Trápí vás bolesti zad či krční páteře? Odpovídala fyzioterapeutka Adéla Papoušková

Chat je uzavřený25.02.2020 10:00

Adéla Papoušková.

Trápí vás často nepříjemné bolesti zad či krční páteře? Léčíte se dlouhodobě a neúčinně? Jak se těchto problému zbavit rychle a efektivně? Co je to fokusovaná rázová vlna a jak může pomoci při potížích pohybového aparátu?  Nejen na tyto otázky bude odpovídat fyzioterapeutka Adéla Papoušková v úterý 25. února od 10.00.

Adéla Papoušková z centra Fyzioterra v Praze 9 se oboru fyzioterapie věnuje již od roku 2010. Již při studiu na vysoké škole získala praxi na pozici fyzioterapeuta. Během studia i po jeho skončení se účastnila odborných kurzů a seminářů, kde svou praxi ještě více zdokonalila. Své pracovní zkušenosti získala jak na klinikách, tak v rehabilitačních ústavech. Při své terapii využívá kromě klasických terapeutických metod a cvičení i fokusovanou nebo radiální rázovou vlnu.

Chat

  • DIS

    Jaké jsou nejlepší prevence u bolestí zad a u bolestí krční páteře?

  • Host chatu

    Dobrý den, samozřejmě je nejlepší prevence - vyhýbání se nevhodnému stereotypu zátěže - sezení v práci, pohybu při sportu,… Pravidelný pohyb, přiměřená strava, dostatek odpočinku a spánku jsou jedinou “zárukou” zdravého života - života bez bolesti.

  • ANTIMH

    Jak často chodit s pohybovým aparátem preventivně k lékaři?

  • Host chatu

    Dobrý den, myslím, že slovo preventivně se hodí spíše k preventivním prohlídkám u dětí a mladistvých, v dospělosti jsme za svoje tělo zodpovědní sami. Mluvím tedy o pohybovém aparátu, preventivní prohlídky v určitém věku např. prsou, prostaty,... jsou samozřejmostí. Jinak preventivně chodí lidé spíše k fyzioterapeutům, než k lékaři.

  • MORTAR

    Co vztah nemocí pohybového aparátu a psychiky?

  • Host chatu

    Dobrý den, vztahy pohybového aparátu a psychiky jsou velice úzké a křehké. Ovlivňují se navzájem, problém v jednom, způsobí potíže v druhém. Stejně tak diagnostikované nemoci psychiky ovlivňují pohybový aparát. Např. depresivní lidé mají často potíže s páteří, dechovým stereotypem, ten pak ovlivní pohyby bránice, žeber,... Uvolnění napětí kosterního svalstva navozuje psychickou relaxaci a stejně tak i naopak. Jedno bez druhého prostě nefunguje.

  • MORTAR

    Co vztah psychiatrických chorob a nemocí pohybového aparátu?

  • Host chatu

    ...

  • ANTIMS

    Jaký je rozdíl mezi fokusovanou rázovou vlnou a mezi radiální rázovou vlnou?

  • Host chatu

    Dobrý den, rozdíl je především v principu jak vlna vzniká. Radiální je mechanický pohyb projektilu v trubičce - mechanické vlnění, které se pak přenáší přes kůži do svalu, jde do cca 1,5cm hloubky. Fokusovaná rázová vlna pracuje na elektromagnetickém principu. Jde do větší hloubky a je mnohem efektivnější a účinnější, ale samozřejmě je zaměřena do jednoho místa. Proto pro nejlepší efekt nejraději používám kombinaci obou dvou. Radiální na svaly, které mají funkční vztah k tomu místu, které bolí a fokusovanou přímo do úponu, kloubu,...

  • JH

    Trpim na bolesti hlavy od krcni patere. Da se toho vubec zbavit? Naporad? Nebo budu muset az do smrti cvicit nebo chodit na masaze? Diky

  • Host chatu

    Dobrý den, takhle na dálku se to těžko soudí, ale bolest krční páteře rozhodně nemusí být napořád :) Pochopitelně to závisí na věku a stavu páteře, ale pokud budete pořád tělo zatěžovat stejně jako do teď a nezměníte tu pravou příčinu, tak ano, budete muset cvičit a nadále to kompenzovat.

  • Darina

    Je něco, v čem jste jiný než ostatní fyzioterapeuti? Proč bych měla jít zrovna k vám?:)

  • Host chatu

    Dobrý den, naší hlavní přednost vidím v dlouholetých zkušenostech a lidském přístupu. Prostředí ve kterém pracujeme je intimní, nadstandardní a klienti se u nás cítí dobře. Velkou výhodu máme i v tom, že na klienty si uděláme tolik času, kolik je třeba. V terapii používáme rázovou vlnu, kterých u nás moc není a kolegyně je úžasná terapeutka biodynamických masáží, které jsou také ojedinělé.

  • Marcela R.

    Dobrý den, prosím můžete poradit komplexní cvičení účinné pro bolesti zad? Trápí mě především bederní páteř, mám sedavé zaměstnání.
    Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, já v terapii používám koncept cvičení podle prof. Koláře. Je komplexní, se správným vedením ho zvládne každý a nepotřebujete k tomu žádné pomůcky. Najdete ho pod názvem DNS dle Koláře.

  • JC

    Koukal jsem na vaše webovky a neco si o tom i načetl. Rázovou vlnou se dají léčit problémy s erekcí? Jak to probíhá? Nebolí to?

  • Host chatu

    Dobrý den, terapie erektilní dysfunkce rázovou vlnou je velice účinná (u mých klientů je 100%). Je bezbolestná a probíhá ve dvou fázích: nejprve se stimulují jádra topořivých těles (nad kořenem penisu nebo přes hráz) a pak se stimulují v jejich dráze podél penisu z obou stran. Celá terapie trvá cca 45min. Aby byla terapie úspěšná je třeba mít jistotu, že dysfunkce je způsobena ischemií (nedokrvením) topořivých těles. Na ostatní přičiny (psychické, ...) je rázová vlna krátká :)

  • DENMARK

    Je rozdíl mezi fyzioterapií dnes v ČR a fyzioterapií v předlistopadovém ČSSR?

  • Host chatu

    Dobrý den, vzhledem k mému věku si netroufám hodnotit předlistopadovou praxi fyzioterapeutů (tehdy spíše rehabilitačních sester). Nicméně medicína a věda jen za mnou praxi udělala takový pokrok (porozuměli jsme tolika příčinám/důsledkům, vznikají multidisciplinární týmy lékařů a terapeutů, více spolu odborníci komunikují a léčí společnými silami), že si dovolím říct, že je péče kvalitnější a komplexnější. Ale přesto i dnes používáme v praxi metody z minulého tisíciletí (např. metodu Ludmily Mojžíšové), které jsou účinné a za mě nepřekonatelné. Tehdy život možná nebyl tak rychlý a člověk o sebe a svoje tělo více dbal, dnes by každý chtěl něco spolknout a zase běžet :) V čem ale je nejspíš rozdíl, že dnes do ordinace fyzioterapeuta chodí mnohem více dětí a mladistvých. Nemají pohyb, tělocvik už pomalu mizí a děti bolí záda, nohy,... Což je docela smutná zpráva.

  • Radek

    Dobrý den. V čem spočívá výhoda rázovych vln? Nejde jen o módní záležitost?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den, největší výhodu vnímám v rychlosti efektu, tedy úlevy od bolesti. S úspěchem ji používám u potíží, kde všechny běžné metody nejsou dost efektivní nebo nemají žádný účinek. Zároveň nemá žádné vedlejší účinky, protože jde v podstatě o zrychlení metabolismu ve tkáních a rychlejší rozproudění krve a navíc ošetří i místa, kam se rukou terapeut prostě nedostane.

  • Jana

    Dobrý den.
    Mám dojem, že se v poslední době objevuje mnoho odborníků na bolesti zad apod. Jak se v této nabídce vyznat? Jak poznat kvalitního fyzioterapeuta? Recenze na internetu nejsou moc objektivní...
    Díky za váš mázor.

  • Host chatu

    Dobrý den, to je dobrá otázka a dostávám jí poměrně často :) V dnešním světě většina lidí hledá pomoc (vlastně od čehokoliv) na internetu a to je prostor, kde si každý může napsat co chce. Proto všem radím, aby se na diskuze, recenze, názory nedívali a vybírali podle pocitu, lokality a nebo zkušeností někoho, koho znají. Každému může vyhovovat něco jiného, někdo jiný, a platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. Prostě musíte hledat, něco vyzkoušet ( ať už terapeuta nebo metodu) a sama poznáte, až to bude ono :) Už se to dnes moc nenosí, ale dejte na Váš pocit, sympatie a ne na cizí recenzi. Zkušenost je nepřenositelná, prostě si to musíte zažít sama :)

  • Radek

    Každy den po probuzení cítím silný tlak v hlavě, kterou často nemohu zpočátku vúbec pohnout. Pak si uvědomím, že ten tlak směřuje určitým směrem, když jím pohnu hlavou, cítím úlevu, při pohybu opačným směrem cítím velmi nepříjemné pocity spojené se stupňováním tlaku v hlavě.

    Po chvíli natáčím hlavu daným směrem až tak daleko, že je to bolestivé, ale zárověň to přináší úlevu od zmíněného tlaku. Postupně se tak rozhýbu, ale někdy to trvá i hodiny. Zvláštní je, že zesilování/zeslabování tlaku v hlavě mohou vyvolávat i pohyby vzdálenějších částí těla - prstů u nohou nebo třeba dlaní.

    Tyto potíže mi značně komplikují vstávání a tak se chci zeptat, zda jde o něco neobvyklého, nebo o něčem takovém slýcháte častěji.

  • Host chatu

    Dobrý den, takhle od boku se to těžko odhaduje, ale zní to jako hodně zkrácený sval, který si asi přetížíte nevhodnou polohou při spánku nebo nevhodnou zátěži během dne. A jakmile ten sval protáhnete (otáčíte hlavu tím směrem), tak se povolí a ta křeč nebo napětí ustoupí. Zkusila bych změnu polštáře, cvičení na protažení krčních svalů, ale i celkově pohybového aparátu. Jakmile bolest způsobí pohyby vzdálených částí těla, jsou potíže zřetězené a problém není jen v krční páteři a je třeba vyšetřit tělo jako celek. Rozhodně to ale řešte, takhle se probouzet přeci nechcete.

  • Radek podruhé

    Když jsem před lety několikrát podstupoval fyzioterapii, vnímal jsme i její působení na svou psychiku. Jde přitom spíš o osobnost fyzioterapeuta, nebo jsou do fyzioterapie cíleně začleněny určité psychoterapeutické prvky?

  • Host chatu

    Dobrý den, podruhé :) Už na škole nás jeden úžasný profesor učil, že fyzioterapeut musí být z velké části psycholog, pak terapeut a trochu učitel. Nevím, jakou metodu zrovna tehdy Váš terapeut používal, ale psychologie/psychoterapie je už třeba v podání ruky :) Každý člověk vyzařuje nějakou energii, tou na Vás působí a Vám budˇ je nebo není příjemná. Stejně tak fyzioterapeut by měl cítit, co potřebujete, být empatický a vnímat Vás. Existuje mnoho metod, které přímo využívají prvky psychoterapie, např. biodynamické masáže, Feldenkraisova nebo Alexandrova metoda, ale podle mého názoru fyzioterapii bez špetky psychologie dělat nelze.

  • Lucy

    Dobrý den, prosím Vás, jak moc ovlivní kvalitní matrace a polštář, takový ten tvarovaný, bolesti zad a krční páteře? Děkuji, Lucie

  • Host chatu

    Dobrý den, ovlivní ji hodně. Kvalitní spánek tělo potřebuje, jinak dlouhodobě nebude správně fungovat. Spánek je jediný čas, kdy tělo opravdu odpočívá. Ale pokud se ptáte na nejlepší matraci nebo nejlepší polštář, tak Vás asi zklamu, ale na to není jednotná odpověď. Každý potřebujeme něco jiného (tvrdší, měkčí, tvarované, tenké,...). Nejlepší je si vyzkoušet několik matrací i několik polštářů a vybrat si tu kombinaci, po které se ráno cítíte odpočatá a svěží. Ale samozřejmě nic netrvá věčně, takže je třeba za čas oboje vyměnit za to, co Vám bude nejpříjemnější a nemusí to být stále to samé.

  • Michaela Z.

    Dobrý den, co přesně jsou ty biodynamické masáže? Nabízíte to u vás. K čemu jsou dobré?Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, biodynamické masáže jsou jemné masáže těla, obličeje, kloubů, pokožky hlavy,... které do hloubky uvolňují napětí a působí proti stresu. Pomáhají jak na tělesné, tak i duševní rovině. Vytváří harmonii dechu, mohou uvolňovat emoce a někdy dochází k tzv. regresi (pocitu štěstí a bezpečí, který známe z dětství). Jsou vhodné pro lidi, kteří cítí dlouhodobý stres, bolest hlavy, neustálý tok myšlenek a neklidné končetiny, ale také ty kteří trpí depresivními stavy, úzkostmi, ekzémem,...

  • Pavel

    Dobrý den, jaké cviky jsou nejlepší proti bolesti v kříži. Protahování svalů tím, že strkám hlavu ke kolenům nepomáhá... Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, při bolestech beder nebo křížové oblasti jsou většinou velmi příjemné a úlevové polohy např. poloha dítěte z jógy, poloha “žabáka” (poloha na břiše s pokrčenou dolní končetinou) podle metody Ludmily Mojžíšové, a když nějaký předklon, tak je rozhodně bezpečnější a účinnější vsedě s nataženýma nohama, ale je potřeba sedět správně, tzn. na sedacích kostech a ne na křížové kosti.

  • Jana

    Dobrý den, Prosím co mohu cvicit a dělat po operaci krční páteře, výměna ploténky, byl to výhrez do míchy a zůstalo zajizvení v míšnim kanálu,. Lékaři tomu říkají cervikálni myelopatie. Občas mám pocit ze mohu dělat vše a pak z ničeho nic neudržím ani přibor. Prosím můžete mi to trošku vysvětlit. A co mohu dělat dál. Děkuji předem.

  • Host chatu

    Dobrý den, cervikální myelopatie zjednodušeně znamená syndrom, který doprovází výhřez meziobratlové ploténky v krční páteři. Každá operace je zásah i do okolních měkkých struktur a může po sobě zanechat jizvy (stejně jako jsou jizvy na kůži). A v okolí každé jizvy většinou vzniknou srůsty měkkých tkání (kůže, fascií, svalů, vazů,...) a ty potom způsobují další potíže, jako třeba omezenou pohyblivost, a když přiroste např. nerv, tak i bolesti, brnění, ostrou vystřelující bolest nebo ztrátu jemné motoriky - neudržíte ani tužku. Samozřejmě se to může měnit, podle svalového napětí, únavy, zátěže,... Léčba/prevence těchto symptomů by podle mého názoru měla být zahájena okamžitě po operaci. Nevím, jak dlouho se s tím už trápíte, ale jizvy se hojí roky, takže není pozdě :) Doporučuji Vám jemnou fyzioterapii, protahování, trakce páteře, masáže, ale také stimulaci jemné motoriky. Určitě je ale potřeba podívat se na tělo jako na celek a aktivovat i svalstvo trupu, aby krční páteř měla dostatečnou oporu.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov