Filmovka potvrdila pozici jednoho z kulturních vrcholů českého léta

Kultura
3. 8. 2026 10:08

Poslední projekce ve čtvrtek pozdě večer ukončila již 52. ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti. Stejně jako vloni se jí zúčastnilo 4600 akreditovaných návštěvníků, což představuje plnou kapacitu akce. V balíčcích se prodalo dalších 5046 jednorázových vstupů na projekce. I tento údaj ukazuje, že festival byl v podstatě vyprodaný.

Podle ředitelky festivalu Radany Korené se tak potvrzuje, že populární „Filmovka“ zaujímá na mapě letních filmových akcí v Česku místo hned za Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary. „A možná nejen mezi filmovými, ale obecně kulturními akcemi,“ uvedla Radana Korená.

Tvůrci programu festivalu si tradičně nekladou za cíl za každou cenu nabízet filmové premiéry, exkluzivní tituly nebo přivážet velké zahraniční hvězdy. Dramaturgie staví především na kvalitě a originalitě filmů, hlubším poznávání tvorby významných režisérů i uvádění slavných snímků, které už dnes diváci v běžné distribuci nemají možnost vidět. Letos se tak na plátna vrátily například němé filmy s živým hudebním doprovodem nebo kontroverzní dokument Olympia, který režisérka Leni Riefenstahlová natočila během olympijských her v Berlíně v roce 1936 na přímý pokyn Adolfa Hitlera.

Obrovský zájem diváků, který LFŠ i letos provázel, pak ukázal, že náročnější filmové publikum v Česku se překvapivě rozrůstá. Vyprodané nebyly pouze projekce, ale také odborné semináře, například věnované právě nacistické estetice a jejímu odrazu v současné kultuře. Návštěvníci oceňovali i komornější atmosféru festivalu, včetně střídmějšího doprovodného programu partnerů, který byl – na rozdíl od Karlových Varů – zaměřen především edukativně a vytvářel prostor pro otevřené debaty s tvůrci i dalšími osobnostmi.

"Na programu bylo 212 filmů, sedm filmů ve virtuální realitě, 38 položek odborného programu, 16 položek programu České televize, 24 položek programu Českého rozhlasu, 80 doprovodných akcí, deset akcí v rámci Nové reality, devět v rámci Industry programu," uvedla mluvčí LFŠ Lenka Horáková.

Asociace českých filmových klubů (AČFK), která je hlavním pořadatelem LFŠ, letos udělila čtyři výroční ceny. Převzali je herec Jiří Lábus, francouzský režisér animovaných filmů Michel Ocelot a herečka Anna Geislerová. Organizátoři ocenili i Dušana Kondela z karlovarského filmového klubu.

Ve festivalové sekci LFŠ uvádí letos zvítězila rodinná sága Vše, co z tebe zbylo v koprodukci Německa, Kypru, Palestiny, Jordánska a Řecka. Díky podpoře diváků pošle AČFK snímek palestinsko-americké režisérky Cherien Dabisové v lednu příštího roku do kin.

Zkušenosti AČFK ukazují, že české filmové kluby v současnosti zažívají renesanci. Nejen díky dostatku dobrovolníků a nadšenců ve všech regionech, ale také díky podpoře měst a obcí, které se na filmové kluby stále častěji dívají nejen jako na kulturní instituce, ale i jako na důležitou součást spolkového života.

„Ukazuje se, že kolem filmových klubů vznikají komunity lidí, pro které je důležitý společný prožitek emocí při sledování filmu. V klubech se tak potkávají lidé, kteří by se jinak možná nikdy nesešli,“ dodala Radana Korená.

Příští ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti začne v pátek 23. července a potrvá do čtvrtka 29. července příštího roku.

Autor: Marek BrodskýFoto: Letní filmová škola UH

Další čtení

ilustrační foto

Rockové Hranice přivítají německé Freedom Call i české metalové kapely

Kultura
2. 8. 2026
Začal Photo Art Fest Znojmo 2026

Znojemský Loucký klášter zaplnilo 3000 fotografií. Začal druhý ročník Photo Art Festu

Kultura
1. 8. 2026

Dnes začíná divadelní festival Jiráskův Hronov, nabídne desítky představení

Kultura
31. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