Problémy se zvířátky? Ptali jste se veterinářky Ivety Bečvářové

Chat je uzavřený23.08.2016 14:00

Iveta Bečvářová.

Je váš pejsek nebo kočička obézní? Nevíte, čím je krmit, aby zhubli? Nebo mají naopak přibrat, ale absolutně se vám to nedaří? Nevyznáte se v obrovské nabídce krmiv a různých potravinových doplňků? Na tyto a další otázky ohledně výživy domácích mazlíčků odpovídala veterinární lékařka Iveta Bečvářová v on-line chatu TÝDEN.CZ.

MVDr. Iveta Bečvářová – odbornice na výživu malých zvířat

Graduovala v roce 1999 na VFU v Brně a poté pracovala dva roky ve všeobecné veterinární praxi ve Žďáře nad Sázavou. V roce 2003 nastoupila na postgraduální studium na Virginia-Maryland Regional College of Veterinary Medicine (VMRCVM) v USA, kde v roce 2006 obhájila Master's Degree v oblasti klinické výživy malých zvířat. Současně absolvovala specializační studia a praxi v oboru klinické výživy na VMRCVM. V roce 2007 se Dr. Bečvářová stala Diplomate of the Americal College of Veterinary Nutrition (AAVN) - specialistou v oboru veterinární klinické výživy -, později i prezidentkou ACVN. Většinu své profesní kariéry působila jako odborný asistent na klinickou výživu na VMRCVM v USA. Je také členkou Americké akademie pro veterinární výživu (AAVN) a ESVCN. Od roku 2012 pracuje jako ředitelka Academic Affairs pro Hill's Pet Nutrition v Evropě. 

Chat

  • Josef Sýkora

    Dobrý den, paní doktorko, zajímalo by mne, jak se díváte na nejnovější „módní trendy“ ve výživě psů a koček, jako je třeba syrová strava Barf nebo naopak snahy majitelů vychovávat ze psů a koček býložravce a krmit je jen rostlinnou stravou? Nejedná se o trendy, které domácím mazlíčkům spíše ubližují, než prospívají?

  • Host chatu

    Duvodů pro krmení BARF je mezi chovateli psů a koček v současné době celá řada. Od ztraty duvery ke komercnim krmivu, po důvody, ktere souvisí s evolucí psa či kočky nebo ze zdravotních důvodů. Pokud máte problem s důvěrou k firmě, která vyrábí komerční krmiva, tak doporučuji seznámit se hlouběji s výrobcem, s tím jakou mají kontrolu kvality, jak dlouho jsou na trhu, zda zaměstnávají na plný úvazek výživáře nebo dokonce i veterináře, kde se krmivo vyrábí, provádí daný výrobce kompletní nutriční analýzy na obsah živin a je ochoten se o ně s Vámi podělit buď na webu nebo po telefonu? Některé firmy Vám dokonce umožní navštívit výrobnu a nabízejí exkurze. Řada renomovaných firem také provádí rozsáhlý nutriční výzkum produktů, což jenom podtrhuje zájem a motivaci produkovat co nejkvalitnější krmivo podle moderních nutričních standardů. Co se týče evolučních faktorů, tak v součané době již na základě genetických studií víme, že pes není vlk a že pes je schopen lépe trávit sacharidy v dietě a má i jiné, geneticky determinované, charakterové vlastnosti. Z tohoto důvodu není opodstatněné či pravdivé tvrdit, že domestikovaný pes má stejné nutriční požadavky jako vlk nebo jako divoká šelma. Zdravotní problémy se nevyhýbají ani našim domácím miláčkům. Řada proponentů BARF veří, že enzymy v syrovém mase, které se deaktivují vařením, mají pozitivní vliv na zdraví zažívacího traktu. To se však nikdy neprokázalo. Největším problémem, s kterým se veterinární profese potýka u proponentů BARF je to, že většina těchto diet není nutričně vyvážená a může naopak způsobit řadu zdravotních problemů, nejčastěji se setkáváme s metabolickým onemocněním kostí (zejména u štěňat a koťat na BARF). Dále také tyto diety často obsahují patogenní baktérie nebo i parazity, které lze běžně a snadno likvidují tepelnou úpravou. V praxi často vidíme průjmy a zažívací problémy jako následek Salmonelózy a jiných bakteriálních infekcí a proto většina veterinářů BARF diety nedoporučuje. Tato zvířata také vylučují tyto baktérie v trusu až 11 po konzumaci a mohou tak snadno nakazit člověka. V jedné studii u koček se prokázalo, že tepelné opracování BARF diety v porovnáním s krmením BARF v syrovém stavu bylo strávené naprosto stejně a mezi dietami nebyl žádný rozdíl, krome eliminate potenciálních patogenů tepelnou úpravou. Tudíž, není důvod BARF dietu krmit syrovou a pro zvýšení bezpečnosti ji doporučujeme tepelně opracovat.

  • Maxwell

    Dobrý den, zajímalo by mě, jakým způsobem se dá řešit obezita u psů. Máme fenu sedmiletého labradora, která s kily navíc hodně bojuje. Zvěrolékař nám kvůli zlepšení zdravotního stavu i stavu kloubů doporučil speciální krmivo, které jí ale bohužel vůbec nechutnalo. Dá se s obezitou u psů něco dělat nebo se s ní prostě musíme smířit?

  • Host chatu

    Obezitu nikdy nevzdávejte. Bohužel Labrador je plemeno, které má k obezitě predispozici a nadbytečná kila zhoršují příznaky ortopedického onemocnění. Ve veterinární medicíně máme v porování s humání medicínou velkou výhodu, jelikož můžeme krmit jedno vhodné krmivo a přesně odměřit množství. Také můžeme většinou ovlivnit jaké pamlsky pes dostane. Tudíž máme výhodu, že vše můžeme mnohem snadněji kontrolovat. Váš veterinař předpokládám doporučil klinickou dietu na řešení obesity, kterých je trhu celá řada. Pokud Vaše fenka toto krmiovo nepřijímá, můžete zkusit postupný přechod z původního krmivo na nové po dobu 7 dnů nebo suché granule dochutit malým množstvím konzervované varianty této klinické diety. Pokud ani to nepomůže, můžete zkusit klinickou dietu jiné renomované firmy. Klinické diety na hubnutí u psů jsou jedny z nejvíce studovaných ve veterinární medicíně a pokud majitel dodržuje doporučení o množství krmení, eliminuje pamlsky, nenechává psa v místnosti, kde majitel nebo rodina vaří, tak výsledek se určitě dostaví, již za 14 dnů. Úspěchem klinických diet je, když pes hubne rychlostí 1% obézní tělesné hmotnosti za týdně bez zásadních příznaků hladovění. Zvýšení aktivity, hry a procházeky vždy pomůžou. Řešení obezity je bohužel celoživotní, takže je třeba tento dietní režim striktně dodržovat. Pokud pes vyžaduje pamlsky, můžete podat granule klinické diety z množství odměřeného na den nebo kostky ledu (0 kalorií), zelené fazolky (velmi málo kalorií) nebo nízkokalorické komerční pamlsky v omezeném množství.

  • Barbora Svobodová, Vlašim

    Dobrý den, mám následující dotaz – máme doma pětiletou fenku kólie. Před půl rokem začala mít zažívací problémy a po sérii vyšetření se zjistilo, že má alergii na některé přísady, které se v kupovaných krmivech celkem běžně vyskytují, jako je třeba kukuřice, sója nebo pšenice. Museli jsme jí tedy začít vařit stravu doma, což je docela vyčerpávající a náročné, i finančně. Nemohla byste nám prosím poradit nějakou alternativu vařené stravy?

  • Host chatu

    Vaření domácí diety je velmi náročné (příprava, odměřování, uchovávání, vybalancovanost receptu) a vlastně je často i cenově náročnější v porovnání s komerčním krmivem. Takže Vás naprosto chápu. Potravní alergie se mohou objevit i u psů a ač je domácí dieta jedním z řešení, tak existuje celá řada klinických diet, které neobsahují ingredience, na které má Váš pes alregii. Pokud jsou probém kukuřice, soja nebo pšenice, mohu Vám vřele doporučit kontaktovat Vašeho veterinaře a vybrat si klinickou hypoalergenní dietu, jako je Hill´s d/d kachna s rýží, losos s rýží nebo zvěřina s bramborem. Další možností jsou diety s hydrolyzovanou (enyzmaticky natrávenou bílkovinou) jako je Hill´s z/d. Alergie na potravu je celoživotní problém a Váš pes bude muset být na dietě, která eliminuje zdravotní problémy celý život. Důležité také je striktně dodržet režim a nekrmit nic jiného. I malé sousto krmiva, na které je pes alregický může způsobit návrat klinických příznaků. Hill´s také vyrábí hypoalregenní pamlsky z hydrolyzátu, které lze podávat psům s potravními alergiemi. Takže máte celou řadu možností.

  • Martin

    Dobrý den

    Jak by jste hodnotila značku krmiva Anka maintenace? Myslíte, že má toto krmivo kvalitní složení?

    A jako druhý dotaz prosím, jakým způsobem eliminovat u psa nežádoucí zápach z tlamy? Různé dentální tyčinky ani výrobky ze sušených mořských řas, jako přísada do krmiva se mi moc neosvědčily.

    Děkuji

  • Host chatu

    Chápu, že na trhu je velké množství krmiv a je těžké se v nich orientovat. Doporučuji Vám proto seznámit se hlouběji s výrobcem (lze jak po telefonu nebo na webových stránkách), s tím jakou mají kontrolu kvality, jak dlouho jsou na trhu, zda zaměstnávají na plný úvazek výživáře nebo dokonce i veterináře, kde se krmivo vyrábí, provádí daný výrobce kompletní nutriční analýzy na obsah živin a je ochoten se o ně s Vámi podělit buď na webu nebo po telefonu? Některé firmy Vám dokonce umožní navštívit výrobnu a nabízejí exkurze. Řada renomovaných firem také provádí rozsáhlý nutriční výzkum produktů, což jenom podtrhuje zájem a motivaci produkovat co nejkvalitnější krmivo podle moderních nutričních standardů. Řada renomovaných firem má dlouhou historii na trhu a zkušenosti jak v České republice i v zahraničí a můžete jim důvěřovat. Nejdůležitější však je, jak Váš pes na daném krmení vypadá a prosperuje. Co se týče zápachu z tlamy, tak Váš más může mít problém se zubním kamenem či zánětem dásní a bude vyžadovat dentální čištění u Vašeho veterináře. Po vyčištění je nejlepší přejít na krmivo, které zpomaluje tvorbu zubního plaku a zubního kamene, jako je např. Klinická dieta Hill´s t/d a pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem. Pokud není na vině onemocnění dutiny ústní, je třeba, aby jste pejska vzal na vyšetření, jelikož dech může zapáchat i jako důsledek celkového onemocnění psa (např. selhání ledvin nebo cukrovka).

  • GF

    Co s obezitou z zakrslého králíka - samice?

  • Host chatu

    V prví řadě omezte ad libitum krmení pelet nebo koncentrátů. Ty mají často vysokou energetickou hodnotu. Seno by mělo pro obézní králíky být pouze travní a nemělo by obsahovat jeteloviny a vojtěsku. Travní seno lze krmit ad libitum. Pokud krmíte pelety, tak omezit množství o 20-50 procent a rozdělit do 2 krmení ráno a večer. Toto způsobí že králík bude nucen během dne konzumovat více travního sena, které ma nižší energetickou hodnotu. Pokud krmíte koncentrát, který obsahuje cereálie, tak nekrmit vůbec, jelikož cereálie mají příliš mnoho kalorií. Místo cereálií vyberte pelety, které obsahují seno s přidanými vitamíny a minerály. Nekrmte ovoce, pamlsky ani čerstvou zeleninu, mají bohužel také příliš mnoho kalorií. A nezapomeňte zvýšit pohyb.

  • InnerS

    Jaké jsou všechny důsledky obezity u zakrslého králíka?

  • Host chatu

    Nejčastějšími problémy jsou kardiovaskulární, kloubní onemocnění, gastrointestinální problémy, onemocnění močového traktu a jater. Obézní králík má problémy s údržbou srsti a dožívá se kratšího věku. Pokud králíček potřebuje anestézii nebo chirurgický zákrok, je to vždy spojené s větším rizikem pooperačních komplikací.

  • SK

    Jaké je nejlepší krmivo pro zakrslého králíka - aby nebyl ani hubený a ani tustý?

  • Host chatu

    V prví řadě omezte ad libitum krmení pelet nebo koncentrátů. Ty mají často vysokou energetickou hodnotu. Seno by mělo pro obézní králíky být pouze travní a nemělo by obsahovat jeteloviny a vojtěsku. Travní seno lze krmit ad libitum. Peletované krmivo rozdělte do 2 krmení ráno a večer. Toto způsobí že králík bude nucen během dne konzumovat více travního sena, které ma nižší energetickou hodnotu. Pokud krmíte koncentrát, který obsahuje cereálie, tak nekrmit vůbec, jelikož cereálie mají příliš mnoho kalorií. Místo cereálií vyberte pelety, které obsahují seno s přidanými vitamíny a minerály. Nekrmte ovoce, pamlsky ani čerstvou zeleninu, mají bohužel také příliš mnoho kalorií. A nezapomenout zvýšit pohyb a zajistit přístup ke zdroji čerstvé vody.

  • Anna

    Dobry den, mame v dome tri kocky,vsechny nalezene. Dve se spolu szily,ale ta treti ty ostatni nemuze vystat,je z nich viditelne nervozni a oni si ji i dost dobiraji a obcas ji i sikanuji (honi ji po schodech,skacou na ni ze zalohy...).Mozna i proto prave tahle kocka neustale zere,vyjida prakticky vsechny misky v dome a je opravdu tlusta :/ chtela bych ji nejak pomoci,ale v tehle podminkach i oddelit krmivo jde spatne. A pokud bych krmila Metabolic,muzu tim krmit i ostatni kocky,ktere maji normalni vahu?Mela byste nejakou radu,jak ji pomoci se souzitim s ostatnima kockama? Mam se ji zastat a ostatni kocky plesknout,kdyz si na ni troufnou? Dekuji za radu.

  • Host chatu

    Bohužel, domácnost s několika kočkami často způsobuje problémy, které popisujete. Kočky jsou solitérní živočichové a mají rády soukromí, nechtejí se dělit - ani o prostor ani o potravu.... Tudíž není vyjímkou, že jedna z nich trpí nadbytkem příjmu krmiva. Ve Vašem případě budou nutná nápravná opatření pro kontrolu prostředí a zpestření životního prostoru pro všechny Vaše kočky. Doporučuji Vam kontaktovat odborníka na poruchy chování zvířat. Mohu vřele doporučit MVDr. Martinu Načeradskou z Prahy 10. Hills Metabolic je kompletni a vyvážená dieta pro dospělé kočky. Lze ji krmit v odměřeném množství pro léčbu obezity a množství pak lze zvýšit pro údržbu nové hmotnosti. Lze ji krmit všem kočkám ve Vaší domácnosti, pokud jsou jinak zdravé. Zkuste promyslet, zda lze kočky oddělit na krmení (jiná místnost, vyvýšené místo). Ad libitum krmení, i Metabolic diety nelze doporučit, prosím odměřujte pro každou kočku dle doporučení výrobce a Vašeho veterináře.

  • Martina V.

    Dobrý den,
    máme fenku kříženku westíka, 9 let,
    11 kg. Poté co se třásla a zvracela jí po odběru krve
    zjištěna vysoká Alt - 9,27 . Bere Flavobion a Lipovitan a dieta
    Specific CKD heart and kidney support.
    Jsou to ale dost drahé granule a mám dotaz...až dobereme tenhle pytel,
    chtěla bych poradit čeho si všímat u levnějších ? Fenka má také
    CK ( kreatinkináza ) na 3,06 a AMS 8,02
    Předpokládám že málo proteinů i tuků, málo sodíku, a málo mědi ...
    Múžete doporučit značku a recepturu granulek ?
    Děkuji

  • Host chatu

    Děkuji moc za dotaz. Omlouvám se, ale bohužel nemohu erudovaně odpoědět bez konzultace s Vaším veterinářem, který je detailně obeznámen se zdravotním stavem Vašeho pejska.

  • Jiří Egermaier

    Mainská mývalí (2 roky) hrozně vybíravá, mlsná. asi proto, že od malička si zvykla na "echt" německé kapsičky Felix, ev. Sheba, Gourmet Gold ale granulím moc nedá. Ze suchého krmení jsme zkoušeli všechno možné, žádné nějak nehltá, spíš jen pár kuliček zamíchaných v kapsičce :(
    Nějaká rada jak ji na to naučit a jak dosáhnout aby přibrala? Na to jak je dlouhá a velká by potřebovala trochu přibrat, ale z těch kapsiček toho asi nedosáhneme.
    Moc děkuji předem za radu :)

  • Host chatu

    Pane Egermaier, toto je bohužel častý problém. Z tohoto důvodu je výhodou, že řada výrobců v současné době nabízí celou řadu forem krmiv, která lze kombinovat nebo i periodicky obměňovat, pokud kočičku jedna příchuť nebo forma krmiva omrzí. Formy krmiv, které můžete zkusit jsou kapsičky (kousky ve šťávě), nebo pate. Vždy dbejte na dodržení denního množství krmiva doporučeného výrobcem a na to, aby krmivo bylo vždy čerstvé. Z řady krmiv Hills mohu doporučit celou řadu příchutí Science Plan Feline Adult, které existuje ve formě kapsiček i granulí, jež lze vzájemně kombinovat. Někdy může kočka překvapit zájmem i o granule samotné. Dejte kočce vybrat. Do jedné misky vlhké krmivo a do vedlejší granule, uvidíte, co bude pro ni atraktivnější volba.

  • Linda

    Dobrý den. Jaký je rozdíl mezi prémiovým super prémiovým a extra super prémiovým krmivem? Reklamní fígl? Dekuji

  • Host chatu

    Přesná definice pro tyto termíny neexistuje. Tato terminologie se používá výrobci krmiv, kteří chtějí vyzvednout kvalitu produktu a odlišit ji o jiných produktů na trhu. Při výběru krmiva a jeho kvality doporučují následující postup (viz přechozí otázka na chatu) 1. Seznamte se hlouběji s výrobcem, s tím jakou mají kontrolu kvality 2. Jak dlouho je firma na trhu? 3. Zaměstnává výrobce na plný úvazek výživáře nebo dokonce veterináře? 4. Kde se krmivo vyrábí? 5. Provádí daný výrobce kompletní nutriční analýzy na obsah živin a je ochoten se o ně s Vámi podělit buď na webu nebo po telefonu? 6. Některé firmy Vám dokonce umožní navštívit výrobnu a nabízejí exkurze. 7. Provádí a podporuje výrobce nutriční výzkum svých produktů_ Toto podtrhuje zájem a motivaci produkovat co nejkvalitnější krmiva podle moderních nutričních standardů.

  • Mariana K.

    Dobrý den, mám následující dotaz: máme doma osmiletou fenku křížence Rotvajlera, Ginu. Asi před rokem začala mít potíže s váhou a dost se to odrazilo i na její kondici. Sice byla pořád stejně hravá, ale bylo jasně vidět, že už nemůže tolik, jako dřív. Veterinář nám poradil krmivo Perfect Weight, které jsme jí začali dávat a jak jsem psala, bere ho už téměř rok. Pokud bychom to krmivo vysadili a vrátili se zpět k původnímu, které brala před tím, znamená to, že nám Gina znovu přibere? Máme tedy zůstat na Perfect Weight i nadále? Díky, MK.

  • Host chatu

    Pokud mohu radit, krmivo neměňte. Hills Perfect Weight je vynikající volba pro psy se sklonem k obezitě a riziko opětnovné nadváhy po změně na jiné, kaloričtější krmivo je naprosto reálné. Tento fenomén je známý jako jo-jo efekt, kdy po zhubnutí a vysazení redukční diety dojde velmi rychle k opětovnému nárustu hmotnosti, někdy i nad původní obézní váhu. Čili, pokud Váš pes prosperuje na Perfect Weight a udržuje optimální váhu a kondici, není absolutně důvod nic měnit.

  • Kočkomilka

    Dobrý den, měla bych dotaz ohledně výživy koček. Hodně se tu řeší obezita, ale já mám spíš opačný problém. Mám doma kastrovaného kocourka, jsou mu čtyři roky, a přestože hladem ho rozhodně netrápíme, je stále příliš hubený. Krmíme ho i dvakrát denně plus v průběhu dne třeba dostane vařené maso z polévky nebo tak. Existuje nějaká speciální výživa, která je naopak dobrá na přibrání na váze? Děkuju za odpověď, čtenářka z České Lípy.

  • Host chatu

    Dobry den Kočkomilko! Dle mého názoru by v tomto případě bylo třeba zkonzultovat tělesnou kondici Vaší kočičky s veterinářem a vyloučit jakékoliv zdravotní problémy. Existuje celá řada chronických onemocnění, které se mohou projevovat úbytkem hmotnosti. Pokud veterinář vyloučí, že příčinou není zdravotní problém, tak lze doporučit kvalitní a chutné krmivo s dostatečným obsahem energie, např. Hills Science Plan Feline Adult, které existuje v celé řadě příchutí a forem, jež lze i kombinovat. Nezapomeňte, že některé kočky nejlépe prospívají na ad libitum krmení granulí, aniž by nadměrně přibraly na váze.

  • Jana Kholova

    Dobrý den, opravdu stačí pejskovi jen jedno jídlo denně? Vždyť i lidem se doporučuje více porci za den i když menších. Děkuji.

  • Host chatu

    Krmení jednou denně je možné, ale doporučujeme ho pouze pro psy, kterým to vyhovuje (aniž by se dožadoval jídla) a kteří jsou málo aktivní. Optimální je však krmení psa 2x denně (rozdělit denní dávku do 2 krmení), pro zajištění psychické pohody zvířete. Štěňata lze krmit 3-4x denně.

  • SARKA

    Dobrý den paní doktorko. Vybíráme pejska a všichni kteří se nám líbí mají u charakteristiky napsáno že máme dávat pozor na rotace žaludku. Co to znamená? Že jsou ta plemena nemocná?

  • Host chatu

    Pravdou je, že někteří psi velkých plemen mají predispozici k tzv. gastrické dilataci-volvulu (neboli rotaci žaludku). Příčiny tohoto akutního onemocnění nejsou zcela jasné a neznamená to, že každého jedince tohoto plemene onemocnění postihne. Pokud si takové plemeno pořídíte, prosím konzultujte s Vaším veterinářem, čeho je třeba se vyvarovat pro snížení rizika a jak rozpoznat klinické příznaky. Nejčastěji doporučujeme nekrmit před fyzickou zátěží, nekrmit z vyvýšené misky, zpomalit proces krmení (omezit hltání krmiva), omezit nadměrné pití vody po krmení atd.

  • Jana

    Dobrý den, jsou i běžná krmiva prodávaná v supermarketech jako Chappi Pedigree Darling apod kvalitní?

  • Host chatu

    Při výběru krmiva a jeho kvality doporučují následující postup (viz přechozí otázky na chatu) 1. Seznamte se hlouběji s výrobcem, s tím jakou mají kontrolu kvality 2. Jak dlouho je firma na trhu? 3. Zaměstnává výrobce na plný úvazek výživáře nebo dokonce veterináře? 4. Kde se krmivo vyrábí? 5. Provádí daný výrobce kompletní nutriční analýzy na obsah živin a je ochoten se o ně s Vámi podělit buď na webu nebo po telefonu? 6. Některé firmy Vám dokonce umožní navštívit výrobnu a nabízejí exkurze. 7. Provádí a podporuje výrobce nutriční výzkum svých produktů. Toto podtrhuje zájem a motivaci produkovat co nejkvalitnější krmiva podle moderních nutričních standardů.

  • Peppa

    Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Jsou nějaký potraviny, který sou pro psa nebo pro kočku vyloženě škodlivý a neměly by se jim dávat? Já vim třeba, že psi by neměli jíst brambory a kočky zase neuměj trávit mlíko, ale určitě je toho víc, čemu by se měl člověk při krmení vyhnout. Co sou tedy ty další věci?

  • Host chatu

    Děkuji za pěkný dotaz. Vařené brambory jsou běžnou součástí stravy pro psa a není třeba se jich obávat. Potraviny, které by se nikdy neměly objevit v jídelníčku psa a kočky jsou: čokoláda (hořká, mléčna i bílá), hroznové víno nebo rozinky, cibule, česnek. Intolerance mléčného cukru (laktózy) je u koček častá a způsobuje průjmy. Ale pokud je mléko problém, je lépe se mu vyhnout. Někdy dokonce i běžná lidská potrava může způsobit vážné onemocnění, např. jídla s nadměrným obsahem tuku (šunka, odřezky z masa, máslo, sádlo, špekáčky) mohou způsobit život ohrožující akutní zánět slinivky břišní.

  • Evzen

    Dobrý den je prosím nějaká první pomoc když se pejsek dostane k čokoládě? E.

  • Host chatu

    První pomocí je vyvolat zvracení. Nejlépe dostupné emetikum v domácnostech je 3 procentní peroxid vodíku podaný v množství 1 polévková lžíce na 5 kg hmotnosti psa per os, po 10-15 minutách, dokud se pes nevyzvrací. Po vyzvracení podat černé uhlí 1-4 g na kg hmotnosti psa per os a co nejdříve kontaktovat veterináře.

  • Petra

    Dobrý den. Proč jsou služby veterináře tak drahé?

  • Host chatu

    Rozumím Vašemu dotazu a pokusím se odpovědět. Zdravotní péče jak v humánní, tak ve veterinární sféře je relativně nákladnou záležitostí. Rozdíl je v tom, že většina standartních úkonů v humánních pracovištích je hrazena zdravotním pojištěním. Zdravotní pojištění pro zvířata již v celé řadě zemí existuje, včetně České republice. Doporučuji se při každé návštěvě veterináře informovat o ceně úkonů předem.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov