Rekonstruujete váš dům a přemýšlíte, jaká fasáda by byla nejvhodnější? Opovídal Jan Termer

Chat je uzavřený04.11.2017 14:00

Jan Termer.

Rekonstruujete váš dům a přemýšlíte, jaká fasáda by byla nejvhodnější? Na vše, co vás zajímá ohledně fasád - od výběru až po montáž a následnou údržbu, se ptejte fasádního specialisty společnosti PREFA Aluminiumprodukte, Jana Termera, který odpoví na vaše dotazy v pondělí 4. prosince 2017 od 14 hodin.

Jan Termer se problematice kovových větraných fasád věnuje již více než 14let. Z toho 8 let působí jako fasádní specialista a obchodně technický poradce ve společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Kromě toho je také školitelem speciální praktického fasádního školení, zvaného PREFA Academy.

 

Chat

 • Lovacoop

  Dobry den, s partnerem uvazujeme o pastelove modre, ale mame obavy, ze vyrazna barva muze lakat hmyz. Muzete to potvrdit, nebo vyvratit?

 • Host chatu

  Dobrý den, tuto teorii nemohu potvrdit ani vyvrátit, ale z vlastní zkušenosti vím, že více hmyzu přitahuje žlutá barva a její odstíny.

 • SK

  Jaké jsou všechny faktory podle kt. vybírat vhodnost fasády na dům?

 • Host chatu

  Dobrý den, faktorů je mnoho. Jedním z klíčových je design, vztah investora k některému z materiálů (přírodní materiály), cena, vlastní objekt, zdali se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci, umístění objektu (hory, město). Zároveň je dobré sladit dům s okolní zástavbou.

 • BRAINKB

  Jaké jsou nevýhody kovových větraných fasád?

 • Host chatu

  Dobrý den, jedinou zdánlivou nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Existuje však více výhod jako je dýchání objektu, lepší tepelné vlastnosti v letních obdobích, kdy nedochází k přehřívání objektu, delší životnost a případné jednodušší opravy a v neposlední řadě bezúdržbovost celého systému. Možnost provádět realizace v každé roční době, z důvodu absence mokrých procesů.

 • BJT

  Co domy bez fasád - jak na to nahlížíte?

 • Host chatu

  Dobrý den, je to otázka vkusu, ale dle mého názoru, by každý dům měl mít svoji tvář.

 • Kolář J

  Dobrý den,

  jaký druh fasády by byl nejvhodnější pro patrový dům
  stavěný z Porothermu 44,5? Dům jsme se rozhodli nezateplovat - přesah střechy je cca 7 cm (na fasádu tak bude pršet) a polystyren nemá proto význam, v úvahu by připadala relativně tenká vrstva vaty (?). Má význam investovat do "termoizolační omítky"?.

  děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, bohužel neuvádíte typ použitého zdiva, zda je již zatepleno. Pro ochranu fasády bych doporučil hliníkovou fasádu, která se svoji skladbou vejde do 7cm přesahu střechy. Tuto fasádu lze i částečně zateplit. Fasáda se jednoduše udržuje a nedochází k zatěžování domu povětrnostními vlivy.

 • Jana

  Dobrý den,

  na jaké domy jsou vhodné fasádní obklady?

 • Host chatu

  Dobrý den, fasádní obklady se hodí na jakýkoliv objekt, v závislosti na estetickém cítění každého jednotlivce. V některých případech je ale nutné brát ohled na historii a okolní zástavbu.

 • Karel

  Jaké výhody má odvětraná fasáda?

 • Host chatu

  Dobrý den, odvětrávaná fasáda má mnoho výhod. Mezi hlavní výhody patří zdravé bydlení, kdy veškerá vlhkost vyprodukovaná v interiéru odchází přes zdivo a tepelnou izolaci do větrané mezery, odkud odchází mimo objekt. Další výhodou je nenáročná údržba, spočívající v umytí fasády tekoucí vodou. Životnost těchto fasád je v řádu mnoha desítek let. Jenom záruka některých výrobců je 40 let.

 • Klára

  Jak zamezit aby se na fasádách zachycovaly exhalace a nečistoty?

 • Host chatu

  Dobrý den, tomuto jevu zabránit zcela nelze. Lze mu, ale předcházet, použitím nepórovitých obkladových materiálů, např. z hliníku (viz.naše webové stránky), kde ulpívání není tak snadné a zároveň ho lze lehce odstranit tekoucí vodou.

 • Mirek

  Jaké jsou trendy v oblasti fasád? Kterou lidi volí nejčastěji?

 • Host chatu

  Dobrý den, v poslední době se investoři hojně inspirují v zahraničí a tudíž dochází ke kombinacím různých materiálů na jedné fasádě. Pomalu se začíná ustupovat od kontaktního zateplení a dnešní novostavby se tvoří pomocí provětrávaných fasád. Samozřejmě záleží jestli je stavba přímo investora, nebo se jedná o developerský program, kde je brán zřetel na cenu.

 • Honza

  Jaký je váš názor na dřevěné fasády? jaké mají výhody a nevýhody?

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, dřevěná fasáda na roubené chaloupce je jistě krásná věc, ale musíte si uvědomit jakou časovou náročnost bude vyžadovat při údržbě. Z tohoto důvodu si myslím, že existují různé jiné varianty, bezúdržbové. Naše systémy dokáží v některých produktech i imitaci dřeva, která ovšem nemusí všem vyhovovat, je ale jednoznačně finančně a časově nenáročná na údržbu.

 • Michal

  Dobry den, jak bojovat s neustalou udrzbou drevene stavby, nemate nejakou radu, vsechny barvy na drevo maji max 5letou zivotnost (obnovovaci nater). dekuji, Michal Vácha

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud nechcete svoji stavbu neustále udržovat, doporučuji nahradit dřevěný obklad např. produktem Sidings v barvě dřeva. Životnost je cca 100 let a více, protože se jedná o hliníkový obklad.

 • Karolina

  Muze stavebni urad naridit krome barvy strechy a fasady i material na nich pouzity?

  Děkuji, Karolina

 • Host chatu

  Dobrý den, v dnešní době je bohužel možné vše :-) Doporučuji se obrátit na příslušný stavební úřad, kde můžete vše konzultovat a žádat o výjimky.

 • Sebby

  ako sa chova kovova fasada pri zmenach teplot, nerosi sa a nevlhne izolacia pod nou?

 • Host chatu

  Dobry den, každá kovová fasáda se samozřejmě rosí při změnách teplot, ale ve větrané fasádě dochází k osychání vlivem proudění vzduchu. V případě většího množství kondenzátu dochází k odtoku po zadní straně obkladu a nedochází tak k vnikání do tepelné izolace, která není s obkladem v přímém kontaktu.

 • RK

  Dobrý den, plánujeme rekonstrukci RD, moc se nám nelíbí zateplování polystyrenem - přijde nám sterilní a "umělý". Přesto stavební firma říká, že dýchá více než např. dřevo a že z hlediska stavební fyziky paropropustnost fasádních materiálů v normálních podmínkách prakticky nemá vliv na vyrovnávání vlhkosti ve vnitřních prostorách staveb - tedy, že nám defacto může být jedno, z čeho izolace domu bude provedena. Co si o tomto myslíte, děkuji, Roman a Klára

 • Host chatu

  Dobrý den, myslím si, že Vám stavební firma nepodává korektní informace. Jedno Vám to bohužel být nemůže, protože Vy tam budete bydlet!! Při použití provětrávaných fasád, se tepelná izolace kotví pouze mechanicky, ne jako EPS, kde je nutné použít lepidlo, které zabraňuje průchodu vodních par. Doporučuji Vám zainvestovat do kvalitního projektu, který navrhne ideální stav pro daný objekt.

 • sasek

  dd, polystyren je vraj tabulkovo lepsi izolant ako vata, je lacnejsi a mechanicky trvanlivejsi. Mennej taha vlhkost (15x menej ako vata) a je o dost lacnejsi. Je vsak menej priepustny pre vlhkost a neodola ohnu. Odporucal by ste kombinaciu EPS pre zateplenie a prevetravanej fasady ako finalnu (vizualnu) upravu fasady na dom do 7m vysky? Dik, SS

 • Host chatu

  Dobrý den, použitím EPS, nemá význam dělat provětrávanou fasádu, není pak co odvětrávat, jednalo by se pouze o design. Nejsem dodavatelem tepelné izolace, ale dnešní "fasádní vaty" jsou hydrofobizované (nenasákavé).

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.