Proč je radikální hubnutí riskantní pro srdce? Odpovídala kardioložka Petra Vysočanová

Chat je uzavřený21.02.2018 11:00

Kardioložka Petra Vysočanová.

Ze všech stran na nás křičí titulky "Zhubněte rychle a snadno", kterými začínají články slibující úbytek váhy v rekordním čase. Tyto zaručené dietní rady už ale nemyslí na to, co se stane s naším tělem při tak rychlé změně tělesných proporcí. V čem je tento způsob hubnutí riskantní a proč dostává nejvíce zabrat naše srdce? Proč je potřeba sledovat hodnoty krevního tlaku? Nebo co je to oxidační stres? Na vaše otázky odpovídala MUDr. Petra Vysočanová.

MUDr. Petra Vysočanová je absolventkou brněnské lékařské fakulty, a od své promoce v roce 1995 pracuje na Interní kardiologické klinice FN Brno. Atestovala v oboru vnitřní lékařství a kardiologie. Ve své praxi kombinuje práci na ambulanci a na lůžkovém oddělení, kde pečuje o akutní kardiologické pacienty. Dále je vedoucí lékařkou ambulance pro léčbu hypertenze, kde se již déle než 15 let specializuje na léčbu komplikovaných pacientů s vysokým krevním tlakem a na léčbu vysokého krevního tlaku v těhotenství. Současně se svou lékařskou praxí se věnuje výuce studentů lékařské fakulty MU. 

Chat

  • SK

    Co je oxidační stres?

  • Host chatu

    Oxidační stres není nemoc sama o sobě. Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou volných kyslíkových radikálů a schopností organismu je odbourávat. Volné kyslíkové radikály vznikají v organismu přirozeně, jako vedlejší produkt okysličování a normálního metabolismu. Pokud se v organismu nachází jejich vyšší množství, podílí se na řadě nemocí ( např. ateroskleróza, srdeční selhání nebo infarkt myokardu, Parkinsonova nemoc, onkologická onemocnění, chronický únavový syndrom). Přirozenému vzniku škodlivých radikálů nejsme schopni zabránit, ale není dobré jejich množství ještě navyšovat. Velké množství jich vzniká při kouření, proto základní prevencí je nekouřit. Dále je dobré posilovat systémy, které kyslíkové radikály přirozeně deaktivují, a to lze nejlépe příjmem antioxidačních látek. Antioxidační látky jsou některé vitamíny stopové prvky. Lze tedy shrnout, že oxidačnímu stresu se nejlépe bráníme zdravým životním stylem, když zanecháme kouření a budeme jíst dostatek ovoce a zeleniny.

  • DENMARK

    V čem je tento způsob hubnutí riskantní a proč dostává nejvíce zabrat naše srdce?

  • Host chatu

    Přesněji řečeno, při tomto hubnutí nejvíce dostanou zabrat naše cévy. Pokud někdo hubne podle některé z extrémních diet slibujících rychlý váhový úbytek, jako jsou různé typy ketogenní a vysokoproteinových diet, nebo staronová Atkinsonova dieta, skutečně většinou dosáhne významného váhového úbytku. Při jejich dodržování je ale nutné počítat se zvýšením většiny hodnot tukového spektra v krvi, hlavně v prvních týdnech diety. A to u člověka, který již s ucpáváním cév ( aterosklerózou) problém má, může znamenat problém. Pacient s onemocněním ledvin zase může mít problém s vysokou dávkou bílkovin. Proto pro všechny výše uvedené dietní směry platí, že nejsou vhodné pro již nemocné, a to hlavně pro kardiaky, diabetiky a osoby s onemocněním ledvin. Žádný člověk s onemocněním srdce, ledvin, nebo s cukrovkou, by se do podobné diety neměl pouštět bez spolupráce se svým lékařem a pravidelných kontrol laboratorních hodnot.

  • SK

    Které všechny orgány jsou ohroženy rychlým hubnutím?

  • Host chatu

    Viz odpověď výše. Tím, že dochází , byť spíše přechodně, ke zvýšení tuků v krvi, může dojít ke zhoršení projevů aterosklerozy a tím manifestaci některého onemocnění srdce a cév, jako je např. infarkt, nebo mrtvice. Ohrožení ledvin je dáno spíše nevhodným složením stravy. Pokud extrémní dieta navíc postrádá dostatečné množství vitamínů a stopových látek, je její negativní dopad ještě vyšší, a je možné říci, že pro celý organismus.

  • SK

    Proč je potřeba sledovat hodnoty krevního tlaku?

  • Host chatu

    Vysoký krevní tlak je nejen onemocnění, které může mít dopad na funkci řadu orgánů, ale je to současně významný rizikový faktor řady dalších onemocnění srdce a cév, jako infarkt, selhání srdce a hlavně mrtvice. Včasné odhalení vysokého krevního tlaku a účinná léčba dokáže vznik těchto onemocnění oddálit, nebo jim i zcela zabránit. Pořád platí, že v České republice více než ¼ hypertoniků o svém onemocnění vůbec neví. Přitom je to onemocnění, kkeré je snadno léčitelné, a jeho kontrola významně zlepší prognózu nemocného.

  • Emil

    Na co si mám tedy jako kardiak dát při hubnutí pozor? Emil, 63 let, 104 kg

  • Host chatu

    Nepíšete, jak jste vysoký, takže je těžké soudit jen podle samotné váhy. Pokud o tom víte, že jste obézní, znáte svůj BMI a obvod pasu, a jsou vyšší než by mělo být, pak je skutečně vhodné změnit dietní zvyklosti. Základem je pravidelné stravování, pro kardiaka dieta s omezením živočišných tuků, a strava bohatá na zeleninu a ovoce ( pokud nejste diabetik) V každém případě by to bylo dobré probrat s vaším lékařem, který může zhodnotit váš celkový zdravotní stav a laboratorní parametry, a doporučit tak individuální dietní opatření. V každém případě už váhový úbytek kolem 5% ( ve Vašem případě cca 5 kg) má významný dopad na zlepšení většiny sledovaných parametrů a celkový zdravotní stav. Takže v každém případě stojí zato něco podniknout.

  • Lenka

    Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na hypertenzi v těhotenství. Jsem těhotná (5.měsíc). S prvním dítětem jsem měla preeklampsii a nyní mám zatím lehce zvýšený tlak, ale bojím se. Lze nějak preeklampsii předcházet?

  • Host chatu

    Preklampsie je onemocnění, jehož příčina není dosud zcela známá. Známe rizikové faktory, které se na ní mohou podílet, ale nikdy s jistou její vznik předpovědět nedokážeme. To, že jste měla preeklampsii v prvním těhotenství neznamená, že automaticky bude preeklampsie i v dalším těhotenství . Jistě je zde vyšší riziko, měla byste být pečlivě sledovaná, ale je možné, že projdete celým těhotenstvím zcela bez problémů . Jediným možným preventivním opatřením je podávání kyseliny acetylsalicylové. Jestli je pro vás vhodná, nebo ne, rozhodne Váš gynekolog.To, že už teď máte zvýšený krevní tlak , je hodné pozornosti. Je potřeba ověřit, zda-li je hodnota skutečně zvýšená – například u praktického lékaře, nebo třeba domácím měřením krevního tlaku. V každém případě by vás měl lékař – buď praktický, nebo internista - vyšetřit a vyjádřit se k tomu, jestli tlak zvýšený je a jestli již je potřeba tlak léčit.

  • Marie

    Jak je možné, že mám u lékaře vždy úplně jiný tlak než doma? To si ho měřím špatně? Nebo mám špatný tlakoměr? Čím to může být a jak si ho mám doma správně měřit?
    Děkuji

  • Host chatu

    To, že máte u lékaře jiný tlak než doma, může mít celou řadu příčin. Můžete mít syndrom bílého pláště, a díky stresu tak máte u lékaře vyšší tlak než doma. Samozřejmě může být chyba i u vás. Pokud chcete získat domácím měřením spolehlivé hodnoty krevního tlaku, musíte používat certifikované přístroje, adekvátně velikou manžetu a měřit tlak technicky správně. Správná technika domácího měření je zásadní. Buď vám poradí váš lékař, nebo se můžete podívat na některé dostupné internetové stránky ( např. www.krevnítlak.cz), kde můžete najít jak doporučení podle čeho vybírat vhodný přístroj pro domácí měření, tak podrobný návod k jeho provádění. Nedodržení pravidel pro správné měření vede často k významným odchylkám v naměřených hodnotách. Samozřejmě i kvalita přístroje je důležitá.

