vašeho názoru lepší britská nebo americká angličtina? Americká se používá více, ne?

  • Host chatu

    Dle mého názoru není důležité, pro kterou se rozhodnete. S oběma se domluvíte po celém světe. Americká angličtina je vývojově mladší, v některých oblastech zjednodušenější.. Mému uchu více lichotí originál :-) Ale záleží na vkusu..

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov