O znaménkách a jejich vyšetření s MUDr. Bergerovou

Chat je uzavřený12.12.2013 12:00

MUDr. Yvonne Bergerová.

V posledních letech se stále více klade důraz na preventivní vyšetřování kožních pigmentových projevů, které jsou, nebo by mohly být, pro svého nositele nebezpečné. Podle celosvětových statistik se počet nově vzniklých kožních melanomů každoročně zvyšuje. Udává se, že během deseti let se může až zdvojnásobit. Nejúčinnější obranou je stále prevence, což znamená vyhledávání a adekvátní odstranění pigmentových útvarů, které by mohly časem vést ke vzniku nádoru. Na vše, co s těmito problémy souvisí, jste se ptali lékařky Yvonne Bergerové 12. prosince od dvanácti hodin.

MUDr. Yvonne Bergerová absolvovala Fakultu Všeobecného lékařství University Palackého v Olomouci a specializuje se na korektivní dermatologii zaměřenou na prevenci a korekci degenerativních projevů stárnoucí pokožky. Pracovala např. na Dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava či Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V současné době je vedoucí lékařkou kliniky BcD Clinic zaměřené na estetickou a cévní medicínu. Pravidelně se účastní domácích i zahraničních seminářů a kongresů s problematikou laserové a estetické medicíny. Absolvovala odbornou stáž v Mnichově a je členkou Dermatovenerologické společnosti ČLS JEP.

Chat

 • Dan Kostka

  Zaobíráte se také blastomy a fibromy?

 • Host chatu

  Dobrý den, na našem pracovišti odstraňujeme fibromy laserem, hojení je kratší bez zanechání jizviček.

 • DAYD

  Dají se odstranit stařecké skrvny na rukou - takové to bílé a pihy?

 • Host chatu

  Nejvhodnější metoda k odstranění stařeckých skvrn na rukou je alexandritový laser, který cíleně zaměří pigment a rozstřelí jej. Ostatní metody - bělicí krémy či chemický peeling jsou většinou málo účinné a pokožku kolem dráždí. Důležitá je však i prevence v létě, tedy ochrana pokožky krémy s faktory, které zabraňují propouštění slunečních paprsků.

 • WINTER

  Co si myslíte o plastických operacích z důvodů čistě kosmetických, módních?

 • Host chatu

  Plastická operace provedená z čistě estetického důvodu může mít pro daného člověka velký význam pokud, může ho pozvednout psychicky, pokud vyřešil problém, který mu vadil. Měla by to však být třešnička na dortu, nelze jí vyřešit např. rozpadající se partnerský stav apod.

 • Golem

  Nehezké kožní útvary mají často politici - Paroubek, Havel, Topolánek, Klaus, Nečas - ten si to nechal odstranit. S politikou to ale asi souviset nebude, že?

 • Host chatu

  Také si občas říkám, že jim snad zavolám a nabídnu jim tento jednoduchý zákrok...ale možná je to pro ně součást image, takže asi tak chtějí vypadat.

 • DAYD

  Co útvary na rukou či prstech - při častém používání počítačové myši či fotoaparátu?

 • Host chatu

  Při opakovaném tlaku na stejné místo může v dlani nebo na prstech pokožka zesílit, tedy její rohová vrstva. Částečného zlepšení lze dosáhnout podkládáním nebo lehkým odstraňováním zrohovatělé pokožky pemzou. Nemá smysl pokožku odstřihávat, protože bude mít tendenci se doplňovat.

 • Vilibald

  Skvrny na obličeji z nichž rostou chlupy - působí odporně neesteticky, pokud si je někdo nedá ostranit, může je aspoň holit?

 • Host chatu

  Většinou se jedná o intradermální znaménka, přestože většinou tento typ znamének má již ukončený vývoj, jelepší se jim při holení vyhýbat. Z praktického důvodu je asi lepší je odstranit.

 • Adolf Denis

  Jaký je důvod bradavic na prstou rukou? A může si je člověk odstranit sám, nebo je nutná odborná pomoc?

 • Host chatu

  Bradavice (verruca vulgaris) je povrchová virová infekce kůže způsobená lidskými papilomaviry. Přenos je kontaktní, tedy v saunách, sprchách a různých společných prostorách, proto je lepší mít zde vlastní obuv. Různým škrábáním apod.je možno si je přenést například z nohou na prsty rukou. Lidé se jich snaží zbavit různými "domácími metodami" a občas účinně. Lékařské ošetření zahrnuje několik metod, které je vhodné i kombinovat pro zvýšení efektu. I přesto může být jejich odstranění obtížné a bývá nutné zákroky opakovat.

 • CHRIS7

  Je stále dobrý dusík na bradavice - jejich odstranění tedy?

 • Host chatu

  Dusík k odstranění bradavice je standardní metoda, pokud je pokožka jemná, tedy na rukou nebo u dětí , bývá léčba dusíkem úspěšná.

 • Pavel

  Když už je znamínko diagnostikováno jako rakovina, je většinou zhoubná nebo ne?

 • Host chatu

  Pokud je pigmentové mateřské znaménko zhodnoceno jako rakovina kůže, jedná se již o projev nádorového bujení - melanom. Pokud ale útvar nebyl původu pigmentového může se jednat např. o bazaliom nebo spinaliom, které jsou sice také označovány jako rakoviny kůže, ale jejich riziko je výrazně menší.

 • Tereza S.

  Pani doktorko, mam obcas na nohach takova malinka svitive ruzova mini znamenka. Muj otec je ma taky. Mohu se zeptat, co by to mohlo byt? Je mi jasne, ze nejsou nebezpecna, ale zajima me to.dekuji

 • Host chatu

  "Malá svítivá znaménka" budou pravděpodobně angiomy, jsou cévního původu, tedy drobné výdutě cévky - často po námaze nebo geneticky. Lze je velmi dobře odstranit laserem.

 • Oldřich Válek

  Dobrý den, platí, že čím větší znaménko je, tím nebezpečnější by mohlo být? a co když si rozškrábnu pihu?

 • Host chatu

  Záleží na tom jak znaménko vypadá, ale u pigmentových znamének - névů je mezi mírou rizika a velikostí přímá úměra. Co se týče rozškrábnutí znaménka, jde o drobné zranění , často se vznikem stroupku stejně jako u jiných zranění pokožky. Takové zranění nemá vliv na aktivitu znaménka. Pakliže útvar po zranění se nehojí a roste, většinou již byl aktivní ve smyslu nádorového bujení předtím.

 • Ladislav1

  Dobrý den.Paní doktorko chtěl bych se zeptat,užívám dlouhodobě (10 let) kapky na snížení nitroočního tlaku.(latanoprostum)Mohou mít negativní vliv na plet v okolí očí?Děkuji.

 • Host chatu

  Látka latanoprostum na snížení nitroočního tlaku je na bázi prostaglandinů, které nikterak neovlivní pokožku v očním okolí, nemusíte mít tedy obavy.

 • Ladislav1

  Dobrý den.Chtěl bych se zeptat.Fibrom.Mů starý otec říkal že to léčili tak že ho podvázali konskou žíní,polili slivovicí a bylo to.Měl pravdu?:) Děkuji.

 • Host chatu

  Podvázání stopkatých útvarů neboli fibromků zastaví přívod krve a fibromek seschne, tzv. mumifikuje. Polití slivovicí zřejmě má místo vydezinfikovat. Často se však stane, že místo seschnutí dojde k zánětu projevu a jeho okolí. Léčba se potom prodlouží a občas je nutno použít i antibiotika.

 • Alžběta

  Dobrý den,
  má čtrnáctiletá dcera má na břiše dvě velká znaménka nepravidelného tvaru, nerostoucí. Kožní lékařka nám doporučila kontrolu za rok, s tím že se někdy za rok až několik let domluvíme na jejich odstranění. Je to běžný postup? Odstraňují se potencionálně nebezpečná znaménka i dětem? A od jakého věku začínají být znaménka nebezpečná?

 • Host chatu

  Domnívám se, že postup lékařky je správny. Pokud se jedná o klidová znaménka stačí kontrola 1x ročně. Preventivní odstraňovánmůže vést ke vzniku nevzhledné jizvy, zvláště v mladším věku. Riziková znaménka nesouvisí zcela s věkem, ale s barvou, velikostí a intenzitou změn.

 • PETR HOLAS

  Má paní má na zádech hnědočerný flíček o průměru 1až1,5cm je to taková vyboulená piha.Můžete poradit opravdového odborníka u nás, to je Karlovarský kraj, nebo i jinde rádi si dojedem.Nechci aby se žena stala pokusným králíkem pro nějakého místního KOŽAŘE.Děkuji za odpověď i případnou radu.P.H

 • Host chatu

  Projev může být typ znaménka nebo také např. seborrhoická veruka, která vypadá podobně, ale jedná se pouze o zmnožení rohové vrstvy. Je třeba znaménko vyšetřit, zhodnotit a pak navrhnout postup. Pokud chcete, můžete poslat fotografii.

 • Petra

  Hradí odstranění znamének pojišťovna? A je nutná nějaká rekonvalescence? děkuji

 • Host chatu

  Záleží zda má zařízení smlouvu s pojišťovnou. V tom případě znaménka, u kterých je třeba histologické vyšetření jsou hrazena pojišťovnou.Jde-li o odstranění z estetického důvodu, nemusí jej pojišťovna hradit ani ve smluvním zařízení. Laserové ošetření znamének pojišťovny nehradí.

 • Tony

  Jak moc jsou mateřská znaménka dědičná?

 • Host chatu

  Mateřská znaménka jsou částečně geneticky podmíněná, nejvíce u tzv. syndromu dysplastických névů, tj. výskyt mnohočetných útvarů na těle, především na trupu, většinou mají hnědočervenou barvu a mohou být i nepatrně plastické. Na jejich množství má však současně výrazný vliv sluneční záření, tedy opalování bez ochranných faktorů.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 14/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.