Vít Klusák

Chat je uzavřený17.02.2011 14:00

Vít Klusák.

Již za pár dní vstoupí do kin nový film režiséra Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic, který vznikal po dobu pěti let. Dokument ukazuje prostředí malé vesničky, jíž vévodí několikakilometrová továrna automobilky Hyundai. Co na místě režiséra nejvíc překvapilo? Odpovědi čtěte v on-line rozhovoru.

Producent, kameraman, scenárista a režisér. Svou režijní tvorbu zahájil v roce 1999 snímkem Začátek, následovaly krátkometrážní filmy Digestive(2000) či Ocet (2001). Do širšího povědomí veřejnosti se vryl však až účastí na kontroverzním projektu Český sen. Jeho poslední film Vše pro dobro světa a Nošovic vstoupí do kin 17. února.

Chat

 • míla

  jak vás napadlo točit zrovna o nošovicích?

 • Vít Klusák

  Zaujal mě ten až učebnicový kontrast. Pole versus automobilka. Zelí versus Hyundai. Korea versus slezský venkov. Peníze versus vztah k půdě.

 • Věrka čítková

  Dobrý den, co chystáte do budoucna? český sen mě vyloženě pobavil, tak doufám, že mě nezklame ani Vše pro dobro světa.

 • Vít Klusák

  Dobrý den, Věro! Děkuju za chválu, ale abych pravdu řekl, tak bych byl nejradši (a můj kolega Filip Remunda nejspíš taky), kdyby Vás ty filmy nejen bavily, ale třeba i k něčemu pohnuly - pardon za tuhle fousatou poznámku, nechci Vás vychovávat, jen mě to vždycky napadne, když si to někdo spojuje jen s bžundou. // Budoucno: zvažuju se teď zabývat mobilními telefony. Fascinujeme mě, že všichni nosíme v kapse něco, co nás s velkou pravděpodobností vážně ohrožuje na zdraví a my za to ještě platíme jak mourovatí (to je oblíbený příměr mé mámy).

 • Petr

  Hezký den, nechal jste se někdy nachytat? Kdy a čeho se to týkalo? díky za odpověď

 • Vít Klusák

  Strýc Petr mi tvrdil, že má v úložném prostoru pod matrací schovaný horkovzdušný balon a že až ušetříme na koš, tak poletíme na výlet. Bylo mi 5 let a celý prázdniny jsem strávil obkreslováním té staré zelené stokoruny - tenhle letecký sen ze mě udělal nejmladšího padělatele světa.

 • mo

  Dobrý den, Váš doposud nejslavnější počin jste dělali s kolegou Remundou. Dál Vás spolupráce nelákala?

 • Vít Klusák

  Ale my jsme nepřestali spolupracovat, jen jsme si každý na pár měsíců odskočili na svoje vlastní natáčení - zatímco jsem dělal Nošovice, Filip střihal první verzi svého filmu Anarchismus pro začátečníky. Myslím, že to bude skvělej film. Prostě máme občas náladu si od sebe odpočinout a o to raději se pak na něco vrhneme společně. Remunda je můj velkej kamarád a při práci si s ním rozumím jako s málokým (existuje tohle slovo??).

 • Sylvie

  DObrý den Víte, vážím si Vaší práce, mám ráda nejen dokumenty, ale třeba i klip co jste točil pro Lenku Dusilovou, z toho mě mrazí.

  Přesto ale bych se ráda zeptala:

  1. Jak se vyrovnáváte s tím, že se někteří lidé mohou cítit Vašimi filmy dotčeni? Nebojíte se pomsty v jakékoliv podobě, nebo zlých myšlenek?
  Jak snášíte tu kontroverzi, kterou vyvoláváte? Mně by se s tím totiž možná žilo špatně, pořád bych přemýšlela jestli jsem někomu neublížila.

  2. Máte chuť spolupracovat s bratrem Pavlem Klusákem?

  Přeju hodně štěstí, Sylvie

 • Vít Klusák

  Milá Sylvie, děkuju Vám za vějíř intenzivních otázek. Mám radost, že Vás ten klip oslovil, dalo to děsnou práci - vyráběli jsme ho celý jeden měsíc. (pro ostatní - je na youtube - název: DZDZYSTO). 1. Snažím se neubližovat a v tomhle se člověk může spoléhat jen na svůj cit, vychování, svědomí... Myslím, že nejsem cynik a ani egoarogantní debil. Na druhou stranu - léčba některých chorob docela bolí. Takže dokumentarista musí občas do něčeho říznout podobně jako chirurg. Slepý střevo pohlazením nevyléčíte. Pomsty jsem se bál jednou - když jsme točili se skinheady. Ale pořídil jsem si nunčaky a už mě ty běsy přešly. Zlé myšlenky neberu na lehkou váhu. Do kontroverze se často nutím. Ač to tak může vypadat, spory nevyhledávám a netěší mě. Ale nesnáším ty mediální hry na pseudokorektnost, to se raději pohádám. Stejně tak oschlý salát v restauraci vrátím, ale mám z toho vždycky blbej pocit. 2. Mám a velkou. Napsali jsme dva hrané celovečeráky (jeden se jmenuje My tři bratři), tak možná se tenhle Váš podnět splní dřív, než byste čekala. Děkuju za hezkej vzkaz a mějte se fajn = Vít

 • pan Karel

  Dobrý den, máte rád huspeninu? Děkuji

 • Vít Klusák

  Nejradši.

 • x

  dobrý den, co vás při natáčení nového filmu v nošovicích nejvíc překvapilo?

 • Vít Klusák

  Že to není závist, ani zápecnictví, ani hudbymilovnost (co Čech, to muzikant), ale LHOSTEJNOST. To je úhlavní rys české národní povahy dle mých posledních zkoumání.

 • kája

  jaký máte vy vůz? koupil byste si hyundai?

 • Vít Klusák

  VW Passat. Hyundai nebrat.

 • blue girl

  viděl jste dokument od e.hníkové nesvatbov? co na něj říkáte?

 • Vít Klusák

  Viděl jsem ho v Jihlavě a zaskočil mě ten neutuchající bujarý smích publika. Je to nesmírně pečlivě vystavěný a sevřený film, režijně a dramaturgicky bezchybný. Ale vadí mi tam takový zvláštní odstup od těch hlavních postav. Vlastně mi utkvěla jen ta holka, co ji z té party táhne její máma domů. A pochopitelně pan starosta. Rozhodně mi ten film není lhostejný a proto ho řadím mezi povedené věci uplynulého roku. Těším se na každou další Eričinu věc.

 • klusáková

  nechcete také natočit něco o horním jiřetíně?

 • Vít Klusák

  Vlastně jsem se rozhodoval mezi Jiřetínem a Nošovicemi. Jenže uhlobaroni tolik nespěchají jako pánové, co montují auta, která jezdí na naftu, která už pomalu vysychá...

 • logen

  Dobrý den. Máte nějaký vzor? A jaké filmy resp. dokumety se vám osobně líbí?

 • Vít Klusák

  Mám rád filmy Karla Vachka, Jana Němce, Věry Chytilové, Jana Gogoly, Martina Marečka, Lucie Králové, Míry Janka, Jiřího Krejčíka, Petra Marka, Pavla Marka, Eriky Hníkové, Lukáše Kokeše, Kláry Tasovské, Věry Čákanyjové, Mariky Pecháčkové... Líbí se mi, když jsou to FILMY. Obrazové, zapamatovatelné, překvapivě uchopující to médium.

 • katka jírová

  Dokáže vás točení filmů uživit?

 • Vít Klusák

  Horko těžko. Kdybych neučil na FAMU a nedělal občas kameru kolegům a nevyhrál semtam nějakej festival, tak by to byla bída.

 • Josef K.

  Existuje v Česku ve filmu něco jako cenzura? Setkáváte se častěji s politickými či komerčními tlaky?

 • Vít Klusák

  Na webu www.ceskysen.cz najdete v Aktualitách vylíčenou kauzu, kterak jsme museli Český sen pro televizní obrazovku zcenzurovat. Tlaky, které nás s Filipem občas zastihnou jsou spíš na úrovni náznaků a jednoduše je odrážíme tak, že hrozíme jejich zveřejněním. To většinou spolehlivě funguje.

 • fiflena

  Snažíte se být při točení dokumentů tzv. objektivní, nebo do toho jdete s vlastním názorem na věc? Děkuji

 • Vít Klusák

  Na objektivitu se v žánru autorského dokumentu - podle mého názoru - nehraje. Film je mozaikou toho, co se vám povede zažít, natočit, promyslet. Limituje vás tolik věcí a nejvíc autor sám sebe... Dva různí dokumentaristé by z Nošovic přivezli dva filmy. A oba by byly "pravda".

 • Helena z Hradce

  Víte už o čem bude další film? A kdy asi tak...

 • Vít Klusák

  Helenko, nejsem chrlič! Loni jsme s Filipem poslali do kin DVA celovečeráky (Český mír a Nošovice - byly totiž už předpremiérově v Jihlavě), takže jsme se vůbec nezastavili. Budu teď střihat bonusy na nošovické DVD a pak se budu chvíli víc věnovat svým studentům, chodit do kina, dočítat knihy, co mi ležej u postele a pak se pomalu ale jistě vrhnu na ty mobily, což šířeji osvětluju v jiné odpovědi.

 • plagiátor

  Pijete radši pivo nebo víno?

 • Vít Klusák

  Mám matnej dojem, že se mě na to ptáte ve všech chatech, co jsem za svůj život absolvoval. Není to nějakej psychosociální art-brut experiment? Piju oboje. A nefascinuje mě ani jedno.

 • Žižkovský Pepík

  Točíte i s někým jiným než s kolegou Remundou?

 • Vít Klusák

  Jeden film jsme udělali s výtvarnicí Kateřinou Šedou. Jmenuje se Paniččino všecko a vypráví příběh vlčáka Ajdy, která poté, co jí zemřela panička, žije v tom bytě sama. A kouká na televizi a poslouchá rádio a dělá všecko tak, jak byla dřív zvyklá. - Jinak točíme s Filipem, nebo sám.

 • Divokej Bill

  Jste odprůrcem výroby aut nebo vám v nošovicích vadí něco jiného? Díky za odpověď

 • Vít Klusák

  Vadí mi, když: 1. Fabrika stojí na zelené louce, 900 metrů od CHKO. 2. Majitele půdy politici nutí, aby se svého majetku zbavili. 3. Politici záměrně rozeštvávají společenství vesnice tím, že všem nabídnou kompenzaci 100.000, čímž zatáhnou do hry i ty, kteří žádné pole nevlastní a poštvou je proti majitelům, kteří se prodeji brání. 4. Politici výkupy nezastaví ani v okamžiku, kdy třem rodinám přijde anonym, který jim hrozí smrtí. 5. Když se kdokoliv ohání veřejným zájmem, ačkoliv nikdo nedokáže spočítat, jestli tenhle projekt vůbec něco naší zemi přinese. 6. Zaměstnavatel trestá své podřízené, když nechtějí chodit na dobrovolné přesčasy. 7. Se nadnárodní koncert ohání sloganem, že DĚLÁ VŠE PRO DOBRO SVĚTA a přitom jsou mu ukradení i jeho vlastní zaměstnanci.

 • MIlan Rehor

  Chodíte k volbám. A koho volíte? Prosím odpoěď alespoň pravice -levice, nebo vysvětlení proč nevolíte

 • Vít Klusák

  Chodím. Volil jsem několikrát Zelené (ale zklamal mě jejich pakt s ODS). V poslední době bych se nebránil ČSSD, ačkoliv bych to musel pečlivě rozvážit, protože někteří ti jejich představitelé jsou děsná strašidla. Na něco pohlížím tzv. levicově a na něco pravicově, takže jsem asi nevyhraněný. Vidím to jako překonaný koncept - být levičák nebo pravičák. Soukromé vlastnictví je samozřejmostí, ale stát by se měl snažit chovat sociálně...atd...

Autor: - lu -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.