Proč je v těhotenství dobré užívat laktobacily? Odpovídala gynekoložka MUDr. Miluše Mouková

Chat je uzavřený16.02.2018 16:00

Miluše Mouková.

Téměř každá žena již před plánováním otěhotnění nebo v začátcích těhotenství výrazně přehodnocuje svůj životní styl. Nejzásadnější změny se zpravidla týkají stravovacích návyků. Jak se v těhotenství správně stravovat? Je možné výživou v těhotenství ovlivnit vývoj miminka? Proč je v těhotenství prospěšné užívat laktobacily? Odpovídala MUDr. Miluše Moukové.

MUDr. Miluše Mouková působí v oblasti gynekologie a porodnictví již 25 let. Vystudovala na LF Masarykovy Univerzity v Brně obor gynekologie a porodnictví. Je také držitelkou diplomu celoživotního vzdělávání. Aktuálně pracuje v gynekologické ordinaci ve Vsetíně.

Chat

  • SK

    Je možné výživou v těhotenství ovlivnit vývoj miminka?

  • Host chatu

    Odpověď je poměrně jednoduchá. Určitě ano, Jaké naše dítě bude je dáno genetickou výbavou, kterou příliš neovlivníme a naším životním stylem, kde výživa hraje důležitou roli. V těhotenství nejíme za 2, ale 2x zdravěji, protože naše stravovací návyky Jaksi automaticky sdílí i naše dítě.Strava by měla být čerstvá,pestrá a rozdělená do více denních dávek V poslední době se často hovoří o omega 3 mastných kyselinách , které ovlivňují činnost mozku ,nervů a zraku. S nadsázkou určuje jestli budeme mít premianta a nebo poškoláčka. Samozřejmostí je dostatek vápníku, železa, jodu, vit. D a hořčíku. V závěru těhotenství je vhodné užívat probiotika,cca 4 týdny před porodem k snížení rizika alergií dítěte.

  • GF

    Proč je v těhotenství prospěšné užívat laktobacily?

  • Host chatu

    Probiotika v těhotenství jsou jednoznačně prospěšná.¨ A to jak užívané per orálně, tak i vaginálně. V těhotenství jsou gynekologické záněty častější a nebezpečnější než mimo těhotenství. Probiotika je v těhotenství velmi důležité až nutné užívat,pokud je nutno nasadit z důvodu zánětu antibiotika. Preventivní užívání v těhotenství doporučuji, aby se předešlo právě antibiotické léčbě těhotných Jejich perorání užívání zvyšuje celkovou imunitu, a vaginání podání pak chrání pochvu a především hrdlo děložní před infekcí. V závěru těhotenství z jejich užívání profituje i vaše miminko.

  • ANTI

    Jak se v těhotenství správně stravovat?

  • Host chatu

    Pokud nejste anorektička, narkomanka, alkoholička a nebo kuřačka, stačí opravdu jen kosmetické změny vašeho jídelníčku Určitě jsou potřeba kvalitní bílkoviny .Nic je nenahradí. Z mé odpovědi je jasné, že veganství v graviditě určitě nepodporuji. Zvýšená spotřeba vitamínů a stopových prvků, včetně omega 3 je obsažena v těhotenských vitamínech. Na těhot. Vitamíny jsou různé názory…Osobně je doporučuji. Oblíbené mám Baby vit a VIP MAMI. Ale existuje jich skutečně nepřeberné množství, každý gynekolog má odzkoušený jiný preparát. Pokud preparát neznám, raději se podívám na složení. Ne všechny jsou stejné, i když se tak tváří. A samozřejmostí je dostatek tekutin, bez bublin a pokud možno bez příchutí. P.S. .Těhotenským chutím by se mělo odolávat, ale z vlastní zkušenosti vím,že to není jednoduché .Proto si myslím,že párkrát zhřešit nikomu neuškodí.Prostě všeho s mírou.

  • Markéta

    Jak se správně stravovat při kojení? Je prospěšné užívat laktobacily i v tomhle období?

  • Host chatu

    Období kojení ,obzvlášť prvních 6 měsíců ,je pro vaše dítě velmi důležité. Doporučuji prakticky stejnou stravu jako v těhotenství, dostatek tekutin a spánku.Pokračovat v těhotenských vitamínech ,dbát na příjem vápníku a mastných kyselin. Jak jsem již psala ,6 měs po porodu pokračovat s probiotiky jak mamince, tak i dítěti . Porod a následně kojení jsou první kontakty vašeho dítěte s vámi, jako okolním světem. Odpočívejte ,abyste se mohla radovat z každodenních drobností.Pamatujte se,že váš stress negativně ovlivní nejen vás,ale i vaše dítě.

  • Lenka

    Doporučujete užívat v těhotenství nějaké doplňky stravy? Pokud ano, co všechno by měli obsahovat? Děkuji, L.

  • Host chatu

    doporučuji, na tuto otázku jsem k min. dotazutak trochu odpověděla. Samozřejmě je to dáno maminkou. Jestli je vícerodička,jakou má tělesnou konstrukci,pokud bývala často nemocná,jestli trpěla na záněty, obzvlášť močových cest.,jaký má krevní obraz, jestli má poruchu štítné žlázy,jestli a jaké má alergie atd. .Jestli v začátku gravidity trpí nevolnostmi a nebo i zvracením. Obecně, mladá, zdravá, štíhlá ,krev a mlíko se moc nevidí. Jsem spokojená s těmi dvěmi,preparáty co jsem uvedla, mají vyvážené stopové prvky,vitamíny i,omega 3 . VIP MAMI pomáhá s nevolnostmi ,které nastávající maminky tolik trápí. A zase,je to individuální, i sebelepší složení každému prostě nechutná.

  • MB

    Existují kmeny laktobacilů vhodné právě v těhotenství?

  • Host chatu

    Existují na 1. místě určitě stojí M.Rhamnosus a Saccharomyces boulardi Pokud si těhulky nemohou název multiacidofila zapamatovat,radím jim,že v názvu multiacidofilu musí být něco jako "egyptský faraon" (Rhamses) orientovat se v množství názvů v popisku nemusí být jednoduché a tento by neměl chybět.

  • Daniela

    Dobrý den, pokoušíme se s přítelem už více než rok o miminko. Máte prosím nějaké doporučení na potraviny či doplňky, díky kterým by se naše šance na početí mohla zvýšit?

  • Host chatu

    Dobré odpoledne paní Danielko, rok už je doba tak akorát na vyšetření jak Vás, tak budoucího tatínka. To jen na úvod ,protože rok je doba, kdy stoupá napětí a nejistota, což otěhotnění nepřispívá. Vyšetření může být uklidňující,a nebo vás alespoň posune dál . Pro otěhotnění máme takovou "kuchařku"Dávám čínský děhel (FEM+ 2 tablety ráno a Rhodiola 300mg fy Panacea Naty fem 2x denně po dobu 2měs.,ve 3. měs ovulační test, je-li negativní, pak v polovině dalšího cyklu ultrazvukové vyšetření, co se děje ve vaječníku a se sliznicí děložní. Partnerovi 300mg Rhodioly zinek, selen a karnitin. Pamatujte,že v dnešní době jsou neskutečné možnosti, jen se musí přijít na příčinu. opatrujte se,

  • Novák

    Dobrý den,
    je medicinsky exaktně potvrzeno, že užívání laktobacilů může změnit geneticky kodovaný mikrobiom hositele pozitivním směrem ? Pokud ano, uveďtě alespoň jednu takovou studii.
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, jsem překvapená,že jste pan Novák, čekala jsem spíš paní Novákovou. Odkázala bych vás na práci pana profesora Nevorala z pediatrické kliniky .LF Praha. a nebo profesora .MUDr.Vítka Upozorňuji, že nejsem molekulární genetik,. Lidský mikrobiom je poměrně vulnerabilní ekosystém. Např antibiotika s ním umí neobyčejné kousky. Ve studiích s probiotiky pan profesor Nevoral hodnotí jejich schopnost kolonizace,imunomodulace,tvorbu antimikrobiálních substancí a schopnost kolonizovat a také adherovat k povrchu střeva. Randomizovaných studií je nevím číslo, ale dovolím si říct,že dost. Pana profesora uvádím proto,že z dotazu cítím skepsi. A on rovněž patří spíše mezi skeptiky. Přesto v mnoha studiích konstatuje,že pre a probiotika ovlivňují hostitele zlepšením vlastností jeho mikrobiomu.. Doufám,že to tak stačí.Pokud potřebujete odbornou konzultaci,že se neptáte jen ze zájmu,ale jste nemocný,pak Vám výše uvedeného pana profesora ke konzultaci velmi doporučuji.

  • Holeš

    Dobrý den,
    bylo vědecky dokázáno, že užívání probiotik a prebiotik má pozitivní účinky ? Zatím jsou tyto účinky jen deklarovány, nikoliv potvrzeny. Proto nejsou zařazeny mezi léky ale potravinové doplňky. Pokud znáte nějaký lék schválený SUKLem prosím uveďtě název.
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Dobrý den , Vám jsem pane Holeš už odpověděla ,pokud si přečtete předešlou odpověď SÚKLem schválených léků znám hodně ,mám zkoušku z farmakologie. Dělám si legraci, omlouvám se. Pro a prebiotika jsou potravinové doplňky,ale to jim nic neubírá na kvalitě a účinnosti. Opatrujte se ,m.m.

  • Navrátil

    Dobrý den,
    jakým mechanismem by mohlo externí podání laktobacilů ovlivnit mikrobiom střevního traktu, který obahuje nekonečný počet virů, bakterií a kvasinek o hmotnosti přes 1,5 kg a je geneticky determinován a hraje významnou roli prakticky ve všech biologických regulacích. Ovlivňuje např. hmotnost, imunitu, ochranu před nádory nebo před psychickými nemocemi, např. autismus.
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, tato otázka je složitější i když ve své podstatě obdobná těm předešlým. Tady je spíš o pochopení, jak může zažívací trakt ovlivnit centrální nervový systém. Skutečně se předpokládá,že interakce mezi CNS a GIT vede k poruše emotivity,ADHD,obezitě a DM II. typu dokonce roztroušené sklerosy Děje se tak osou hypothalamus, hypofýza,nadledviny.Na ně působí neurotransmitery,bakteriální metabolity a cytokiny. V dětství jde rozvoj mikrobiomu a mozku ruku v ruce.Mikrobiom je ústředním hybatelem,vzájemné působení je prostřednictvím mikroglie v mozku..Ve stáří se situace otáčí.

  • Tomečková

    Dobrý den,
    dočetla jsem se, že se také transplantuje stolice u některých nemocí. Máte o této metodě nějaké informace ?
    Děkuji

  • Host chatu

    Tato problematika je vousatá dáma. Fekální klysmata se požívala cca kolem roku 1960 k léčbě pseudomembranosní kolitidy. Fekální transplantace se používá asi nejvíce v USA. Nejčastěji se používá čerstvě odebraná a nebo zmrazená stolice od dárce,,která se naředí a zavede do střeva.Metoda se zdá být na hranici medicíny a šarlatánství,ale je pravda,že je léty prověřená a provádí se se u nás .

  • Drozd

    Dobrý den,
    existuje nějaké prebiotikum nebo probiotikum na lékařský předpis bez doplatku a které nejčastěji předpisujete a doporučete ?
    Děkuji

  • Host chatu

    neexistuje, nebo o něm promiňte nevím.

  • Bartoň

    Dobrý den,
    je vhodné si nechat vyšetřit mikrobiom a poté cíleně nějak pozitivně ovlivnit ? Může mít takové vyšetření nějaký přínos v předcházení a prevenci některých nemocí ? A jak dlouho a v jaké dávce by bylo třeba užívat laktobacily k pozitivnímu ovlivnění ? Existuje již nějaká diagnostická jednotka zahrnující rizikový mikrobiom ?
    Děkuji

  • Host chatu

    Nechat si vyšetřit mikrobiom nepovažuji za rozhodující,spíš je dobré myslet na to, jak ho pozitivně ovlivnit. Pokud se domníváte, že jste v riziku,pak je na místě kontaktovat výživového poradce.

  • Bardoň

    Dobrý den,
    Uveďtě prosím vědecké studie, který exaktně prokazují příznivý účinek užívání laktobacilů v těhotenství ? Nebo se jedná jen o propagandu farmaceutické lobby nikterak ověřenou ?

  • Host chatu

    je to studie o které jsem už psala 2.LF Praha prof Nevola matkám podávali probiotika 4 týdny před porodem,výsledky jsou k nahlédnutí myslím i laikům Jsou zajímavé, doporučuji k přečtení.

  • Baletka

    Dobrý den,
    je pravdě, že porod císařským řezem nepříznivě ovlivňuje další vývoj jedince na podkladě neoptimálního složení mikrobiomu, jelikož porod neproběhl přirozenou cestou, tedy jedinec nebyl vystaven mikrobiologickému poševnímu prostředí ?

  • Host chatu

    je to pravda, i když ne v tak dramatickém tónu Baletko,je ale potřeba si uvědomit,že porod císařským řezem je z medicínského důvodu,který bere na zřetel život a zdraví maminky a jejího dítěte. Pak není zbytí.Tady diskutovat ,zda operovat a nebo neoperovat nemá žádný význam. Další, mimořádný vliv má kojení. Viděla bych to pozitivně.

  • Horký

    Dobrý den,
    složení mikrobiomu je individuální. Necílené podávání laktobacilů není proto nikterak vědecky podložené a navíc pro uživatele drahé. Jaké jsou nebo mohou být vedlejší nežádoucí účinky užívání laktobacilů. Bojím se zejména alergické reakce, protože jsem alergik.
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Pane Horky, pokud trpíte na alergie, pak jste cílová skupina pro užívání pre a probiotik. Samozřejmě je nutné se poradit s alergologem .

  • Šárka

    Je užívání laktobacilů v těhotenství prospěšné zejména pro matku nebo i pro miminko? Měli by se laktobacily užívat po celou těhotenství? Děkuji.

  • Host chatu

    Já osobně doporučuji u pacientek se zánětlivými potížemi před otěhotněním preventivně celou dobu těhotenství, a to jak per orálně, tak i vaginálně . U zdravých pak 4 týdny před porodem, kde z vašeho užívání profituje i vaše dítě. Studie prokázala snížený počet alergií u dětí ve všech 3 kontrolních skupinách, tedy ve věku 2,4 a 7mi let. Obecně z per orálního užívání probiotik profitují i zdravé těhotné a jejich budoucí děti.

  • Vaněk

    Dobrý den,
    evoluční biologové hlásají, že genom, tedy mikrbiom jedince a obsah jeho mikroflóry jsou stejně důležité jako jeho geny. Pokud vím tak lidský genom neumíme ovlivnit, jak bychom tedy mohli pozitivně ovlivnit mikrobiom laktobacily ?

  • Host chatu

    ...

  • Mirka

    Dobrý den paní doktorko, jsem na začátku těhotenství. Jak je vhodné se v prvních měsících stravovat? Děkuji, Mirka

  • Host chatu

    Dobrý den, tak aby Vám bylo dobře. Začátky jsou těžké a těhotenství z toho nevyjímaje. Porce musí být menší a co nejčastější ,abyste neměla prázdný žaludek .Ráno, když vstanete něco sladkého snězte a snažte se být co nejvíc v klidu. V začátku těhotenství je důležité taky odpočívat a nadýchat se čerstvého vzduchu,aby se vaše tělo s malým vetřelcem sžilo. Pokud jste zdravá maminka, nebojte se.Vaše dítě si od vás vezme co potřebuje. Jezte dostatek bílkovin ,ovoce a zeleniny,a hlavně čerstvé potraviny. Přeji vám, aby celé těhotenství dobře dopadlo a ve zdraví jste porodila.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov