Proč kupovat auto v certifikovaném autobazaru? Odpovídal Petr Přikryl, předsedy Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů v pátek 18. září od 10.00hod.

Chat je uzavřený18.09.2020 10:00

Petr Přikryl, předseda Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů

Podle čeho si vybíráte autobazar pro koupi zánovního vozu? Je to dobrý technický stav vozu nebo jeho nízká cena? A co recenze či doporučení na autobazary, řídíte se jimi? A víte, jak může zájemcům o koupi či prodej vozu pomoci certifikace autobazaru? Ptali jste se Petra Přikryla, předsedy Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů v pátek 18. září od 10.00hod.

Petr Přikryl je uznávaný odborník v oblasti automobilismu. V roce 1979 začal pracovat v Ústavu pro výzkum motorových vozidel v Praze. Od roku 1985 pracuje v autobazaru a v devadesátých letech odjel sbírat profesní zkušenosti do USA. Dovezl vůbec první americké automobily do ČSFR. V roce 2011 založil Asociaci prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR (APPAA).

Chat

 • DENMARK

  Jak může zájemcům o koupi či prodej vozu pomoci certifikace autobazaru?

 • Host chatu

  Dobrý den všem, Certifikovaný autobazar by vám měl poskytnout jistotu bezpečného nákupu. Nicméně i autobazary bez certifikace mohou poskytovat kvalitní služby. Důležité je, aby autobazar prodávané vozy vlastnil, poskytl k nim informace o servisní historii a původu a samozřejmě poskytl i řádnou garanci a záruku.

 • DENMARK

  Prozraďte něco o Asociaci prodejců použitých automobilů-autobazarů.

 • Host chatu

  Asociace autobazarů APPAA byla založena především za účelem kultivace trhu s ojetinami. Usilujeme o zavedení trestnosti stáčení kilometrů, apelujeme na vládu ohledně přístupu k informacím o vozidlech a snažíme se vybírat mezi své členy takové prodejce, kteří poskytují férové a korektní služby, včetně prověřování vozidel a poskytování záruk a garancí

 • Jana

  Dobrý den, jak je to se zárukou, když koupíte zánovní vůz v autobazaru? Vztahuje se na něj vůbec a případně jak dlouhá?

 • Host chatu

  Pokud je vozidlo ještě v tovární záruce, tak platí i tato záruka. Občanský zákoník stanovuje, že na použité vozy z bazaru se vztahuje záruka v délce 24 měsíců. Tato záruční lhůta může být zkrácena na 12 měsíců v případě, že s tím prodávající i kupující souhlasí. (Od soukromé osoby je záruka 6 měsíců.)

 • Petr K.

  Zdravím Vás. Vy osobně byste si koupil zánovní vozidlo? Jaké spatřujete plusy a mínusy. Tedy ty mě zajímají především. Děkuji.

 • Host chatu

  Také zdravím jmenovče… :-) Já jsem to již i několikrát udělal. Vždy totiž platilo, že cena nového vozu okamžitě letí dolů! Můžete tak koupit zánovní vozidlo, ještě v záruce od výrobce a v závislosti na značce a modelu třeba až o 30 procent levněji. Mimochodem, i v současné covidové době toto platí. Zájem o zánovní ojetiny je velký. Pro odpověď ohledně mínusů, bychom si museli blíže specifikovat pojem zánovního vozu a počtu ujetých km.

 • ANTI

  Jaký je rozdíl mezi českými autobazary před r. 89 a českými autobazary po r. 89?

 • Host chatu

  Asi takový, jako je Škoda Favorit r.v.1989 a Škoda Fabia r.v. 2020 ( hlavně v rozdílu pasivní i aktivní bezpečnosti.) Před rokem 89, se v autobazarech prodávalo v komisním prodeji- bazar byl pouze zprostředkovatel. Dnešní autobazary převážně prodávané vozy vlastní a plně odpovídají za celkový stav...nákup i prodej v autobazarech v ČR roku 2020 je daleko bezpečnější!

 • SK

  Dá se v českých autobazarech sehnat embéčko se spouštěcím středním sloupkem?

 • Host chatu

  Je to málo pravděpodobné, ale nevylučuji to. Na internetu se ale určitě koupit dá. O podobné investiční vozy, je v posledních letech velký zájem. Š 1000 MBX k nim jasně patří.

 • Míša

  Dobrý den, je někde uveden seznam certifikovaných autobazarů? Kolik jich v republice asi je? A váže se k tomu nějaká značka či logo, které je třeba i uvedeno přímo v bazaru?

 • Host chatu

  V České republice je několik desítek certifikovaných prodejců nebo programů prodeje objetých vozů od různých certifikačních společností. Jako jedna z prvních začala autobazary certifikovat společnost TUV NORD, jejíž certifikát má například sít provozoven Auto ESA.

 • PAVEL

  Dobrý den, když si budu chtít koupit ojeté auto, co si na něm mám zkontrolovat sám a na které kontroly se mohu spolehnout od prodejce? Co mám zkontrolovat vždy?

 • Host chatu

  Zkontrolovat podle originálního technického průkazu VIN (výrobní číslo), servisní historii, ujeté km např. na stránkách MD CŘ ( záznamy STK), celkový technický stav (nejlépe se zkušeným mechanikem). Férový prodejce by měl mít vše toto zkontrolováno, a pokud něco chybí (servisní kniha, faktury za opravy a údržbu….), tak zvýšit vaši obezřetnost!

 • Pepík

  Proč se liší cena auta stejné značky, roku výroby i vybavení v různých autobazarech? Podle čeho se tedy řídit?

 • Host chatu

  Klíčovým faktorem, který určuje cenu vozu, je jeho technický stav a počet ujetých kilometrů. Pravděpodobnost, že se mezi ojetými vozy najdou dvě naprosto totožná "dvojčata" je skutečně minimální, proto se ceny budou vždy lišit. V neposlední řadě jsou i tkzv. regionální odchylky cen vozidel prodávaných na území ČR.

 • FRANTA

  Jaký je váš názor na recenze? Mám věřit tomu, co se objevuje na webu nebo raději radě kamaráda či známého? Kontroluje někdo tyto recenze?

 • Host chatu

  Nevím, jaké recenze máte na mysli, ale vždy je dobré si zjistit zkušenosti ostatních s konkrétním prodejcem.

 • Michal K.

  Dobrý den, v době korona krize se rozmohl trend prodeje aut na internetu. Přistupují k tomu i velké autobazary. Co na to říkáte? Opravdu se dá vybrat v on-line prostředí kvalitní vůz?

 • Host chatu

  Nejedná se o klasický on-line prodej, tak jak jej znáte například z eshopů, které prodávají elektroniku nebo potraviny. Ojeté vozidlo je potřeba vždy řádně fyzicky prohlédnout a vyžádat si k němu kompletní servisní historii. ....... Při vyhlášení výjimečného stavu s covid-19, jsme okamžitě usilovali o možnost jak pomoci kupujícím, aby se mohli bezpečně pohybovat.... ve vlastním automobilu toto určitě máte.

 • Jindřich

  Setkal jsem se při výkupu vozu s tím, že prodej probíhá tzv. v komisi? Můžete mi prosím vysvětlit, co to přesně obnáší? Jsou s tím spojeny nějaké problematické věci?

 • Host chatu

  Asi jste se Jindřichu při výkupu nedohodli na prodejní ceně. Varianta komisního prodeje je taková, že peníze dostanete až po prodeji. Nutno si ještě uvědomit, že za technický stav odpovídáte VY, jakožto prodávající! Z prodejní ceny vám bude odečtena smluvní provize…

 • Lenka P.

  Máte nějaké zkušenosti i s těmi certifikáty autobazarů v cizině? Třeba v Německu? A když je takové auto prověřeno, vztahuje se tato záruka i na prodej v Česku?

 • Host chatu

  ...

 • Richard

  Dobrý den, slyšel jsem od kamaráda, že když bylo auto do bazaru vykoupeno s určitou zárukou kvality, že se pak mohu spolehnout na to, že nemá stočené kilometry. Je to tak?

 • Host chatu

  Pokud vám prodejce předloží kde a s jakým výsledkem kontroloval ujeté km, servisní historii, záznamy z STK a pojišťoven, tak je toto riziko daleko menší. APPAA usiluje, aby taková kontrola byla povinnou a nedílnou součástí prodejní dokumentace.

 • JPA

  Dobrý den, jak si ověřit, že vybraný autobazar je v pořádku a nabízí kvalitní služby a prověřená auta? Co takový bazar má splňovat? Kupoval byste auto v malém nebo raději velkém bazaru?

 • Host chatu

  ...ctrl c- ctrl v z předchozích odpovědí… autobazar by měl poskytnout jistotu bezpečného nákupu. Důležité je, aby autobazar prodávané vozy vlastnil, poskytl k nim informace o servisní historii, původu, počtu ujetých km a samozřejmě poskytl i řádnou garanci a záruku. Kromě zmiňované certifikace autobazarů, která je velice dobrou vizitkou, tak např. APPAA vyžaduje u členů, kteří chtějí vstoupit do asociace toto „desatero“ 1. Při nabízení svých služeb sděluje zákazníkům vždy pouze pravdivé informace, podané dostatečně srozumitelnou formou. Stejným způsobem odpovídá na všechny dotazy zákazníků a nedopouští se klamavé reklamy. 2. Provádí při příjmu vozidla do prodeje kontrolu stavu ujetých kilometrů v dostupných systémech a databázích. 3. Provádí při příjmu vozidla do prodeje kontrolu právního stavu vozidla. Tedy především, zda vozidlo není předmětem exekuce nebo zatíženo právem třetích stran. 4. Vlastní nejméně polovinu prodávaných vozů. 5. Řeší veškeré reklamace v řádných lhůtách a v souladu s platnou legislativou. 6. Umožňuje zákazníkům prohlídku nezávislým odborníkem. 7. Ověřuje dodavatele vozidel v registru DPH. 8. Je u Finanční správy ČR veden jako spolehlivý plátce DPH. 9. Působí na trhu minimálně 5 let. 10. Nabízí doplňkové služby jako například financování nebo pojištění vozu. .... Ano, častější problém bývá u těch menších bazarů.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 21/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Nebezpečné vztahy

Týden Politické rozhovory

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Sedmička pro ženy

Sedmička Extra

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov News

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.