  • Darin

    Moje partnerka (40 let) si už několik dní stěžuje na bolest u srdce. Léčila se s vysokým tlakem, ale teď ho má buď jen mírně zvýšený nebo v normálu. Večer říkala, že nemohla spát kvůli bolesti, zmírnilo se to až poté, co si vzala svůj prášek na tlak. Co by to mohlo být a máte nějakou radu? Svého praktického lékaře má bohužel 140 km daleko, má jít na pohotovost nebo může někam na internu na vyšetření přímo?

  • Host chatu

    Pokud má partnerka nově bolesti na hrudi, a navíc se léčí s tlakem, měl by ji co nejdříve vidět lékař. Pokud máte svého lékaře daleko, pak vám zbývá jen pohotovost, nebo internu- záleží na organizaci zdrav. péče v konkrétním regionu. Návštěvu lékaře bych neodkládala.

  • Marek

    Je hypertenze dědičná?

  • Host chatu

    Ano, hypertenze má dědičný podíl. Pokud mají oba naši rodiče vysoký tlak, máme vysokou pravděpodobnost toho, že ji taky zdědíme. Na druhou stranu se může hypertenze objevit i zcela nově. Náš životní styl má na naší hodnotě tlaku také významný podíl. Pokud kouříme, nesportujeme, jsme obésní a jíme nevhodnou stravu, pak děláme pro zvýšení krevního tlaku opravdu maximum. Naopak změna životního stylu dokáže i již zvýšený krevní tlak snížit.

  • Lada

    Mám si pravidelně měřit krevní tlak i když ho mám normální a žádné problémy nemám?

  • Host chatu

    Vzhledem k tomu, že dříve nebo později má hypertenzi téměř polovina dospělých v České republice, je vhodné krevní tlak kontrolovat i preventivně. Měl by být sledován na pravidelných preventivních prohlídkách u vašeho lékaře. Pokud si ho budete navíc kontrolovat i sama a budete používat spolehlivý přístroj ( např. www.krevnitlak.cz ), můžete preventivnímu sledování jedině pomoci. Ale i zde platí, vše s rozumem, a pokud jste bez potíží, jinak zcela zdravá, stačí kontroly tlaku jednou za 3-6 měsíců.

  • Marie L.

    Paní doktorko, jak si mám doma měřit tlak, aby to byla pro mého pana doktorka vypovídající? V ordinaci mi tlak vždycky vylítne, ale doma nikdy tak vysoký nemám. A bude to lékaři stačit k tomu, aby mi žádné prášky nenapsal? Moc vám děkuji, Marie

  • Host chatu

    Vážená paní Marie, to že vám tlak vyskočí v ordinaci a doma ho máte normální, není nic vzácného. Jedná se o syndrom bílého pláště, a podle některých pramenů se může vyskytovat v různé míře až u ¼ hypertoniků. U těchto nemocných je pro lékaře velmi důležité, pokud má k dispozici i hodnoty tlaku, které si pacient měří doma. K měření je potřeba používat kvalitní certifikované přístroje, adekvátní velikost manžety ( potřebná velikost je dána obvodem paže) a je nutné dodržovat pravidla pro správné měření krevního tlaku. Buď vám může poradit váš lékař, nebo všechy informace můžete najít na www.krevnitlak.cz, kde je i návod, jak správně krevní tlak měřit. Aby se lékař mohl na Vámi naměřené hodnoty spolehnout, musíte je mít zaznamenané. Před kontrolou měřte krevní tlak 2 x denně, vždy ráno a večer, po dobu týdne. Hodnoty zapište do deníčku, nebo můžete využít elektronický záznam na www.zaznamtlaku.cz, a přineste s sebou lékaři na kontrolu.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov