V čem je BIO krmení pro domácí mazlíčky lepší? Odpovídali zástupci PET FARM FAMILY

Chat je uzavřený15.08.2018 13:00

Ilustrační foto.


V čem je BIO krmení pro domácí mazlíčky lepší? Mohou si toto krmivo dovolit všichni? Jak správně vycvičit psa? Existují na výchovu osvědčené triky? Ptejte se Matěje Tomana, Lukáše Lengyela a Roberta Zlocha. Hosté budou odpovídat ve středu 15. srpna od 13.00.


PET FARM FAMILY je první československý BIO výrobce konzerv, sušených steaků, sušenek a dlouho tažených vývarů pro psy. Nejdůležitější složku tvoří maso, které pochází z BIO chovu od místních farmářů. Nechybí zde ani čerstvé ovoce nebo zelenina od českých a slovenských farmářů v BIO kvalitě. Před rokem svou nabídku rozšířili také o krmení a pamlsky pro kočky. Firmu založili partneři Alie Lengyelová a Matej Toman společně s jejich vipetkou Sušenkou. Více informací a jejich nabídku najdete na www.petfarmfamily.cz.

Chat

 • Jolana

  Dobrý den,

  v čem jsou vaše krmiva výjimečná?

 • Host chatu

  Ahoj Jolnana, no povedala by som, že skoro vo všetkom :). Určite sa líšime filozoficky ( od začiatku razíme v PFF filozofiu voľného chovu. Ak je zviera z voľnej prírody napr., jeleň-daněk-muflón-ryby, tak ich chceme priamo z voľnej prírody, nie z farmy. Ak sa jedná o hydinu tak tu preferujeme iba z voľných chovov, žiaden klietkový/halový ten sa s našou filozofiou míňa. Taktiež je u nás iné, aj samotné spracovanie surovín napr., žiadne nazelenalé mäso nespracuvávame, ako to býva zvykom. Dôležitým súčasťou filozofie PFF je aj prístup k ekologickému dopadu, ktorý u nás taktiež neustále riešime. Produkty balíme do rozložiteľných a recyklovateľných obalov, ako výrobca krmív taktiež ponúkame možnosť nakúpiť u nás na predajni BEZ OBALU, kde je možnosť prísť si nasypať pamlsky do vlastnej dózy. Dokonca vo výrobe používame ekologické čistiace prostriedky, čím taktiež menej zaťažujeme našu zem. Ďakujem za otázku Jolana, želáme ti krásny deň a tešíme sa až zavítaš sem ku nám :).

 • Hanka

  Existují na výchovu osvědčené triky?

 • Host chatu

  Dobrý den Hanko, triků existuje nespočet, ale když to velice zkrátím, tak najít si s chlupáčem vhodné aktivity (jestli jsou to už procházky, psí sporty, nosework nebo agility), případně naučit pejska i odpočívat (zejména problém aktivních plemen typu borderka, labrador, ohař atd.), naučit ho základní povely, podporovat v chování, které se Vám líbí a samozřejmě být důsledný (neplést prosím s křikem, rázností, tresty atd.). Jakoukoliv metodu nebo přístup si vyberte, tak Vaše důslednost je základem. Když chcete vědět víc, tak doporučujeme se podívat na náš web, kde se i přímo venujeme individuálnim tréningům pff.cz/academy

 • Svatava

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké je ideální denní složení potravy pro velkého psa? Stačí granule obsáhnout vše anebo jsou nutné doplňky stravy a ovoce a zelenina? Děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Dobrý deň, Svatava. Granule sú plnohodnotné krmivo a tým pádom obsahujú všetko, čo daný pes potrebuje (samozrejme ak sa bavíme o nadupaných a kvalitných granuliach). V každom prípade ak sa jedná aj o granule, extra doplnky stravy ako: zelenina, ovocie, rôzne kĺbne výživy, či iné doplnky, sú len a len príjemným bonusom pre chlpáčov. Samozrejme je dôležité si vybrať kvalitné a tie správne granule. Väčšinou sú koncipované podľa veku, no u veľkých plemien (ako ste chceli poradiť), zoženiete aj granule so zložením špeciálne pre veľké psy. Rovnaký systém plánujeme vytvoriť pre naše BIO granule aj my, takže sa váš chlpáč má na čo tešiť :)

 • Pavel

  Dobrý den, máme doma křížence labradora a ovčáka a máme problémy, když někdo zazvoní u dveří. Pes bez přestávky štěká dokud návštěva nevejde do dveří, když ho zavřeme je to ještě horší a štěká a skáče na dveře a stěnu akdyž návštěva vejde skáče na ni štěká a chce hladit.Stejné problémy dělá, když potkáme známé na ulici. Skáče na ně a štěká. Nejsme jeho první majitelé, ale už ho máme roky a nemůžeme ho to odnaučit.

 • Host chatu

  Dobrý den Pavle, předpokládám, že se jedná o velmi aktivního křížence, je tedy namístě zvážit, jestli má chlupáč dostatek vhodných aktivit a jestli není jeho chování jenom vyústěním jakékoliv frustrace. Pokud by se jednalo o konkrétní řešení problému, tak by bylo lepší zavolat na místo odborníka, aby chování viděl. První co bych vyzkoušel, je naučit pejska nereagovat na zazvonění zvonku bez přítomnosti návštěvy. Např. zazvoníte a pokud pes nestihne zaštěkat, rozhodíte okamžite hrst pamlsků na zem (pokud zaštěká, počkáte chvíli a vyzkoušíte znovu). Tzn. pes si spojí zvonek s novým podnětem (s jídlem). Pokud postupujete správně, brzy se dostanete do stavu, kdy zazvoníte a pes začne hledat jídlo / ani ho nenapadne štěknout. Potom můžete postupně k zvonku přidat návštěvu (jednoho člověka) a postupujete obdobně. Až když vidíte, že pes dokáže zvládnout příchod návštěvy, můžete začít pracovat na jeho chování v době přítomnosti návštěvy např. ho mít u sebe, aby neskákal a nepustili ho, dokud se neuklidní nebo mu vytvořit alternativní chování. Mým oblíbeným chováním je nechat psa hledat pamlsky v bludišti z krabic a různých předmětů, které doma najdete nebo ho naučit ležet klidně na dece. Ale nejprve je nutné toto chování naučit velice dobře zvlášť bez návštěvy a až poté, kdy pes bude trochu klidnější, začít ho používat jako alternativní aktivitu místo skákání a štěkání. Skákání na lidi je další samostatná kapitola, která by byla na delší povídání. Jak ale říkám, tady je na místě odborník, většinou se setkávám s tím, že pokud se tyto rady bez větší zkušenosti využijí, je pravděpodobné, že odnaučování se podaří jen částečně, zvlášť u psa, který již nežádoucí chování provádí po delší dobu a má ho pevně zafixované. Případně se ukažte u nás v PFF akademie a můžeme se společně na chování blíže podívat a vyřešit ho.

 • DENMARK

  Je v něčem BIO krmení pro domácí mazlíčky nevýhodné?

 • Host chatu

  Vždy je to uhol pohľadu, takže to tak prosím berte :). Nemyslím si, že by BIO krmivo malo byť nevhodné v akomkoľvek smere pre mazlíčkov. Nakoľko práve BIO je v aktualnom svete veľmi dôležitým “ukazovateľom” kde boli a kde neboli použité chemické postreky, či umelé hnojivá. Bohužiaľ dnes je tej chémie neúrekom a všetko má za následok, že či už my ľudia, alebo zvieratá trpíme čoraz častejšie problémami akými sú napr., alergie, či iné vážne choroby. BIO chovy, či BIO pestovanie je konrolované. Nesmú byť používané žiadne chemické postreky, či zvieratá nesmú byť kŕmené nijak inak iba prirodzene, napríklad na pastvinách, čo je aj ekologickejšia varianta, ako tá keď sú zatvorené v halách. BIO je prirodzenejšia a naturálnejšia cesta kŕmenia, ktorá ak surovina získa certifikáciu má za sebou dlhú a poctivú prácu so zvieratami/surovinami a jej chuť je naozaj odlišná. Ďakujem za skvelú otázku, želám krásny deň :)

 • SK

  Jsou domácí mazlíčci pro něž není vhodné BIO krmení?

 • Host chatu

  Podobnú otázku už položil pán/pani pred vami, takže s dovolením vás odkážem na užívateľa DENMARK, aby som sa neopakovala :) ďakujem za váš čas a skvelú otázku

 • ANTI

  Jaká je přesná definice BIO krmení pro domácí mazlíčky?

 • Host chatu

  Zdravím, Anti. BIO krmivo by malo obsahovať aspoň 95% surovín v BIO kvalite. Na dodržiavanie týchto pravidiel dohliada napríklad organizácia KEZ, pod ktorú spadáme aj my. Ak pri kontrole nájdu niečo, čo nie je v poriadku, certifikát majú právo odobrať a produkt už nemôže niesť označenie BIO. Rovnaké štandardy platia aj na jedlo pre ľudí.

 • GF

  Je dostatek kvalitního BIO krmení pro domácí mazlíčky v ČR?

 • Host chatu

  Je ťažké na to odpovedať v krátkej odpovedi, ale sebakriticky sme veľkou mierou prispeli k zdravému stravovaniu našich miláčikov (či už psov/mačiek) v BIO kvalite tu v Čechách a na Slovensku, či v iných krajinách kam naše produkty dovážame. Ak to berieme v rámci dovozu krmiva, ktoré tu vieme doviesť do ČR a ktoré je taktiež v BIO kvalite, tak po neustálom sledovaní trhu sme stále hladný po kvalitných BIO produktoch.

 • Helena

  Dobrý den,

  vzali jsme si psa z útulku. Jsou mu čtyři měsíce, jak máme při jeho výchově postupovat? Byl týrán. Je však trochu neposlušný. ..
  Mockrát děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Heleno, pejsek z útulku má podobné potřeby jako každý jiný pejsek, takže bych začal tím, že bych s pejskem začal vytvářet aktivity, které budou Vás oba bavit, začal trénovat základní povely, vytvářet chování, které od pejska chcete a také trénovat kontrolu impulsů (tzn. že na Vás pejsek např. neskočí, když máte něco dobrého v ruce, že se dokáže uklidnit, když něco moc chce atd.). To že byl týrán, může mít nepříjemné důsledky, které je potřeba řešit, ale tím, že o nich nic nepíšete, budu předpokládat, že pejsek je jenom trochu neposlušný, což je věc, se kterou přichází velká část klientů - i když jejich pejskové jsou třeba přímo od chovatele :)

 • Dominika

  Jak jste na nápad s BIO krmivy přišli? Co plánujete do budoucna?

 • Host chatu

  Ahoj, Dominika. Skvelá otázka. Nápad prišiel nejak postupne vývojom v našej domácnosti. Ako sme postupne začali uvedomovať súvislosti medzi stravou a zdravím, medzi spôsobom výroby a ekológiou, bolo BIO krmivo prirodzeným ďalším krokom na ceste za krajšími zajtrajškami :) A čo plánujeme do budúcna? Určite nové produkty, ktoré splňujú naše prísne EKO štandardy, ako napríklad vlastnú radu granúl, či prírodnej kozmetiky a doplnkov bez plastových obalov, ktorých je na trhu stále nedostatok. Taktiež budete mať možnosť naše krmivo nakúpiť bez obalu buď v našej predajni na Prahe 9, alebo iných bezobalovo orientovaných predajniach kdekoľvek v ČR a v SR

 • Honza

  Dobry den, znam nekolik ceskych vyrobcu, kteri tvrdi, ze jsou bio, ale u jednoho jsem zjistil, ze lzou a ze maso, ze ktereho vyrabi pamlsky pochazi z Ciny, takze kvalita je pres vysoke ceny opravdu spatna. Jak muzu poznat, ze vyrobce udava pravdu a nelze?

 • Host chatu

  Áno, stať se to bohužiaľ môže, nie každý miluje svoju prácu a maká na nej z nejakého presvedčenia, že chce tu niečo v našej spoločnosti zmeniť, ako to máme nastavené u nás v Pet Farm Family. Jsou lidi čo sa “vlnou” BIO vezú a tu a tam si prihodia názov a nápis že sú BIO a zákazníka nalákajú na možno o čosi nižšiu sumu, ktorá ale nemusí byť v konečnou dôsledku lacná a už to jede..je to hnus ale verím tomu, že se to stať môže, sami sa mnohokrát smejeme že na výrobkoch píše “přímo maso od farmářů”, ale keď sa pýtate a chcete vedieť viac, tak vám na vaše otázky nevedia odpovedať. Takýto typ “podnikania” má ale za dôsledok stratu zákazníkov = zlý feedback, ktorých bude časom určite pribúdať a pribúdať, verte tomu, že nebudete prvý ani posledný komu to bude vadiť. A to že sa tu nakupuje maso z Číny (á že tomu tak je vo veľkom) + že sa prebaľuje do obalov a pak predáva ako “lokálna delikatesa” na to sme si tu už ako si zvykli bohužiaľ. Dôležité je, aby to tunajší trh - zákazníci nepodporovali a zaujímali sa o suroviny ako vy, tzn., čo je vo vnútri a pôvod surovín..Ďakujem za super otázku Honza, krásny deň!

 • David

  Zdravím,

  chtěl bych se zeptat, odkud berete maso? Z nějaké farmy?

 • Host chatu

  Zdravím, Davide. Napríklad skopové berieme z farmy blízko česko-slovenských hraníc, kde sú ovce v podstate chované len na pastvinách, absolútne bez prikrmovania nejakými premixami. Zverinu máme od myslivcov zo šumavy. BIO hovädzie je zas z farmy pri nemeckých hraniciach, nedaľeko Karlových varov. Ryby samozrejme farmované nie sú a všetky pochádzajú z morského výlovu.

 • Tamara S.

  Dobrý den,

  dočetla jsem se, že si zakládáte na ekologii mazlíčků, v čem to spočívá?

  Děkuji předem

 • Host chatu

  Zdravíčko, Tamara. Domáci miláčikovia so sebou prinášajú nutnosť nakupovať krmivo. Tým to ale väčšinou nekončí a zoznam príslušenstva sa väčšinou rozrastie podľa konkrétneho zvieraťa o sáčky na hovienka, toalety pre mačky, klietky, akváriá, hračky, obojky, vodítka, pelechy a mnoho ďalších vecí. Každá z týchto vecí bude jedného dňa odpadom, ktorého sa budeme musieť zbaviť a preto je dôležité myslieť na materiály a spôsob výroby naozaj pri každom produkte. Naše krmivo je vyrábané práve s ohľadom na prírodu nielen ekologickým obalovým materiálom, ale aj zložením, poväčšine z BIO surovín, ktoré životnému prostrediu neškodia. Náš eko postoj je možné vidieť aj na zvyšku sortimentu, kde ponúkame ekologické, prírodné a zväčša rozložiteľné, varianty všetkých tých vecí, ktoré som opísal pár riadkov vyššie. A samozrejme, naša továreň beží na zelenej energii. Uhlíkovú stopu si treba sledovať, aby sme to globálne otepľovanie trošku spomalili.

 • Jana

  Dobrý den, mám roční štěně a když odejdu do práce, kouše zeď anebo dřevěné schody, přestože má doma dost hraček. Jak ho to můžeme odnaučit? Navíc není doma sám, máme dva psy.

 • Host chatu

  Dobrý den Jano, s největší pravděpodobností se jedná o separační úzkost, kterou bych doporučoval raději řešit pod dohledem odborníka. Předtím, než ho navštívíte, zkuste umístit doma kameru a zjistit, jak chování probíhá (tzn. jestli se spouští v okamžiku Vašeho odchodu nebo až později, co je jeho spouštěčem, jak dlouho trvá, jaké jiné chování pes vykazuje atd.). Systematické řešení poté spočívá ve dvou částech. Nejprve identifikovat, jestli psa nestresují jiné faktory (např. právě přítomnost jiného psa, příliš málo aktivity, příliš mnoho nevhodné aktivity, nedostatek spánku atd.) a poté psa postupně učit, že Váš odchod není spouštěčem nepříjemného zážitku. To většinou chvíli času trvá a vyžaduje rozložit celý postup do malých krůčků.

 • Karel

  Dobrý den, četl jsem názor, že kočky mají v poslední době tak často rakovinu, protože se olizují a slíznou tak ze sebe všechny chemické čistící prostředky na podlahu, které používáme. Myslíte si, že je to pravda?

 • Host chatu

  Dobrý den Karel, určite ako pri každom domácom miláčikovi si treba uvedomiť, že čistiace prostriedky ovplyvňujú zdravie našich psov/mačiek atď., najmä ak vieme, že môže dôjsť k priamemu kontaktu s ich pokožkou, či z výparov ( chlór ). Väčšina klasických čistiacich prostriedkov je na báze chlóru, či inej chémie, ktorá je zdraviu škodlivá. Pri dennom úklide v domácnosti ale (si osobne myslím) že chlór nie je potrebný, ale je to vec názoru / uhol pohľadu.. Čo vám vieme odporúčiť, ak sa touto otázkou zaoberáte, určite hľadajte ekologickejšie alternatívy, ktorých už v dnešnej dobe je naozaj mnoho, a je z čoho vyberať. Čistiace prostriedky sú vyrábané na báze “starých” overených receptúr akými sú napr., ocet, kyselina citrónová, soda bikarbona, či iné ingrediencie, ktoré by predmetnú rakovinu spôsobovať nemali. Tento piatok chystáme u nás v Křupavém místě workshop na výrobu takýchto domácich čistiacich prostriedkov, kľudne sa prihláste mailom na monika@petfarmfamily.com :)

 • Nela

  Dobrý den,

  kdy by se mělo začít s výcvikem psa?

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den Nelo, s výcvikem se může začít v jakémkoliv věku. Pokud máte malé štěňátko, doporučuji začít již od druhého měsíce, pejsek se pak nenaučí zlozvyky, ale naopak ho učíme od začátku chování, které chceme / které je v souladu s tím, co považujeme za slušně vychovaného chlupáče. Na internetu často najdete informaci, že s výcvikem se dá začít až v 6 měsíci. Tento z mého pohledu mýtus vychází z toho, že klasické cvičáky používaly a často ještě používají averzivní metody, tzn. mnoho fyzických trestů a psychická nátlak a malé štěňátka tento tlak samozřejmě snášejí velice špatně (což většinou platí i pro dospělé psy). S moderním výcvikem můžete začít takřka kdykoliv, pes se učí spíše hrou a chování které chceme, často sám s radostí nabízí.

 • Helena

  Dobrý den,

  jaké jsou nejčastější chyby při krmení psa?

  Děkuju moc.

 • Host chatu

  Najčastejšie chyby sú rovnaké, ako pri ľudskej strave. Buď majiteľ psa kŕmi málo, alebo veľa, čo sa stáva najčastejšie. Preto všade vidíme obézne domáce zvieratá, ktoré potom majú rôzne zdravotné problémy. Darmo, človek, ktorý sa o akéhokoľvek tvora stará by mal aspoň okrajovo vedieť čo ku svojmu životu potrebuje a čo mu prospieva a naopak škodí. S tým pomáhajú práve výrobcovia krmív, ako sme aj my. Na obale každého výrobku nájdete ideálne dávkovanie, čo vás odbremení od potreby sa v tejto oblasti nejak hlbšie vzdelávať (čo ale nikdy nie je na škodu :)

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.